Traveltips Forum
Ιούλιος 30, 2014, 04:05:56 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΠ: BΙΖΑ ΓΙΑ ΜΠΟΤΣΟΥΑΝΑ ΚΑΙ ΖΑΜΠΙΑ  (Αναγνώστηκε 3607 φορές)
BONSAI
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« στις: Ιούνιος 29, 2009, 01:00:21 μμ »

Γεια σας , 

Προγραμματιζω για αρχες Σεπτεμβριου ταξιδι στη Μποτζουανα/Ζαμπια , μεσω Johannesburg. Μπορει καποιος - αν ξερει - να μου πει εαν μπορω να βγαλω τις βιζες για Μποτζουανα/Ζαμπια απο Αθηνα ? ?

Ευχαριστω
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 29, 2009, 03:45:46 μμ »

Αν και έχει περάσει μια δεκαετία από τη δική μας επίσκεψη, σχεδόν μετά βεβαιότητας μπορώ να σας πω ότι σχύουν ακόμα:

Για τη Μποτσουάνα δεν χρειάζεστε βίζα, βγάζετε επι τόπου (on arrival), όχι μόνο στα αεροδρόμια, αλλά και στα χερσαία σύνορα.
Για τη Ζάμπια χρειάζεστε βίζα, την οποία (από όσο γνωρίζουμε) δεν μπορείτε να βγάλετε  στην Αθήνα αφού η χώρα δεν αντιπροσωπεύεται στην Ελλάδα. Βίζα για τη Ζάμπια μπορείτε να βγάλετε στο Γιοχάνεσμπουργκ,  στο Χαράρε (Ζιμπάμπουε) αν είναι στο δρόμο σας, ή με τους γνωστούς και ...ελαφρώς παράτυπους τρόπους αποστολής του διαβατηρίου σας σε κάποια από τις πρεσβείες άλλης Ευρωπαϊκής χώρας (εμείς προτιμάμε το Βερολίνο), αλλά και το Λονδίνο, ή η Ρώμη μπορούν να σας εξυπηρετήσουν αν συνενοηθείτε τηλεφωνικά εκ των προτέρων.  Το κόστος σε χρήματα (λόγω κούριερ) αλλά και της ίδιας της βίζας είναι φυσικά αυξημένα. Αν το πρόγραμμά σας δεν είναι πολύ στενό από πλευράς χρόνου, νομίζω ότι το Γιοχάνεσμπουργκ είναι η καλύτερη λύση.
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
BONSAI
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 30, 2009, 05:51:52 μμ »

Ευχαριστω για τις πληροφοριες... Εχω στειλει fax σε Ρωμη και Βερολινο για τη Ζambia
και περιμενω...( μαλλον θα πρεπει να ριξω και κανα τηλεφωνο..) Οσο για τη Βοtswana ζηταω επιβεβαιωση απο το προξενειο στη Ρωμη οτι δε χρειαζεται visa
(  μαλλον θα παω με αγγλικο πρακτορειο και φοβαμαι τυχον επιπλοκες με τη visa ....Mη μεινω αμανατι με τα μπαγαζια μου στα συνορα...)

Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 30, 2009, 09:20:04 μμ »

Μόνο με φαξ δεν θα τα καταφέρετε, πρέπει να συνεννοηθείτε τηλεφωνικά, να έχετε συμπληρώσει τη σχετική αίτηση με τα στοιχεία σας, να καθορίσετε τον τρόπο πληρωμής (σχεδόν πάντα θέλουν μετρητά!)  και τον φάκελο επιστροφής του διαβατηρίου σας.  (Γι αυτό ξανασκεφτείτε το Γιοχάνεσμπουργκ  Κλείσιμο ματιού).
Επίσης έχετε υπόψη σας ότι διάφοροι υπάλληλοι (ας μη πω των ελληνικών μόνο ταχυδρομείων και γίνω κακός Σαρκασμός), έχουν τη μοναδική ικανότητα να ανιχνεύουν χαρτονομίσματα μέσα σε επιστολές και στη συνέχεια να τα εξαφανίζουν. Γι αυτό  σκεφτείτε σοβαρά  την περίπτωση  του ιδιωτικού ταχυδρομείου.

Αν διαβάζετε γερμανικά, τυχόν έντυπα που θα χρειαστείτε μπορείτε  να τα βρείτε εδώ http://www.expressvisa.de 

Σχετικά με τη Μποτσουάνα, το 1998 ή 1999 (δεν θυμάμαι καλά) περάσαμε με δικό μας αυτοκίνητο  τα σύνορα από Ναμίμπια και οι διατυπώσεις δεν κράτησαν περισσότερο από 10 λεπτά (χρόνος ρεκόρ για την ήπειρο!).

Όταν τακτοποιηθεί η βίζα σας, αφήστε ένα μήνυμα για τους ..επόμενους ταξιδιώτες.

Καλό ταξίδι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2009, 03:37:48 μμ από Chaimantas » Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
BONSAI
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 01, 2009, 11:00:13 πμ »

Καλημερα ,

ναι με φαξ δεν εβγαλα ακρη , γι'αυτο τηλεφωνησα...

-  Στη Πρεσβεια της Ζambia στη Ρωμη  μου ειπαν OK ,  να τους στειλω το διαβατηριο
   με 2 φωτ. , την εντυπη αιτηση που εχουν στο site συμπληρωμενη και επειδη θα μπω στη χωρα απο land , το booking μου με το ταξιδιωτικο πρακτορειο και το ονομα του hotel  που θα μεινουμε (δηλ. του camping στη δικη μου περιπτωση) και 40 euro.

- Στο προξενειο της Botswana στη Ρωμη , μου ειπαν πως δε χρειαζομαι visa , απλως 6μηνη ισχυ του διαβατηριου.

Οσο για το ταχυδρομιο δε θα το διακινδυνευσω και θα χρησιμοποιησω courrier και ας κοστισει παραπανω...

Αν αλλαξει κατι απο τα παραπανω οταν κινησω τη διαδικασια εκδοσης βιζας για Zambia , θα σας ειπω...

Καταγράφηκε
aggel100
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 05, 2009, 09:27:26 μμ »

Τον Μαρτιο ταξίδεψα σε Μποτσουάνα (δεν θέλει βιζα), Ζιμπάμπουε (θελει). Για οτι απορία θελεις στην διαθεση σου
Καταγράφηκε
BONSAI
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 06, 2009, 02:49:36 μμ »

.....γεια σου aggel100.. Χαμόγελο

Εχω κλεισει με αγγλικο πρακτορειο για Βotswana και Zambia για αρχες Σεπτεμβριου.

Το μεγαλυτερο μερος του ταξιδιου θα ειναι στη Βοtswana οπου θα μπουμε οδικως απο Νοτια Αφρικη, ενω στη Ζambia θα παμε μονο μεχρι το Livigstone για τους Καταρρακτες της Βικτωρια.

Kατα την εισοδο στη Botswana σας ζητησανε πιστοποιητικο  για  κιτρινο πυρετο ? ? Εχω βεβαια κανει το εμβολιο απο το 2006 οταν ειχα παει Κενυα (στο κεντρο υγειας μου ειχαν πει οτι εχει 10χρονη ισχυ) αλλα δε μου ζητησανε το certificate ουτε στη Κενυα ουτε στο Σουδαν το 2008.  Ειναι υποχρεωτικό στη Botswana ?  Επισης εσεις κανατε αγωγη για ελονοσια ? ? ( δε ρωταω αν πρεπει γιατι στα κεντρα υγειας σε φορτωνουν με πολλα "πρεπει" τα οποια αποδεικνυονται "φουσκες").

Επειδη η διαμονη θα ειναι μονο σε camping ( οργανωμενο και ελευθερο στο Δελτα του Οkavango ) και δη σε sleeping bag o υπνος , ο καιρος πως ειναι ? Απο’οτι ειδα σε στατιστικα δεδομενα οι θερμοκρασιες το Μαρτιο και Σεπτεμβριο ειναι σχεδον ο ιδιες, 14-15min το βραδυ και 30-33 max την ημερα.

Το μεγαλυτερο ομως θεμα που με αποσχολει ειναι το νομισμα... Στη Βοtswana δεχονται ευκολα Euro ? ? Aπο το πρακτορειο μου ειπαν οτι καλυτερα να εχω δολλαρια ή ΖAR νοτιου Αφρικης τα οποια μπορω να ανταλλαξω με το τοπικο νομισμα  PULA , αλλα δολλαρια δεχονται μονο συγκεκριμενης κοπης  δηλ μετα το 2000 και πριν το 2002 !!!  Σαρκασμός (που να τα βρω.....παραγγελιά στη τραπεζα.... ? ? που ισως και να μη περνανε τελικα ? ?)

Καταγράφηκε
aggel100
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 06, 2009, 07:15:37 μμ »

Γεια σου,
Λοιπόν, στην αφρικη που ταξίδεψα (μποτσουάνα. ζιμπάμπουε, τανζανία και μαδαγασκάρη) δεν μου ζητησαν πουθενά χαρτία για εμβόλια
(αν και είχα κάνει για τυφοειδή, κίτρινο, χολέρα). Στη μποτσουάνα μπήκα οδικώς απο Ν. Αφρική, (μετά gabore, maun μέχρι kasane στα σύνορα). Για Ζαμπια θα πάρεις το φερυμποτ και θα περασεις απέναντι.Σχετικά με την ελονοσία οι απόψεις διαφέρουν, άλλοι λενε να παίρνεις όπου και αν πας, άλλοι μόνο σε μέρη όπου υπάρχει επιβεβαιωμένο κρούσμα. Εγώ έπαιρνα τα malaron (1 εβδομάδα πριν παω και 4 ημέρες αφού γυρισα).Αλλοι ταξιδιώτες δεν τα παίρνανε. Κουνούπια πάντως δεν βρηκα και πολλά. Ο καιρός ήταν καλός αν και ειχαμε μερικές σποραδικες βροχές που κανανε καλό παρα κακό. πρόσεχε όμως στο δέλτα να μην καείς, υποχρεωτικά αντιλιακό.
Απο νομίσματα παίρνουνε τα πάντα (ευρω και δολαρια). Υπάρχουν φυσικά και τα ΑΤΜ που μπορεις να κάνεις ανάληψη όποτε θελεις. Το δελτα του okavango  είναι τέλειο και απόλαυσε το οσο μπορεις. Στη ζαμπια οι victoria falls κόβουν την ανάσα. Πήγαινε στη γέφυρα που συνδέει την ζαμπια με την ζιμπάμπουε και κάνε bungee jumping (111 μέτρα) Γενικώς η μποτσουάνα είναι πολυ ωραία και ασφαλή χώρα και οι κατοικοι ευγενάστατοι.
Οτι αλλο θελεις στη διαθεση σου, εδώ ή aggel100@in.gr
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2009, 09:09:36 μμ από aggel100 » Καταγράφηκε
BONSAI
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 16, 2009, 05:59:55 μμ »

... ωραια ταξιδια εκανες .. ( μονοκοπανια  ?)  Έκπληξη ...Καθε χωρα εχει τα δικα της highlights ...  και απο εμβολια βλεπω ουκ ολιγα...

Eπειδη στο Δελτα του Οkavango θα κανουμε ελευθερο camping 2 ημερες εχεις καμια ακρως χρησιμη και πρακτικη συμβουλη για τη διαμονη και το περιβαλλον απο την εμπειρια σου ( βασικες προφυλαξεις κλπ) ? ? Θα παρουμε μαζι μας μονο ενα 1 σακιδιο με τα βασικα ( τι να σου πρωτοχωρεσουν και τα mokoro ? ?) και δε θελω να μου χαλασει η διαθεση απο πεζές παραλειψεις .....

Καταγράφηκε
aggel100
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 17, 2009, 09:06:57 μμ »

Ηi Bonsai
Όλο το ταξίδι στην αφρική μονοκοπανία.Φαντάζομαι πως θα κάνεται camping με κάποιο τούριστικό γραφείο και μέσα σε επιτρεπόμενες περιοχές. Σε αυτή την περίπτωση το γραφείο θα έχει σχεδόν τα πάντα κανονισμένα (φαγητά, νερά, σκηνές κλπ) και θα σας δώσει συμβουλές σχετικά με το τι άλλο να πάρετε μαζί σας. Ένας σάκος που θα περιλαμβάνει λίγα απλά ρούχα, κουτί Α' βοηθειών, αντικουνουπικά, φακό με μπαταρίες, μερικά σνακ είναι αρκετός για 2 ημέρες. Και φυσικά φωτογραφική μηχανή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2009, 09:08:51 μμ από aggel100 » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: