Traveltips Forum
Νοέμβριος 23, 2017, 09:36:00 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ευρώ ή δολάρια στη Καμπότζη ;  (Αναγνώστηκε 2624 φορές)
old_forum
Πλήρες μέλος

Προφίλ
« στις: Ιούλιος 02, 2006, 09:45:17 μμ »

από ΜΠΑΡΜΠΟΥΤΣΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 04. Νοε 2005 08:51:31:

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ,29 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΤΑΞΙΔΕΥΩ ΓΙΑ ΚΑΜΠΟΤΖΗ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΧΩ ΔΟΛΑΡΙΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΑΝΤΙ ΕΥΡΩ??ΤΑ ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΩ ΜΕ ΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΤΟΥΣ ΝΟΜΙΣΜΑ??ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΠΑΛΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑ,ΔΟΛΑΡΙΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΓΑΝΕ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΠΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΛΗΡΩΝΑ ΣΕ ΡΟΥΠΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΕ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΤΟΥΣ,ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΣΥΝΕΦΕΡΕ ΠΟΛΥ...ΤΕΛΗ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΥ 2005 ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΕΥΡΩ??ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ..
Καταγράφηκε
old_forum
Πλήρες μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 02, 2006, 09:46:11 μμ »

από Σωτήρης 04. Νοε 2005 11:20:15:

Το τοπικό νόμισμα στην Καμπότζη είναι το ...δολάριο. Οι περισσότερες συναλλαγές από κάποια αξία και πάνω (αν θυμάμαι καλά από 10 - 20 ευρώ και πάνω) γίνονται σε δολάρια γιατί το riel έχει τόσο μικρή αξία που πρακτικά είναι αδύνατο να χρησιμοποιηθεί για οποιαδήποτε συναλλαγή, εκτός από ελεημοσύνες ή άλλα μικροποσά.
Έχοντας δολάρια μαζί σου πληρώνεις γενικά παντού (και παίρνεις ρέστα τα χοντρά σε δολάρια και τα ψιλά σε ριελ). Τα ευρώ σας λοιπόν είναι καλύτερα να τα αλλάξετε σε δολάρια στην ελλάδα ή σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα παρά εκεί. Το καλοκαίρι του 2003 που ήμουν εκεί, με ευρώ δεν μπορούσα να πληρώσω (σχεδόν) πουθενά και οι ισοτιμίες στην τράπεζα ήταν πολύ κακές. Σίγουρα, καθώς περνάνε τα χρόνια το ευρώ διυσδύει περισσότερο σε αυτές τις χώρες, αλλά αν δεν έχετε πιο πρόσφατη πληροφόρηση καλό είναι να έχετε δολάρια μαζί σας (και μάλιστα σε μικρές αξίες, 5, 10 και 20). Τα (ταϊλανδέζικα) Baht περνάνε επίσης και εξυπηρετούν αν ταξιδεύετε από / προς Ταϊλάνδη. Προσοχή με τα κουρελιασμένα δολάρια που θα σς δώσουν σαν ρέστα: Τα δολάρια στην Καμπότζη ανανεώνονται μόνο από τοςυ ταξιδιώτες με αποτέλεσμα πολλά χαρτονομίσματα να έχουν σχεδόν λειώσει και να μην γίνονται δεκτά. Αυτά ακριβώς τα χαρτονομίσματα θα προσπαθήσουν να σας φορτώσουν σε κάθε συναλλαγή σας.

Επειδή φυσικά θα πάτε Siem Reap, φροντίστε ο π ω σ δ η π ο τ ε να πάτε στο σπίτι του Ακι Ρα (όσες δυσκολίες και αν σας φέρουν για να μην πάτε) για να καταλάβετε βαθύτερα τη χώρα αυτή.

Μετά την επιστροφή σας, αφήστε μας αν θέλετε ένα μήνυμα στο Forum, σχετικά με την κατάσταση δολάρια / ευρώ / ριέλ, για τους επόμενους ταξιδιώτες.

Να είστε καλά και καλό ταξίδι

Καταγράφηκε
Olga
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 19, 2006, 03:29:13 μμ »

Ταξίδεψα στο Λάος, Καμπότζη και Βιετνάμ στο τέλος του 2005 και αρχή του 2006.
Η κατάσταση με τα νομίσματα ήταν η εξής:

Λάος: Kip, Δολάρια, Βaht(ταϊλανδέζικα) Σε συμφέρει να πληρώνεις με Kip ή δολάρια.

Καμπότζη:Riel, δολάρια και Βaht(πιο πολύ κοντά στα σύνορα με Ταϊλάνδη).

Βιετνάμ:Dong, δολάρια και σε μια περίπτωση μπορούσαμε να πληρώσουμε με ευρώ.

Γενικώς, καλό είναι όπου η τιμή είναι σε δολάρια να πληρώνετε σε δολάρια.
Επίσης, έχω ακούσει από τουρίστες οτι σε μερικές επιχειρήσεις δέχονται πληρωμή σε ευρώ αλλά καλό είναι να μην το ρισκάρετε και να εφοδιαστείτε πιο πολύ με δολαρια.
Είχα διαβάσει ένα άρθρο οτι στην Βιρμανία προτιμούν το ευρώ απο το δολάριο.
Πιστέυω ότι σε λίγα χρόνια το ευρώ θα χρησιμοποιείτε  σε αυτές τις χώρες όπως χρησιμοποιείτε τώρα το δολάριο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: