Traveltips Forum
Σεπτέμβριος 25, 2017, 02:04:07 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΙΝΔΟΚΙΝΑ  (Αναγνώστηκε 2962 φορές)
anna
Αρχάριο μέλος
*
Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ
« στις: Μάιος 03, 2009, 10:28:13 μμ »

Καλησπέρα σε όλους

Συγχαρητήρια για το πολύ ενδιαφέρον forum και καλώς σας βρήκα. Ενδιαφέρομαι να κάνω ένα ταξίδι στην Ινδοκίνα (Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη) το Φθινόπωρο του 2009. Αφού έψαξα αρκετά έχω βρει κάποια πολύ ενδιαφέροντα ταξίδια με το Intrepid, το WorldExpeditions, το Kumuka, το SelectiveAsia και ένα ελληνικό, ο Κάνων.

Τείνω να καταλήξω στο WorldExpeditions, με καλύπτει το itinerary αν και λίγο πιο ακριβοί από τα υπόλοιπα. Αναρωτιέμαι αν κάποιος έχει ταξιδέψει με κάποιες από αυτές τις εταιρίες και μπορεί να μου δώσει την άποψή του. Έψαξα στο διαδίκτυο αλλά δεν έχω βρει αρκετά reviews.

Έχω ταξιδέψει κυρίως Ευρώπη, μόνη μου και αποφεύγω τα groups. Αυτό το ταξίδι θα είναι το πρώτο εκτός Ευρώπης και θέλω να γνωρίσω την κουλτούρα αυτών των χωρών μαζί με τους αρχαιολογικούς χώρους τους. Επειδή ακριβώς είναι το πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης δεν θέλω να πάω μόνη μου αλλά δεν θέλω να έχω και τους περιορισμούς των groups.

Θα ήθελα τις απόψεις και τις γνώμες σας όχι μόνο για τις συγκεκριμένες εταιρίες αλλά και για άλλες που τυχόν έχετε ταξιδέψει σε αυτή την περιοχή.

Ευχαριστώ πολύ και θα χαρώ να σας πληροφορήσω για το ταξίδι μου μετά την ολοκλήρωσή του.

Άννα
Καταγράφηκε
ΕΡΣΗ
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 03, 2009, 11:29:06 μμ »

Έτυχε πριν χρόνια να ταξιδεψω εντός Ευρώπης με τον Κανόνα. Ήταν εξαιρετικό πρακτορείο και η εκδρομή ήταν καλοοργανωμένη και επιπλέον είχαμε εξαιρετικό συνοδό, ο οποίος είχε εκπληκτικές γνώσεις. Αν αποφάσιζα να πάω σε εκείνα τα μέρη με πρακτορείο θα το προτιμούσα ξανά. Αλλά αν δεν εχεις πολύ περιορισμένο χρόνο στη διάθεσή σου καλό θα ήταν να το οργανώσεις μόνη σου. Η περιοχή είναι πολύ εύκολη με πάρα πολλές αναφορές στο internet και απολύτως ασφαλής. Για τα υπόλοιπα πρακτορεία δεν ξέρω: Πάντως εγώ θα επέλεγα το λιγότερο "τρεχάτο" πρόγραμμα.
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 04, 2009, 03:43:46 μμ »

Να προσθέσω κι εγώ, (που είμαστε της αθεράπευτα ανεξάρτητης σχολής), ότι μια ενδιάμεση λύση μεταξύ γραφείου και πλήρης ανεξαρτησίας,  είναι η οργάνωση της εκδρομής  στην κάθε περιοχή, από τοπικό γραφείο.
Π.χ. μετά την άφιξη στο Ανόι, την επόμενη μέρα κάνετε βόλτα στο κέντρο στο δρόμο με τα ταξιδιωτικά γραφεία, στα οποία θα βρείτε έτοιμες προτάσεις ή αυτοκίνητο, οδηγό και ενδεχομένως παρέα για τις συνηθισμένες διαδρομές (Ζάπα κλπ).  Με αυτό τον τρόπο έχετε την ευελιξία να επισκεφτείτε μέρη που ποτέ δεν θα πήγαινε ένα πούλμαν, να σταματήσετε οπουδήποτε θέλετε και να αξιοποιήσετε το χρόνο σας καλύτερα.  Η διαμονή συνήθως είναι σε ποιο οικογενειακά μέρη και όχι σε ξενοδοχεία μαζικού τουρισμού, οι ανέσεις μπορεί να είναι λιγότερες, αλλά το τελικό αποτέλεσμα μάλλον προσθέτει στο ταξίδι σας. 
Καθώς θα μετακινείστε σε άλλη πόλη ή άλλη περιοχή μπορείτε να κάνετε κι εκεί το ίδιο.  Η Ν.Α Ασία είναι ο ιδανικός  τόπος για αυτό του είδους την περιήγηση με μικρά γραφειάκια ή το ξενοδόχο σας να μπορούν οργανώσουν αμέσως ότι τους ζητήσετε.  Το μεγαλύτερο μείον σε αυτού του είδους το ταξίδι είναι ότι πρακτικά δεν έχετε ξεναγό  (αν κι μας έχουν τύχει αρκετές φορές θαυμάσιοι οδηγοί που μιλούν επαρκή αγγλικά) και βασίζεστε στο βιβλίο (ταξιδιωτικό οδηγό) που έχετε μαζί σας και στο ..ένστικτό σας, για ποια κατεύθυνση να ακολουθήσετε.
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
Κατερίνα
Απλό μέλος
**

Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 05, 2009, 01:07:31 πμ »

Γεια σου Άννα Χαμόγελο

Δυστυχώς ούτε κι εγώ μπορώ να σου δώσω πληροφορίες για τα τουριστικά γραφεία που αναφέρεις.
Για την ακρίβεια, δεν τα γνωρίζω ούτε σαν ονόματα.  Λύπη
Έχοντας όμως ταξιδέψει και στις 3 χώρες, μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως σε καμμία από αυτές δεν θα νιώσεις ανασφάλεια ή κίνδυνο.
Το αντίθετο μάλιστα. Πιο πολύ ανασφαλής έχω νιώσει χρησιμοποιώντας το μετρό στην Αθήνα, παρά όταν χρησιμοποίησα δημόσιο λεωφορείο στο Λάος. Σε θέματα κλεψιάς ή σεξουαλικής παρενόχλησης εννοώ.
Γιατί σε θέματα οδήγησης, οκ, δεν είναι οι καλύτεροι οδηγοί στον κόσμο.
Για την ακρίβεια η πλειονότητα αγνοεί τι σημαίνει οδική συμπεριφορά. Αλλά ακόμα κι αυτό μετά το πρώτο σοκ το συνηθίζεις.  Χαμόγελο

Καταλαβαίνω απόλυτα τους φόβους σου επειδή είναι το πρώτο σου ταξίδι εκτός Ευρώπης.
Τους ίδιους είχα κι εγώ πριν φύγω για το πρώτο μου ταξίδι, που ήταν η Καμπότζη.
Όταν έφτασα εκεί, συνειδητοποίησα πως όλες οι προειδοποιήσεις φίλων,γνωστών και συγγενών, που με είχαν αποτρέψει και σχεδόν τρομοκρατήσει γι αυτό που πήγαινα να κάνω, ήταν απλώς... σαχλαμάρες!!!
Συγγνώμη αλλά δεν μπορούσα να το πω πιο κομψά...
Μετά από λίγες μέρες στην Καμπότζη, ένιωσα διπλά ανόητη, γιατί τους είχα "επιτρέψει" να με κάνουν να νιώθω επιπόλαιη και ασύνετη.
Φαντάσου πως πήγα και γύρισα με μισή βαλίτσα φάρμακα και κονσέρβες, τα οποία φυσικά δεν μου χρειάστηκαν πουθενά.
Στο επόμενο ταξίδι πήρα μαζί μου, μόνο αντιδιαρροϊκά και αντιπυρετικά χάπια.
Άλλωστε η Ελλάδα δεν είναι η μοναδική χώρα που έχει το προνόμιο να έχει φαρμακεία. Έχουν κι εκεί και φαρμακεία και γιατρούς...

θα σου έλεγα κι εγώ να σκεφτείς τη μέση λύση που σου έχει προτείνει ο κ. Χαϊμαντάς.
Βρωμάει ο τόπος από τουριστικά πρακτορεία, που κάνουν τις ίδιες ή παρόμοιες εκδρομές.
Είτε με μίνι βαν, είτε με πούλμαν, είτε με ιδιωτικά αυτοκίνητα.
Εξαρτάται από το τι μπορείς να διαθέσεις σε χρήμα και χρόνο.
Με ιδιωτικό αυτοκίνητο έχεις το συν πως σταματάς όπου θέλεις, όποτε θέλεις και για όσο θέλεις.
Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, η κολητή μου βρίσκεται ήδη μόνη της στο Βιετνάμ, και διανύει την τρίτη της εβδομάδα εκεί!
Την περιμένω με ανυπομονησία να γυρίσει γιατί εγώ δεν είχα τον χρόνο να επισκεφτώ το κεντρικό Βιετνάμ και διψάω να μάθω τι είδε και πως της φάνηκε!

Πολύτιμες πληροφορίες -πλην του ταξιδιωτικού οδηγού -, θα σου δώσουν και οι υπόλοιποι τουρίστες που θα συναντήσεις.
Υπάρχει μια περίεργη αλληλεγγύη μεταξύ των μεμονωμένων ταξιδιωτών.
Αβίαστα θα σου βγαίνει να τους χαμογελάσεις, να τους χαιρετήσεις, να τους μιλήσεις, να τους ρωτήσεις ό,τι θέλεις. Το ίδιο θα κάνουν κι εκείνοι. Κάτι που δεν θα το έκανες ποτέ στην Ελλάδα. Ίσως σε κάποιο χωριό που όλοι χαιρετάνε όλους.

Ό,τι κι αν επιλέξεις, σου εύχομαι καλό ταξίδι και καλά να περάσεις.
Περιμένουμε νέα σου και εντυπώσεις! 
Καταγράφηκε
anna
Αρχάριο μέλος
*
Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 08, 2009, 12:49:39 πμ »

Σας ευχαριστώ όλους για τις πολυ χρήσιμες πληροφορίες.

Η αλήθεια είναι ότι με βάλατε σε δίλλημα τώρα για το αν θα διαλέξω κάποια από τα τουριστικά γραφεία ή θα το οργανώσω μόνη μου. Δυστυχώς ή μόνη μου επιφύλαξη είναι η έλλειψη χρόνου. Το μεγαλύτερο διαστήμα που μπορώ να πάρω άδεια είναι 3 εβδομάδες και γι' αυτό ήθελα να αποφύγω όσο το δυνατόν περισσότερα προβλήματα. Και τα συγκεκριμένα γραφεία φημίζονται για περιπετειώδη ταξίδια με σχετική ελευθερία κινήσεων και όχι συμβατικά.

Κατερίνα σε ευχαριστώ ιδιαίτερα γιατί μ' αυτά που είχα διαβάσει για εμβόλια και αρρώστιες, ετοιμαζόμουν να κάνω γενικό check-up  Κλείσιμο ματιού, όσο για τις προειδοποιήσεις άσε μία από τα ίδια, σε όσους το είπα ότι ήθελα να πάω Ινδοκίνα και μάλιστα μόνη μου έχουν πάθει σοκ!

Θέλω πολύ να επισκεφτώ αυτή την περιοχή και σίγουρα όταν το κάνω θα σας ενημερώσω όλους για τις εντυπώσεις και εμπειρίες μου.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: