Traveltips Forum
Απρίλιος 12, 2021, 04:00:01 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα:

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πρωτοχρονια στην Αιγυπτο  (Αναγνώστηκε 4337 φορές)
Stigmoula
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 02, 2006, 01:36:20 πμ »

Σκεφτομαστε με το αγορι μου να κανουμε αυτο το ταξιδι. Εκτος Ευρωπης, εγω εχω επισκεφθει την Τυνησια μοναχα και το αγορι μου καμια αλλη χωρα, οποτε η Αιγυπτος θα ειναι κατι καινουριο και πρωτογνωρο και για τους δυο μας.
Σκεφτομαι τη λυση ενος οργανωμενου πακετου απο πρακτορειο, δεδομενου οτι θα παμε για 5 διανυκτερευσεις μονο,οποτε δε θα εχουμε την ανεση και το χρονο να οργανωσουμε μονοι μας το ταξιδι μας.
Δισταζω γιατι ,αν και ενδιαφερομαστε πολυ για τα αξιοθεατα κτλ, τα προγραμματα των πρακτορειων μου φαινονται σα μια συνεχη ξεναγηση με το γκρουπ και αυτο ειναι κατι που δε θα το ηθελα. Οπως και να'χει ειναι γιορτινη περιοδος με τον ανθρωπο μου, δε θελουμε να περασουμε ολο το ταξιδι με ολοημερες ξεναγησεις και να χασουμε το αυθορμητο,ρομαντικο και ανεμελο στοιχειο του ταξιδιου.
Καμια προταση? Επιπλεον, εκτος απο Καιρο και Αλεξανδρεια, η κρουαζιερα στο Νειλο αξιζει? Τι αλλο αξιζει, αν υπαρχει στο σχετικο πακετο? (θελω να αποφυγω το Σαρμ ελ Σειχ).
Οποιαδηποτε πληροφορια θα μας βοηθησει πολυ. Ευχαριστω!
Καταγράφηκε
kanelos
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 02, 2006, 08:50:02 πμ »

Δυστυχώς για 5 ημέρες το μόνο που μπορείς να δεις είναι το Κάιρο και η Αλεξάνδρεια. την κρουαζίερα δεν την προλαβαίνεις ούτως η άλλως αλλά δεν θα σου προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο και θα είσαι ουσιαστικά αποκομμένη από την μαγεία της χώρας. Για να διατηρήσεις το ρομαντικό χαρακτήρα του ταξιδιού μην πας με group. όλα τα αξιοθέατα είναι εύκολα προσβάσιμα και ύπαρχουν οδηγοί στα ελληνικά με λεπτομερείς αναφορές σε αυτά. θα σου πρότεινα να κλείσεις κάποιο καλό ξενοδοχείο μέσω πρακτορείου από Αθήνα (100 €) η μέσω ιντερνετ. και για τα αεροπορικά από 1/12 θα συνδεθεί η Aegean με Κάιρο ενώ οι τίμες είναι πολύ χαμηλές.

Καλό ταξίδι!!
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 05, 2006, 09:08:40 μμ »

Αν διαθέσετε  5 πραγματικές μέρες στην Αίγυπτο και με καλό προγραμματισμό θα μπορούσατε (μόνο με Egypt Air) να πετάξετε (αλλάζοντας αεροπλάνο στο Καϊρο) απευθείας στο Ασουάν, να κάνετε  ίσως και την ημερήσια  εκδρομή στο Άμπου Σίμπελ, να περιηγηθείτε τα σημεία ενδιαφέροντος γύρω από το Ασουάν και στην συνέχεια με λεωφορείο (5-6 ώρες)  να πάτε στο Λούξορ. Σε μια βιαστική μέρα  προλαβαίνετε να  δείτε αρκετά ή με ποδήλατα να περιηγηθείτε λιγότερους μεν αρχαιολογικούς χώρους, περισσότερες εντυπώσεις από τους ανθρώπους και την περιοχή δε.  Από το Λούξορ φεύγετε αεροπορικώς για Καϊρο, στο οποίο θα διαθέσετε χρόνο για τις πυραμίδες, για βόλτα στην αγορά κλπ. πριν αναχωρήσετε για την Ελλάδα.  Αν τα δρομολόγια των αεροπλάνων είναι ευνοϊκά μπορείτε με τον τρόπο αυτό να πάρετε μια καλύτερη γεύση από την Αίγυπτο που οι μεγαλουπόλεις όπως το Κάιρο και η Αλεξάνδρεια δεν μπορούν να σας δώσουν.

Αν τις 5 μέρες τις κάνετε 7, μπορείτε τη διαδρομή Ασουάν – Λούξορ να την κάνετε με κρουαζιερόπλοιο, κάτι που μπορείτε να το δείτε επί τόπου.  Κλεισμένα (και επιβεβαιωμένα ξανά και ξανά) πρέπει να έχετε τα αεροπορικά εισιτήρια.
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
kathy
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 06, 2006, 12:21:08 μμ »

Εχω κάνει τη 10ήμερη εκδρομή με γκρουπ: Καϊρο, Αλεξάνδρεια, κρουαζιέρα Νείλου.

Εάν οι μέρες που έχετε είναι περιορισμένες, προσωπικά θα σου πρότεινα να κάνετε μόνο την κρουαζιέρα Νείλου. Συνδυάζει εξαιρετικά τοπία, μνημεία απείρως ομορφότερα και επιβλητικότερα από τις ίδιες τις πυραμίδες (όσο απίστευτο και αν ακούγεται) , ενώ υπάρχει και αρκετός ελεύθερος χρόνος για χαλάρωση επάνω στο ποταμόπλοιο.
Το Καϊρο είναι μια τεράστια πολύβουη πόλη (το μουσείο βεβαίως είναι καταπληκτικό, το ίδιο και οι αγορές αλλά αυτό το έχεις ήδη δει στην Τυνησία) ενώ η Αλεξάνδρεια θεωρώ πως πραγματικά δεν αξίζει τον κόπο - άσε που εμάς δε μας επέτρεψαν να περιηγηθούμε για "λόγους ασφαλείας"...

Εννοείται ότι θα επιλέξετε το καλύτερο γραφείο που ειδικεύεται στον συγκεκριμένο προορισμό, ακόμα και αν πρέπει να πληρώσετε κάτι παραπάνω.
Καταγράφηκε
Stigmoula
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 09, 2006, 01:30:51 πμ »

Eυχαριστω για τις απαντησεις σας!
Chaimantas - πολυ ομορφο το σχεδιο που μας προτεινεις και αμα ειχαμε περισσοτερο χρονο, κατι τετοιο θα καναμε, αλλα με 5-6 μερες θα ειμαστε σε ενα συνεχες τρεξιμο να τα προλαβουμε ολα, οποτε καταληξαμε να κλεισουμε με πρακτορειο κι ας χασουμε λιγη απο τη μαγεια..

kanelos+kathy - αυτο τελικα ειναι το διλημμα μου.. τα περισσοτερα πρακτορεια προσφερουν 5-6μερες εκδρομες σε Καιρο-Αλεξανδρεια ή κρουαζιερα στο Νειλο με τη διαδρομη Ασουαν-Λουξορ.
Τι προτεινετε?
Kathy εσυ που τα εκανες και τα δυο, πιστευεις οτι ειναι προτιμοτερη η κρουαζιερα.. με ποιο γραφειο-κρουαζιεροπλοιο ταξιδεψες? Το βραδυ υπαρχουν καποια events πανω στο πλοιο? Σκεφτομαι οτι θα εχουμε και την ευκαιρια το πρωτο βραδυ να διανυκτερευσουμε Καιρο (την επομενη πεταμε για Ασουαν και το κρουαζιεροπλοιο), οποτε μια μικρη ιδεα θα παρουμε και απο αυτο.
Απο την αλλη, σκεφτομαι μηπως οι πολλες ωρες πανω στο πλοιο,μας εμποδισουν να γνωρισουμε -οσο ειναι δυνατο απο αυτες τις λιγες μερες-τον τοπο αυτο.
Και παλι ευχαριστω και ο,τι αλλο μπορειτε να μου πειτε, θα με βοηθησετε πολυ!  Χαμόγελο

Καταγράφηκε
kanelos
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 09, 2006, 09:16:21 πμ »

Καλημέρα, το ταξίδι με το κρουαζιερόπλοιο δεν το έκανα. Αν το προτιμήσεις μάλλον θα έχεις λιγότερο χρόνο και λιγότερη άνεση για επάφή με την χώρα και τους κατοίκους τους. Στο Κάιρο έχει ένα εκπληκτικό αρχαιολογικό μουσείο, τις πυραμίδες (εμπειρία να μπεις μέσα), το Αλ-χαλίλι (παρόλο που θεωρείται τουριστοπαγίδα), την χριστιανική συνοικία (Κόπτες) και πολλά άλλα. Στην Αλεξάνδρεια δεν πήγαμε αλλά νομίζω ότι το ενδιαφέρον της περιορίζεται στο γεγονός ότι ήταν δίασημη ελληνική παροικία.Από κουβέντες με ντόπιους μας είπαν ότι οι οάσεις είναι πολύ ενδιαφέρουσες αλλά δεν ξέρω αν βολέυει χρονικά. Το Λούξορ το επισκεφτήκαμε και μας άρεσε πολύ, για να το προσεγγίσεις προτείνεται το αεροπλάνο ή εναλλακτικά το νυχτερινό τραίνο πολυτελείας με 2-κλινες κουκέτες

Πάντως ότι και να αποφασίσεις θα είναι ωραίο, καλή διάθεση να υπάρχει !!!

Περιμένουμε εντυπώσεις

Καλό Ταξίδι
Καταγράφηκε
kathy
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 09, 2006, 12:21:01 μμ »

Kathy εσυ που τα εκανες και τα δυο, πιστευεις οτι ειναι προτιμοτερη η κρουαζιερα.. με ποιο γραφειο-κρουαζιεροπλοιο ταξιδεψες? Το βραδυ υπαρχουν καποια events πανω στο πλοιο? Σκεφτομαι οτι θα εχουμε και την ευκαιρια το πρωτο βραδυ να διανυκτερευσουμε Καιρο (την επομενη πεταμε για Ασουαν και το κρουαζιεροπλοιο), οποτε μια μικρη ιδεα θα παρουμε και απο αυτο.
Απο την αλλη, σκεφτομαι μηπως οι πολλες ωρες πανω στο πλοιο,μας εμποδισουν να γνωρισουμε -οσο ειναι δυνατο απο αυτες τις λιγες μερες-τον τοπο αυτο.
Και παλι ευχαριστω και ο,τι αλλο μπορειτε να μου πειτε, θα με βοηθησετε πολυ!  Χαμόγελο

Για το γραφείο θα σου στείλω π.μ. επειδή νομίζω δεν είναι σωστό να φανεί ότι γίνεται "διαφήμιση".

Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα που έκανα εγώ, το πλοίο δεν ταξίδευε συνεχώς και συχνά αναχωρούσαμε νύχτα - έτσι κι αλλιώς μπαράκια στη Νουβία δεν υπάρχουν  Σαρκασμός
Η αντίληψη πάντως ότι με την κρουαζιέρα δεν έχεις χρόνο να δεις πράγματα είναι λανθασμένη - η απόσταση που διανύεται από το πλοίο δεν είναι τόσο μεγάλη για το σύνολο των ημερών.
Θα επιμείνω προσωπικά (διασταύρωσέ το με οδηγούς και φωτογραφίες) ότι τα μνημεία που θα δεις στο Λούξορ, το Καρνάκ, την κοιλάδα των Βασιλέων κ.λπ, είναι τόσο επιβλητικά και τόσο καλοδιατηρημένα που μπροστά τους οι πυραμίδες σχεδόν ωχριούν...
Σε περίπτωση που πατε τελικά κρουαζιέρα μην παραλείψετε να επισκεφθείτε το μουσείο του Λούξορ (συνήθως δε συμπεριλαμβάνεται στο πρόγραμμα) - μένουν ως το βράδυ ανοιχτά.
Επίσης, στη Νουβία δε θα βρεις αγορές αντάξιες του Αλ Χαλίλι, αλλά τοπικές αγορές, μικρές μεν αυθεντικές δε, από αυτές που ψωνίζουν οι ντόπιοι.

Στο σύνολο των 10 ημερών της εκδρομής είχαμε μόνο δύο happening: το ένα ήταν προαιρετικό στο Καϊρο και δεν άξιζε μία (Ζόρμπας δε Γκρηκ ένα πράγμα) και το δεύτερο ήταν πάνω στο ποταμόπλοιο, μια βραδιά με τοπική κουζίνα - γενικά μας τάιζαν Ευρωπαϊκή - και μουσική και χορό.

Ο,τι κι αν αποφασίσετε σας εύχομαι να περάσετε καλά και δε σου κρύβω ότι ζηλεύω οικτρά !
Καταγράφηκε
Stigmoula
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 09, 2006, 12:59:00 μμ »

Να'στε καλα και οι δυο για την πολυτιμη βοηθεια σας!
Θα τα μελετησουμε και για ο,τι διαλεξουμε τελικα ,θα σας ενημερωσω!  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: