Traveltips Forum
Δεκέμβριος 14, 2017, 04:06:24 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συστάσεις  (Αναγνώστηκε 3296 φορές)
india girl
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« στις: Ιούνιος 30, 2012, 05:37:39 μμ »

Γειά σας κι απο εμένα.
Δεν θεωρώ τον εαυτό μου μέγα ταξιδιώτη, αλλά τα ταξιδάκια μου τα έχω κάνει. Λατρεύω την Ινδία και δεν το κρύβω. Την αγάπησα απο μικρή και ο βασικός υπεύθυνος, ήταν ο σκηνοθέτης Φριτς Λάνγκ με την ταινία του Ο τάφος του Ινδού.
 Οταν την είχα επισκεφτεί εντυπωσιάστηκα απο την λίμνη Νταλ στο Σριναγκάρ, απο την παράξενη Τζαισαλμέρ, απο την εγωκεντρική Τζοντπούρ, αλλά περισσότερο απο τους ανθρώπους της χώρας. Το μεθεπομενο ταξίδι μου -γιατί το επόμενο το έχω ταξει αλλού- θα ήθελα να συνδυάσω την Καλκούτα, το Σικιμ και ολο το Μπανγκλαντές. Δυστυχώς (ή ευτυχώς τώρα που το καλοσκέπτομαι) το Μπανγκλαντές δεν έχει τον τουρισμό που του αξίζει. Παρθένα φύση, φυλές απρόσιτες, ναούς στην ζούγκλα κλπ

Εχω επισκεφτεί Λάος, Καμπότζη (μάλιστα είχαμε ξεκινήσει από Βιεντιάν και είχαμε φτάσει  Σιεμ Ριπ με ντόπια ΚΤΕΛ), Νεπάλ, Σιγκαπούρη, Μαλαισία, Μαρόκο, Ινδονησία και άλλες πολλές. Μόνοι μας χωρίς πρακτορείο και πάντα με τοπικά λεωφορεία. Στο τελευταίο ταξίδι μαζί με τον σύζυγό μου περπατήσαμε τα μειονοτικά χωριά της Ν. Κίνας , μείναμε σε σπίτια ντόπιων φυλών , και γυρίσαμε όλες  τις περιοχής με λεωφορεία, πήγαμε Καντόνα και στην άγνωστη αρχαία πόλη Fenghuang χωρίς ίχνος δυτικού τουρίστα. Απομονωμένη στα βουνά, απόκοσμη και  εγωιστική , ένα συνοθύλευμα αρχαίου και παλιού , ντυμένου όμως με τον μανδύα του συγχρονου. Περίεργο μείγμα πράγματι. Γοητευτικό.

Το επόμενο ταξίδι είναι σε ένα μήνα περίπου και επιλέξαμε ξανά την Κίνα, αλλά την περιοχή του Θιβέτ αυτήν την φορά και συγκεκριμένα τις περιοχές Amdo και Kham. Την TAR την αποφεύγουμε λόγω του ότι έχει υπερβολικό τουρισμό για τα γούστα μας (με όλες τις γνωστές συνέπειες που έχει αυτό για την αυθεντικότητα της περιοχής ΚΑΙ των κατοίκων) , κάτι που αποφευγουμε με ζέση.
Μάλλον είπα πολλά. Και τώρα το κοινότυπο, χάρηκα που ήρθα στην παρέα σας. Θα τα λέμε συχνά.
Καταγράφηκε
Κατερίνα
Απλό μέλος
**

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 30, 2012, 10:07:58 μμ »

india girl, ένα θερμό καλωσόρισμα από μένα! Και δεν είναι κοινότυπο αλλά από καρδιάς  Χαμόγελο
Επέτρεψε μου όμως να διαφωνήσω λίγο ως προς το TAR. To βορειοδυτικό κομμάτι του, δεν είναι καθόλου τουριστικό, γιατί είναι πανάκριβα να πας! Εκεί μάλιστα κατοικούν θιβετιανοί Μπον!
Γι αυτό και πολλοί ταξιδιώτες προτιμούν να προσεγγίσουν την περιοχή από τη μεριά του Λαντάκ στην Ινδία που ως ένα βαθμό είναι και η φυσική γεωγραφική του συνέχεια.
Επειδή έχω  επισκεφθεί κάποια μέρη της περιοχής που θα ταξιδέψεις, μη διστάσεις να ρωτήσεις ό,τι θέλεις.
Κι αν ποτέ υπάρξει χρόνος και διάθεση για να μας μιλήσεις πιο αναλυτικά για τα ταξίδια σου, θα ήταν μεγάλη μας χαρά να τα μοιραστείς μαζί μας  αλλά και παρακαταθήκη για μελλοντικούς ταξιδιώτες που ψάχνουν πληροφορίες Χαμόγελο
Και πάλι καλώς όρισες!
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 01, 2012, 01:08:57 πμ »

Καλώς όρισες india girl! Αρκούν οι 2 παραπάνω παράγραφοί σου για μοιραστείς μαζί μας έναν ολόκληρο κόσμο! Και όχι μόνο, μαντεύω πίσω από τις λέξεις σου όλο αυτό τον ενθουσιασμό που έστειλε κι εμάς κάποτε στην άκρη του κόσμου. Και επειδή είναι τόσο όμορφο να συναντά κανείς ανθρώπους που μιλούν την ίδια γλώσσα,  ένα ιδιαίτερα  ζεστό καλωσόρισμα κι από μένα!
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
india girl
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 02, 2012, 11:47:55 πμ »

1000 ευχαριστώ για το θερμό καλωσορισμα!! Είναι σημαντικό να σε υποδέχονται απο καρδιάς.
Κατερίνα όσο αφορα το TAR, έχεις δίκιο  για το ΒΔ κομμάτι του , αλλά ακόμα και το ότι είναι "αγνό" λόγω κόστους αυτόματα με απομακρύνει (δες παράδειγμα το Μπουτάν). Οχι γιατί δεν μπορώ να ανταποκριθώ οικονομικά -που όντως δεν μπορώ- , αλλά γιατί πολύ απλά δεν θεωρώ ότι πρέπει να δώσεις μια περιουσία για να δεις κάτι μοναδικό, διότι έτσι θα αγγίξεις τα όρια της  συμπεριφοράς του νεοπλουτισμού.  Νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, και δεν το αναλύω παραπάνω γιατί θα προσβάλλω την νοημοσύνη σου.
Επίσης έχω την εντύπωση ότι τα σύνορα με Ινδία είναι κλειστά και δεν υπάρχει δυνατότητα να μπείς στο Θιβέτ απο περιοχή της Ινδίας (εντύπωση , όχι βεβαιότητα). Είναι γνωστές οι -άσχημες- σχέσεις των δύο χωρών. Για παράδειγμα το Καρακοραμ -εννοώ ο δρόμος που φτιάχτηκε απο τους κινέζους- αποτελεί τρανταχτό παράδειγμα του ανταγωνισμού που διέπει τις δύο χώρες. Μια κατασκευή που έγινε στο πακιστανικό έδαφος (ο εχθρός του εχθρού μου , είναι φίλος μου) με έξοδα/τεχνογνωσία της Κίνας, μόνο και μόνο για να κάνει αισθητή την παρουσία της στον γύρω χώρο και μια κατασκευή στρατηγικής σημασίας για την Κίνα.
Σε κάθε περίπτωση βέβαια το θέμα μας Κατερίνα δεν είναι οι σχέσεις των δυο χωρών και σε ευχαριστώ πάααρα πολύ για το καλωσόρισμα. Φυσικά και θα σου θέσω ερωτήματα και θα σου ζαλίσω το μυαλό με απορίες μέχρι τελικής πτώσης. Για την ακρίβεια προβλέπω να με σιχαθείς και να με βαρεθείς μέσα σε 2 ημέρες το πολύ, λόγω βομβαρδισμού απο ερωτήσεις (χε χε χε).

Κε Χαιμαντά ευχαριστώ και εσάς πάρα πολύ και προσθέτω ότι συμφωνώ με τον Κομφούκιο ότι ένα ταξίδι αρχίζει με ένα μόνο βήμα. Η απόφαση μόνο χρειάζεται (βέβαια και λίγα λεφτουδάκια δεν βλάπτουν για να είμαστε και ρεαλιστές).
Καταγράφηκε
Κατερίνα
Απλό μέλος
**

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 02, 2012, 11:49:09 μμ »

Αν είναι να με ζαλίσεις, θα πω αυτό που έλεγε και ο Βούδας... "Δεν μπορώ να πω αυτό που γνώρισα, γιατί δεν το χωρά καμιά λέξη".
Πλάκα κάνω!  Σαρκασμός
Όπως ήδη κατάλαβες, αφού δεν μπορώ να τα χωρέσω σε μία λέξη, θα τα χωρέσω σε 5000 λέξεις!
Πίστωση χρόνου ως το Σ/Κ παρακαλώ...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
india girl
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 03, 2012, 12:52:22 πμ »

5000 λέξεις? Μόνο? Ντροπή
Μάλλον πρέπει να αναθεωρήσω την γεννετική μου ταυτότητα, διότι το  ουκ εν τω πολλώ το ευ, μάλλον δεν με εκφράζει (επίσης μερικές-μερικές , -σαδίστριες θα τις ονόμαζα- κάνουν τσιγγουνιές) Σαρκασμός
Καταγράφηκε
htsopelas
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ WWW E-mail
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 02:10:05 μμ »

Γειά σας κι απο εμένα.
Δεν θεωρώ τον εαυτό μου μέγα ταξιδιώτη, αλλά τα ταξιδάκια μου τα έχω κάνει. Λατρεύω την Ινδία και δεν το κρύβω. Την αγάπησα απο μικρή και ο βασικός υπεύθυνος, ήταν ο σκηνοθέτης Φριτς Λάνγκ με την ταινία του Ο τάφος του Ινδού.
 Οταν την είχα επισκεφτεί εντυπωσιάστηκα απο την λίμνη Νταλ στο Σριναγκάρ, απο την παράξενη Τζαισαλμέρ, απο την εγωκεντρική Τζοντπούρ, αλλά περισσότερο απο τους ανθρώπους της χώρας. Το μεθεπομενο ταξίδι μου -γιατί το επόμενο το έχω ταξει αλλού- θα ήθελα να συνδυάσω την Καλκούτα, το Σικιμ και ολο το Μπανγκλαντές. Δυστυχώς (ή ευτυχώς τώρα που το καλοσκέπτομαι) το Μπανγκλαντές δεν έχει τον τουρισμό που του αξίζει. Παρθένα φύση, φυλές απρόσιτες, ναούς στην ζούγκλα κλπ

Εχω επισκεφτεί Λάος, Καμπότζη (μάλιστα είχαμε ξεκινήσει από Βιεντιάν και είχαμε φτάσει  Σιεμ Ριπ με ντόπια ΚΤΕΛ), Νεπάλ, Σιγκαπούρη, Μαλαισία, Μαρόκο, Ινδονησία και άλλες πολλές. Μόνοι μας χωρίς πρακτορείο και πάντα με τοπικά λεωφορεία. Στο τελευταίο ταξίδι μαζί με τον σύζυγό μου περπατήσαμε τα μειονοτικά χωριά της Ν. Κίνας , μείναμε σε σπίτια ντόπιων φυλών , και γυρίσαμε όλες  τις περιοχής με λεωφορεία, πήγαμε Καντόνα και στην άγνωστη αρχαία πόλη Fenghuang χωρίς ίχνος δυτικού τουρίστα. Απομονωμένη στα βουνά, απόκοσμη και  εγωιστική , ένα συνοθύλευμα αρχαίου και παλιού , ντυμένου όμως με τον μανδύα του συγχρονου. Περίεργο μείγμα πράγματι. Γοητευτικό.

Το επόμενο ταξίδι είναι σε ένα μήνα περίπου και επιλέξαμε ξανά την Κίνα, αλλά την περιοχή του Θιβέτ αυτήν την φορά και συγκεκριμένα τις περιοχές Amdo και Kham. Την TAR την αποφεύγουμε λόγω του ότι έχει υπερβολικό τουρισμό για τα γούστα μας (με όλες τις γνωστές συνέπειες που έχει αυτό για την αυθεντικότητα της περιοχής ΚΑΙ των κατοίκων) , κάτι που αποφευγουμε με ζέση.
Μάλλον είπα πολλά. Και τώρα το κοινότυπο, χάρηκα που ήρθα στην παρέα σας. Θα τα λέμε συχνά.

Με έκανες να ζηλέψω απίστευτα! Πραγματικά πρέπει να είναι στιγμές - εικόνες που δεν μπορεί να τις φανταστεί κάποιος εάν δεν τις ζήσει! Να βάλεις και φωτογραφίες!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: