Traveltips Forum
Σεπτέμβριος 25, 2017, 07:59:02 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αθήνα - Αμστελόδαμον μετά αυτοκινήτου  (Αναγνώστηκε 2347 φορές)
geo
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« στις: Αύγουστος 23, 2008, 12:22:39 μμ »

"Νέος επισκέπτης"
Γειά σας ταξιδιώτες!
Πρόκειτε να κινηθώ με αυτοκίνητο από Ελλάδα προς Αμστελόδαμον. Είναι το πρώτο μου μεγάλο ταξίδι με αυτοκίνητο.
Πρέπει να ξέρω κάτι? (πολλά πρέπει να ξέρω,  μερικά τα εχω μάθει, λέω μήπως πάρω καμιά πληροφορία που δεν στη λένε συνήθως!) Ποιά είναι η καλύτερη διαδρομή? Από Αλβανία - Κροατία ... ή από ΠΓΔΜ - Σερβία...? σ.σ. Θα μεταφέρω στο μέσο μετακίνησης δίχρονο τέκνο και την μητέρα του που είναι και γυνάικα μου! αρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2008, 12:38:28 μμ από geo » Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 23, 2008, 08:09:29 μμ »

Sygnomi gia ta greeklish, sas grafo apo internet cafe sti Damasko,

H taxyteri diadromi einai apo FYROM - Serbia - Croatia.
O dromos einai kalos kai ta xiliometra (kata ti gnomi mas) feygoun eykola (deite kai sxetika minimata toy Michali kai Anastasia).
Prosoxi sto aytokinito sto Amsterdam, kleboun, min afisete tipota sto esoteriko kai to ntoulapaki anoikto na fainetai adeio. Kalytera einai na xrisimopoiisete sygkoinonia (akoma kalytera podilata) gia tin poli kai na to afisete se asfales parking.
Perissotera meta tis 27-8 pou tha eimaste Athina.

Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
geo
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 25, 2008, 10:51:10 πμ »

Ευχαριστώ πολύ. Για τις κλοπές στο Αμστελόδαμον είναι αλήθεια πως έχω ακούσει κι εγώ κάποια πράγματα.
Εκείνο που με ανησυχεί (λέμε τώρα "ανησυχεί") είναι το κατά πόσο ασφαλής είναι η διαδρομή και τι κωλύματα μπορεί να σου δημιουργήσει η "διάσημη" Σέρβικη τροχαία!!
Αααα! επιδή δεν ξέρω τίποτα για το θέμα... (πρωτάρης άλλωστε)... εκτός από το διαβατήριό μου, κάποια πράσινη κάρτα από την ασφαλιστική μου (του αυτοκινήτου)... χρειάζομαι τπτ άλλο? (μετάφραση άδειας οδήγησης...)?
Έχω απλά την λάθος εντύπωση πως όλος ο κόσμος αποτελείτε απο χώμα και νερό και τα μόνα που χρειάζεσαι για να ταξιδέψεις είναι πόδια, ποδήλατο, αυτοκίνητο... για το χώμα και κανό, βάρκα, πλοίο... για το νερό. Άντε και λίγο φαγητό για τον δρόμο.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 28, 2008, 01:23:10 μμ »

Η εθνική (ελληνική) άδεια οδήγησης, η πράσινη κάρτα ασφάλισης (στην οποία πρέπει να περιλαμβάνονται οι χώρες που θα διασχίσετε) και το διαβατήριό σας είναι όλα όσα χρειάζεστε από πλευράς εγγράφων.
Από κυκλοφοριακής άποψης κατά τη γνώμη μας οι δρόμοι στη Σερβία και τη ΠΓΜ είναι ασφαλείς σε επίπεδα ανάλογα με αυτά της Ελλάδας ή καλύτερα, άλλωστε μεγάλα τμήματα είναι σύγχρονος αυτοκινητόδρομος. Τηρείστε τα όρια ταχύτητας και «κόψτε ταχύτητα» όταν βλέπετε λευκό όχημα στην άκρη του δρόμου – συνήθως παρκαρισμένο σε κάποια σκιά.
Μια καλή ιδέα είναι, να προγραμματίσετε τις διανυκτερεύσεις σας στη Σερβία γιατί δεν είναι εύκολο να βρείτε μέρος να μείνετε, το www.octopustravel.com είναι αυτό που προτείνουμε αλλά σίγουρα θα βρείτε και πολλά άλλα.
Για πλοήγηση εμείς χρησιμοποιούμε το Mio C320, με κάλυψη 100% της δυτικής Ευρώπης (όχι μόνο το βασικό οδικό δίκτυο, όπως οι περισσότεροι πλοηγοί) και μεγάλο μέρος της Ανατολικής, πολύ χρήσιμο αν πρέπει να βρείτε μια διεύθυνση στο Βελιγράδι ή σε άλλη μεγάλη πόλη.

Καλό σας ταξίδι
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
geo
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 10:41:17 πμ »

Καλημέρα.
 Ξεκινάω Τετάρτη πρωί από Αθήνα για Βελιγράδι(?) πιο κοντά πιο μακριά? δεν ξέρω, θα δείξει!
Τελικά θα προτιμήσουμε την διαδρομή από Κροατία - Σλοβενία - Αυστρία - Γερμανία - Ολλανδία.
Ίσως στην επιστροφή Αυστρία - Ουγγαρία...
GPS δεν θα ήθελα να χρησιμοποιήσω με τίποτα. Νομίζω ότι κάτι "κόβει" από την μαγεία του ταξιδιού!
Μετά την επιστροφή θα φροντίσω να σας ενημερώσω για τις δικές μου παρατηρήσεις και σχόλια.
Θανκς πάντως για ότι πληροφορία μου δώσατε!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: