Traveltips Forum
Δεκέμβριος 07, 2021, 04:12:40 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα:

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αθηνα - Καιρο οδικος!  (Αναγνώστηκε 4468 φορές)
oikonomou
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« στις: Ιούνιος 24, 2009, 11:28:13 πμ »

Απο το μαρτη 2009 μεχρι τον ιουνιο του 2009 ημουν στη Μεση ανατολη, (τουρκια συρια λιβανος ιορδανια ισραηλ αιγυπτος)
οποιος θελει να ρωτησει πληροφοριες για τις παραπανω χωρες (βιζες, τιμες λεωφορειων, αποστασεις, ξενοδοχεια, κτλ...) ειμαι διαθεσιμος σε αυτο το σαιτ ή για πιο γρηγορη και αμεση απαντηση harryeconomupapakiyahoo.co.uk
*υποψιν ειμαι bugdet traveller μη με ρωτησετε πως ηταν το χιλτον του καιρου, ουτε απ εξω δεν περασα!
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 29, 2009, 03:51:34 μμ »

Μπράβο oikonomou, πρέπει να ήταν καταπληκτικό ταξίδι. Για την άνοιξη του 2011, έχουμε κάποια σχετικά σχέδια, οπότε όταν πλησιάσει η ώρα της προετοιμασίας οι συμβουλές σου θα είναι πολύτιμες.

Μπράβο και πάντα καλά ταξίδια!
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
Musashi
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ WWW E-mail
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 01, 2009, 11:15:23 μμ »

Χαρρυ γειά σου. Θέλω να ρωτήσω άν αντιμετώπισες δυσκολίες στο πέρασμά σου απο την Ακαμπα στην Αίγυπτο. Άν πηγες με αυτοκίνητο! και άν έβγαλες visa στα σύνορα ή στην Ελλάδα!
Καταγράφηκε

"Life is not measured by the numbers of breaths we take, but by the moments that take our breath away."
George Carlin
oikonomou
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 10, 2009, 11:41:08 πμ »

hi musashi!
Ολο το ταξιδι το εκανα με λεωφορεια, δεν οδηγω οποτε δεν ειχα αμαξι.
Λοιπον στην αιγυπτο μπηκα απο το ισραηλ, διεσχισα τα συνορα ειλατ - ταμπα στην ερυθρα θαλασσα,
απο οτι λεει ο οδηγος μου απο ακαμπα για νουγειμπα (πολη στο σινα) υπαρχει ενα ακριβο ταχυπλοο φερρυ, επισης αναφερει οτι μπορεις να βγαλεις τη βιζα στο λιμανι στης αιγυπτου, δεν χρειαζεται να την εχεις απο πριν,
φυσικα περα απο τη βιζα που κοστιζει γυρω στα 20$ αμερικης να υπολογιζεις και κατι αλλους φορους που θα σου επιβαλλουν με το ετσι θελω!
Αντιθετα οποιος θελει να διασχισει τα συνορα Ειλατ - Ταμπα πρεπει να εχει τη βιζα της αιγυπτου απο πριν στο διαβ.ριο του, υπαρχει πρεσβεια της αιγυπτου στο Τελ αβιβ, και προξενειο στο ειλατ,
Τελος να αναφερω οτι πουθενα δεν αντιμετωπισα καμια δυσκολια στα συνορα σε καμια χωρα της Μ. Ανατολης, απλα να εχετε υποψιν οτι οταν φευγεται οδικος απο μια χωρα συνηθως πληρωνεται φορο αναχωρησης στα συνορα κ αυτο ειναι 10 Ε στη συρια 5Ε στην ιορδανια 18 Ε στο ισραηλ, απο την αιγυπτο εφυγα με το αεροπλανο οποτε ο φορος συμπεριλαμβανοταν στο εισιτηριο.
Καταγράφηκε
mpiftex
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 11, 2009, 02:30:31 πμ »

Χαίρομαι πάρα πολύ όταν μαθαίνω ή μιλάω με άλλους έλληνες που το παίρνουν απόφαση και πραγματοποιούν μακρινά και πολύμηνα ταξίδια! Μπράβο σου Χάρη και από εμένα.

Αν και δεν ψάχνω πληροφορίες για κάποιο από τα μέρη αυτά αφού δεν έχω άμεσα ταξιδιωτικά πλάνα προς τα εκεί, θα με ενδιέφερε αν έχεις όρεξη να γράψεις δυο λόγια για την κάθε χώρα. Ή καμιά περίεργη ιστορία που σου έτυχε. Πόσο εύκολο και οικονομικό είναι το ανεξάρτητο ταξίδι προς εκείνα τα μέρη;

Στο Ισραήλ σου βάλαν τη σφραγίδα σε ξεχωριστό χαρτάκι αντί για το διαβατήριο; Τους το ζήτησες εσύ ή το κάνουν σε όλους;
Καταγράφηκε

World Traveler: Ταξιδεύοντας στον κόσμο. Ιστορίες, εμπειρίες και συμβουλές
oikonomou
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 14, 2009, 11:16:19 πμ »

Hi mpiftex,
Η Οθωμανικη αυτοκρατορια (που εμεις οι ελληνες ξερουμε τοσα λιγα για αυτην την περιοδο) η δυναστεια των Ουμαγιάντ, οι σταυροφοροι και ευρωπαιοι αποικιοκρατες του περασμενου αιωνα, καθως και ο ελληνικος πολιτισμος εχουν αφησει το σημαδι τους σε αυτα τα μερη!
Εμεινα αφωνος απο το ποσο σικ και κυριλλε πολη ειναι η Βηρρυτος. Οταν πατησα το ποδι μου στη Βηρρυτο, χαθηκα, με βοηθησε μια κυρια ελληνοκαθολικη (μιλαγαμε στα γαλλικα, οι χριστιανοι του λιβανου μιλανε γαλλικα) να βρω το χοστελ μου, και οταν της ειπα, - εδω ειναι πολυ διαφορετικα σε σχεση με τη Δαμασκο, μου απαντησε, - καμια σχεση εδω εμεις ειμαστε Μοντε Καρλο! και ειχε δικιο! Βεβαια πισω απο τις λαμπερες συνοικιες υπαρχουν παλιες φτωχιες πολυκατοικιες. Η Βηρρυτος ειναι μια γλυφαδα, οπου το αμαξι και το ντυσιμο πρεπει να ειναι τελειο. Οι Λιβανεζοι και οι Λιβανεζες ειναι πανεμορφοι -ες, καταλαβαινεις φυσικα οτι ολος αυτος ο πλουτος δεν εχει δημιουργηθει στο λιβανο αλλα εχει ερθει απο εξω απο τα εκατομμυρια των αποδημων Λιβανεζων καθως και απο τους αραβες του κολπου που εχουν το λιβανο ως το κλαμπ της Μεσης ανατολης.
Η Συρια παλι δεν ειναι τοσο ανεπτυγμενη,το νιωθεις οτι δεν υπαρχουν ελευθεριες και δημοκρατια. Στη Συρια μου εκαναν εντυπωση οι χριστιανικες κοινοτητες, ειναι ιδιοι με τους ελληνες σε εμφανιση χαρακτηρα ντυσιμο αντιδρασεις! Οι ρυθμοι ειναι πιο αργη και η ζωη λιγοτερο συνθετη σε αυτη τη χωρα, δεν ειναι ανεπτυγμενη τουριστικα οποτε σπανια βλεπεις τουριστες, τα λευκα Συριακα χωρια περιτρυγιρισμενα απο ελιες ειναι πανεμορφα, πηγα και ανοιξη οποτε το δυτικο τμημα  της χωρας ηταν καταπρασινο!!
Η Ιορδανια ειναι μια χωρα με λιγες προκλησεις, περαν της Πετρας, το Αμμαν ειναι μια αδιαφορη πολη οπου 1 μερα αρκει για να δεις τα παντα! δεν υπαρχει παλια πολη στο Αμμαν ουτε σουκ, ουτε εντυπωσιακα τζαμια!
στην Πετρα δυστυχως δεν πηγα, αλλα δεν πειραζει θα παω την επομενη φορα που θα ξανακανω το ιδιο ταξιδι!
Και οταν περνας στο Ισραηλ, τα πραγματα εδω ειναι πολυ διαφορετικα, λεωφοροι, ουρανο/στες, εμπορικα κεντρα, γεφυρες, οτι υποδομη δεν εχεις δει στις υπολοιπες χωρες τη βλεπεις εδω! Στο Ισραηλ εκατσα 2 μηνες! Στο Τελ αβιβ ειναι μια αμερικανοποιημενη πολη με αντρες γυναικες να κανουν τζοκιγκ ολη μερα να τρωνε υγειηνα και να εχουν εκπληκτικα σωματα (σ αυτο βοηθουν και τα 3 χρονια του στρατου), προκλητικα ντυσιματα, σεξυ κοσμος, κοσμικο περιβαλλον! Αντιθετα στην ιερουσαλημ ο κοσμος ειναι πιο θρησκευομενος (βαρυ το ονομα βλεπεις) εκει βλεπεις και τους Χαρεντι Εβραιους μαζι με αραβες  και καλογριες διαφορων δογματων! Η παλια πολη της Ιερουσαλημ ειναι ισως η πιο καλοδιατηρημενη πολη στη Μεση ανατολη. Πηγα και στον παναγιο ταφο, πηγα και το Dome of the Rock και στο τοιχος των δακρυων ολα φυλασσονται αριστα απο στρατιωτες και σεκιουριταδες! Σε ολη τη μεση ανατολη πλην ιορδανιας και αιγυπτου βλεπεις πολυ στρατο αλλα στο ισραηλ ο στρατος ειναι πανταχου παρων!
Περασα και στα παλαιστινιακα εδαφη ιεριχω, χεβρωνα (εκει πως δεν εφαγα καμια σφαιρα στο ποδι θαυμα ηταν) και βηθλεεμ, η Ιεριχω ηταν ομορφη πρασινη και περιβαλλεται απο ερημικα βουνα, οι ανθρωποι εκει ειναι φιλοξενοι και χαμογελαστοι και πολλοι κατοικοι αυτης της πολης ειναι μαυροι!!! η μαλλον σκουροχρομοι οπως οι Σουδανοι και οι Αιθιοπες, ειναι πολυ διαφορετικοι σε σχεση με τους υπολοιπους παλαιστινιους, και οταν ρωτησα απο που ηρθαν αυτοι οι ανθρωποι, μου ειπαν οτι ειναι μαυροι απο τη ζεστη :],  που οντως ηταν υπερβολικη εκεινη τη μερα, αλλα η απαντηση τους δεν με καλυψε! Η Χεβρωνα ειναι ομορφη αλλα και πολυ επικινδυνη επισης. Τη Βηθλεεμ τη βρηκα μιζερη με αδιαφορο κοσμο και δεν μου αρεσε.
Τελος πηρα το λεωφορειο απο το Τελ αβιβ για το Ειλατ, και για πρωτη φορα αντικρισα την Ερυθρα θαλασσα που απο παραλιες δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, απο scuba diving ομως λεει πολλα, τα τροπικα ψαρια φαινονται και απο την παραλια τα μικρα ψαρια μονο καμια φορα βγαινουν στα ρηχα,
Ειλατ - Καιρο με λεωφορειο, αφου διεσχισα ολο το Σινα με ενα παναθλιο λεωφορειο και αφου καταλαβα οτι η ζωη μου εχει πολυ μικρη αξια στην αιγυπτιακη εθνικη οδο, εφτασα στο Καιρο μετα απο 7 ωρες, Το Καιρο ειναι εντυπωσιακο, με εντονη ευρωπαικη επιρροη, πολλοι λενε οτι εχει επηρεαστει αρχιτεκτονικα απο τους γαλλους, τι να σας πω εγω διεκρινα ιταλικο και ελληνικο χρωμα σε αυτην την πολη με υπεροχες νεοκλασσικες επαυλεις και πολυκατοικιες. Σε ολη τη μεση ανατολη (πλην του Ισραηλ) δεν υπαρχουν φαναρια αλλα στην αιγυπτο το να διασχισεις το δρομο ειναι πολυ δυσκολο. Στην αιγυπτο νιωθεις οτι εισαι στην Αφρικη, η ζεστη, η φυση και τα δεντρα, οι Νουβιοι οι εσωτερικοι μεταναστες απο την Ανω αιγυπτο με τα πολυχρωμα τους ρουχα και αυτο το κιτρινοκαφε χρωμα που κυριαρχει, σου δινουν να καταλαβεις οτι εδω ειναι αφρικη!. Η αλεξανδρια ειναι 2.5 ωρες μακρια απο το Καιρο με το τρενο, ποτε μη σκεφτητε την επιλογη λεωφορειο στην αιγυπτο, οι δρομοι ειναι παναθλιοι. Η αλεξανδρια ειναι ελλαδα!! οι μαιανδροι υπαρχουν ακομη και στα πεζοδρομια! διευθυνσεις και καφετεριες με ελληνικα ονοματα (ηπια εξαιρετικο ελληνικο καφε με καρδαμο και εφαγα μια μετρια παστα στο Σοφιανοπουλο μονο με 10 λιρες αιγυπτου) μετα πηγα στη Βιβλιοθηκη της Αλεξανδριας, εκανα τις βολτες μου στην Κορνις και θαυμασα την αιγλη του παρελθοντος!
Για το τελος αφησα τις πυραμιδες, ειναι πραγματικα εντυπωσιακες αλλα οι κραχτες σου σπανε λιγο τα νευρα, μιστερ θελετε αλογο μιστερ θελετε καμηλα..... ειναι ενοχλητικο!
Και τελος απο το Τερμιναλ 2 του αεροδρομιου του Καιρου πηρα την Ετζιαν και σε 1,40 λεπτα ημουν πισω στην Αθηνα.
*Για την τουρκια δεν ανεφερα κατι καθως εχουμε γραψει στο φορουμ για τη χωρα αυτη και δεν εχω να προσθεσω κατι το ιδιαιτερο, μονο να αναφερω οτι εχει σχετικα καλο οδικο δικτυο τουλαχιστον εκει που πηγα εγω, και οτι τα ΚΤΕΛ της τουρκιας ειναι περα για περα καλυτερα απο τα ελληνικα, ειναι καινουρια και εχουν σερβις δηλ. προσφερουν νερο, τσαι, αναψ/κο και ενα μικρο σνακ (να γιατι εχουν και τα πουλμαν τραπεζακι)! απαγορευονται τα κινητα και σου προσφερουν ακουστικα για να ακουσεις μουσικη αν θες! υπο αυτες τις προυποθεσεις το ταξιδι μου Ιστανμπουλ - Δαμασκος 25 ωρες ηταν πολυ ανετο και ξεκουραστο, ΑΑ και παμφτηνο! μονο 75 λιρες τουρκιας!
Καταγράφηκε
oikonomou
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 14, 2009, 11:29:29 πμ »

Οσον αφορα στη σφραγιδα του διαβατηριου δεν ζητησα να μου το σφραγισουν ξεχωριστα, δεν το κανουν σε ολους, αν το ζητησεις ομως φυσικα και το κανουν οι Ιορδανοι, δεν ξερω για τους αιγυπτιους, βεβαια αν παρεις τη σφραγιδα ξεχωριστα παιρνεις μονο 1 μηνα βιζα για το ισραηλ, και πρεπει να επιστρεψεις στην ιορδανια μετα, ενω αν σου βαλουν σφραγιδα στο διαβατηριο παιρνεις βιζα 3 μηνων, και εφοσον ηθελα να κατσω 2 μηνες τους ειπα να βαλουν τη σφραγιδα στο διαβ.ριο μου, επισης το γεγονος οτι ειχα ξαναπαει στο ισραηλ το 2003 και οτι μιλαω εβραικα με βοηθησε να περασω τα συνορα ιορδανιας ισραηλ ανετα χωρις ελεγχους και ατελειωτες ερωτησεις, αυτο βεβαια δεν ειναι εγγυημενο, κατι αλλους καναδους τους ξετιναξαν στους ελεγχους.
Στους 3 μηνες που ημουν στη μεση ανατολη χαλασα περιπου 1500Ε το Ισραηλ ειναι ακριβο σαν την ελλαδα, ο λιβανος επισης ειναι ακριβος, και μετα η ιορδανια, αλλα σιγουρα η συρια και κυριως η αιγυπτος ειναι πολυ πιο φτηνες χωρες.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: