Traveltips Forum
Σεπτέμβριος 25, 2017, 02:04:53 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χάπια Ελονοσίας Ινδοκίνα 2010  (Αναγνώστηκε 2319 φορές)
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 27, 2010, 11:26:17 πμ »

Καλημέρα και συγχαρητήρια για το εξαιρετικό site.
Πρόκειται να πάω Ταυλάνδη, Καμπόντζη και Βιετνάμ ( ενδεχομένως και Λάος)  από μέσα Φεβρουαρίου μέχρι μέσα Μαίου.
Θα είμαι συνολικά στην περιοχή τρεις μήνες.
Όμως, θα ήθελα να αποφύγω τα lariam.
Τα malarone δε συνίστανται για πάνω από 28 μέρες.
Είναι μεγάλο το ρίσκο, αν τηρήσω όλες τις άλλες προφυλάξεις κι έχω μαζί μου τα χάπια για περίπτωση ανάγκης;

Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 27, 2010, 04:22:46 μμ »

Καλό είναι να αποφύγετε το Lariam για τόσο μεγάλο διάστημα.
Κατά τη γνώμη μας  το καλύτερο είναι η  προφύλαξη standby:

Σε περίπτωση υποψίας ελονοσίας (ξαφνικός πυρετός κλπ) αναζητάτε γρήγορα γιατρό και εν τω μεταξύ παίρνετε και το lariam (σύμφωνα με τις οδηγίες που περιλαμβάνονται στη συσκευασία του φαρμάκου ή τις οδηγίες του γιατρού σας).  Μην υποτιμήσετε τους ντόπιους γιατρούς,  αυτοί έχουν περισσότερη εμπειρία   από τους ευρωπαίους συναδέλφους τους ενώ γνωρίζουν και τον τύπο της ελονοσίας (υπάρχουν περισσότεροι από ένας) που συναντάται στη χώρα τους.

Εννοείτε ότι θα είστε σχολαστική με τα εντομοαπωθητικά σας  όταν αρχίσει να νυχτώνει  και φροντίστε να έχετε και μια ατομική κουνουπιέρα για διανυκτερεύσεις σε φτηνοξενοδοχεία ή κατά τη διάρκεια trekking.

Στην Ταϊλάνδη,  η ελονοσία συναντάται   μόνο στα βόρεια (Χρυσό Τρίγωνο κλπ),   και στις νότιες παραλίες και τα νησιά.

Στην Καμπότζη, υπάρχει κίνδυνος ελονοσίας  παντού (και στο Ανγκορ Βατ) και μικρότερος κίνδυνος στις νότιες παραποτάμιες περιοχές του Μεκόνγκ.   Στην Πνομ Πενχ λένε ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος, αλλά εμείς θα προτείναμε να μην παραλείψετε τα εντομοαπωθητικά σας,  υπάρχουν αρκετά σημεία με σκουπίδια και  νερά, που τα κουνούπια έκαναν πάρτι από το απόγευμα και μετά. 

Το ίδιο και στο Λάος, η Βιεντιάνε είναι το μόνο μέρος που λέγεται ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος ελονοσίας.

Στο Βιετνάμ, ελεύθερες ελονοσίας θεωρούνται οι μεγάλες πόλεις και τα παράλια στο κεντρικό Βιετνάμ. Για το υπόλοιπο Βιετνάμ, λάβετε τα μέτρα σας. 

Γενικά δεν χρειάζεται να έχετε άγχος με το θέμα αυτό, τα κουνούπια δεν είναι τόσα πολλά και με λίγες προφυλάξεις θα είστε ασφαλής.

Σας ευχόμαστε ένα Καλό Ταξίδι!
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 28, 2010, 11:56:55 μμ »

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πραγματικά χρήσιμες κι αναλυτικές πληροφορίες.
Να είστε καλά.
Καταγράφηκε
michail 68
Αρχάριο μέλος
*
Φύλο: Ανδρας

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 13, 2010, 02:30:15 μμ »

εγω παω ταιλανδη καμποτζη βιετναμ απο το 1999 δεν εχω δει να υπαρχει προβλημα με ελονοσια . και δεν εχω παρει ποτε μου κανενα φαρμακο η εντομοαποθιτικο απο ελλαδα. για το λαος δεν εχω παει οποτε και δεν εχω αποψη. μην πανικοβαλεσαι δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραματα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: