Traveltips Forum
Ιούλιος 29, 2014, 05:44:48 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΤΟΥΡΚΙΑ  (Αναγνώστηκε 2315 φορές)
ΕΡΣΗ
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 11, 2006, 01:52:14 μμ »

Γεια σε όλους τους ταξιδιώτες!
Τι καταπληκτικόκαι πόσο χρήσιμο site!
Θα ήθελα μερικές πληροφορίες σχετικά με την νότια Τουρκία, αν ξέρει κανείς. Ενδιαφερόμαστε να ταξιδεύσουμε στις πόλεις Mardin και Urfa την περίοδο των Χριστουγέννων. Ξέρει κανείς τι κατάσταση επικρατεί εκεί (ΡΚΚ κλπ); Είναι ασφαλής προορισμός και πως αντιμετωπίζονται οι έλληνες; Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια  εκ των προτέρων. Έρση
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2006, 12:29:39 πμ »

Δεν έχουμε επισκεφτεί τη  Ν. Τουρκία, αλλά και στις 3 επισκέψεις μας  στη χώρα αυτή (δυτικά παράλια, Κωνσταντινούπολη, Καππαδοκία), βρήκαμε θερμή φιλοξενία και ίσως ακόμα πιο θερμή δηλώνοντας την εθνικότητά μας. Φίλοι που ταξίδεψαν βόρεια στον Πόντο και ανατολικά προς τη λίμνη Βαν, επιβεβαίωσαν ότι ως έλληνες ήταν παντού καλοδεχούμενοι.  Δεν γνωρίζουμε τίποτα σχετικά με τον κίνδυνο της τρομοκρατίας,  (πιστεύουμε όμως ότι είναι περισσότερο θέμα τύχης αν βρεθείτε στο λάθος μέρος τη λάθος στιγμή, κάτι που μπορεί να συμβεί  στη Ρώμη, στο Λονδίνο ή οπουδήποτε αλλού). Ρίξτε μια ματιά (χωρίς να θορυβηθείτε) στο     Foreign and Commonwealth Office (Μ. Βρετανία).

Καλό σας ταξίδι
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
eleana
Αρχάριο μέλος
*
Φύλο: Γυναίκα

discolata@hotmail.com
Προφίλ WWW E-mail
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 28, 2006, 03:09:26 μμ »

καλημερα
περσι το καλοκαιρι εκανα το εξης ταξιδι με το πανεπιστημιο της αγκυρας
‘Αγκυρα, Καππαδοκία,  Αντιγιαμαν, Ντιγιαρμπακίρ, Μαρντιν, Ούρφα, ‘Αντεπ, Αντιόχεια, Ικόνιο
στο ντιγιαρμπακιρ ειχαμε μαζι μας αστυνομια...οι ανθρωποι δεν ειχαν ξαναδει τουριστες
Το Μαρντιν ειναι απο τις πιο ωραιες πολεις που εχω δει ποτε- αξιζει να πας
αν θες να δεις μερικες φωτο πηγαινε στο σαιτ μου discolata.spaces.live.com

μετα απο πολυ ερευνα κατεληξα οτι χρειαζεται να παρω μεχρι και χαπια ελονοσιας ( πολλα κουνουπια λογω τιγρη και ευφρατη

παρε πολυ καλους οδηγους- εγω χρησιμοποιησα εκδοσεις Ινφγνωμων ( φοβερος οδηγος για καππαδοκια και ικονιο- αλλα μαλλον δεν θα πατε προς τα εκει

επισης ο κοσμος περα απο εξαιρεσεις δεν μιλαει αγγλικα - η επικοινωνια ειναι λιγο προβλημα, εγω ευτυχως ημουν με το γκρουπ

αν θες κατι αλλο στειλε μου μειλ στο discolata sto hotmail.com

bon voyage
eleana
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2006, 03:22:25 μμ από Chaimantas » Καταγράφηκε

L'univers est une espèce de livre dont on n'a lu que la première page, quand on n'a vu que son pays..
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 28, 2006, 03:39:37 μμ »

Πολύ μου άρεσαν οι φωτογραφίες σου Ελεάνα, κοιτάζοντας τες νιώθεις πραγματικά την ατμόσφαιρα εκεί.
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
eleana
Αρχάριο μέλος
*
Φύλο: Γυναίκα

discolata@hotmail.com
Προφίλ WWW E-mail
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 29, 2006, 11:20:37 πμ »

καλημερα
μου ειχατε στειλει ενα μειλ το καλοκαιρι - ευχαριστώ πολύ
δυστυχως δεν λαβατε ποτε την απαντηση μου γιατι το μήνυμα-απαντηση μου δεν μπορουσε να περασει τα φιλτρα αντι-σπαμ  Λύπη
ελπιζω η κορη σας να περασε καλα το καλοκαιρι με εζεε- εγω δυστυχώς δεν μπορεσα να παω γεωργία-αζερμπαιτζαν
ξαναγυρναω και διαβαζω τις σελιδες απο τα ταξιδια σας.. και εμπνευομαι  , ευχαριστώ Σαρκασμός

ελεάνα

ποιο θα ειναι το επομενο σας ταξιδι?
εγω σκεφτομαι για κίνα
Καταγράφηκε

L'univers est une espèce de livre dont on n'a lu que la première page, quand on n'a vu que son pays..
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 29, 2006, 04:07:09 μμ »

ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια Ελεάνα,
περισσότερα (τα οποία δεν αφορούν τη παρούσα συζήτηση) στα προσωπικά σου μηνύματα.
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
ΕΡΣΗ
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 09, 2006, 03:02:58 πμ »

καλημερα
περσι το καλοκαιρι εκανα το εξης ταξιδι με το πανεπιστημιο της αγκυρας
‘Αγκυρα, Καππαδοκία,  Αντιγιαμαν, Ντιγιαρμπακίρ, Μαρντιν, Ούρφα, ‘Αντεπ, Αντιόχεια, Ικόνιο
στο ντιγιαρμπακιρ ειχαμε μαζι μας αστυνομια...οι ανθρωποι δεν ειχαν ξαναδει τουριστες
Το Μαρντιν ειναι απο τις πιο ωραιες πολεις που εχω δει ποτε- αξιζει να πας
αν θες να δεις μερικες φωτο πηγαινε στο σαιτ μου discolata.spaces.live.com

μετα απο πολυ ερευνα κατεληξα οτι χρειαζεται να παρω μεχρι και χαπια ελονοσιας ( πολλα κουνουπια λογω τιγρη και ευφρατη

παρε πολυ καλους οδηγους- εγω χρησιμοποιησα εκδοσεις Ινφγνωμων ( φοβερος οδηγος για καππαδοκια και ικονιο- αλλα μαλλον δεν θα πατε προς τα εκει

επισης ο κοσμος περα απο εξαιρεσεις δεν μιλαει αγγλικα - η επικοινωνια ειναι λιγο προβλημα, εγω ευτυχως ημουν με το γκρουπ

αν θες κατι αλλο στειλε μου μειλ στο discolata sto hotmail.com

bon voyage
eleana

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Δεν ξέρω αν θα πάμε τελικά γιατί το κουρδικό δείχνει να αγριεύει και όσο νάναι το σκεφτόμαστε. Ίσως είναι λάθος ή υπερβολή αλλά άμα είσαι και σφιγμένος δεν περνάς καλά. Ενδεχομένως να πάμε Συρία και με βάση το Χαλέπι να κάνουμε κάποια μονοήμερη εκδρομή ώστε να επισκεφθούμε την νότια Τουρκία. Ίδωμεν. Καλά να περνάτε! Έρση
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: