Traveltips Forum
Νοέμβριος 23, 2017, 07:28:35 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Siem Reap σε 2 ημερες και προφυλαξεις  (Αναγνώστηκε 1580 φορές)
speedfreax
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« στις: Νοέμβριος 21, 2016, 10:18:20 μμ »

Καλησπερα!ετοιμαζομαι για ενα ταξιδι την επομενη βδομαδα σε Μπανγκοκ για δουλεια και 2 διανυκτερευσεις σε Siem Reap.Πεταω με Air Asia απο Don Mueang και η πτηση επιστροφης ειναι απο το Suvarnabumi.ειναι ευκολη η μεταβαση απο το ενα αεροδρομιο στο αλλο?Οσον αφορα την Καμποτζη ειναι καλο να εχει κανεις δολλαρια η τα καταφερνει και με ευρω?εχει καποιος υπ οψη του για ιο Ζικα η μεταδοτικες ασθενειες μεσω κουνουπιων?Πριν 3 χρονια ειχα παει Ινδια Ρατζασταν και ειχα κανει τα απαραιτητα εμβολια.Πρεπει οπωσδηποτε να εχω μαζι μου ανθελονοσιακα φαρμακα?καποιο συγκεκριμενο τροπο προφυλαξης για κουνουπια κ τοιαυτα?ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 12:00:21 πμ »

Δεν έχω πετάξει ποτέ από/προς  το Don Muang,  επειδή γνωρίζω όμως καλά τα μποτιλιαρίσματα της Μπανγκόκ, θα πήγαινα με ταξί ή λεωφορείο στον πλησιέστερο σταθμό τρένου (BTS ή MRT υπάρχουν 2 δίκτυα τρένων στην BKK)  και στη συνέχεια με τρένο  στο διεθνές αεροδρόμιο Suvarnabhumi. H γραμμή για το αεροδρόμιο είναι επίσης μια ξεχωριστή γραμμή από το κέντρο της πόλης και είναι σε απόσταση βαδίσματος από τον σταθμό του μετρό Phetchaburi. Εκεί  θα κατέβετε και θα περπατήσετε προς το Suvarnabhumi Airport   Rail link.  Στην  γραμμή για το αεροδρόμιο λειτουργούν 2 τρένα, ένα ακριβό "express" και το απλό  που σταματά σε όλους τους σταθμούς. Κατά τη γνώμη μου το express δεν αξίζει τα παραπάνω χρήματα.

Ότι αφορά τα  χρήματα στην Καμπότζη, έχουν περάσει πολλά χρόνια από την τελευταία  μου επίσκεψη, τότε τα δολάρια ήταν απαραίτητα για τις καθημερινές συναλλαγές.  Θα το  εκτιμούσα αν μετά την επιστροφή σας αφήνατε 2 λέξεις στο forum  σχετικά με την αποδοχή του ευρώ.  Εννοείται ότι ευρώ τα αλλάζετε φυσικά σε όλο τον κόσμο πανεύκολα, τα δολάρια όμως μπορούσα τότε να τα χρησιμοποιώ για τις καθημερινές συναλλαγές.

Για σύντομη παραμονή και μάλιστα σε αστικά κέντρα αυτή την εποχή εγώ δεν θα έπαιρνα ανθελονοσιακά φάρμακα (από χρόνια έχω σταματήσει να τα χρησιμοποιώ, η συχνή χρήση δεν κάνει καλό).  Θα είχα το νου μου φυσικά για τσιμπήματα από κουνούπια (κατάλληλο ντύσιμο τις απογευματινές ώρες, spray αν χρειάζεται) και θα ήμουν υποψιασμένος σε περίπτωση που κάνω πυρετό  τους επόμενους μήνες να κάνω κάποιον αιμοτολογικό έλεγχο. 

Καλό ταξίδι να έχετε!
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
speedfreax
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 12:26:45 πμ »

Ευχαριστω παρα πολυ!!αν ειστε καλα!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: