Traveltips Forum
Νοέμβριος 23, 2017, 07:36:55 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αθήνα - Κωνσταντινούπολη με τρένο: Ντροπή γιατην Ελλάδα!  (Αναγνώστηκε 10227 φορές)
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 11:44:08 μμ »

Το 2ο δεκαήμερο του Αυγούστου (2008)  κάναμε τη διαδρομή Αθήνα – Κωνσταντινούπολη με  τρένο (80 €) για το οποίο αξίζει να σας προειδοποιήσουμε αν σκοπεύετε να κάνετε το ίδιο. Η ανταπόκριση της αμαξοστοιχίας  «Φιλία» στη Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με μικρή καθυστέρηση  και με πυρωμένα από τον αυγουστιάτικο ήλιο βαγόνια. Μάταια περιμέναμε να τεθεί σε λειτουργία ο κλιματισμός, όταν η μηχανή συνδέθηκε και ξεκίνησε το τρένο: Ο κλιματισμός μάλλον είχε χρόνια να λειτουργήσει! Στις διαμαρτυρίες των επιβατών που κόντεψαν να πάθουν αποπληξία και ξεσηκώθηκαν εναντίον των σιδηροδρομικών αυτοί μας καθησύχασαν λέγοντας ότι είμαστε τυχεροί που είναι καλοκαίρι και μπορούμε να ανοίξουμε τα παράθυρα! Το χειμώνα με θερμοκρασίες κάτω από το 0 κόντεψαν  να πεθάνουν οι επιβάτες από το κρύο! Οι  2 από τις   3 τουαλέτες του βαγονιού ήταν κλειδωμένες και η 3η βουλωμένη και θεοβρώμικη με τις ακαθαρσίες να επιπλέουν μέχρι το χείλος της λεκάνης. Και στη ινδικά τρένα έχουμε αντιμετωπίσει βρώμικες τουαλέτες, αλλά τουλάχιστον στη αφετηρία καθαρίζονται.
Να προσθέσουμε και το βαγόνι – εστιατόριο που δεν λειτουργούσε, η αμαξοστοιχία όμως το έσερνε μαζί της για να μη χάσει το μισθό του ο υπεύθυνος του «εστιατορίου» ύψους 3.200 € το μήνα, όπως μου ομολόγησε   ο ίδιος. «Εσύ στη θέση μου τι θα έκανες, το ίδιο δε θα έκανες;» μου είπε.

Στο βαγόνι ήμασταν οι μοναδικοί έλληνες, οι περισσότεροι ήταν νεαροί ευρωπαίοι που ταξίδευαν με Inter rail. Περιττό να πω ότι δεν νομίζω κάποιος από αυτούς να ξαναταξιδέψει στην Ελλάδα τουλάχιστον με το τρένο.
Πολύ περισσότερα μάλιστα όταν κοντά στα σύνορα η τουρκική αμαξοστοιχία που σταμάτησε δίπλα μας είχε υπερμοντέρνα βαγόνια, με κλιματισμό που λειτουργεί, ξεχωριστά ρυθμιζόμενο για κάθε κουπέ όπως φαινόταν μέσα από τα φυμέ παράθυρα  και τις ψηφιακές ενδείξεις στον πίνακα ελέγχου (στους 22 βαθμούς όσοι ταξίδευαν με το τουρκικό τρένο – ψήσιμο σαν τα ζώα όσοι ταξιδεύουν με το ελληνικό).

Να συμπληρώσουμε σύμφωνα με τον ταξιδιωτικό μου οδηγό (Turkey εκδ. Lonely Planet) ότι πριν από 200 χρόνια επί Οθωμανικής Αυτοκρατορίας το ταξίδι με το τρένο Θεσσαλονίκη – Κωνσταντινούπολη διαρκούσε 13 ώρες, ενώ στη σύγχρονη (sic) Ελλάδα διαρκεί 15 -18 ώρες. 

Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
Tsolias66
Αρχάριο μέλος
*
Φύλο: Ανδρας

Προφίλ WWW E-mail
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 07:54:48 μμ »

Πότε θα πάει μπροστά αυτή η χώρα Σωτήρη? Θυμός
ΠΟΤΕ?ΑπορίαΑπορίαΑπορία Απορία
Διαφθορά παντού,μίζες,μεγάλα συμφέροντα,άχρηστοι πολιτικοί που κάνουν περιουσίες για τα τρισέγγονά τους στην πλάτη μας,ξεφτίλα στο εξωτερικό σε όλα τα επίπεδα(και οι δήθεν κουλτουριάρηδες μας τα παρουσιάζουν όλα καλώς) και άλλα πολλά.Λέω στη γυναίκα μου να πάμε να μείνουμε Γερμανία γιατί δεν αντέχω άλλο πιά.Ας είναι που έχουμε πίσω γονείς.Πάντως το θέμα έχει φτάσει στο απροχώρητο και το έχει ξεπεράσει κιόλας. Εχουν βγεί όλα εκτός ορίων.Και ο άρχοντας Ελληνας,καφετέρια,ποδόσφαιρο,τζίπ 4χ4,υποκρισία φούλ και στην κοσμάρα του γενικά!!!!!!! Σφραγισμένα χείλη
Τί θα γίνει τέλος πάντων?Το μέλλον της χώρας μας είναι δυσοίωνο.Είμαστε άξιοι της μοίρας μας.
Συγγνώμη για τον αυθορμητισμό μου,αλλά δεν είναι το μόνο που έχω διαβάσει και ακούσει όπως αυτά που γράφεις για το τρένο της συμφοράς.
Υπομονή,αλλά έως πότε?
Καταγράφηκε

Το ταξίδι είναι ζωή.
oikonomou
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 06:04:15 μμ »

Μπήκα μία φορά σε αυτό το μπλέ φέρετρο, Θεσσ - Κων, και εγώ στα σύνορα είδα το Τούρκικο και ενώ όλοι στο τρένο πιστεύαμε οτι πηγαίνουμε από την Ευρώπη στην Ασία, τελικά αντιληφθήκαμε οτι συμβαίνει το αντίθετο!
Από τότε μόνο λεωφορείο για την διαδρομή Θεσσαλονίκη - Ιστάνμπουλ και τούμπαλιν!
Καταγράφηκε
psychotravel
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 22, 2009, 12:57:00 μμ »

kalimera paidia.
Gnwrizei kanis se poia KTEL prepei na apeythinthei kanis gia na taksidepsei vs tin Poli apo Salonica?
Καταγράφηκε
oikonomou
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 26, 2009, 09:00:51 μμ »

ktel apsovaltas thessalonikis
METRO TOURS 2310 2376 96
to foititiko kostize one way 35E k kanei 10 wres peripou, - exei 2 dromologia thn hmera 10.00 kai 22.00
...
sorry gia ta greeklish stenlw to mhnyma apo to ekswteriko (ierousalim sugkekrimena) eftasa ws edw me to lewforeio mesw tourkias syrias livanou iordanias k israhl! apo tis 20/3 taksideuw tha sas ta pw ola molis epistrepsw sthn ellada pros to paron geia sas!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: