Traveltips Forum
Οκτώβριος 22, 2017, 01:49:27 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ταξίδι για τη ζωή  (Αναγνώστηκε 1610 φορές)
old_forum
Πλήρες μέλος

Προφίλ
« στις: Ιούλιος 03, 2006, 01:19:32 μμ »

από OLGA 29. Ιουν 2005 20:53:55:

Έχουμε δυο γιους 9 & 7 ετών. Θέλουμε να παμε ένα ταξιδι μαζί με τα παιδιά, αλλά να είναι "ταξίδι για τη ζωή" όπως λέω εγώ.
Σαν μαμά λέω στα παιδιά μου, ότι έχω την εξής ας πούμε υποχρέωση: να τους μορφώσω και να τους ταξιδέψω.Θέλω να προσφέρω στα παιδιά μου τη δυνατότητα να γίνουν άνθρωποι του κόσμου κι όχι πολίτες της χώρας τους, να μάθουν τη ζωή και την αξία της και μέσα από την επαφή με άλλους πολιτισμούς, με άλλα πρόσωπα, με άλλα χρώματα και μυρωδιές.
Παρακαλώ, προτείνετέ μας ένα ταξίδι λίγων ημερών σε έναν άλλο κόσμο, όπου και τα παιδιά θα μπορέσουν να νιώσουν τι θα πει "βγαίνω από τον υλικό πολιτισμό που ζω μέχρι σήμερα και ανακλύπτω τη ζωή.
Ευχαριστούμε, κι ευχόμαστε πολλά πολλά ταξίδια ακόμη,
'Ολγα-Δημήτρης-Κωνσταντίνος-Γιάννης
Καταγράφηκε
old_forum
Πλήρες μέλος

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 03, 2006, 01:20:08 μμ »

από Σωτήρης Χαϊμαντάς 30. Ιουν 2005 00:17:48:

Δεν μπορώ να σας κρύψω, ότι το μήνυμά σας με συγκίνησε. Πραγματικά, τα ταξίδια αυτά είναι το καλύτερο δώρο που μπορείτε να κάνετε όχι μόνο στα παιδιά σας, αλλά και στα υπόλοιπα παιδιά του κόσμου, αν μεγαλώνοντας βρουν ένα κόσμο που σέβεται περισσότερο τη διαφορετικότητα από το σημερινό. Από τον προβληματισμό αυτό έχουμε περάσει και εμείς (έχουμε και εμείς 2 παιδιά, τα οποία είχαν την τύχη να ταξιδέψουν κάποιες φορές μαζί μας).

Είναι τόσα πολλά αυτά που θα ήθελα να σας πω, που μάλλον είναι αδύνατο σε αυτό το μήνυμα.

Η υπέροχη αυτή αίσθηση / γνώση για τον υπόλοιπο κόσμο που θέλετε να μεταδώσετε είναι κάτι που εσείς κτίζετε, μέρα με την ημέρα, ώρα με την ώρα, με πρωτίστως εσάς για παράδειγμα.

Το ταξίδι με παιδιά κατά τη γνώμη μας δεν είναι καθόλου εύκολο. Εμείς το τολμήσαμε όταν τα δικά μας ήταν τουλάχιστον 12 ετών, πιστεύαμε ότι αυτή είναι η ελάχιστη ηλικία που απαιτείται ώστε τα παιδιά να έχουν την ωριμότητα να αντιληφθούν τον κόσμο γύρω τους, αλλά και να είναι σε θέση να ταξιδέψουν χωρίς προβλήματα. Ένα ταξίδι κατάλληλο για παιδιά θα έπρεπε να ήταν κατά το δυνατόν ασφαλές από θέματα υγείας (και πολιτικής κατάστασης), από πλευράς ακραίων καιρικών συνθηκών (διαβάζετε «μουσώνες») και ταυτόχρονα όσο το δυνατόν πιο οικονομικό (συνήθως ένα πορτοφόλι πληρώνει για όλους). Περιττό να σας πω ότι τέτοιος προορισμός πιθανόν να μην υπάρχει! Από την άλλη πλευρά, σε ορισμένες περιοχές όταν ταξιδεύετε με παιδιά, θα τύχετε ιδιαίτερης μεταχείρισης από τους ντόπιους, οι οικογένειες τυγχάνουν μεγαλύτερου σεβασμού και πολλοί ντόπιοι θα είναι πρόθυμοι να σας βοηθήσουν.

Και για να έρθουμε στο «δια ταύτα», εμείς πήραμε για την κόρη μας σε ταξίδι για πρώτη φορά εκτός Ευρώπης στη Σρι Λάνκα (πολιτισμικό σοκ για ένα παιδί 12 ετών, σχετικά εύκολο ταξίδι και με φτηνά αεροπορικά), σήμερα όμως με τις καταστροφές από το τσουνάμι θα πρέπει να το ελέγξετε πολύ προσεκτικά.

Μοναδική εμπειρία ήταν επίσης (όχι μόνο για τα παιδιά) και το ταξίδι μας στη Ζιμπάμπουε και Ναμίμπια (ένα μήνας, με διανυκτερεύσεις στη σκηνή που είχαμε μαζί μας σε χώρους κατασκήνωσης, σε εθνικά πάρκα και στην έρημο της Ναμίμπια).

Η βόρεια Αφρική, Μαρόκο ή Αίγυπτος ενδείκνυνται (αν εξαιρέσετε την αφόρητη ζέστη), για λίγες μέρες (1 εβδομάδα είναι αρκετή) και το έντονο μουσουλμανικό στοιχείο που θα ανοίξει ένα παράθυρο στο μυαλό των παιδιών (μήπως και στο δικό μας;) ότι υπάρχουν και άλλες απόψεις γι αυτή τη ζωή.

Ο κατάλογος θα μπορούσε να είναι ατέλειωτος, νομίζω ότι το καλύτερο είναι να κάνετε αυτό που λέει η καρδιά σας: Το ταξίδι είναι η υλοποίηση ενός ονείρου και στα όνειρα, όλα επιτρέπονται. Πως να μετρήσεις με τη λογική ένα όνειρο;

Να είστε καλά και θα χαρούμε να μάθουμε νέα σας μετά την επιστροφή σας (αν προτιμάτε ιδιωτικά στο info@traveltips.gr )

Καλό Καλοκαίρι να έχετε,
Σωτήρης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2006, 02:50:52 μμ από Chaimantas » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: