Traveltips Forum
Νοέμβριος 23, 2017, 09:18:42 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υεμένη: Ταξιδιωτικός Οδηγός  (Αναγνώστηκε 5595 φορές)
greeklad
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« στις: Ιούλιος 09, 2006, 01:04:18 μμ »

Θα κάνω ενα ταξίδι τον Οκτώβριο στην Υεμένη για 20 μέρες. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον ταξιδιωτικό οδηγό (βιβλίο) για την περιοχή που να είναι πρόσφατος και σωστός; Δεν ψάχνω για γενικές πληροφορίες αλλα περισσότερο για ένα εγχειρίδιο που θα με κατατοπίσει σχετικά με το τι να δώ γιατί δεν έχω πολύ καιρό στη διαθεσή μου. Ευχαριστώ πολύ  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 10, 2006, 12:01:57 πμ »

Νομίζω ότι δεν έχετε πολλές επιλογές: Ο Arabian Peninsula των εκδόσεων Lonely Planet (έκδοση Νοεμβρίου 2004) αν και αρκετά συνοπτικός συγκριτικά με τον παλαιότερο Yemen που κάλυπτε αποκλειστικά τη χώρα, αποδείχτηκε «αρκετός», με σωστές τιμές, επαρκείς πληροφορίες και ικανοποιητικούς χάρτες τουλάχιστον για τις περιοχές που επισκέπτονται οι περισσότεροι ταξιδιώτες.    Είχαμε μαζί μας και τον παλιότερο Yemen  (δανεικό από συνταξιδιώτη – δεν πωλείται πια) αλλά τελικά δεν τον χρησιμοποιήσαμε.  Η διαφορά του παλιού από το νέο είναι ότι έχει πολύ περισσότερες πληροφορίες για τοποθεσίες που πιθανότατα δεν θα επισκεφτείτε.  Επίσης, αν πάτε μέσω Dubai ή Μπαχρέιν (συνιστούμε το πρώτο!) και κανονίσετε ένα μεγαλύτερο stop over, είναι χρήσιμο το ότι περιλαμβάνονται στον εν λόγω οδηγό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2006, 12:05:16 πμ από Chaimantas » Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
greeklad
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 13, 2006, 09:31:05 πμ »

Ευχαριστώ παιδιά για την απάντηση. Ο lonely planet είναι στο ταχυδρομείο. Διαβαζα πάντως στους προορισμούς  της Υεμένης για το ταξίδι σας με το jeep στα ανατολικά. Ήθελα να ρωτήσω πόσο χρονικό διάστημα πήρε και αν ήταν στο χαλαρό ή στο τρέξιμο. Έκανα μια πρώτη επαφή με ένα τουριστικό γραφείο στη Σαναά και για 7 ημέρες οδηγό μαζί με το ξενοδοχείο λίγο πολύ ζητάνε $950 που μου φαίνεται εξωπραγματικό για μια χώρα σαν την Υεμένη. πόσο πιστεύετε ότι ειναι μια λογική τιμή την ημέρα; Εξαρτάται απο τις περιοχές που επισκέπτετε κάποιος ή πάει με τη μέρα; Τέλος κάτι τελευταίο που θα βρώ χιλιομετρικές αποστάσεις πόλεων να πάρω μια ιδέα του χρόνου ταξιδιού στην Υεμένη; Ελπίζω να μην σας κούρασα με τις πολλές ερωτήσεις μου. Ευχαριστώ!!
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 14, 2006, 03:24:10 πμ »

Sygnomi gia ta greeklish Λύπη Parabaino o idios tous kanones mou Θυμός alla briskomai sto Quito (Ecuador).
H timi den einai toso ejopragmatiki, ta jeep einai akriba. to kostos diamorfonetai se syndyasmo me ta xiliometra kai tis meres (Diladi eite kaneis 2 meres apo 350 k,eite mia mera 700 plironeis to idio). Ypologise oti tin imera oi odigoi den kanoun apo 250 - 400 km. Mporeite na plirosete ligotera an breite apeytheias odigo (xoris mesolabisi grafeiou,ayto den eykolo,ektos an gonirizete kapoion, deite tin periptosi tou Ali pou anafero sto www.traveltips.gr kai parte ton tilefono). Ypologiste me 40$ / imera gia logikes apostaseis (mexri 400 km) kai me 70$+ me grafeio.
An kanete ypomoni mexri tis 2 Aygoustou poy epistrefo Athina tha sas po gia tis xiliometrikes apostaseis.

Peite mou Kalo Taxidi,ta janalemeton Augousto.
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
greeklad
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 14, 2006, 05:09:13 πμ »

Αυτή και αν ειναι απαντηση express! Καλο ταξιδι και με το καλό πίσω στην Αθήνα τον Αύγουστο.
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 09, 2006, 03:52:09 μμ »

Ξανά στην Αθήνα (για λίγες μέρες - οριστική επιστροφή το Σεπτέμβρη).

Σχετικά με τις χιλιομετρικές αποστάσεις, καλύτερα είναι να λάβετε υπόψη σας τις χρονικές αποστάσεις, οι διαδρομές στην έρημο με τις ατελείωτες ευθείες και ταχύτητες 120+ χλμ/ώρα δεν είναι συγκρίσιμες με τις ορεινές διαδρομές (ανηφόρες, στροφές και φορτηγά). Οι οδηγοί θα αρνηθούν να κάνουν περισσότερα από 500 χλμ / ημέρα, ακόμα κι αν είναι σε ευθεία όπως επίσης και να οδηγήσουν για περισσότερες από 6 – 7 ώρες. Αν έχετε πει ακριβώς ποιες διαδρομές θέλετε κάθε μέρα δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα, οι Υεμενίτες είναι πολύ έντιμοι και θα το τηρήσουν στο ακέραιο. Ενδέχεται βέβαια να σας χρεώσουν παραπάνω για κάποιες διαδρομές που θα κάνετε σε μια μέρα, οι οποίες κανονικά προβλέπονται από τα γραφεία για 2 μέρες.

Έχετε επίσης υπόψη σας, ότι σε ορισμένες διαδρομές (όπως Σαναά - Μαρίμπ) τα μπλόκα είναι πολλά με αποτέλεσμα να έχετε σημαντικές καθυστερήσεις.

Σας παραθέτουμε το δικό μας πρόγραμμα, ώστε να πάρετε μια ιδέα για τους χρόνους / χιλιόμετρα που απαιτούνται:

Σαναά – Μαρίμπ: περίπου 250 χλμ 3-4 ώρες (αν δεν έχετε μεγάλες καθυστερήσεις στα check points).
Μαριμπ – Sayun: περίπου 600+ χλμ  7 ώρες (ευθεία στην έρημο με 120+ χλμ/ ώρα).
Εμείς κάναμε απευθείας το Σανάα Sayun 12 ώρες, με τα απαραίτητα (σύντομα) διαλείμματα στους αρχαιολογικούς χώρους, φαγητό κλπ.
Sayun – Sif: περίπου 3 ώρες, δρόμος των 70 – 90 χλμ/ώρα, αλλά υπολογίστε μισή μέρα γιατί θα κάνετε στάσεις σε χωριά για φωτογραφίες.
Sif – Mukalla: 3  ώρες (χωρίς στάσεις), δρόμος των 80 – 110 χλμ/ώρα
Mukalla – Bir Alli: 2 – 3 ώρες, δρόμος των 100+ χλμ/ώρα, υπολογίστε τη στάση στον κρατήρα του ηφαιστείου, + φρέσκο ψάρι για μεσημεριανό στο Bir Alli, πιθανό μπάνιο στα γαλαζοπράσινα νερά, οπότε το νωρίτερο μπορείτε να φύγετε αργά το μεσημέρι από Bir Alli.
Bir Alli – Ataq: 2 – 3 ώρες, δρόμος των 80 χλμ/ ώρα, υπολογίστε +1 ώρα στάση στο Habban, αξίζει τον κόπο.
Ataq – Σαναά: 8 – 10 ώρες, με μια στάση μόνο στο Rada για φωτογραφίες και σύντομες στάσεις για τσαϊ, φαγητό κλπ. Ένα μικρό κομμάτι του δρόμου είναι ορεινό, καθώς θα απομακρυνθείτε από την παραλία και θα αρχίσετε να ανεβαίνετε στα υψίπεδα της ενδοχώρας.
Σαναά – Al Hudayda: περίπου 6 ώρες, αλλά με στάσεις στη Manakhah και Al Hajjarah (στη δεύτερη οπωσδήποτε!)  θα χρειαστείτε τουλάχιστον μια μέρα.
Al Hudayda – Zabid: μιάμιση ώρα.
Τι υπόλοιπες διαδρομές γύρω από τη Σαναά (Shibam, Thulla, Amran, Kawkaban κλπ), μπορείτε να τις κάνετε με συγκοινωνία (shared taxi) πολύ φτηνά και γρήγορα (1 ώρα, χωρίς να υπολογίσετε την ώρα που θα περιμένετε μέχρι να γεμίσουν με επιβάτες).
Το οικονομικότερο από όλα είναι να βρείτε οδηγό μόνοι σας (αρκετά δύσκολο, γι αυτό σας συστήνω τον Αλί κινητό (+96)733561973),  ή να βρείτε άλλους ταξιδιώτες με το ίδιο πρόγραμμα. Αν δεν γίνεται τίποτα από τα παραπάνω κανονίστε το με το ξενοδοχείο σας (Arabia Felix Hotel) και κάντε το ανάλογο παζάρι. Θυμηθείτε ότι τα έξοδα για τους συνοδούς – φρουρούς δεν περιλαμβάνονται, εκτός να έχετε συνεννοηθεί προηγουμένως.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2006, 03:54:00 μμ από Chaimantas » Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
greeklad
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 09, 2006, 04:08:46 μμ »

Δεν εχω λογια!! Ευχαριστώ παρα πολύ. Καταπληκτική παρουσίαση δρομολογίου.  Χαμόγελο Καλως ήρθατε στην Ελλάδα και ελπίζω να δούμε γρήγορα πληροφορίες για τη Λατινική Αμερική. Πραγματικά γνωρίζω ελαχιστα για το πως ειναι ένα ταξίδι στη Λατινική Αμερική και θα με ενδιέφερε μια που Αργεντινή, Περού και Χιλή είναι στα μελλοντικά πλάνα μου.
Καταγράφηκε
greeklad
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 13, 2006, 02:21:59 πμ »

Σωτήρη και Μαρία, δεν έχω καιρό που επέστρεψα από ενα ταξίδι 22 ημερών στην Υεμένη και οι μνήμες είναι πολύ νωπές. Η χώρα είναι τουριστικά παρθένα, ο λαός υπερήφανος πανέμορφος και ζεστός, τα παιδιά ότι πιο όμορφο έχω δει σε τριτοκοσμική χώρα, οι αγορές πολύβουες και μυρωδάτες και το τοπίο δραματικό. Βάλτε σε όλα αυτά την ασφάλεια που νιώθεις ακόμα και όταν είσαι μόνος σου, το φτηνό και καλό φαγητό, την απίστευτα ζεστή φιλοξενία και γρήγορα θα συμφωνήσετε μαζί μου ότι ένα ταξίδι στην Υεμένη είναι ενα ταξιδι ζωής. Προσπάθησα να μεταφέρω όλα αυτά που είδα μαζί μου επιστρέφοντας στην Ελλάδα και σας προσκαλλώ να τα δείτε και εσείς. http://public.fotki.com/Greeklad/album_highlights/middle_east/yemen/
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 13, 2006, 03:30:14 μμ »

Υπέροχες οι φωτογραφίες σου  Χρήστο, βλέποντάς τις ταξιδεύουμε ξανά.

Να είσαι καλά
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
AlphaOmega
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 05, 2009, 12:44:35 μμ »

Αν και η πτώση του αεροπλάνου της Yemenian μου έχει κόψει λίγο τα φτερά, κοιτάζοντας τις φωτογραφίες σας θέλω πολύ να επισκεφτώ αυτή τη χώρα!
Εχω όμως κάποιες σοβαρές απορίες.
1) Από θέμα ασφάλειας τι παίζει? Μπορώ να κυκλοφορήσω με τον άντρα μου άνετα στους δρόμους κρατωντας φωτογραφική μηχανή, ας πούμε? Ή κινδυνεύω να με "βουτήξουν"?
2) Από θέμα υγιεινής? Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα... Είναι για γυναίκα αυτός ο προορισμός ή θέλει υπερβολικά πολλές θυσίες και μωρομάντηλα?
3) Είδα βρε Σωτήρη τις φωτογραφίες ανθρώπων στο άλμπουμ και συγκινήθηκα! Ειδικά αυτο το ζευγάρι που είναι αγκαλιασμένο και το μόνο που φαίνεται κι από τους δύο είναι τα μεγάλα μάτια της κοπέλας και τα γυαλιά του άντρα! Τι γίνεται με την φωτογράφηση, μέχρι πού σε "παίρνει"? Η μηχανή μου έχει τεράστιο φακό και δεν κρύβεται, πώς θα μπορώ να βγάλω με ασφάλεια φωτογραφίες ανθρώπων χωρίς να υπάρξουν παρεξηγήσεις? Οι γυναίκες μιλιούνται ή μόλις σε βλέπουν το βάζουν στα πόδια?
4) Οι διαδρομές με τζιπ είναι επικίνδυνες και πρέπει να έχεις και χάπια γα τυχόν τάσεις εμετού μαζί σου?
Σόρυ που σας ζάλισα με τις ερωτήσεις μου, απλά προσπαθώ να συνθέσω αυτό το ταξίδι στο μυαλό μου και τα κενά είναι πολλά!!
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 06, 2009, 05:49:57 μμ »

Ayti ti stigmi eimai Malaisia (gia tin akribeia briskomai edo) gi ayto sygnomi gia ta greeklish. An den einai biastiki i apantisi yposxomai 18 Iouliou na apantiso analytika.
Sta grigora pantos, den tha niosete poythena toso asfalis oso stin Yemeni, akoma ki an sas apagagoun  Σαρκασμός tha sa exoun san vasilissa (mexri na sa eleytherosoun)!
H Yemenia pragmati einai problimatiki etairia kai o LP grafei na tin aapofeygoume. Kykloforeite aneta me fotografiki mixani, akoma pio aneta bgazete fotografia tous antres kai mono kryfa tis gynaikes, (tora, epeidi eiste gynaika den mporo na fantasto tin antidrasi tous). To ntysimo na einai semno, xoris akrotites kai to mantili den einai ypoxreotiko, alla se orismenes periptoseis kapoioi tha to ektimisoun kai mporei na exete kalyteri prosbasi kai epoikinonia. Me tis gynaikes mporei na eiste perissotero tyxeri kai na mporesete na bgalete eykolotera fotografies apo mena, poy eite efeygan eite arxizan (nai, ) na petoun petres se kapoia xoria.
oi diadromes (gia tis klassikes poy anaferontai parapano anaferomai) einai kales kai polloi ellinikoi dromoi exoun na zilepsoun apo aytous tis Yemenis.
Apo themata ygeinis, tireite ta basika, prosexete poly ti trote (oxi toso pou to trote, alla na bgainei ekeinei ti stigmi apo to fourno/kazani) kai epeidi synithos trone me ta xeria, exete kati gia na ta kataharisete proigoumenos.

Genika, na pate, na pate, na pate!

Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
AlphaOmega
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 07, 2009, 10:08:00 μμ »

Βλέπω είστε στη Μελάκα ή Μαλάκα (όπως μας την έλεγαν κάποιοι ντόπιοι! Αξίζει να επισκεφτείτε και την Putrajaya, νομίζω δεν είναι και πολύ μακριά. Θα πάθετε σοκ από την καθαριότητα και την υπέροχη αρχιτεκτονική της! Εμείς πήγαμε το Μάρτιο Κουάλα - Λουμπούρ, Λανγκάουι και Πενάνγκ και περάσαμε υπέροχα! Φυσικά και μπορώ να περιμένω με το καλό να γυρίσετε, να μας πείτε και για την Υεμένη και για τη Μαλαισία! Καλή συνέχεια στο ταξίδι σας!
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 21, 2009, 06:59:31 μμ »

Ξανά στην Ελλάδα, (η Μαλαισία ήταν ακριβώς όπως θα έπρεπε να είναι  η Ασία: ασφαλής, καθαρή, εύκολη να την ταξιδέψεις –αν και νομίζω ότι κάτι χάνεται από την περιπέτεια Κλείσιμο ματιού).

Παράθεση
Από θέμα ασφάλειας τι παίζει? Μπορώ να κυκλοφορήσω με τον άντρα μου άνετα στους δρόμους κρατωντας φωτογραφική μηχανή, ας πούμε? Ή κινδυνεύω να με "βουτήξουν"?
Κανένας άνδρας δεν νομίζω ότι θα αγγίξει γυναίκα στην Υεμένη, ιδιαίτερα αν συνοδεύεται.  Μπορώ αν σας διαβεβαιώσω ότι θα αισθάνεστε περισσότερο ασφαλής από την Ελλάδα και πολλές άλλες «πολιτισμένες» χώρες.  Στο θέμα των απαγωγών δεν έχω να προσθέσω περισσότερα από όσα έχω αναφέρει εδώ  και ότι είναι σχετικά σπάνιο φαινόμενο. Ακόμα και στην περίπτωση της απαγωγής το  σίγουρο είναι ότι δεν θα κινδυνεύσετε. Ο μόνος πραγματικός κίνδυνος, είναι ο φρουρός που έχετε μαζί σας να χρησιμοποιήσει το όπλο του και να βρεθείτε εν μεσω πυρών (Στο παρελθόν έχει συμβεί θάνατος ή τραυματισμός ταξιδιώτη από την αιτία αυτή).

Παράθεση
Από θέμα υγιεινής? Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα...
Τα επίπεδα υγιεινής  πράγματι είναι χαμηλά, αλλά όχι και τα χειρότερα που μπορείτε να συναντήσετε  (Ινδία), σε πολλά ταβερνεία δεν έχουν μαχαιροπήρουνα οπότε μαντηλάκια για καθαρισμό των χεριών πρέπει να έχετε αρκετά μαζί σας. Το φαγητό δεν είναι επικίνδυνο, αφού τις περισσότερες φορές θα το ψήσουν μπροστά σας (περισσότερη ανασφάλεια νιώθω στα «καλά εστιατόρια» που δεν βλέπεις τι γίνεται στην κουζίνα). 

Παράθεση
Τι γίνεται με την φωτογράφηση, μέχρι πού σε "παίρνει"?
Γαι την φωτογράφηση των ανδρών δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μάλιστα θα κορδωθούν με κάθε ευκαιρία μπροστά σας! Η φωτογράφηση γυναικών επίσημα απαγορεύεται και προτείνουμε να μην το κάνετε με προκλητικό τρόπο, αλλά με διάφορους πονηρούς τρόπους (μεταξύ άλλων και με τη βοήθεια του τηλεφακού σας). Είναι επίσης πιθανό, ως γυναίκα να έχετε πρόσβαση σε χώρους γυναικών και κερδίζοντας την εμπιστοσύνης τους να μπορέσετε να τις φωτογραφήσετε. Για τρόπους φωτογράφησης σε δύσκολες συνθήκες διαβάστε σχετικό μήνυμά μου εδώ.   Σχετικά με την αντιμετώπιση των (ξένων) γυναικών έχω να πω τα εξής:  Στην Υεμένη υπάρχει η κοινωνία των ανδρών και η κοινωνία των γυναικών. Οι ξένες γυναίκες, ανήκουν σε μια 3η κατηγορία, για την οποία αμφιβάλλω αν υπάρχουν ξεκάθαροι κανόνες. Έτσι, μπορείτε να βρίσκεστε  σε χώρους ανδρών (που μια (ντόπια) γυναίκα  δεν θα μπορούσε να βρίσκεται), αλλά και σε χώρους γυναικών που  ένας άνδρας δεν θα μπορούσε να βρίσκεται. Αν και σε καμία περίπτωση δεν θα αντιμετωπιστείτε ισότιμα με μια ντόπια γυναίκα ή ισότιμα με ένα άνδρα, η γνώμη μου είναι ότι το φύλο σας σε αυτές τις χώρες, είναι μάλλον πλεονέκτημα.

Παράθεση
Οι διαδρομές με τζιπ είναι επικίνδυνες
Οι διαδρομές με τζιπ είναι εύκολες και οι δρόμοι  σε καμία περίπτωση χειρότεροι από τους ελληνικούς. Στροφές υπάρχουν φυσικά μόνο στα βουνά και είναι μάλλον θέμα του οδηγού σας να μη  ζαλιστείτε.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2009, 03:21:05 μμ από Chaimantas » Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
AlphaOmega
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 22, 2009, 12:00:50 πμ »

Πολύ ενθαρρυντικά αυτά που αναφέρετε, για να δούμε τώρα, θα πείσω τον σύζυγο για ένα τέτοιο ταξίδι ΟΕΟ??? Σαρκασμός Τώρα διαβάζω και τις φωτογραφικές συμβουλές σας στο dpgr, νομίζω ότι ο 70-300 φακός της μηχανής μου θα φανεί πολύ χρήσιμος στο μέρος αυτό....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: