Traveltips Forum
Σεπτέμβριος 25, 2017, 05:38:42 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: long trip  (Αναγνώστηκε 9681 φορές)
meakashi
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 11:25:45 μμ »

καλησπερα!!!
σκεφτομαι να παρατησω τη δουλεια μου κ να ξεκινησω του χρονου τετοια εποχη ενα ταξιδι για οπου κ οσο με βγαλει!!
θελω να επισκεφτω αφρικη-ασια-ωκεανια-λατινικη αμερικη!!
οποτε αυτο τον χρονο θελω να προετομασω οσο το δυνατον καλυτερα κ οσο αυτο γινεται,το ταξιδι αυτο!!!
τι πρεπει να αρχισω να ψαχνω ωστε να γλιτωσω χρηματα?(γιατι δεν φτανουν με τιποτα)

σκεφτομαι ας πουμε απο που πρεπει να ξεκινησω το ταξιδι ωστε κ τα εισιτηρια κ η εποχη να με βολευουν?
ή τι αεροπορικα μπορω να αποφυγω?
ειναι καλυτερα μονος μου να τα κλεισω ἠ μεσω πρακτορειου θα ειναι πιο flexible σε περιπτωση που θελω να αλλαξω καποια πτηση ή χασω καμια?
μπορω μεσω καποιων εθελοντικων ομαδων ἠ οργανωσεων ἠ μεσω καποιου site να εξοικονομησω διαμονη κ φαγητο?
επισης σκεφτομαι να παρω μαζι αντιγραφο του πτυχιου μου(παραιατρικος τομεας) μηπως καταφερω κ βρω δουλεια σε καποια μερη(νεα ζηλανδια-αυστραλια) για καποιο διαστημα ωστε να εχω κ καποιο εισοδημα για να συνεχισω το ταξιδι μου(ξεροντας οτι ειναι πολυ δυσκολο αλλα λεω μηπως)!!
οποιαδηποτε πληροφορια θα με βοηθουσε πολυ!!!

Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 08:24:00 μμ »

Είστε σίγουρα από τους πολύ τυχερούς (ανεξάρτητα αν τελικά το πραγματοποιήσετε ή όχι), αφού μπορείτε τουλάχιστον να ονειρεύεστε ένα τέτοιο ταξίδι!

Σε πιο πρακτικά ζητήματα τώρα, η δική μας άποψη είναι να αποφασίσετε κατ’ αρχήν την βασική κατεύθυνση που θα ακολουθήσετε (ακόμα κι αν στο δρόμο αλλάξετε πορεία και καταλήξετε αλλού) και αυτό γιατί οι 3 πιθανές κατευθύνσεις (Ασία – Αφρική – Ν. Αμερική) θέτουν –κατά τη γνώμη μας πάντοτε- διαφορετικά πλαίσια προετοιμασίας και προγραμματισμού.

Στην Ασία, μπορείτε να ταξιδέψετε και να ζήσετε όπως και οι ασιάτες, δηλαδή με τα τοπικά μέσα μεταφοράς,  να κοιμηθείτε στα ξενοδοχεία που μένουν οι ντόπιοι και να φάτε στα εστιατόρια, μαγειρεία και καντίνες όπως και αυτοί.  Αφού η χώρα μας πρακτικά συνορεύει με την Ασία, μπορείτε να ξεκινήσετε χωρίς αεροπορικό εισιτήριο για την Τουρκία, μετά στο Ιράν και να χρησιμοποιήσετε αεροπλάνο μόνο για λόγους άνεσης ή ασφάλειας, όπως λ.χ. αν θέλετε να προσπεράσετε το Πακιστάν.  Στις περισσότερες από αυτές τις χώρες δεν θα δυσκολευτείτε να κλείσετε άμεσα εισιτήριο για τοπικές ή διεθνείς πτήσεις.  Και αν όλα πάνε στραβά (ασθένεια, ατύχημα ή απλά κουραστήκατε) η επιστροφή στην Αθήνα με πτήση από την πλησιέστερη πρωτεύουσα είναι εύκολη.

Αντίθετα από τα παραπάνω,  (σε γενικές γραμμές πάντοτε) σε αρκετές χώρες της Αφρικής  δεν θα ταξιδεύατε  με το λεωφορείο των ντόπιων (αν υπάρχει, γιατί συνήθως δεν υπάρχει), δεν θα μένατε ποτέ σε ένα ξενοδοχείο μαύρων, αλλά σε ένα μόνο για λευκούς και σε πολλές περιπτώσεις θα πρέπει αν έχετε προνοήσει να έχετε μαζί σας φαγητό, αν θέλετε να φάτε κάτι.  Σε πολλές χώρες της Αφρικής, υπάρχουν παράλληλες υποδομές (ξενοδοχεία λευκών, φάρμες, πολυτελή τζιπ με οδηγό για  τις μετακινήσεις κ.α.) που εξυπηρετούν τους ντόπιους λευκούς και τους ταξιδιώτες.  Κατά κανόνα οι υπηρεσίες αυτές είναι πολύ ακριβές, ενώ αν προσθέσετε τις εισόδους σε πάρκα, οδηγούς  κ.α. η Αφρική θέλει πολύ καλό προγραμματισμό, αντοχές ή αρκούντως χονδρό πορτοφόλι. Οι περισσότεροι που έχουν κάνει overlanding στην ήπειρο αυτή, το κάνουν με δικό τους όχημα και πολύ κάμπινγκ, όχι μόνο για λόγους κόστους, αλλά γιατί στην Αφρική θα πάτε για την μοναδική φύση της, το νυχτερινό ουρανό του Νότου  και το αίσθημα της απέραντης ελευθερίας που δίνει η απλωσιά της σαβάνας. Στις (συνήθως τραγικά άσχημες και επικίνδυνες) πόλεις θα πάτε μόνο για ανεφοδιασμό, να τακτοποιήσετε υποθέσεις σας (βίζες, εισιτήρια  κλπ).

Τέλος, στην Ν. Αμερική (στην οποία δεν έχουμε  ταξιδέψει αρκετά, μόνο Ισημερινό, Περού και Βολιβία) τα πράγματα είναι όπως στην Ασία, με υποδομές για τους ταξιδιώτες με τη διαφορά ότι ανάμεσα στην Αθήνα και την ήπειρο αυτή βρίσκεται ο Ατλαντικός ωκεανός, που σημαίνει ότι ξεκινάτε το ταξίδι με τουλάχιστον 1.000 € λιγότερα, ενώ την επιστροφή σας θα πρέπει να την προγραμματίσετε έγκαιρα.

Αυτά για το ξεκίνημα,

Συνεχίστε να το σκέφτεστε, αξίζει τον κόπο ακόμα και αν τελικά δεν το κάνετε, πιστέψτε μας! 
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
meakashi
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 01:38:36 πμ »

τωρα ειμαι σε φαση που ψαχνω μερη αλλα ειναι τοσα πολλα!!!
επισης κοιταζω μηπως καλυψω την διαμονη μου σε καποια μερη μεσω του couchsurfing!!

ασια ειχα παει το καλοκαιρι(νεπαλ-κασμιρ-λαντακ)
ηταν το πρωτο μου μεγαλο ταξιδι κ το καλυτερο που εχω κανει!!!
οποτε ξερω πανω κατω τι παιζει στην ασια!!!
(ινδια αν γινει τελικα το ταξιδι θελω να αραξω 3μηνες τουλαχιστον)

για την αφρικη τωρα δεν ηξερα πολλα πραγματα μονο οτι ειναι επικινδυνα σε καποια μερη!!
αλλα αν ειναι ακριβα ισως ειναι καλυτερα να παω αιγυπτο αλλα θελω να παω κ ιορδανια κ πως θα συνδεσω τουρκια-ιραν με αιγυπτο-ισραηλ-ιορδανια?
μηπως ειναι καλυτερα να μην παω σε καποιες απο τις δυο ἠ εχω καποιες αλλες επιλογες?

να ρωτησω κ κατι αλλο!!
πως συνδεεται η ασια με την ωκεανια κ η ωκεανια με την ν.αμερικη?
μεσω ινδονησιας τι επιλογες εχω για αυστραλια κ απο εκει βολευει να παω κ σε καποια νησια?
γιατι θα ηθελα να δω κ λιγο την ωκεανια!!
κ απο εκει μετα τι θα ηταν καλυτερο για ν.αμερικη?(γιατι βλεπω πως ειναι πολυ μακρια)

ν.αμερικη ειναι επικινδυνα?κ περα απο αυτο θα ειναι δυσκολα που δεν ξερω ισπανικα?

σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα θελω να εχω οσες πληροφοριες γινεται!!
κ γενικα thnx για τα καλα σας λογια!!
μου εδωσαν πολυ δυναμη!!!
κ θελω να το κανω!!!
βαρεθηκα ολο αυτο το ψευτικο περιτυλιγμα κ μονο αυτη δεν ειναι η αποστολη μας!!!
θα το κυνηγησω οσο μπορω!!!

"Να γυρίζεις τη γης και να βλέπεις-να βλέπεις και να μη χορταίνεις-
καινούρια χρώματα και θάλασσες κι ανθρώπους κι ιδέες,
και να τα βλέπεις όλα σα να είναι πρώτη φορά, με μακρόσερτη ματιά,
κι έπειτα να σφαλνάς τα βλέφαρα και να νιώθεις τα πλούτη να κατασταλάζουν μέσα σου ήσυχα, τρικυμιστά, όπως θέλουν, ωσότου να τα περάσει από την ψιλή κρησάρα του ο καιρός, να κατασταλάξει το ξαθέρι από όλες τις χαρές και τις πίκρες σου
 - τούτη η αλχημεία της καρδιάς, είναι, θαρρώ, μια μεγάλη αντάξια του ανθρώπου ηδονή."
Νίκος Καζαντζάκης

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2010, 01:42:56 πμ από meakashi » Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 08:33:29 μμ »

Από την Τουρκία  η πρόσβαση προς το Ιράν ή τη Συρία είναι εύκολη και χωρίς προβλήματα.  Αν σκοπεύετε να κατευθυνθείτε προς την Αίγυπτο, τότε η πλησιέστερη πόλη στην πλευρά της Τουρκίας είναι το Gaziantep και από τη πλευρά της Συρίας το Αλέπο.  Κανονικά θα πρέπει να λειτουργεί το και το φημισμένο Taurus Express (προέκταση του Orient Express)που συνδέει την Κωνσταντινούπολη κατευθείαν με το Αλέπο.  Από τη Συρία μπορείτε να πάτε εύκολα Ιορδανία με λεωφορεία. Για το πέρασμα Ιορδανία προς Ισραήλ ή Αίγυπτο δεν γνωρίζουμε γιατί δεν το έχουμε κάνει ποτέ, αλλά είμαστε σίγουροι ότι μπορείτε να το κάνετε οδικώς.

Από Ινδονησία για Αυστραλία, υπάρχουν πτήσεις από το Μπαλί για Darwin (ή από τη Τζακάρτα για τις μεγάλες πόλεις της Αυστραλίας).

Στη Ν. Αμερική εμείς επιλέξαμε τον Ισημερινό, το Περού και τη Βολιβία σαν τους πιο ενδιαφέροντες προορισμούς. Με τα ισπανικά μπορείτε να προσαρμοστείτε πολύ εύκολα και αν θέλετε, σε όλες τις πρωτεύουσες (Κίτο, Λίμα) υπάρχουν σχολές ισπανικών για τουρίστες, μερικών ημερών, μιας ή 2 εβδομάδων  που πολλοί επισκέπτονται πριν ξεκινήσουν το ταξίδι τους.

Το ταξίδι στις  προαναφερθείσες χώρεςτης Ν. Αμερικής είναι σχετικά εύκολο  και οικονομικό και με λίγο κοινό νου μπορείτε να αποφύγετε τις κακοτοπιές για να μην σας ληστέψουν (Για να αποκτήσετε κάποια αίσθηση δείτε  το κεφάλαιο κίνδυνοι για τον Ισημερινό (Τα ανάλογα ισχύουν για το Περού και τη Βολιβία)
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
michail 68
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 13, 2010, 02:49:24 μμ »

με το couch surfing αν πετυχεις τα καταληλα ατομα ειναι μια σωστη ιδεα. κι εγω σε λιγες μερες παω εθιοπια και ελπιζω απο ενα παλικαρι μεσω του couch surfing να μου δειξει τα μερη . τωρα σε σενα στη ασια εχει αεροπορικες εταιριες χαμηλου κοστους οπως η WWW.AIRASIA.COM και η WWW.JETSTAR.COM που πεταει και αυστραλια και νεα ζηλανδια. ελπιζω να σε βοηθησα καπως
Καταγράφηκε
meakashi
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 14, 2010, 08:46:12 μμ »

ναι νομιζω πως το couchsurfing θα βοηθησει αρκετα!!!
απο την αλλη τσεκαρω κ καποιες εταιριες που παρεχουν πακετα για τον γυρο του κοσμου
http://www.in2life.gr/escape/infoguide/articles/158424/article.aspx
με τα οποια κ χρηματα γλιτωνεις κ σου δινεται η δυνατοτητα να επισκεφτεις καποια μερη που θα ηταν δυσκολο να δεις!!

απο την αλλη ομως ενα τετοιο πακετο σε περιοριζει χρονικα λογικα(ακομα το τσεκαρω) κ δεν θελω περιορισμους στο κεφαλι μου!!!
παντως ειμαι στο ψαξιμο οποτε εχουμε μελλον μπροστα μας!!! Χαμόγελο

ευχαριστω κ τους δυο σας κ καλο ταξιδι στην Αιθιοπια!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2010, 08:49:47 μμ από meakashi » Καταγράφηκε
meakashi
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 12, 2010, 11:02:15 μμ »

καποιες καλες διευθυνσεις για εξοικονομηση χρηματων,παραταση ταξιδιου κ αποκτηση εμπειριων!!!
http://www.wwoof.org/otherorgs.asp

να ταξιδευεις..
Καταγράφηκε
meakashi
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 14, 2010, 09:10:52 μμ »

καλησπερα!!
αν τελικα το ταξιδι γινει κ φυγω πιο νωρις(σκεφτομουν οκτωβριο γιατι με βολευει ο καιρος ωστε να επισκεφτω καποιες χωρες) εχω καταληξει σε ενα βασικο πλανο(απλα για να υπαρχει)!!

σκεφτομουν Τουρκια(κωνσταντινουπολη-αγκυρα-καππαδοκια-ιωνια-λυκια-κιλικια)-Συρια-Λιβανος-Ιορδανια-(ηθελα να παω κ ιραν-αζερμπαιτζαν αλλα θα ειναι χειμωνας+το ραμαζανι)οποτε Ινδια-(θα ηθελα να παω κ ασσαμ-ναγκαλανδη αλλα νομιζω πως θα ειναι δυσκολο με τις βιζες)οποτε Βιρμανια-Βιετναμ-Καμποτζη-Λαος-Ταιλανδη-Mαλαισια-Σιγκαπουρη-Ινδονησια-Ιαπωνια-Νεα ζηλανδια-Νησια κουκ-Χιλη-Αργεντινη-Βολιβια-Περου-Εκουαδορ-Κολομβια-Βενεζουελα-Πορτογαλια

τι θα ηταν καλυτερο για μετα την βιρμανια ωστε κ χρημα να γλιτωσω κ να μην ταλαιπωρηθω παρα πολυ?
με αεροπλανο βιετναμ κ απο εκει οδικως καμποτζη λαος ταιλανδη μαλαισια σιγκαπουρη κ με ταχυπλοο ινδονησια?
ειναι ενταξει με αυτη την σειρα η θα ειναι πολυ κουραστικο αυτο το πανω κατω (βιετναμ καμποτζη λαος ταυλανδη) κ καλυτερα να εκοβα κατι?

κ κατι ακομα!!
δεν θα χρησιμοποιησω το εισιτηριο για τον γυρο του κοσμου γιατι σε περιοριζει χρονικα!!
τσεκαρα τις πτησεις που θα χρησιμοποιησω (1.ιορδανια-ινδια,2.ινδια-βιρμανια,3.βιρμανια-βιετναμ,4.καποια εσωτερικη για ινδονησια,5.ινδονησια-ιαπωνια,6.ιαπωνια-νεα ζηλανδια,7.νεα ζηλανδια-νησια κουκ κ πισω,8.νεα ζηλανδια-χιλη,9.βενεζουελα-πορτογαλια)+καποια πτηση στη λατινικη αμερικη(?)
σιγουρα θα μου βγει πιο πολλα γιατι θα τις κλεινω σχετικα αργα αλλα ψαχνοντας βρηκα κ φθηνες πτησεις τις τελευταιας στιγμης κ πιστευω οτι ολο αυτο το διαστημα σιγουρα θα μαθω καποια μυστικα απο αλλους ταξιδιωτες για φθηνες πτησεις απο συγκεκριμενες εταιριες για συγκεκριμενες μερες!!!

εχω βγαλει μια πιθανη τιμη στο μυαλο μου για τα αεροπορικα αλλα θα ηθελα να ρωτησω εκτος των αεροπορικων ποσα χρηματα πιστευετε οτι θα μου κοστισει ενα τετοιο ταξιδι?

σκεφτομαι να το τραβηξω τουλαχιστον εναμιση χρονο,οι χωρες πλην ιαπωνιας κ νεας ζηλανδιας ειναι φθηνες,εχω σκοπο να κανω οικονομια, δεν θα αγοραζω πραγματα γιατι πολυ απλα δεν μπορω να τα κουβαλαω μαζι μου,θα μεινω αρκετα κ σε couchsurfers,σκεφτομαι να χρησιμοποιησω επισης τις οργανικες φαρμες οπου δουλευεις κ μενεις δωρεαν+το φαγητο σου γιατι με ενδιαφερει το αντικειμενο αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν θα παω κ στα καλα τα ξενοδοχεια οταν θα θελω να αραξω κ οτι δεν θα δω οσο το δυνατον περισσοτερα πραγματα για χαρη των χρηματων!!
ξερω πως δεν μπορεις να υπολογισεις αλλα ειλικρινα θα ηθελα να ακουσω μια τιμη κ ας ειναι πολυ χοντρικη!!!

σορρυ για τις τοσο πολλες λεπτομερειες αλλα ξερω πως μονο ετσι μπορειτε καταλαβετε 100% κ να με βοηθησετε οσο το δυνατον καλυτερα

Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 18, 2010, 12:54:22 πμ »

Τα ταξίδι όπως φαίνεται από τα σχέδια θα είναι σίγουρα εκπληκτικό, σου ευχόμαστε να είσαι καλά και να απολαύσεις κάθε του στιγμή.

Σχετικά με την ερώτησή σου στο τρίγωνο Βιετνάμ – Λάος  - Καμπότζη – Ταϊλάνδη, η καλύτερη διαδρομή (όπως θα διαπιστώσεις και ό ίδιος ταξιδεύοντας στην περιοχή) έχει να κάνει με την καλύτερη αξιοποίηση των αεροπορικών διαδρομών που θα αποφασίσεις γιατί σε πολλές περιπτώσεις για μικρές αποστάσεις στο χάρτη απαιτούνται ατέλειωτες (και  μάλλον βασανιστικές) ώρες λεωφορείου ενώ οι τιμές των αεροπορικών δεν είναι πάντα ανάλογες της απόστασης. 
Από την Yangon πάντως υπάρχουν πτήσεις και για   Chiang Mai (Ταϊλάνδη)  από το οποίο (δεν είμαι σίγουρος πόσο εύκολα) θα μπορούσες να συνεχίσεις οδικώς προς Λάος και Βιετνάμ, να ταξιδέψεις εύκολα και φτηνά μέχρι Ho Chi Minh (Σαϊγκόν), από εκεί  να περάσεις Καμπότζη (Πνομ Πενχ), Ανγκορ, και από εκεί  οδικώς (και εν μέρει  με ταχύπλοο) προς Battambang και Μπανγκόκ.  Οι μετακινήσεις μεγάλων αποστάσεων   στο Βιετνάμ και την Ταϊλάνδη είναι εύκολες ενώ συχνά απίστευτα δύσκολες και κουραστικές σε Λάος και Καμπότζη.   Το πιθανότερο όμως είναι ότι κατά τη διάρκεια του ταξιδιού θα αναθεωρήσεις αρκετές φορές το δρομολόγιο και εν τέλει είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι σημασία έχει ότι είσαι καθ’ οδόν και όχι η ίδια η διαδρομή.  Η Μαλαισία στη συνέχεια θα σου φανεί Ευρώπη με καλές τιμές, επίπεδο υπηρεσιών, αυτοκινητόδρομους  κλπ  μέχρι την σκανδιναβική τελειότητα της Σιγκαπούρης.  Εκεί αξίζει να αποφασίσεις ποιους τόπους θα ήθελες να επισκεφτείς στην Ινδονησία  και ενδεχομένως να αξιοποιήσεις κάποια από τις άπειρες πτήσεις που έχουν αφετηρία τη Σιγκαπούρη εκτός αν σκοπεύεις να αψηφήσεις τη ταλαιπωρία των ινδονησιακών  λεωφορείων.

Σχετικά με το κόστος,  εκτός από τις πολλές χώρες με διαφορετικά επίπεδα τιμών, ένας ακόμα σημαντικός παράγων είναι το πόσο γρήγορα θα ταξιδεύεις. Η καθημερινή (ή μέρα παρά μέρα) υπεραστική μετακίνηση  σημαίνει και μετακινήσεις από /προς σταθμούς, ταξί κ.α. και επηρεάζουν σημαντικά το μέσο όρο.  Η δική μου εμπειρία θα έθετε ως ρεαλιστικό στόχο να μην ξεπερνώ τα  50 € / μέρα (σαν μέσο όρο για όλες τις χώρες  εκτός Ιαπωνίας, Ν. Ζηλανδίας ίσως και μερικών άλλων)  στα οποία θα περιλάμβανα όλα τα έξοδα και τις υπεραστικές οδικές μετακινήσεις.  Επειδή ο καλός ο ταξιδιώτης έχει διαθέσιμα πάντα τα διπλά από αυτά που υπολογίζει θα ξεκινούσα το ταξίδι μόνο αν είχα διαθέσιμα τα διπλά για το χρονικό διάστημα που υπολογίζω ότι θα είμαι στο δρόμο συν ένα επιπλέον ποσό για τις αεροπορικές διαδρομές που είναι στο πρόγραμμα.

Καλή συνέχεια στο σχεδιασμό, και σου εύχομαι όλα να γίνουν όπως επιθυμείς!
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
meakashi
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 18, 2010, 08:24:36 μμ »

κ τα διπλα δεν εχω σιγουρα κ υπολογιζα 20-30ευρω ανα μερα(πλην ιαπωνιας κ νεας ζηλανδιας)!!:(
οποτε θα κοιταξω να κανω οικονομια κ βλεποντας σε τι κατασταση βρισκονται τα οικονομικα μου κατα την διαρκεια του ταξιδιου ἠ προσπερναω καποιες χωρες ἠ επιταχυνω κ προσπαθω να ολοκληρωσω το ταξιδι μου πιο συντομα!!
απο την αλλη αν τελικα δεν παει οπως το περιμενα κ τραβηξει πολυ λιγοτερο ἠ δεν δω καποια μερη που θα ηθελα ειμαι κ εγω απο αυτους που πιστευουν πως σημασια εχει η διαδρομη!!
θα κοιταξω να το ζησω!!

τελος πιστευω πως επειδη υπαρχει χρονος μπορω να μπω σε μια σειρα οσο ταξιδευω κ να βρω τροπους να μειωσω τα εξοδα μου!!

ευχαριστω γενικα!!
νιωθω οτι εχω καποιον διπλα μου
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 18, 2010, 11:33:36 μμ »

Τα 20 - 30 € / μέρα  μπορεί να είναι εφικτά σε αρκετές περιοχές από αυτές που θα ταξιδέψεις, αλλά σε μια τέτοια διαδρομή κάθε τόσο είναι απαραίτητες ή αναπόφευκτες και οι υπερβάσεις. Είναι σαν να ταξιδεύεις στον αυτοκινητόδρομο με 100 χλμ την ώρα, αλλά αρκούν  1-2 λεπτά καθυστέρησης π.χ. στα διόδια ώστε ο μέσος όρος να πέσει στα 80 χλμ.  Κάπως έτσι είναι και με τα έξοδα: ταξιδεύεις καθημερινά με 25 ευρώ και  την επόμενη  χρειάζεσαι ταξί για να προλάβεις το λεωφορείο σου,  τα budget ξενοδοχεία εκεί που φτάνεις είναι όλα γεμάτα και είσαι  καρακουρασμένος να συνεχίσεις το ψάξιμο με τα πόδια και το σακίδιο στην πλάτη οπότε καταλήγεις σε ένα midrange και επειδή η τελευταία φορά που έφαγες ήταν το πρωινό τσάι και οι μπανάνες στο δρόμο, λες τέρμα τώρα πάω στο διπλανό εστιατόριο να δειπνήσω σαν άνθρωπος, να πιω και μια παγωμένη μπύρα.  Και ο μέσος όρος των 20- 30 ευρώ πάει περίπατο.  Από μαθηματικής άποψης  η ταχύτητα με την οποία μετακινείσαι είναι η λέξη κλειδί για τον προϋπολογισμό σου: Όσο πιο γρήγορα, τόσο ακριβότερα (ανά μέρα),   όσο πιο αργά τόσο πιο φτηνά, αλλά περισσότερες οι μέρες ταξιδιού (για ίδια διαδρομή). Θεωρητικά υπάρχει η χρυσή τομή, εκεί που το γινόμενο των ημερών επί ημερήσιων εξόδων δίνει το χαμηλότερο σύνολο, το οποίο πρέπει να ταιριάζει επιπλέον και στο προσωπικό σου στυλ.  Τα νυκτερινά λεωφορεία / τρένα κάνουν θαύματα στον μέσο όρο  αφού γλυτώνεις ξενοδοχείο αλλά χάνεις τη διαδρομή και συνήθως είσαι  χάλια την επόμενη  μέρα.  Και επειδή στο τέλος δεν θέλεις από ταξιδιώτης να γίνεις λογιστής, το παίρνεις απόφαση, ακολουθείς το δρόμο με το ένστικτό σου και φροντίζεις να υπάρχει ένα εισιτήριο επιστροφής τη μέρα που θα τελειώσουν τα χρήματα.

Θα χαρούμε να μάθουμε νέα σου από το δρόμο, και πια διαδρομή τελικά ακολούθησες.

Καλή προετοιμασία!
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
meakashi
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 24, 2010, 09:51:58 μμ »

καλησπερα!!

εγιναν μερικες αλλαγες!!
λεω τελικα να ακολουθησω
τουρκια-συρια-λιβανο-ιορδανια-ινδια-βιρμανια-λαος-βιετναμ-καμποτζη-ταυλανδη-μαλαισια-σιγκαπουρη-ινδονησια-ιαπωνια-αργεντινη-βολιβια-περου-εκουαδορ-κολομβια-παναμa-κοσταρικα-κουβα
εβγαλα νεα ζηλανδια-cook islands γιατι ετσι θα γλιτωσω αρκετα χρηματα καθως κ χιλη κ αλλαξα βενεζουελα με λιγο κεντρικη αμερικη(συν του οτι το εισητηριο απο κοσταρικα ειναι 150 ευρω πιο φθηνο για κουβα απο᾽οτι απο βενεζουελα)
αν δω βεβαια οτι ειμαι καλα οικονομικα(που δεν το νομιζω)σκεφτομαι για νεα ζηλανδια-cook islands οπως αρκετα κ το μεξικο

θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται με τις ταξιδιωτικες επιταγες κ αν εχετε να μου προτεινετε καποια λυση οσον αφορα την ασφαλεια των χρηματων που πρεπει να εχω μαζι μου!!
απλα σκεφτομαι οτι αν οσο λειπω γινει σταση πληρωμων(πτωχευση) στη χωρα δεν μπορω να ειμαι βεβαιος οτι θα εχω την δυνατοτητα να βγαλω χρηματα απο τις καρτες μου Απορία
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 25, 2010, 05:04:02 μμ »

Δυστυχώς,  μέσα στο γενικότερο κλίμα απαξίωσης της οικονομικής ζωής στη χώρα μας, οι εταιρίες / τράπεζες που εκδίδουν ταξιδιωτικές επιταγές, έχουν αποχωρήσει η μια μετά την άλλη (το 2000 περιπου η Thomas Cook, to 2009 η American Express), δείτε σχετική συζήτηση εδώ και τα περι αναχώρησης της American Express εδώ. Πριν από λίγες μέρες η διευθύντρια της Alpha στο κατάστημα της οποίας είμαι πολλά χρόνια πελάτης προσπάθησε να με βοηθήσει τηλεφωνώντας σε άλλες τράπεζες και ανταλλακτήρια αλλά μάταια, ακόμα και από τη City Bank απήντησαν αρνητικά.
Μάλλον δεν υπάρχει η δυνατότητα έκδοσης tc πλέον στην Ελλάδα.
Αφού ξεκινάς το ταξίδι σου στην Τουρκία, το πιθανότερο είναι ότι εκεί θα υπάρχει η δυνατότητα αυτή (έχεις τα μετρητά μαζί σου μέχρι την Τουρκία και τα αλλάζεις εκεί σε tc).

Αν μάθεις κάτι νεότερο αφήνεις ένα μήνυμα γιατί σίγουρα ενδιαφέρει όλους τους μακράς διάρκειας ταξιδιώτες.
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
meakashi
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 05:22:30 μμ »

καλησπερα!!
σχετικα με τα χρηματα που θα παρω μαζι τελικα αποφασισα να παρω δυο καρτες τραπεζων κ δυο χρεωστικες για να κλεινω τα εισητηρια!!
απο τις καρτες τραπεζων η μια θα ειναι παντα πανω μου σε καποια κρυφη τσεπη την οποια κ θα χρησιμοποιω κ μια στο σακο μου(αυτο γινεται για να μπορω να εξασφαλισω οτι παντα θα εχω μια τουλαχιστον καρτα-εκτος κ αν μου κλεψουν κ τις δυο αλλα κ σ᾽αυτην την περιπτωση υπαρχει λυση)!!
η καρτα που θα χρησιμοποιω δεν θα ειναι φορτωμενη με πολλα χρηματα (ωστε σε περιπτωση που η ελλαδα μας βαρεσει κανονι κ κλειδωσουν οι λογαριασμοι να μην χασω πολλα) αλλα θα μου βαζουν μεσα χρηματα που θα εχω αφησει εδω,λιγα λιγα,δικοι μου ανθρωποι ανα τακτα χρονικα διαστηματα!!!
η εφεδρικη θα εχει μεσα πολυ λιγα ας πουμε 70-100ευρω για να μπορω να κινηθω σε περιπτωση που χασω την κυρια καρτα μεχρι να μου βαλουν κ αλλα!!
κατι αναλογο θα συμβει κ με τις χρεωστικες ωστε να μπορω να κλεινω τα αεροπορικα μου(κυρια-εφεδρικη,λιγα λιγα)!!
επισης καποιες εταιριες μπορουν να στειλουν χρηματα παντου πλην καποιων χωρων(συρια,βιρμανια,κουβα) σε περιπτωση που ξεμεινω!!
τελος απο την κωνσταντινουπολη(δεν εχω ψαξει ακομα τραπεζες αλλα θα το κανω συντομα)σκεφτομαι να αγορασω ταξιδιωτικες επιταγες αξιας το εισητηριο της επιστροφης(τις οποιες θα φυλαω σε περιπτωση που κατι γινει σε κοινωνικοπολιτικο επιπεδο στην ελλαδα κ δεν μπορω να βρω χρηματα ενω παραλληλα πρεπει κ να γυρισω)κ καποια χρηματα ακομα!!
σας μπερδεψα λιγο το ξερω!! Σαρκασμός
οποιαδηποτε παρατηρηση-διορθωση πανω σε αυτα παραπανω απο δεκτη!!!

κατι αλλο!!
σχετικα με την ταξιδιωτικη ασφαλεια δεν εχω ιδιωτικη οποτε πρεπει να βγαλω αλλα δεν θελω να διαθεσω πανω απο 500ευρω!!
με την http://www.worldnomads.com/ μου βγαινει για ενα χρονο(εβαλα τοσο για να ειμαι καλυμμενος) 1250ευρω(καλα εχουν τρελαθει εντελως?)
ποια η αποψη σας?
χρειαζεται τελικα?
εχετε να προτεινετε καποια αλλη ή καποια λυση?
σε ενα μηνα με το καλο ξεκιναω απο κων/πολη

Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 08:27:45 μμ »

Οι ταξιδιωτικές ασφάλειες –νομίζω- είναι προσανατολισμένες  για τουρίστες που κάνουν ολιγοήμερες διακοπές  και για αυτό σίγουρα είναι ασύμφορες για μεγάλης διάρκειας ταξίδι.  Επειδή στην περίπτωσή σου οι καλύψεις που σχετίζονται με «διακοπές» όπως καθυστερήσεις, απώλεια αποσκευών  κλπ. μάλλον δεν τις χρειάζεσαι ίσως είναι προτιμότερο μια απλή νοσοκομειακή ασφάλιση  σε μια σοβαρή εταιρία από αυτές  που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα.  Τα περισσότερα «πακέτα» κάλυψης περιλαμβάνουν επείγουσα αερομεταφορά ή κάλυψη των νοσηλίων και στο εξωτερικό σε περίπτωση ατυχήματος.

Σχετικά με τα χρήματα, πράγματι μπορούν να σου στείλουν από την Ελλάδα ακόμα και στην άκρη της γης, πρακτορεία Western Union  έχουμε δει και στα πιο απίθανα μέρη.
Εγώ πάντως θα ένιωθα ανασφάλεια μόνο με τις κάρτες, χωρίς ένα ποσό σε tc μαζί μου. Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο ότι δεν γνωρίζεις ποτέ τις χρεώσεις εκ των προτέρων όταν κάνεις ανάληψη, ότι μερικές φορές είναι επικίνδυνο να κάνεις ανάληψη σε atm στο δρόμο και για χίλιους λόγους η ηλεκτρονική συναλλαγή μπορεί να είναι αδύνατη στις τριτοκοσμικές χώρες από τις επικοινωνίες  που τη συγκεκριμένη στιγμή έχουν διακοπεί μέχρι τη μη έγκριση της κάρτας σου.
Αφού θα ταξιδέψεις σε  τόσες χώρες, σίγουρα θα έχεις τη δυνατότητα να αγοράσεις TC σε κάποιες απο αυτές, κάνε μια αναζήτηση στο διαδίκτυο και ενδεχομένως μπορείς να έχεις επικοινωνήσει με τις αντίστοιχες τράπεζες ή εταιρίες  προηγουμένως ώστε να έχουν το ποσό που θέλεις  διαθέσιμο. H Thomas Cook και η American Express είναι οι καλύτερες επιλογές.  Ρίξε μια ματιά εδώ για πιθανές άλλες λύσεις:

http://www.thomascook.com/money/

και

https://www212.americanexpress.com/dsmlive/dsm/dom/us/en/personal/cardmember/additionalproductsandservices/giftcardsandtravelerscheques/travelerschequesandforeigncurrency.do?vgnextoid=6d17fc671492a110VgnVCM100000defaad94RCRD&vgnextchannel=95ddb81e8482a110VgnVCM100000defaad94RCRD

Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: