Traveltips Forum
Νοέμβριος 20, 2017, 04:14:12 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σερβία Guca  (Αναγνώστηκε 3220 φορές)
gtarabat
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« στις: Ιούλιος 02, 2009, 02:52:22 μμ »

Γεια σας και καλως σας βρήκα συνταξιδιώτες!

Προγραμματίζω ένα ταξίδι το καλοκαίρι στη Σερβία με κύριο σκοπό το φεστιβάλ
με τα χάλκινα στη Guca.
Θα ήθελα όποιος έχει επισκεφτεί την περιοχή πρόσφατα να μου πει αν υπάρχει
κάποιο θέμα με την ασφάλεια.
Οποιοδήποτε άλλο σχόλιο είναι επίσης καλοδεχουμενο...

Ευχαριστώ και καλά ταξίδια.
Καταγράφηκε
eleana
Αρχάριο μέλος
*
Φύλο: Γυναίκα

discolata@hotmail.com
Προφίλ WWW E-mail
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 03, 2009, 04:25:45 μμ »

γεια σου!
τεταρτη αναχωρώ και εγώ για βελιγράδι και μετά για την Guca! θεωρειται απο τα καλυτερα φεστιβαλ μουσικης στον κοσμο οπως ηδη ξερεις..
αν δεν εχεις ηδη φυγει διαβασε αυτο το αρθρο
http://www.guardian.co.uk/travel/2009/may/23/guca-balkan-serbia-festival-party
νομιζω δεν θα υπάρχει προβλημα ασφάλειας!
αν θελεις στειλε μου προσωπικο μηνυμα μηπως βρεθουμε εκει!
καλη μας διασκέδαση!
Καταγράφηκε

L'univers est une espèce de livre dont on n'a lu que la première page, quand on n'a vu que son pays..
BONSAI
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 02:43:30 μμ »

ΑπορίαΣκεφτονται καποιοι γνωστοι μου Βελγοι να ερθουν Ελλαδα οδικως απο Σερβια και FYROM απο τον αυτοκ/δρομο. Μπορει καποιος να μου πει αν ειναι ασφαλες , τι
πρεπει να προσεξουν ή αλλες εναλλακτικες ? ?

Πασαν πληροφορια/βοηθεια καλοδεχουμενη...

Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 13, 2009, 07:16:00 μμ »

Τελευταία φορά, διασχίσαμε τη Σερβία την άνοιξη του 2008 (ερχόμενοι από Ευρώπη), και φέτος το καλοκαίρι κάναμε τη διαδρομή από Σλοβενία, Κροατία,  Βοσνία, Μαυροβούνιο και Αλβανία.
Επιβεβαιώνω ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα ασφάλειας, ο (νέος) αυτοκινητόδρομος είναι άριστος (καλύτερος από τους ελληνικούς), ενώ   τα παλαιά κομμάτια είναι αντίστοιχα των δικών μας εθνικών οδών (χωρίς ΛΕΑ).  Ο μοναδικός κίνδυνος (εκτός από τους κοιμώμενους οδηγούς στις ατελείωτες ευθείες), είναι η αστυνομία η οποία καραδοκεί να κόψει πρόστιμα για υπέρβαση του ορίου ταχύτητας.
Ο δρόμος στα νότια της Σερβίας και στη FYROM έχει κατά τη γνώμη μας ενδιαφέρον από πλευράς φύσης (δρόμος με στροφές των 80+ χιλιομέτρων αν δεν υπάρχουν φορτηγά) διασχίζοντας δάση και ακολουθώντας ποτάμια και φαράγγια.  Υπάρχουν επίσης πολλά χιλιόμετρα κανονικού αυτοκινητόδρομου μέσα στη FYROM  ο οποίος περνά έξω από τα Σκόπια.  Τα διόδια (στη Σερβία) ήταν πανάκριβα, μάθαμε όμως αργότερα (ανεπιβεβαίωτη πληροφορία) ότι αν πληρώνετε σε τοπικό νόμισμα (αντί για ευρώ) είναι αρκετά φθηνότερα. Το ευρώ γίνεται δεκτό σε όλους τους σταθμούς διοδίων.

Από πλευράς χρόνου, το τμήμα Βελιγράδι – Αθήνα το κάναμε σε μια (γεμάτη) μέρα  με στάσεις  στη Nice και Τίτο Βέλες.   Το χειμώνα μπορεί να υπάρχουν ομίχλες σε πολλά σημεία και οι ανάλογες καθυστερήσεις.  Σε περίπτωση διανυκτέρευσης στο Βελιγράδι προτείνουμε  να βρείτε ξενοδοχείο με πάρκινγκ για να κοιμηθείτε ήσυχοι. Η αίσθηση που μας έδωσε το Βελιγράδι είναι ότι είναι ασφαλέστερο της Αθήνας.
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
panixgr
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 08:25:44 πμ »

Σχετικά με Σερβία, διόδια,κτλ...
Μέχρι νομίζω αρχές 2009, υπήρχαν 2 ταρίφες, μια για αυτοκίνητα τοπικής καταχώρησης (registracija) και μια για τα ξένα.
Από Λέσκοβατς μέχρι Νις, 3 ευρώ, από έξοδο Νις μέχρι την έξοδο του Βελιγραδίου γύρω στα 10 ευρώ,
και από Βελιγράδι μέχρι Κροατία (ο προορισμός μας είναι συνήθως Σέρβικη Δημοκρατία, Βοσνίας) άλλα 10 ευρώ.
Συνολικά γύρω στα 24 ευρώ θυμάμαι να πληρώναμε.
Επίσης, στα διόδια πληρώνει κανείς ΟΣΟ πάει και όχι άπαξ και εκ των προτέρων όπως στα ελληνικά,
δηλαδή παίρνεις χαρτάκι στην είσοδο και πληρώνεις στην έξοδο, όπως και παντού εκτός ελλάδος .
Επίσης σε πολλά διόδια, υπάρχει φωτεινή οθόνη, ορατή σε όλους, στην οποία με το που φθάνει το αυτοκίνητο στον γκισέ,
αναγράφεται αυτομάτως, το νούμερο κυκλοφορίας, το πληρωτέο ποσό, και ενδεχόμενα ρέστα που πρέπει να λάβει ο οδηγός.

Το καλοκαίρι φέτος που ξαναπηγαμε, αυτη τη φορά, Μόκρα Γκόρα, Ζλάτιμπορ, κτλ νομίζω
οτι έχει σταματήσει αυτό με την διπλή ταρίφα... έχω σταματήσει να προσέχω τέτοια τετριμένα πλέον Χαμόγελο
προτιμώ να θαυμάζω το πανέμορφο τοπίο, και την φιλόξενη αυτή εύφορη γη...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2009, 08:50:22 πμ από panixgr » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: