Traveltips Forum
Σεπτέμβριος 25, 2017, 08:06:32 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πόσα ξοδεύετε σε ένα εξωτικό ταξίδι;  (Αναγνώστηκε 10028 φορές)
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« στις: Σεπτέμβριος 26, 2006, 11:01:38 μμ »

Για πολλούς, ένα μακρινό εξωτικό ταξίδι θεωρείται άπιαστο όνειρο για το κόστος του και μόνο. Φυσικά υπάρχει κάποια αλήθεια σε αυτό, αλλά δεν είναι η μόνη αλήθεια.

Το πραγματικό κόστος του ταξιδιού είναι το αεροπορικό εισιτήριο για το οποίο συνήθως πληρώνουμε (για μακρινές πτήσεις οπουδήποτε στον κόσμο) από 600 – 1000€ (1200 για Λατινική Αμερική).

Πρόσφατα δικά μας παραδείγματα (κόστη για ένα άτομο):
(2005) 22 μέρες Ινδία (Κασμιρ – Λαντάκ και   Uttar Pradesh)  550€  +  600 € εισιτήριο.

(2006) 25 μέρες Ισημερινός & Περού  800 € + 1200 € εισιτήριο

Εσείς με πόσα χρήματα ταξιδεύετε;
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
Olga
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 19, 2006, 12:06:47 πμ »

Ταυλάνδη, Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη:             600ευρώ/μήνα*                             
                             Mπαλί, Λόμποκ:             500ευρώ/μήνα*                               

Αεροπορικά εισιτήρια Αθήνα- Μπανγκόκ(Ταυλάνδη): 635ευρώ με επιστροφή
   "                 "      Μπανγκόκ-Μπαλί (Ινδονησία):  400ευρώ με επιστροφή
   "                 "      Μπανγκόκ-Σαϊγκόν(Βιετνάμ) :  250ευρώ με επιστροφή

(* στις παραπάνω τιμές δεν συμπεριλαμβάνονται τα ψώνια Κλείσιμο ματιού                               

Καταγράφηκε
greeklad
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 29, 2006, 11:48:07 πμ »

Τον Οκτώβριο που μας πέρασε έκανα ένα ταξίδι στην Υεμένη:

Το κόστος μαζί με τα ψώνια ήταν για 25 μέρες 600 € και το αεροπορικό εισητήριο 580€ με Gulf Air. 
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 01, 2007, 07:43:02 μμ »

Φιλιππίνες: 15 μέρες, 3 άτομα  Δεκέμβριος  - Ιανουάριος 2007:

Αεροπορικά: 840 € / άτομο (Qatar Airways)
Λοιπά:         850 €  συνολικά έξοδα (για 3 άτομα)
Σε αυτά περιλαμβάνονται και κάποια «έξτρα» όπως: 150 € ενοίκιο αυτοκινήτου για 5 μέρες,  150 € μεταφορικά με ναυλωμένη βάρκα από Sabang μέχρι El Nido (3 μέρες)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2007, 07:44:41 μμ από Chaimantas » Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
AlphaOmega
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 20, 2007, 08:10:11 μμ »

Για 15νθήμερο ταξίδι Σιγκαπούρη (3 διανυκτερεύσεις) - Μπανγκόκ (3 διανυκτερεύσεις) - Πουκέτ (6 διανυκτερεύσεις) πλήρωσα 1330 ευρώ.
Συνολικά περιλάμβανε 6 αεροπορικά εισιτήρια με Thai, ξενοδοχεία 3*sup και 4* με πρωινό, μεταφορές αεροδρομίου.
Μαζί με τις εκδρομές, το φαγητό, τα ψώνια πρέπει να μας πήγε γύρω στα 650 ευρώ για τον καθένα μας.
Αν δεν είχαμε τη Σιγκαπούρη στο πρόγραμμα σίγουρα θα ήταν πιο φθηνό το ταξίδι.
Σε σχέση πάντος με την Ελλάδα, σίγουρα δεν ήταν ακριβά για 2 βδομάδες πολυτέλειας... Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Κατερίνα
Απλό μέλος
**

Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 14, 2007, 04:35:48 μμ »

Ως επί τω πλείστον ταξιδεύω μόνη μου κι αυτό εκτοξεύει τον προϋπολογισμό στα ύψη.  Στριφογύρισμα ματιών
Σε συνδυασμό φυσικά με τον περιορισμένο χρόνο, που σε αναγκάζει τις περισσότερες διαδρομές να τις κάνεις αεροπορικώς...
Στο πρόσφατο 22 ήμερο ταξίδι μου στο Λάος και την Ταϋλάνδη (Πάξε-νησιά, Βιεντιάνε, Λουανγκ Πραμπάνγκ, Λουάνγκ Νάμτα, Τσιανγκ Ράι, Τσιανγκ Μάι, Σαμούι,και Πουκέτ), το συνολικό κόστος ήταν 2700.
Συμπεριλαμβάνονται 8 πτήσεις, ξενοδοχεία (από 8 euros στο chiang rai, μέχρι 40 usd στο πανέμορφο boatlanding στην Luang Namtha), camp ελεφάντων, rafting, trekking, φαγητό, λίγα ψώνια κλπ.)
Εννοείται πως το ποσό για τη διατροφή είναι εντελώς αμελητέο μιας και τα πάντα είναι τόσο φθηνά σε αυτές τις χώρες.
Αυτό που σου κοστίζει τελικά (όσο παζάρι και να κάνεις) είναι η ενοικίαση βάρκας και οι ημερήσιες εκδρομές παντός τύπου (ειδικά αν δεν υπάρχει άλλο άτομο να ακολουθήσει).
Καταγράφηκε
cortes
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 15, 2007, 02:22:24 πμ »

Πριν χρόνια ταξίδευα μόνος, ή με την κοπέλα μου. Τα χρήματα που χρειαζόμουν ήταν ελάχιστα, αλλά έμενα σε ξενώνες και φτηνά ξενοδοχεία. Έζησα απίστευτες καταστάσεις στο Πακιστάν, στην Ταϊλάνδη, στο Περού, στη Βραζιλία και στη Βενεζουέλα. Θα μπορούσα να γράψω δέκα βιβλία! Παντού πλήρωνα το λιγότερο δυνατό. Στην Αμερική, έφτασα στο σημείο να παραποιήσω την ημερομηνία γέννησης στο διαβατήριο, για να βγάλω φτηνό εισιτήριο για νέους!!! Ούτε πέρασε από το μυαλό μου, πόσο επικίνδυνο ήταν.
Στην Ινδία, όπου ταξίδεψα για 5 ολόκληρους μήνες, το 1990, έβρισκα δωμάτια με 150 δρχ τη βραδιά, δηλαδή περίπου 40 λεπτά του ευρώ! Ξόδευα πολύ χρόνο, για να πηγαίνω σε γραφεία πληροφοριών, να ψάχνω ξενοδοχεία - πολλές φορές άλλαζα ξενοδοχείο, την ίδια ώρα, αν δεν μου άρεσε - έψαχνα λεωφορεία για τους εκάστοτε προορισμούς, έτρωγα σε φτηνά εστιατόρια και πολλές φορές κατέληγα και άρρωστος.
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΙΑΖΕ!!! Ήμουν μικρότερος, είχα άφθονο χρόνο, είχα αντοχές και πολλή όρεξη και τόλμη.
Τώρα όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά. Κουράζομαι ευκολότερα, βαριέμαι τις αναμονές και δεν έχω τόσο χρόνο. Και σε κάθε περίπτωση, δεν δουλεύω σαν το μαύρο σκύλο, όλο το χρόνο, για να υφίσταμαι τόσες ταλαιπωρίες και να ξαναγυρίζω στα φοιτητικά μου χρόνια. Αυτά πάνε και τελειώσανε. Θέλω καλύτερα ξενοδοχεία, αεροπλάνα και καλές υπηρεσίες. Ωραίες και οι εμπειρίες, ωραίες και οι γνωριμίες που κάνουμε στα ταξίδια, ωραίες και οι περιπέτειες. Αλλά αν δεν τα έχεις ζήσει αυτά από τα 20 μέχρι τα 30, άντε 35, τότε το τρένο το έχασες.
Στα ταξίδια μου βλέπω πλέον, κάτι 50άρηδες, που τρώνε ψίχουλα για να κάνουν οικονομία, βάζουν την ζωή τους και τη σωματική τους ακεραιότητα σε κίνδυνο, διαμένοντας σε επικίνδυνα μέρη, μόνο και μόνο γιατί είναι φτηνότερα. Μου τυχαίνει καμιά φορά να γνωρίζω τέτοιους τύπους, που και καλά ψάχνουν τον εαυτό τους ταξιδεύοντας για μήνες ή για χρόνια. Καλά, αυτοί δεν δουλεύουν? που βρίσκουν τα χρήματα? πόσο της πείνας πρέπει να πεθαίνουν για να εξοικονομήσουν ακόμα μία μέρα ταξιδιού? Όσες φορές έκανα το τραπέζι σε κάποιον από αυτούς, έπεφτε σαν το λιμάρι στο φαί....Το να βλέπω Γερμανούς, Ισραηλινούς, ή Άγγλους να ξεφτιλίζονται, μετρώντας το κάθε σεντ, απλά για να επεκτείνουν λίγο το ταξίδι τους, μου προκαλεί λύπη. Κυρίως γιατί είναι από πλούσιες χώρες. Οι Αμερικανοί και οι Νεοζηλανδοί είναι πιο κύριοι.
Λυπάμαι, αλλά το ταξίδι πέρα από ανάγκη, είναι και μία απόλαυση. Και αν δεν έχει κάποιος αρκετά χρήματα, ας περικόψει κάτι. Το να είσαι ενήμερος και κυρίως συνειδητοποιημένος ταξιδιώτης, προϋποθέτει και κάποια αξιοπρέπεια. Τα - με κάθε μέσον και κάθε θυσία - φτηνά ταξίδια, παραπέμπουν σε άλλες εποχές, που έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Και για να μη παρεξηγούμαι, επαναλαμβάνω ότι τα παραπάνω δεν ισχύουν για τους νεότερους. Αυτοί μπορούν να κοιμηθούν όπου νάναι και να τρώνε ότι τους τύχει. Και μπράβο τους!
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 07:32:00 μμ »

Εξαιρετικό το σχόλιό σου φίλε /φίλη cortes και πιθανώς να εκφράζει τους περισσότερους από εμάς που σε νεότερες ηλικίες έχουν περάσει από τη διαδικασία των 10 δολαρίων την ημέρα! Αν και δεν σας κρύβω ότι νοσταλγώ τις μέρες αυτές, τις περιπέτειες, τις απίθανες ιστορίες, την έξαψη στο τέλος της μέρας.
Κοντά στα παραπάνω θα ήθελα να προσθέσω και μια ακόμα αλλαγή που ήρθε μόνη της στο πέρασμα τους χρόνου: Μια δεκαετία πριν, ήμουν ιδιαίτερα σκληρός διαπραγματευτής στις συναλλαγές με τους ντόπιους (ταξί, υπηρεσίες κλπ)  και πολλές φορές δικαίως βέβαια αφού  σε αρκετές χώρες οι έχοντες επαφή με ξένους προσπαθούν με κάθε τρόπο να κερδίσουν περισσότερα χρήματα.  Ώσπου κάποια φορά, κάπου στο Ιράν, καθώς είχα επιδοθεί σε άγριο παζάρι με κάποιο ταξιτζή για μερικές δεκάδες «τούμαν» συνειδητοποίησα ότι η έκπτωση  που διαπραγματεύομαι είχε αξία μόλις μερικών δεκάδων δραχμών (ή λεπτών του ευρώ).  Χρήματα, τα οποία είχαν αξία για τον οδηγό και την οικογένειά του ενώ για μας, το όποιο κέρδος δεν θα είχε καμία πρακτική αξία. Τη μέρα αυτή ένιωσα μεγάλη ντροπή για τον εαυτό μου  και από τότε έγινα πιο χαλαρός στις διαπραγματεύσεις. Με σκοπό να μη δημιουργώ την προσδοκία του εύκολου κέρδους στους ντόπιους (που θα ήταν καταστροφικό πρώτα για τους ίδιους) μέχρι σήμερα διαπραγματεύομαι στη σωστή (κατά τη αντίληψή μου) τιμή της υπηρεσίας, αλλά στο τέλος και κατά περίπτωση πάντοτε δίνω κάτι παραπάνω μερικές φορές ακόμα και το αρχικό ποσό που ζητήθηκε.  Έχω υπολογίσει ότι αυτό επηρεάζει ελάχιστα έως καθόλου τον προϋπολογισμό ενός ταξιδιού, δίνει μια ανέλπιστη χαρά σε όλους αυτούς τους σκληρά εργαζόμενους και διαφυλάττει   κατά το δυνατόν τους μελλοντικούς ταξιδιώτες από υπερχρέωση και εξαπάτηση. 

Να είστε όλοι καλά!
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
VANA
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 01:50:55 μμ »

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ CORTES ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΛΥΜΑΤΟΣ ΟΥΤΕ ΟΙ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΝΥΣΕΙΣ.
ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΟΥ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΤΑΫΛΑΝΔΗ ΓΙΑ 23 ΗΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΣΤΟΙΧΙΣΕ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ(ATHINA, BANGONK - SAMUI, KOH PHANGAN, KOH TAO, SAMUI-KRABI, KRABI- PHI-PHI ISLANDS, PHUKET, PHUKET-CHIANG MAI CHIANG MAI-CHIANG RAI KAI META BANGONK-ATHINA) & ΔΙΑΜΟΝΗ ΣΕ ΚΑΛΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ(ΔΙΟΤΙ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ) 1600Ε. ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΕΙ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΤΑ ΜΕΣΩ ΟΡΟ 20Ε ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΗΜΕΡΗΣΙΕΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΠΟΥ ΕΦΤΑΝΑΝ ΚΑΙ ΤΑ 40Ε ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.
ΤΑ ΨΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΠΑΝΤΩΣ ΧΑΛΑΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ BANGONK (ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΕΠΙΣΗΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΣΤΗΝ KAO SAN ROAD ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ(SUKHUMVIT,SILOM...ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΛΑ LOUNGE BARS ΟΠΩΣ ΤΟ SIRROCO & VERTIGO ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΦΘΗΝΗ ΥΠΟΘΕΣΗ.) ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΤΟ ΝΤΟΥΜΠΑΙ.ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΤΑΧΙΔΙ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΖΑ ΓΙΑ GOA ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ MOY ΕΒΓΑΙΝΕ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2500Ε( ΚΥΡΙΩΣ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΩΝ ΕΙΣΗΤΗΡΙΩΝ) ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΑΝΕΒΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1500-1700 ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ 20-22 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΧΙΚΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.  ΠΑΝΤΩΣ ΓΕΝΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΠΡΟΟΡΙΣΜΩΝ(ΟΠΩΣ ΛΟΝΔΙΝΟ) ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΠΑΚΕΤΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ(ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΧ ΓΙΑ ΙΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΜΑΡΟΚΟ) ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ LOW BUDGET ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ.
Καταγράφηκε
cortes
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 20, 2007, 11:09:06 μμ »

Τελικά επαληθεύομαι... Δηλαδή φίλη Βάνα, πέρα από τα 1.600, ξόδεψες για φαγητό 20 ευρώ x 20 ημέρες = 400 ευρώ.
Και αν έκανες στις 23 ημέρες περίπου 10 εξορμήσεις από 40 ευρώ, τότε έχουμε άλλα 400.
Τελικά το ταξίδι πρέπει να σου στοίχισε, γύρω στα 2.500 το 20ήμερο, οι 3 ημέρες δεν πιάνονται, γιατί θέλεις 3 μέρες να πας και νάρθεις στην Ταϊλάνδη... Με τα ίδια λεφτά πας με ένα πρακτορείο και σου κάνουν και αέρα  Χαμόγελο Άσε που αν κάτι πάει στραβά, έχεις κάποιον να κατηγορήσεις και να ρίξεις το φταίξιμο  Χαμόγελο
Αστειεύομαι βέβαια!
Αλλά πλέον, ένα ταξίδι κοστίζει αρκετά, για τους λόγους που εξήγησα στο προηγούμενο σχόλιο μου. Ότι πληρώνεις παίρνεις. Αν πληρώσεις λίγα, έχεις ανασφάλεια, ταλαιπωρία και χάσιμο χρόνου. Με περισσότερα ταξιδεύεις πιο άνετα και κάνεις απόσβεση γρήγορα, λόγω των καλών υπηρεσιών και της απόλαυσης που λαμβάνεις. Και δεν μοιράζεσαι το οκτάκλινο δωμάτιο του hostel, με άλλους που βρωμάνε τα πόδια τους, ροχαλίζουν, ή γυρίζουν τα χαράματα μεθυσμένοι και ξεσηκώνουν τον κόσμο. Για να μη πω για το πορτοφόλι κρυμμένο μέσα στα σκεπάσματα και το σακίδιο κλειδωμένο με διπλό λουκέτο στο κρεβάτι!!!
Γύρισα πρόσφατα από το Μπελίζε. Η κάθε εξόρμηση στους υφάλους κοστίζει από 50 δολλάρια και πάνω. Τι να κάνεις? Να μη πληρώσεις? Και να κάθεσαι στην αμμουδιά και να ακούς από μακριά τις φωνές ενθουσιασμού, από αυτούς που κολυμπάνε με δελφίνια, ή με χελώνες? Τότε τι ήρθες να κάνεις εδώ? Καλύτερα να πας στην Κρήτη που επίσης έχει ωραίες θάλασσες και να την αράξεις στην παραλία...
Οπότε το παίρνεις απόφαση, παίρνεις μία βαθειά ανάσα και κάνεις μία θαρραλέα βουτιά στην τσέπη....
Καταγράφηκε
ioannis
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 21, 2007, 02:24:13 μμ »

Η θεωρία: Δεν υπάρχει περίπτωση να ταξιδέψεις οργανωμένα & να καταφέρεις να πάρεις χαμπάρι τι παίζεται στον τόπο που επισκέπτεσαι. Βρίσκεσαι μέσα σε μία γυάλινη γυάλα & παρατηρείς από την απομόνωσή σου τον κόσμο έξω (αυτόν που σου δείχνουν, όχι αυτόν που επιλέγεις εσύ να δεις). Σκέτο φολκλόρ δηλαδή, στην καλύτερη των περιπτώσεων. Αντίθετα, αν ταξιδεύεις μόνος  υπάρχει περίπτωση, αν συντρέχουν & κάποιες άλλες προϋποθέσεις, να πάρεις μιά μυρωδιά του τι γίνεται γύρω σου. Συμπέρασμα:  Μοναχός σου χόρευε & όσο θέλεις (& μπορείς) πήδα.
Η πράξη:
Α. Ταξίδι από το Ξι Αν της Κίνας στην Ισλαμαμπάντ του Πακιστάν, το καλοκαίρι του 2005 με διάρκεια 5 εβδομάδες κόστισε 4.200 ευρώ για δύο άτομα, χωρίς το άγχος του φτηνού, αλλά και χωρίς περιττές χλίδες. Στο ποσό αυτό, περιλαμβάνονται τα πάντα. Από αεροπορικά εισιτήρια έως δωράκια  για τους φίλους. Ανάλογο ταξίδι οργανώνουν κάθε καλοκαίρι δύο μεγάλα πρακτορεία με διάρκεια 23 μόνο ημέρες & κόστος 4.000 ευρώ το άτομο.
Β. Το καλοκαίρι που μας πέρασε βρισκόμουν στην Περσία. Συνάντησα ένα γκρουπ Ελλήνων, που ταξίδευε με μεγάλο πρακτορείο της Αθήνας. Κάποιοι από αυτούς έχασαν τις αποσκευές τους στο αεροδρόμιο της Τεχεράνης.  Το πρακτορείο, σύμφωνα με τα λεγόμενά τους, δεν έκανε τίποτα για να τους βοηθήσει. Μόνοι τους βγάλαν το φίδι από την τρύπα.
Καταγράφηκε
cortes
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 21, 2007, 08:20:08 μμ »

Φοβερή εμπειρία ο δρόμος του μεταξιού φίλε ioannis! Δυστυχώς τα περισσότερα γραφεία στην Ελλάδα, έχουν μείνει στη δεκαετία του 70.  Στο εξωτερικό όμως, έχει καταπληκτικά γραφεία, όπως το Dragoman, το Mountain Travel Sobek, ή το Zeghram, που δεν έχουν καμία σχέση με τα εδώ γραφεία, που εξακολουθούν να κινούνται στην τροχιά του πάλαι ποτέ manos. Προσωπικά, έχω ταξιδέψει και μόνος και οργανωμένα και πήρα πολύ καλά χαμπάρι τι παίζεται. Δεν βρέθηκα μέσα σε καμιά γυάλα. Όλα είναι συνάρτηση του κατά πόσο είναι σωστοί επαγγελματίες αυτοί που θα οργανώσουν το ταξίδι.  Άλλωστε συμφωνείς να σε πάνε, όπου σε πάνε. Διαβάζεις το πρόγραμμα και αν συμφωνείς πας, αν όχι δεν πας.
Το ταξίδι που έκανες φίλε ioannis, τόκανα και γω πριν δέκα χρόνια. Και πλήρωσα πολύ λιγότερα. Από μόνο του είναι ένα φτηνό ταξίδι, γιατί δεν θα πετάξεις από το Ξιαν στην Ισλαμαμπάντ. Πρέπει να δεις τουλάχιστον την έρημο, το Urumqi και το Kashgar. Άρα θα χρησιμοποιήσεις τα λεωφορεία της γραμμής που είναι πάμφθηνα. Και τα περισσότερα μέρη, όπου θα περάσεις το βράδυ, είναι μικρά, άρα έχουν μικρά και φτηνά ξενοδοχεία. Αλλά για μένα πλέον, όπως και για πολλούς, 5 βδομάδες είναι πάρα πολλές. Οπότε, κάνεις λιγότερες βδομάδες και πληρώνεις περισσότερο, γιατί παίρνεις και κανένα αεροπλάνο, μένεις και σε κανένα 4άρι ξενοδοχείο και κυρίως, γλυτώνεις τη συμφορά της ζωής σου στα σύνορα, γιατί δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ έμεινα εγκλωβισμένος στην κινέζικη πλευρά για 4 ημέρες,  για λόγους που δεν έμαθα ποτέ. Ίσως να ήταν το μπακσίσι. Οι κινέζοι συνοριακοί, σταματούσαν όλους τους ξένους. Αν είχα όμως την προστασία ενός γραφείου, έστω κινέζικου, νομίζω ότι αυτό δεν θα συνέβαινε. Και το λέω, γιατί τα οργανωμένα γκρουπ περνούσαν από τα σύνορα χωρίς πρόβλημα.
Στο Πακιστάν, έκλεισε ο δρόμος από κατολίσθηση και οι οργανωμένοι πέρασαν, γιατί οι πακιστανοί έστειλαν άλλα τζιπ να τους παραλάβουν 1000 μέτρα πιο πέρα, ενώ εμείς καθομασταν και περιμέναμε μπας και φιλοτιμηθεί κανείς και μας πάρει, βρεγμένοι και πεινασμένοι μέσα στην ερημιά. Άλλες 2 μέρες χαμένες λοιπόν. Και με το κρύο, την έλλειψη καταλύματος και φαγητού, και στο τέλος την παραμονή σε ένα άθλιο και βρωμερό τσαϊχανέ, με διάφορους οπλοφόρους γύρω, σε πληροφορώ ότι δεν ήταν καθόλου ωραία εμπειρία...
Για το άλλο που αναφέρεις, για την Περσία δηλαδή, έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά επαναλαμβάνω ότι όλα είναι θέμα επαγγελματισμού. Υπάρχουν και ορισμένα πολύ καλά γραφεία, σε παραπέμπω στο θέμα: πληροφορίες για γραφείο γενικού τουρισμού στο ίδιο forum.
Τα γραφεία υπάρχουν για όλους όσους δεν έχουν χρόνο και θέλουν κάποιον να φροντίζει για όλες τις διατυπώσεις, χωρίς αναμονές και ουρές, χωρίς ανασφάλεια και χωρίς απογοητεύσεις από ξενοδοχεία που στο ιντερνετ δείχνουν άψογα και  όταν πας είναι για τα πανηγύρια. Και αυτό πληρώνεται.
Για όσους έχουν όμως χρόνο - και πραγματικά θα ευχόμουν να είχα τις 5 βδομάδες που είχες εσύ - τότε τι να το κάνεις το γραφείο? Πιο καλά μόνος.
Καταγράφηκε
michail 68
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 22, 2007, 10:39:55 πμ »

παιδια γεια σας. δεν ξερω τι λετε για κοστος ταξιδιου αλλα εγω περσι απο 5 δεκεμβριου εως 5 μαρτιου πηγα καμποτζη βιετναμ κινα και στην επιστροφη 3 μερες ταιλανδη. μπορω να πω οτι περασα καλα χωρις στερησεις. οπως πχ εκανα οικονομια αγοραζα ενα μεταχειρισμενο ποδηλατο και εκανα τις βολτες μου στην πνομ πενχ. οχι ομως οικονομια στο φαγητο μου. και ξοδεψα 2390 ευρω απο την ροδο και παλι πισω στην ροδο και τα εισητηρια ειναι μεσα στα 2390 ευρω
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 08, 2008, 01:37:17 μμ »

Και μερικά φρέσκα (Ιανουάριος 2008) δεδομένα από το ταξίδι μου (1 άτομο) στη Ν. Ινδία (12 καθαρές μέρες εκεί):

Αεροπορικά εισιτήρια 800 € και 550 € λοιπά έξοδα.  Σημειώστε ότι έμενα σε μεσαίας κατηγορίας ξενοδοχεία, στα τρένα ταξίδευα α’ θέση όπου ήταν εφικτό, είχα μια εσωτερική πτήση (50 €) από Bangalore προς Chennai (Μανδράς) και γενικά λόγω του περιορισμένου χρόνου δεν έκανα καμία, μα καμία τσιγγουνιά.
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
GREG
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 26, 2008, 10:31:37 πμ »

Έχω ταξιδέψει Ταιλάνδη με πρακτορείο μεμωνομένα , αεροπορικα και ξενοδοχειο 3 * για 8 βράδια 1100 , προσωπικά έξοδα 900 ευρω .
Χωρίς πρακτορείο μπανγκοκ με gulf 690 και ξενοδοχείο 4 * 380 και προσωπικά έξοδα για 10 ημέρες 750 . Την δεύτερη φορά έχωντας την εμπειρία του πρώτου ταξιδιού απέφυγα πολλά άσκοπα και περιττά έξοδα . Βέβαια είχα δεί και αρκετά πράγματα την πρώτη φορά που δεν χρειάστηκε να ξαναδω .
Καταγράφηκε

ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΒΗΜΑ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: