Traveltips Forum
Σεπτέμβριος 21, 2017, 10:31:26 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βίζα και χρήματα για Κίνα  (Αναγνώστηκε 10941 φορές)
old_forum
Πλήρες μέλος

Προφίλ
« στις: Ιούλιος 03, 2006, 12:11:37 πμ »

από ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ 25. Φεβ 2006 08:05:44:

ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΣΤΗ ΚΙΝΑ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ/ΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΒΙΖΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 1 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΕ ΜΟΝΗ/ΟΣ; ΣΤΗ ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΑΝ ΘΑ ΜΟΥ ΤΗ ΔΩΣΟΥΝ, ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΜΕ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ. ΖΗΤΑΝΕ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΡΑΤΗΣΗ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΡΑΤΗΣΗ ΓΙΑ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΣΤΗ ΣΑΓΚΑΗ ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΑΣΩ; ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΝΩ. ΕΠΙΣΗΣ ΖΗΤΑΝΕ ΝΑ ΕΧΩ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ Ή ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (ΜΕ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΡΙΟ), ΓΙΑ 100 ΔΟΛ ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ ΕΠΙ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΗ ΚΙΝΑ. ΔΗΛ 6000 ΔΟΛ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΒΑΩ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΕ ΜΙΚΡΕΣ ΠΟΛΕΙΣ; ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΑΣΩ; ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΤΡΗΤΑ; ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΚΑΡΤΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΥΡΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΔΟΛ, ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ; ΣΤΗ ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΕΧΩ ΠΑΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ, ΤΗ ΜΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΤΙ ΤΗ ΡΩΤΑΓΑ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕ ΚΑΤΑΦΑΤΙΚΑ (ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΑ!). ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ. ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΗΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ. ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Καταγράφηκε
old_forum
Πλήρες μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 03, 2006, 12:12:37 πμ »

από Σωτήρης 25. Φεβ 2006 18:50:30:

(2 μήνες στη Κίνα; ζηλεύω !!) Στην Κίνα ταξιδέψαμε για ένα μήνα (μόνοι μας) τον Ιούλιο 2004 και το θέμα της βίζας είναι περίπου όπως τα λέτε: Με την υπάλληλο στην πρεσβεία της Αθήνας μην περιμένετε σπουδαία επικοινωνία εκτός κι αν μιλάτε μανδαρίνικα.
Ότι αφορά τη βίζα τώρα: Όλες οι κινέζικες πρεσβείες, σύμφωνα με τις πληροφορίες μας, δίνουν με μεγάλη δυσκολία βίζα μεγαλύτερη των 30 ημερών. Ίσως γι αυτό η υπάλληλος να ενεργοποίησε τις διατάξεις που προβλέπουν εισιτήριο μετ’ επιστροφής αποδεικτικό χρημάτων κλπ, τα οποία σπανίως ζητούν στη βίζα των 30 ημερών. Σε κάθε περίπτωση είναι στην ευχέρεια της κάθε πρεσβείας η χορήγηση ή όχι της βίζας των 30 ή περισσότερων ημερών που σημαίνει με ευγενική προσέγγιση ή κάποιον που μιλά τη γλώσσα, μπορείτε να τα καταφέρετε. Αν δεν τα καταφέρετε, το Χονγκ Κονγκ είναι το μόνο μέρος που μπορείτε να πάρετε εύκολα κινέζικη βίζα μεγαλύτερη των 30 ημερών. Για να πάτε στο Χονγκ Κονγκ από όσο ξέρουμε δεν χρειάζεται βίζα για τα ευρωπαϊκά διαβατήρια. Πηγαίνετε στο Υπουργείο Εξωτερικών (China Resources Building, Harbour Rd. 26) ή σε (εξουσιοδοτημένο από την κυβέρνηση) CTS - ταξιδιωτικό γραφείο για να εκδώσετε τη βίζα. Επίσης (ισχύει και για την πρεσβεία στην Αθήνα), ΜΗ δηλώσετε σαν επάγγελμα δημοσιογράφος και ΜΗΝ αναφέρετε στο δρομολόγιό σας το Θιβέτ!

Τέλος, αν δεν σας ικανοποιεί τίποτα από τα παραπάνω, ξεκινήστε το ταξίδι σας με βίζα των 30 ημερών και σε όποια μεγάλη πόλη βρεθείτε πηγαίνετε στο Public Security Bureau και ζητήστε επέκταση της βίζας για άλλες 30 μέρες. Κανονικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα αν και οι συνθήκες αλλάζουν και διαφέρουν από πόλη σε πόλη. Σε καμία περίπτωση μην μείνετε παραπάνω από όσο προβλέπεται στη βίζα γιατί υπάρχει πρόστιμο για κάθε παραπανίσια μέρα.

Οι πιστωτικές κάρτες δεν είναι πολύ καλή ιδέα στην Κίνα, μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο σε υπερπολυτελή ξενοδοχεία και σε ακριβά καταστήματα.
Εμείς παίρνουμε τα χρήματά μας πάντα σε ταξιδιωτικές επιταγές (ευρώ) της American Express που είναι ασφαλή για την περίπτωση κλοπής και αλλάζουν εύκολα σε όλες τις Bank of China (υπάρχει και στο τελευταίο χωριό, αν και ορισμένα υποκαταστήματα μπορεί να μην προσφέρουν αυτή την υπηρεσία). Για το λόγο αυτό καλό είναι να έχετε και κάποια μετρητά (ευρώ ή δολάρια). Σε όλα τα διεθνή αεροδρόμια μπορείτε να αλλάξετε χρήματά κατά την άφιξή σας. Δείτε επίσης και την TRAVELERS CHEQUE CARD  http://www10.americanexpress.com/sif/cda/page/0,1641,18622,00.asp η οποία είναι το ίδιο με τις χάρτινες ταξιδιωτικές επιταγές σε ηλεκτρονική μορφή.

Καταγράφηκε
4X4nomikos
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 02, 2008, 10:23:50 μμ »

εχει κανείς εμπειρία ταξιδιού σε Κίνα με αυτοκίνητο? Σκεφτόμαστε να πάμε 10 ΙΧ στην Κίνα το καλοκαίρι μέσω Ρωσίας - Μογγολίας και τα έχουμε βρεί μπαστούνια στις άδειες εισόδου. Ιδέες?
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 03, 2008, 03:59:39 μμ »

Διάβασα  με μεγάλο ενδιαφέρον το μήνυμά σας, γιατί σκεφτόμαστε να κάνουμε το ταξίδι Αθήνα  - Πεκίνο  με αυτοκίνητο το καλοκαίρι του 2009.   Αν βέβαια υπάρχουν εφικτές λύσεις για αυτό το καλοκαίρι, γιατί όχι, αν δεν έχετε αντίρρηση  τα αυτοκίνητα θα μπορούσαν να γίνουν 11 ή τουλάχιστον να αντιμετωπίσουμε από κοινού κάποια από τα γραφειοκρατικά προβλήματα.
(Εμείς πάντως ότι αφορά τον προγραμματισμό του ταξιδιού, μόλις αρχίζαμε να μαζεύουμε ερωτήματα  και ευχόμαστε να έχετε απαντήσει σε αρκετά από αυτά)

Η τελευταία μας επίσκεψη στην (Νότια) Κίνα ήταν το 2004 και τότε ίσχυε ότι κανένα όχημα δεν μπορεί να κυκλοφορήσει χωρίς κινέζικους αριθμούς κυκλοφορίας (!).  Επίσης μας είχαν πει (ανεπιβεβαίωτο) ότι η οδήγηση οποιουδήποτε οχήματος από ξένους είναι ...σχεδόν απαγορευμένη. Τα πράγματα όμως στην Ολυμπιακή Κίνα αλλάζουν με ραγδαίους ρυθμούς και κάποια στιγμή ακούσαμε  (χωρίς να δώσουμε σημασία γιατί δεν μας ενδιέφερε)  ότι οι κινέζικες πινακίδες δεν χρειάζονται πλέον και μπορεί να αντικατασταθούν από κάποιο έγγραφο σε ορατό σημείο του μπαρ μπριζ.  Το βέβαιο είναι ότι σε όλες τις χώρες σοβιετικής ή συναφούς νοοτροπίας οι υπάλληλοι   είναι αδύνατο να χειριστούν οτιδήποτε ξεφεύγει από την καθιερωμένη τους ρουτίνα.

Για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε (γιατί μας ενδιαφέρει άμεσα) θα ήταν καλό να μας λέγατε τι επαφές έχετε ήδη κάνει με ποιες πρεσβείες ή άλλες αρχές και στη συνέχεια να προσπαθούσαμε από κοινού να λύσουμε το πρόβλημα.

Για την πληροφόρησή σας να προσθέσω ότι  την άνοιξη του 2007  είχα αρχίσει την διερεύνηση από γραφειοκρατικής πλευράς για τη διαδρομή από Τουρκία – Ιράν -  Ουζμπεκιστάν  - Κιργιστάν   κλπ.   αλλά το Τουρκμενιστάν και  Ουζμπεκιστάν αποδείχτηκαν ...σκληρά καρύδια και τελικά τα παράτησα  και δεν συνέχισα την έρευνα.

Αν επιθυμείτε ιδιωτική  επικοινωνία  στείλτε μας ένα προσωπικό μήνυμα.
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
Κατερίνα
Απλό μέλος
**

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 02, 2009, 03:03:52 μμ »

ΒΙΖΑ ΓΙΑ ΚΙΝΑ, ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2009.

Είχα αγχωθεί απίστευτα με την έκδοση βίζας γιατί το προξενείο μου είχε αναφέρει πως πρέπει να έχω voucher και να επιδείξω τα αεροπορικά εισιτήρια ή αν είναι ηλεκτρονικό εισιτήριο, την εκτύπωση του confirmation. Κι εγώ voucher δεν είχα... (είχα μόνο confirmation από το hostel).

Tίποτα τελικά από όλα αυτά δεν ισχύει.
Η διαδικασία είναι πανεύκολη.
1.  Εκτυπώνετε από εδώ http://gr.china-embassy.org/eng/lsqw/ls2/P020070824697107817221.pdf την αίτηση για τη βίζα. Τη συμπληρώνετε με την ησυχία σας στο σπίτι.

2.  Αν σκοπεύετε να επισκεφθείτε το Θιβέτ (T.A.R), ΔΕΝ το αναγράφετε στις περιοχές που σκοπεύετε να  επισκεφθείτε. Αργότερα όταν με το καλό πάρετε τη βίζα,  η ειδική άδεια για το Θιβέτ θα εκδοθεί κανονικά.

3.  Το Κρινών 2α ισχύει. Αν είστε άρρωστοι ή έχετε πυρετό, στείλτε κάποιον άλλον για εσάς και συμπληρώστε τα στοιχεία του στα πεδία του αντιπροσώπου.
Στην είσοδο της πρεσβείας, σας μετράνε τη θερμοκρασία σώματος...

4. Οι εξπρέςς βίζες δεν ισχύουν πια. Όλες οι βίζες χρειάζονται 4 μέρες για να εκδοθούν και κοστίζουν 20 ευρώ.
Πληρώνετε με την παραλαβή.

Η όλη διαδικασία, αν πάτε με συμπληρωμένη την αίτηση, με το διαβατήριο στο χέρι και μια έγχρωμη φωτογραφία, δεν θα σας κοστίσει πάνω από 2 λεπτά.
Καταγράφηκε
mpiftex
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 11, 2009, 03:05:46 πμ »

Αν και καθυστερημένα...

Και εγώ όταν έβγαλα τη βίζα για την Κίνα στο Ανόι, μου έδωσαν 1 μήνα και έτσι πήρα extension στο Lijiang της Κίνας. Προσοχή: αν θυμάμαι καλά, το extension των 30 ημερών ισχύει από τη μέρα που θα το κάνεις, όχι από την μέρα που λήγει η παλιά. Πχ αν πας και κάνεις ανανέωση την 15η μέρα που είσαι εκεί, θα πάρεις άλλες 30 (15+30), στο σύνολο 45 μέρες. Ίσως αν τους παρακαλέσεις να σου δώσουν τις 30+30. Όμως όπως είπε πολύ σωστά και ο Σωτήρης, όλα αυτά αλλάζουν από πόλη σε πόλη! Πάντως όταν έβγαλα εγώ τη βίζα, δεν μου ζήτησαν τίποτα (εισιτήρια, αποδεικτικό χρημάτων κτλ). Το μόνο περίεργο και να το ξέρει αν πάει κανείς στην Κινέζικη πρεσβεία στο Ανόι, είναι πως πρέπει να έχεις μαζί σου κόλλα για να κολλήσεις τη φωτογραφία σου πάνω στην αίτηση, γιατί δεν έχουν να σου δώσουν!! Δεν κάνω πλάκα!  Χαμόγελο

Για τα χρήματα εκεί: εγώ με κάρτα αναλήψεων Εθνοcash στις τράπεζες Bank of China, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Και όντως υπάρχουν πάρα πολλά καταστήματα και σχεδόν παντού αλλά όμως θα διαφωνήσω στο ότι υπάρχει και στο τελευταίο χωρίο!  Χαμόγελο Προτιμότερο πάντως είναι να βγάζεις μεγαλούτσικα ποσά κάθε 15-20 μέρες παρά κάθε 3 μέρες να ψάχνεις για ΑΤΜ. Άλλωστε είναι τόσο φτηνά όλα που δεν χρειάζεται να πηγαίνεις συχνά στην τράπεζα!

υγ. Τώρα κατάλαβα πως έγραψα σε ερωτήματα που είχαν γίνει 2,5 χρόνια πριν... δεν πειράζει, ίσως να ενδιαφέρουν κάποιον στο μέλλον!  Στριφογύρισμα ματιών
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2009, 03:07:44 πμ από mpiftex » Καταγράφηκε

World Traveler: Ταξιδεύοντας στον κόσμο. Ιστορίες, εμπειρίες και συμβουλές
michail 68
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 12, 2009, 10:46:16 πμ »

στις αρχες του 2007 εβγαλα απο καμποτζη βιζα για κινα δεν μου ζητησαν τιποτα οπως εισητηριο κτλ πληρωσα 30$ και ειχα δικαιομα εισοδου στην χωρα τρεις μηνες απο την ημερομηνια εκδοσης της βιζας. στην bank of china εχει ΑΤΜ τοτε μπορουσες να βγαλεις 300 RMB. δεν εχω γνωση αν μεχρι σημερα εχει αλλαξει κατι. παντος μην το πολυσκεφτεσε να πας και ολλα θα πανε καλα
Καταγράφηκε
Κατερίνα
Απλό μέλος
**

Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 10, 2012, 05:09:24 μμ »

UPDATE.

Η πρεσβεία της Κίνας, απέκτησε νέα σελίδα. Μόνο από τη νέα σελίδα μπορείτε να κατεβάσετε την καινούρια αίτηση.
Η παλιά φόρμα δεν γίνεται δεκτή.

http://www.chinese-embassy.info/europe/grc.htm
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: