Traveltips Forum
Νοέμβριος 23, 2017, 09:35:32 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ταξίδι Βιετνάμ και ΝΑ Ασία  (Αναγνώστηκε 6373 φορές)
traveller.gr
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« στις: Ιούνιος 26, 2012, 11:52:30 πμ »

Καλησπέρα
Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι τον ερχόμενο Οκτώβριο για 3-4 μήνες στο Βιετνάμ(και ίσως κάποιες χώρες της ΝΑ Ασίας),απο αυτά που έχω ψάξει για διαμονή και φαγητό πιστεύω γύρω στα 300 ευρω είναι αρκετά.Το ερώτημα μου είναι ,μπορω να βγάλω VOA με την άφιξη μου εκεί και τη διάρκεια μπορεί να έχει η βίζα μου.
Καταγράφηκε
michalis
Αρχάριο μέλος
*
Φύλο: Ανδρας

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 26, 2012, 04:26:55 μμ »

η visa για βιετνάμ στην ελλάδα (πρεσβεία βιετνάμ) κοστίζει 30 ευρώ, ενώ στην ταυλάνδη κοστίζει 30 ευρώ και ισχύει για ένα μήνα.
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 26, 2012, 05:54:50 μμ »

Φίλοι συνταξιδιώτες μου ανέφεραν ότι το Βιετνάμ τώρα αντιπροσωπεύεται στην Αθήνα, Υακίνθων 50, 154 52, Π. Ψυχικό Τηλ: 210.612.87.33, Fax: 210.612.87.34 http://mofa.gov.vn/vnemb.gr και μπορείτε να έχετε τη βίζα από την Αθήνα.

Το ποσό που αναφέρετε (300 €) είναι υπερβολικά χαμηλό και κατά τη γνώμη μας ανέφικτο. Με αρκετή προσπάθεια θα επαρκούσε για ταξίδι 20-25 ημερών.
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
michail 68
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 01, 2012, 08:03:46 πμ »

η βιζα για βιετναμ κοστιζει απο την πρεσβεια στην αθηνα 65 ευρω και περιπου το ιδιο κι απο την μπανκοκ. στην πρεσβεια σου δινουν μονο 1 μηνα . μπορεις να βγαλεις βιζα μεσω ιντερνετ στο VIETNAM VISA η στο VIETNAM VISA ON ARRIVAL, η δουλεια γινεται ως εξης, στελνεις ηλεκτρονικα μια αιτηση και προπληρωνεις ενα μικρο ποσον και σε λιγες μερες σου ερχεται η προεγγριση την οποιαν εκτυπωνεις και με την αφιξη σου δινεις τα υπολοιπα χρηματα και παιρνεις την βιζα,  πρεπει να μπεις στην χωρα μονο αεροπορικως δες στο σαιτ ποια αεροδρομια εκδιδουν αυτου του ειδους την βιζα
Καταγράφηκε
traveller.gr
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 01, 2012, 09:07:50 μμ »

Καλησπέρα και πάλι,το ποσο που προανεφερσ είναι μονο για ύπνο και φαγητό,δεν έχω σκοπο να γυρίσω όλο το Βιετνάμ σε ένα μηνα για αυτό ηθελλα να ξέρω τι ισχύει με την Βίζα και την διάρκεια της.Πριν λίγο καιρο ήμουν στην Νότιο Αμερική για 3 μήνες και όλες οι χώρες εκεί σου έδιναν 90 μέρες παραμονής στην χωρα,απλα αυτό που σκέφτομαι είναι να μην κάνω ένα ταξίδι βιαστικά και να προλάβω να δω όσο περισσότερα μεσα σε λίγο χρόνο γιατί έτσι πιστεύω χάνει το νόημα το ταξίδι.Και λόγω της εμπειρίας που απέκτησα ως Έλλην Backpacker (πρωτη μου φορα) και η διαπίστωση μου ήταν ότι δεν υπάρχουμε στον χάρτη ως τέτοιο είδος.Περισσοτερο με ενδιαφέρει να γνωρίσω κόσμο και συνήθειες να εντρυφήσω στον τρόπο ζωης τους παρα να προσπαθήσω να δω τα αξιοθέατα τους δεν καίγομαι και πολύ για αυτό.Απο κάποια ξένα φόρουμ που έψαξα μπορεις να μείνεις σε Χοστελ με κόστος γύρω στα 5 ευρω και αλλα τόσα φαγητό.Υπαρψχει και η σκέψη της Ινδίας ως εναλλακτική μιας και εκεί το κόστος είναι χαμηλο και σου δίνουν δικαίωμα παραμονής έως 6 μήνες.
Καταγράφηκε
india girl
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 02, 2012, 12:08:03 μμ »

Μήπως θα έπρεπε να αναθεωρήσεις λίγο το μπάτζετ σου? Για παράδειγμα για 4 μήνες που αναφερεις , ήτοι 120 ημέρες, αν υπολογίσεις μόνο το hostel, κοστίζει 120Χ5 ευρώ= 600 ευρώ. Φαγητό? Μετακινήσεις? Εξτρα έξοδα? Για ξανασκέψου το....
Καταγράφηκε
traveller.gr
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 02, 2012, 02:04:36 μμ »

Καλησπέρα Indiangirl ,τα 300 ευρω που γραφω είναι για κάθε μηνα ξεχωριστά ,υπολογιζω 5 ευρω για ύπνο (30χ5=150)και 5 ευρω για φαγητό(30χ5=150) δεν βάζω μετακινήσεις μεσα ,καθαρα φαγητό και διαμονή ,πιστευτε είναι αρκετά?Στην Λατινική Αμερική μου στοίχιζε γύρω στα 10 ευρω περίπου ο ύπνος και αλλα τόσα το φαγητό την ημερα.ΜΕ τις μετακινήσεις μου εκεί το budget εκτοξεύτηκε στα υψη λόγω του ότι πηρα 8 εσωτερικές πτήσεις (πολλές αναγκαστικές γατί για να φύγω από την ζούγκλα του Αμαζονίου χρειάστηκα 2 πτησειςμεσω Μαναους οι οποιες μου στοίχησαν 700 ευρω  μιας και δεν υπήρχε άλλος τρόπος μετακινήσης) και λόγω του ότι τον πρώτο καιρο κάθε 5 μέρες ήμουν σε ένα λεωφορείο.Σκοπος μου είναι να έχω μετακινήσεις 1 φορα τον μηνα γιατί το να δεις γρήγορα κάποια πράγματα δεν απολαμβάνεις την διαμονή σου εκεί  και βγαίνεις εκτος budget.Τα κόστη αυτά είναι λογικά για διαμονή και διατροφή?
Καταγράφηκε
india girl
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 02, 2012, 02:15:27 μμ »

Γειά σου traveller. Ααα.. τώρα κατάλαβα. Νόμιζα 300 για όλες τις ημέρες διαμονής σου. Να σου πω την γνώμη μου, οριακά (και μιλάμε αποκλειστικά για χοστελ) νομίζω οτι βγαίνει. Φαγητό σε πάγκο, ΠΑΖΑΡΙ τρελό, και κοιτώνες, φυσικά είναι προαπαιτούμενο. Προτίμησε οι μετακινήσεις σου να είναι με ΚΤΕΛ και αφού έχεις χρονικό περιθώριο μπορείς να επισκεφτείς και όμορες χώρες όπως πχ Λάος ή Νότια Κίνα. Για παράδειγμα υπάρχει λεωφορείο από Ανόι για Νάνινγκ το οποίο κοστίζει 15 ευρώ και κάνει 7 περίπου ώρες. Εναλλακτικά μπορείς να κοιτάξεις και για Πάκσε (Λάος) απο όπου μπορείς να επισκεφτείς και τα "4.000 νησιά".  Θα σου το πρότεινα.
Mην παραλείψεις στο Βιετμαν να κάνεις παζάρι , γιατί έχουν συνήθεια να υπερχρεώνουν τουρίστες (άλλη τιμή δίνουν σε δυτικούς και άλλη για ντόπιους). Καλά να περάσεις.
Καταγράφηκε
traveller.gr
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 02, 2012, 02:22:43 μμ »

Σ'ευχαριστω Indiangirl για την για την γρηγορη αποκριση σου και τις πληροφορίες.
Καταγράφηκε
michail 68
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 03, 2012, 08:45:42 πμ »

για να μην κουραζεσαι παραπανω στο βιετναμ γενικα εξοδα μετακινησεις φαι ξενοδοχεια κτλ θα εχεις απο 600 μεχρι 800 ευρω τον μηνα, επησεις οι εσωτερτικες πτησεις ειναι φτηνες αρκει να τις κλησεις σχεδον 1 μηνα πριν. εκτος απο την βιετναμ αιρλινς ειναι και η τζετ σταρ. η βιζα μεσω ιντερνετ ειναι για 1 μηνα και 3 μηνες ειτε μονης εισοδου η πολλαπλων εισοδον, αν παλι θελεις ντε και καλα 6μηνη βιζα μπορεις να την βγαλεις μεσα σε 10 λεπτα στην καμποτζη στο προξενειο στην παραλιακη πολλη του σιχανουκ βιλ η και στην πνομ πενχ αλλα πολλες φορες αντι 6μηνη σου δινουν 3μηνη
Καταγράφηκε
traveller.gr
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 03, 2012, 08:51:35 πμ »

Σ'ευχαριστω Μιχάλη αν και τα 600-800 ευρω που λες μου φενονται πολλά ,με αυτά τα χρήματα περνάς στην Λατινική Αμερική τον μηνα και εγώ άλλωστε δεν έχω σκοπο να είμαι σε ένα λεωφορείο και να γυρίζω ,θελω να κυλα αργά ο χρόνος χωρίς καμια πίεση για το που θα πρέπει να πάω αύριο,αυτο με την Βίζα είναι ενδιαφέρον και θα το κοιτάξω.Και πάλι ευχαριστώ για την αποκιριση σου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: