Traveltips Forum
Σεπτέμβριος 25, 2017, 07:57:55 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αμστελόδαμον μετα αυτοκινήτου "ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΕΞΕΤΕΛΕΣΘΗ"  (Αναγνώστηκε 3286 φορές)
geo
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 12:01:52 μμ »

Αν έχει κάποιο ενδιαφέρον, σας παραθέτω τις παρατηρήσεις και τις εντυπώσεις μου από την «αποστολή» εις το Αμστελόδαμον μετά αυτοκινήτου.
1ο Νομίζω πως καθένας οφείλει στον εαυτό του ένα μεγάλο ταξίδι με αυτοκίνητο. (με ποδήλατο μάλλον θα είναι καλύτερα και ίσως με τα πόδια  τέλεια – αλλά έλα που μία ζωή έχουμε!...)
2ο Λοιπόν, τα highlights είναι:
Σκόπια ή ΠΓΔΜ ή Δημοκ. της Μακεδονίας ή Πάνω – Κάτω Μακεδονία ή πιο σωστά άνω – κάτω Μικροχωρία.
Σήματα στα σύνορα «απαγορεύονται τα όπλα» (καλάσνικοφ – περίστροφα …) και «απαγορεύεται το λάδωμα». Πάραυτα μας ζητήθηκε 10ευρο «inside the green card» και μετά το τίναγμα της κάτω από το γραφείο για να πέσει το 10ρικο «γεια σου φίλε…»
Οδικό δίκτυο: το μισό καλό (σαν το καλό μέρος του ελληνικού) και το άλλο μισό λίγο πιο χάλια από το μέσο ελληνικό)
Σερβία
Όμορφη χώρα, μέχρι την Nis. Πιο πάνω, απλά αδιάφορη. Οι Σέρβοι αστυνομικοί ανύπαρκτοι. Όπου όμως τους συναντήσαμε (αφού τους ψάξαμε) ήταν κύριοι. Ευγενικοί, νέοι, χαμογελαστοί καμία σχέση με τον Έλληνα μουστάκια «τι συ ρε?». Στο Βελιγράδι η απόλυτη κυκλοφοριακή αναρχία. Τράμ, αυτοκίνητα, μηχανές, ποδήλατα, πεζοί και φανοστάτες μια μάζα!. 
Ακολουθεί μέρος 2ον
Καταγράφηκε
geo
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 02:51:29 μμ »

Μέρος 2ον

Ακολουθεί Κροατία. Δύσκολα πιστεύεις ότι Κροατία και Σερβία ήταν κάποτε το ίδιο κράτος. Εκεί όλα είναι συγυρισμένα! Σκουπίζουν μάλλον καθημερινά και τους εθνικούς δρόμους! Όχι μεγάλες διαφορές με την Σλοβενία την Αυστρία και την Γερμανία. Άρτια οδικά δίκτυα, τα πάντα στην θέση τους και η οργάνωση… σε βαθμό που εξοργίζει!
Πας τουαλέτα με εισιτήριο και το χρησιμοποιείς μετά για έκπτωση στον καφέ!!!
Και ωωω! Θαύμα! Αρκετά πριν το Σάλτσμπουργκ ατελείωτα τούνελ. Το μεγαλύτερο που μέτρησα ήταν λίγο πάνω ή κάτω από 10 km!!!!!!!!!!!!
Μετά η Γερμανία. Οκ, αν συνηθίζεις να πετάς τα άπλυτά σου δίπλα από το καλάθι των άπλυτων (και να σου ψιλο-αρέσει αυτό), τότε η Γερμανία είναι τόπος που δεν σου ταιριάζει! «Περίεργο: τα τελευταία διόδια που συναντήσαμε ήταν μετά από τα ατελείωτα τούνελ της Αυστρίας (αρκετά ακριβά 16€), ενώ στην επιστροφή από Αυστρία στην Ουγγαρία δεν είχε ούτε ένα!!»
Λίγο υπερβολικά ήταν και όλα αυτά που είχα ακούσει για τους περίφημους autoban της Γερμανίας. Και μποτιλιάρισμα συναντήσαμε και συνεχόμενα έργα που μείωναν της λωρίδες κυκλοφορίας από τρείς σε μία… αλλά… οκ… καμία σχέση με τις βομβαρδισμένες εθνικές της χώρας μας!
Ολλανδία: Η χώρα που η μεγαλύτερη ανηφόρα – κατηφόρα είναι αυτή που κάνει μια γέφυρα πάνω από ποταμό. Το μάτι σου απλά σταματά στην γραμμή του ορίζοντα. Τίποτα άλλο δεν το σταματά! Το απόλυτο επίπεδο. …και το Άμστερνταμ! Δεν μπορώ να πω πολλά για το Άμστερνταμ. Αν δεν το δεις δεν μπορείς να το κατανοήσεις! Η μεγαλούπολη που είναι και χωριό, η έντονη ζωντάνια της που έχει και τόοοοση ηρεμία…
Ακριβή πόλη γενικά. Δεν έχει ένα χρώμα, έχει πολλά (πιο πολλά, περισσότερα, ακόμα πιο πολλά και κάτι ακόμα…). Φαντάσου την Αθήνα… σβήσε τη εντελώς από το μυαλό σου και μόνο τότε μπορεί να καταλάβεις πως μπορεί να είναι μια άλλη μεγαλούπολη.

Τελικά το να ταξιδέψεις με αυτοκίνητο σε όλα τα παραπάνω μέρη τουλάχιστον, δεν είναι καμιά σπουδαία υπόθεση. Όρεξη θέλει μόνο. Τα περί κακών – καλών αστυνομικών, δρόμων, επικινδυνότητας ή όχι, φιλικών ή μη ανθρώπων κ.α. είναι απλά «κουβέντα να γίνετε»!!
Δεν ξέρω, λίγο βιαστικά και σκόρπια τα έγραψα. Παρέλειψα πάρα πολλά… (δεν γίνετε να μην τα παραλείψω) … ίσως έπρεπε να γράψω αυτά (αν έπρεπε) μετά από λίγες ημέρες… ίσως να μην πρόσθεσα και τίποτα στις πληροφορίες του forum σας, αλλά τα έγραψα. Στο κάτω – κάτω δεν είναι υποχρεωμένος να τα διαβάσει κανείς!
Καταγράφηκε
oikonomou
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 05:11:34 μμ »

Να σου πώ τη μαύρη αλήθεια, βρεθηκα στο Άμστερνταμ τέλος Αυγούστου και δεν μου άρεσε καθόλου.
Είναι η 2η φορά που επισκέπτομαι το Αμστερνταμ.
Το θεωρώ ιδιαίτερα βρώμικο, χώρις αξιόλογα μαγαζιά, υποφέρει από έλλειψη χώρου (λογικό αφου έχει χτιστεί πάνω στο νερό), δεν τολμάς να περάσεις το δρόμο, γιατί κινδυνεύεις από το τραμ, τα λεωφορία, τα αμάξια, μα κυρίως από τα ποδήλατα και όλα είναι αθόρυβα την τεχνολογία μου μέσα! Έχει επίσης πολύ χαμηλή ποιότητα τουριστών. Αντίθετα όπως μου λέει ο θείος μου που μένει στην Β. Ολλανδία τα τελευταία 10 χρόνια το Ροττερνταμ και η Χάγη είναι πιο όμορφες πόλεις,*το Ροττερνταμ θέλει λίγο προσοχη γιατί έχει κάτι γκέτο τύπου Παρισιού.
Εγώ δηλ. προτείνω όποιος πάει Αμστερνταμ να μην αφιερώσει πάνω  από 2 μέρες, καθότι μικρή πόλη, με ένα κέντρο ακόμα πιο μικρό, σε 2 μέρες τα έχεις δει όλα!
Καταγράφηκε
Michalis-Anastasia
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 03:44:53 μμ »

Ευγενικοί οι Σέρβοι τροχονόμοι; Οκ, συμφωνώ αν τους ακουμπήσεις μαύρα 20€ μετά από την εγκληματική παράβαση των 90χλμ την ώρα, ναι τότε είναι πολύ ευγενικοί. Και ανύπαρκτοι; Ναι, συνήθως κρύβονται καλά κάτω από τις γέφυρες. Τέσσερις φορές έχω περάσει από Σερβία και σ' όλες μου έχει συμβεί το ίδιο. Και οδηγώ και συντηρητικά...
Καταγράφηκε
geo
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 07, 2008, 01:08:29 μμ »

Χμμ... όλος ο κόσμος είναι "έτσι". Παντού ο ίδιος.
Τη μόνη διαφορά την κάνει αυτός που τον κοιτάζει και απ' την γωνία που τον κοιτάζει.
Τι θέλω να πω:
Εγώ ας πούμε, είδα τους σέρβους μπάτσους από την εξής γωνία. Διέσχισα όλη την Σερβία (κάθετα) - δυο φορές - με μέση ταχύτητα 120km, τους χρειάστηκα για πληροφορίες στο Βελιγράδι, τους συνάντησα στα σύνορα... και σε όλες αυτές τις φάσεις, ήταν κανονικοί μπάτσοι (με την καλή έννοια).
Με έβλεπαν να περνώ με 120 - 130 km και απλά με κοιτούσαν. Σε τέτοιους δρόμους είναι λογική ταχύτητα 120 - 130.
Μου έδωσαν πληροφορίες ευγενικά και χαμογελαστά, (έκαναν μεγάλη προσπάθεια να μιλήσουν αγγλικά)
Και στα σύνορα κάποιος μου είπε και: "gia sou file"
Σίγουρα αν είχα πέσει σε κάποιο μ****α ή κακοζωισμένο (you know what I mean), θα είχα άλλη άποψη... αλλά έλα που αυτή ήταν η γωνία μου! Δεν ξέρω, μπορεί να απλά μα ήμουν τυχερός και δεν έπεσα στον κακοζωισμένο, μπορεί να βοήθησε το ότι ήμουν με την Αντωνία και το παιδί... πολλά μπορεί. Αυτό με κάνει να πιστεύω ακόμα περισσότερο οτι όλος ο κόσμος είναι "έτσι". Και εδώ η γωνία μου (άλλη γωνία) μάλλον φταίει που λέω ότι οι Έλληνες είναι οι μουστακαλήδες "τι ΄συ, ααα?".         Κι εδώ, "ετσι" είναι.
Καταγράφηκε
panixgr
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 10:29:57 πμ »

Ευγενικοί οι Σέρβοι τροχονόμοι; Οκ, συμφωνώ αν τους ακουμπήσεις μαύρα 20€ μετά από την εγκληματική παράβαση των 90χλμ την ώρα, ναι τότε είναι πολύ ευγενικοί. Και ανύπαρκτοι; Ναι, συνήθως κρύβονται καλά κάτω από τις γέφυρες. Τέσσερις φορές έχω περάσει από Σερβία και σ' όλες μου έχει συμβεί το ίδιο. Και οδηγώ και συντηρητικά...

Εγώ έχω περάσει τουλάχιστον 14, και πάω πάντα πλακωμένος με 180, και δεν έχει συμβεί τίποτε...
Μήπως κάνατε κανα απαράδεκτο τσαμπουκά στα σύνορα? αλλα και πάλι δεν εξηγείται...

Τώρα περί της μεγάλης, ευρωπαικής και "γερμανικής" Κροατίας, έχω να πώ μόνο ένα...
ΤΗΝ ΜΟΝΗ φορά που αστυνομικός μας σταμάτησε και μας ζήτησε μαύρα λεφτά ήταν στον χωριό
Gunja της Κροατίας... η δε συμπεριφορά τους πολύ πιο γλοιώδης ακόμα και από τον χειρότερο κοσοβάρο αστυνομικό...

Οσο για τα εισητήρια και τις τουαλέτες της Κροατίας, δεν μου λένε τίποτα, και στην Σερβία πληρώνεις πάρκινγκ με SMS,
αν πάμε να κάνουμε "τεχνολογικές" κόντρες εκτός του ότι το πράμα πάει αλλού, είμαι σίγουρος οτι η Κροατία
των 30 δισ δανείων, ΔΕΝ θα βγεί πρώτη.

Α, ξέσασα,... που ακούστηκε να πληρώνει ο κοσμος για τουαλέτα?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2009, 10:53:35 πμ από panixgr » Καταγράφηκε
panixgr
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 11:15:38 πμ »

Μέρος 2ον

Ακολουθεί Κροατία. Δύσκολα πιστεύεις ότι Κροατία και Σερβία ήταν κάποτε το ίδιο κράτος. Εκεί όλα είναι συγυρισμένα! Σκουπίζουν μάλλον καθημερινά και τους εθνικούς δρόμους! Όχι μεγάλες διαφορές με την Σλοβενία την Αυστρία και την Γερμανία. Άρτια οδικά δίκτυα, τα πάντα στην θέση τους και η οργάνωση… σε βαθμό που εξοργίζει!

Η Σερβία είχε ζημιές ύψους 200 Δισ, τουλάχιστον 500,000 πρόσφυγες από την... μεγάλη ευρωπαική καθαρή "γερμανική" Κροατία, άλλους 100,000 από την
.... ισλαμική πλέον Βοσνία, και περί τους 200,000 από το .... πολυθενικό και δημοκρατικό Κόσοβο.
Η Κροατία από την άλλη έπαιρνε το ένα δάνειο (από την Γερμανία) μετά το άλλο.

Αυτό που απεκόμισα από τα ταξίδια μου, είναι οτι όταν στο Λέσκοβατς και στο Νίς (να μην μιλήσω για Kragujevac, Beograd, Vojvodina), έκαναν μεταμοσχέυσεις
και είχαν βαριά βιομηχανία, οι σλοβένοι και οι κροάτες επιδίδονταν κυρίως σε κτηνοτροφικές-αγροτικές ασχολίες.
Η βιομηχανία τους ανύπαρκτη.
Από 1945->δώθε υπήρξε τεράστια μεταφορά τεχνογνωσίας από Σερβία σε αυτές τις περιοχές.
Για το πώς μοιάζει μια αμοιγώς Αυστροουγγαρο-κρατούμενη περιοχή αρκεί να δούμε την Βοσνία... Κάπως έτσι ήταν και η Κροατία/Σλοβενία πριν το 45...

Τελως πάντων, γράφω για να διαλύσω την λανθασμένη άποψη περί δήθεν υποανάπτυκτης Σερβίας... Απλά ψάξτε για το πότε ιδρύθηκε το πρώτο εργοστάσιο
στο Kragujevac, και ποιός προμήθευε με όπλα τους επαναστατημένους της τουρκοκρατίας... που φτιάχτηκε το πρώτο αυτοκίνητο της Γιουγκοσλαβίας,
που το πρώτο Αεροπλάνο, που ο πρώτος Ηλεκτρονικός Υπολογιστής, κτλ...
Δείτε http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_computer_systems_from_SFRY ....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: