Traveltips Forum
Σεπτέμβριος 25, 2017, 01:57:42 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παρέα σε ταξίδι  (Αναγνώστηκε 8182 φορές)
ioannisp
Αρχάριο μέλος
*
Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« στις: Ιούλιος 10, 2008, 10:57:27 πμ »

Χαιρετώ τα μέλη του forum,

Παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό το traveltips και μπορώ να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος με αυτά που έχετε δει. Πρόσφατα έκανα ένα επαγγελματικό ταξίδι στην Κίνα και από τότε το ενδιαφέρον μου για ταξίδια έχει ανέβει κατακόρυφα. Το πρόβλημα μου είναι όμως ότι, αν και θέλω να γυρίσω κυριολεκτικά ολόκληρο τον κόσμο δεν βρίσκω παρέα. Έχετε υπόψη σας κάποιο "σύλλογο" που να οργανώνει ταξίδια; Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ Χαμόγελο
Καταγράφηκε
corto_maltese
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 10, 2008, 12:05:15 μμ »

Αυτό είναι κλασικό πρόβλημα, ακόμα και παρέα να έχεις είναι δύσκολο να συμπέσεις σε ημερομηνίες αν μιλάμε για αρκετές βδομάδες.
Στην Ελλάδα είναι μάλλον απίθανο να υπάρχει κάτι τέτοιο.

Στο εξωτερικό είναι πιο διαδεδομένο κυρίως αν ψάξεις σε μεγάλα travelforums (π.χ. lonelyplanet, tripadvisor κλπ.) ή αν κάνεις αναζήτηση με λέξεις κλειδιά το "travel buddies".

Επίσης υπάρχουν μερικές εταιρείες που οργανώνουν περιπετειώδη ταξίδια σε Ασία-Αμερική-Αφρική και έχεις τη δυνατότητα να μπεις μόνος σε όποιο κομμάτι του πολυήμερου ταξιδιού θες.
Ενδεικτικά :

www.dragoman.com
www.gapadventures.com
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 10, 2008, 01:43:30 μμ »

Να προσθέσω και το http://www.truckafrica.com/ για διάσχιση περιοχών (ή όλης) της Αφρικής.
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
ioannisp
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 10, 2008, 09:10:55 μμ »

Τα sites που δώσατε προσφέρουν ωραίες ιδέες για ταξίδια.  Χαμόγελο Κρίμα που δεν υπάρχει κάτι ανάλογο στην Ελλάδα.
Καταγράφηκε
eleana
Αρχάριο μέλος
*
Φύλο: Γυναίκα

discolata@hotmail.com
Προφίλ WWW E-mail
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 11, 2008, 10:10:43 πμ »

επίσης www.intrepidtravel.com
www.kumuka.com

εγω θα ξαναταξιδεψω φετος με gap adventures βορεια ταυλάνδη και λάος ( περσι πηγα μαζι τους ρατζαστάν , αγκρα και βαρανάσι στην ινδία)

.. και στο βιετναμ θα βρω την συνταξιδιώτισσα μου γιάννα που γνώρισα εδώ στο site και ειναι σουπερ άτομο & travelmaniac!

το σεπτεμβρη θα κανονισω με το γκρουπ μου στο facebook : greeks bitten by the travel bug συνάντηση οποτε θα ενημερώσω και εδώ!!

καλά μας ταξίδια ! ευχαριστώ πολυ πολύ για όλα !!
Καταγράφηκε

L'univers est une espèce de livre dont on n'a lu que la première page, quand on n'a vu que son pays..
ioannisp
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 11, 2008, 07:21:41 μμ »

Γεια σου Ελεάνα,

Πες μου λίγο πως είναι αυτού του είδους τα ταξίδια. Πως είναι δηλαδή το κλίμα μεταξύ των συνταξιδιωτών και γενικότερα πόσο καλά περνάς;
Καταγράφηκε
eleana
Αρχάριο μέλος
*

discolata@hotmail.com
Προφίλ WWW E-mail
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 14, 2008, 02:59:31 μμ »

περσι βρεθηκαμε στο δελχί - εγώ , αλλοι δυο ελληνες , δυο απο ελ σαλβαδορ , μια δανεζα, δυο αυστραλοι , 5 αμερικανοι , μια καναδέζα και ο ξεναγος μας ο Ινδος 30άρης και γυρισαμε ολο το ρατζασταν με τοπικά μέσα ( λεωφορεια , τραινα , ελέφαντα!) ..

ολοι ηλικιες 25-35 , ταξιδιωτες , με το lonely planet αν χείρας.. ο αρχηγός μας ελεγε τι μπορουμε να κανουμε στο καθε μέρος - παιρναμε ενα τουκ τουκ και ξεκινάγαμε μόνοι μας!

οπως καταλαβαινεις δεν παει ενα μεσο άτομο αλλα ενα ατομο που δεν το πειράζει να ταλαιπωρηθεί λίγο και να δει το κατι παραπάνω.. τα ξενοδοχεια ήταν μεσης κατηγοριας καποια είχαν και πισίνα ( της τάξεως των 20 με 30 ευρώ το βράδυ ) που όμως για ινδία ειναι σουπερ!
εγω περασα καταπληκτικά
μπορεις να δεις μερικες φωτο μου εδώ discolata.spaces.live.com ή στο flickr.com ψάξε eleanap ( people search)
φετος θα ταξιδέψω παλι με την gap βορεια ταυλάνδη και θα διασχίσουμε το λάος με κατάληξη στο Ανόι οπου και θα βρω την Γιάννα ( που γνώρισα εδω στο σαιτ)

( πραγματικος θησαυρος το traveltips! πως θα γνώριζα την Γιάννα αλλιώς? )

αν θες καποια αλλη βοήθεια πες μου .. σε μια βδομαδα ξεκινώ..!
Καταγράφηκε

L'univers est une espèce de livre dont on n'a lu que la première page, quand on n'a vu que son pays..
eleana
Αρχάριο μέλος
*

discolata@hotmail.com
Προφίλ WWW E-mail
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 14, 2008, 03:03:13 μμ »

κοινώς με gap εχεις έτοιμους φίλους ( συν οτι δεν χρειαζεται να πληρωνεις και μονόκλινο ) γιατί μοιραζεσαι το δωμάτιο με καποιον του ιδίου φύλου!
Καταγράφηκε

ioannisp
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 14, 2008, 06:49:12 μμ »

Ελεάνα φαίνεσαι πολύ ενθουσιασμένη με τον συγκεκριμένο τρόπο ταξιδιού και αυτό φαίνεται και στις φωτογραφίες σου.

Δεν είμαι από τους ανθρώπους που θέλουν τις ανέσεις και την καλοπέραση όταν ταξιδεύουν οπότε υποθέτω ότι θα μου αρέσει και μένα.

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και να περάσεις καλά στο επόμενο ταξίδι σου  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
xrysoula
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 09:56:48 πμ »

Καλημέρα σέ όλους!
Διάβασα για τα ταξίδια της Ελεάνας με την Gap, μπήκα στο σάιτ και και ενθουσιάστηκα κι εγώ!  Είναι ο τέλειος τρόπος νομίζω! Και μόνος και με παρέα και φτηνά και με κάποιον να σε βοηθάει λιγάκι!!!
Ελεάνα, αν μας διαβάζεις, γράψε μας για το φετινό σου ταξίδι στο Λάος/Βιετνάμ. 
Και μία ερώτηση: λες ότι τα ξενοδοχεία στην Ινδία ήταν της τάξης των 20-30 ευρώ: από καθαριότητα πώς είναι τα πράγματα? Όλα μπορώ να τα αντέξω εκτός απο τις κατσαρίδες... Και το φαγητό? Πού τρώτε? Ρωτάω γιατί συνήθως όταν ταξιδεύω σ'αυτές τις χώρες τρώω στο ξενοδοχείο όπου υποτίθεται ότι είναι πιο καθαρά.
Επίσης, και μια διευκρίνιση: απ'ο,τι κατάλαβα διαβάζοντας στο σάιτ ο ταξιδιώτης βγάζει μόνος του τα εισιτήρια π.χ. Αθήνα-Δελχί-Αθήνα, η τιμή που αναφέρεται στο σάιτ περιλαμβάνει μόνο την περιήγηση.  Ο ξεναγός που έχετε μαζί κάνει κάποια υποτυπώδη ξενάγηση ή σας πηγαίνει να σας δείξει κάποιο μέρος στην πόλη που δεν πηγαίνουν τα συνηθισμένα πρακτορεία (π.χ. κάποια γειτονιά ιδιαίτερη ή κάποιο ναό ή αγορά ντόπιων) ή ο ρόλος του είναι απλώς "διακοσμητικός"? 
Αυτά!  Σ' ευχαριστώ πολύ και σου εύχομαι καλά ταξίδια!
Καταγράφηκε

How you spend your day can also be how you spend your life
eleana
Αρχάριο μέλος
*

discolata@hotmail.com
Προφίλ WWW E-mail
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 03:54:16 μμ »

το φετινο μου ταξίδι πήγε υπέροχα.. οπως ειχα γράψει πρωτύτερα πηγα με την γκαπ βορεια ταυλάνδη και λαος και τελειωσαμε βιετναμ .. είχαμε την τύχη να ειμαστε μόνο 7 άτομα .. εγώ , 3 αγγλιδες , μια ιρλανδεζα και ενα ζευγαρι καναδοί , αυτή τη φορα 3 ατομα μεταξυ 25-30 και τα αλλα 3 ανω των 50 , δεν πτοηθηκαμε καθολου ομως.. γιατι οπως προφανως εχετε καταλαβει οσοι πανε τετοια ταξιδια περιμενουν λιγο και την ταλαιπωρια και δεν γκρινιαζουν με το παραμικρό Χαμόγελο
ο derek ο group leader μας , ήταν 30χρονος καναδός , μιλαει τάι και λαο και εχει ζησει 7 χρονια στην περιοχή οποτε ένιωθα οτι ταξίδευα με εναν πολύ καλο φίλο .. μας πήγε σε τελεια μερη για φαγητό και hidden corners που δεν θα βλεπαμε αλλιώς.. ( μερη που δεν υπηρχαν στο lonelyplanet) , ξενάγηση δεν μας έκανε αλλα μας ελεγε που να πηγαινουμε και τι να προσεχουμε και τις περισσοτερες φορες ερχοταν μαζί μας.. ( ενω δεν ηταν αναγκασμενος να το κανει)
κατσαριδες μπορεις να βρεις παντου στην ασια δυστυχως.. στην ινδια ειχε σε 2 ξενοδοχεια ( αλλα τις εξολοθρευσα) και βρηκα και μια φορα στην λουανγκ πραμπανγκ στο λαος -- παρολο που τα ξενοδοχεια μεσης κατηγοριας ειναι αρκετα καλά και πεντακάθαρα συνήθως
μετα βρήκα την γιαννα στο ανοι και καναμε το βορειο και το κεντρικο βιετναμ οι δυο μας -- ειχε ζεστη και υγρασια και βροχες αλλα είδαμε και νιωσαμε τοσα πραγματα που δεν μας ενοιαξε καθολου .. οποτε σε προηγουμενο ερωτημα που ειχα θεσει -- να παω ή να μην παω ασια την εποχη των μουσωνων λεω σε  όλους να πάτε !!  καναμε το βιετναμ οι δυο μας - αρκετες φορες κλεισαμε διαφορα τουρ για halong bay & tam coc , γνωρισαμε αλλα φοβερα ατομα που ταξιδευαν και γενικα περασαμε υπεροχα οι δυο μας και το ταξιδι στο βιετναμ γενικά ηταν πολυ ευκολο .. τωρα αν θα το εκανα μονη μου το βιετναμ.. νομιζω οχι .. γιατι ειναι καλο να εχεις καποιον μαζι σου για μια ωρα αναγκης και για παρεα..
όλο το ταξιδι , 28 μερες μου στοίχισε μαζι με τα αεροπορικά 2700  ευρώ .. συμπεριλαμβάνω και τα 5 μεταξενια φορεματα που μου ράψανε στο χοι αν στο βιετναμ ( αυτά συν δυο παλτα και ενα τοπ : 90 ευρώ!)
για ξενοδοχεια πληρωναμε συνηθως 20 με 25 ευρω το δίκλινο σε μεσης κατηγοριας με πισινα συνηθως , και για εσωτερικες πτησεις γυρω στα 30 με 40 ευρώ one way με air asia & jetstar..
σε λιγο καιρο  θα ανεβασω φωτο και στη σελιδα μου discolata.spaces.live.com εχω βαλει και καποιες στο γκρουπ στο facebook greeks bitten by the travel bug  - και σας καλώ ολους εκεί !
καλό μας φθινόπωρο!!
Καταγράφηκε

eleana
Αρχάριο μέλος
*

discolata@hotmail.com
Προφίλ WWW E-mail
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 04:13:32 μμ »

επίσης οσον αφορά την gap εχει διάφορα είδη τουρ οποτε αναλογως πραττει και ο αρχηγος , συνήθως δεν κανει αυτος ξεναγηση αλλα κανονιζει καποιον ντοπιο ξεναγό ... αλλα μας έλεγε που να παμε και τι να κάνουμε και μας πήγαινε εκεινος ή μας προτεινε μέρη για φαγητό - όλα αψογα και όχι τουριστικά
στην ινδια πηγα με ταξιδι τυπου roam ( φτηνοτερο χωρις ξεναγησεις απο ξεναγό , τοπικα μεσα συγκοινωνιας - αν και καλυτερης κατηγοριας- λεωφορεια και τραινα ) και στην ινδοκινα με original ( μικρα βαν , και καποιοι τοπικοι ξεναγοί )
παντως αν αποφασισεις να πας ινδια να εισαι προετοιμασμενη για πολιτισμικό σοκ - ειναι σαν να κατεβαινεις σε αλλο πλανήτη ! ( οποτε γνωμη μου να πας με καποιο τουρ την πρωτη φορά εκτος και αν εχεις φιλους για να πατε μαζί , εγω χαιρομαι πολύ που για πρωτη φορα στην ινδια ειχα κλεισει το τουρ ) , η ινδοκινα ηταν πολυ πιο εύκολη στα πάντα!
Καταγράφηκε

xrysoula
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 01:37:03 μμ »

Ελεάνα καλημέρα!
Μόλις διάβασα την απάντησή σου για το συναρπαστικό φετινό ταξίδι σου και σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες.  Εκτός από το κομμάτι με τις κ...δες (ούτε το όνομά τους δεν θέλω να γράφω...) όλα τα άλλα ακούγονται υπέροχα και μακριά από τα συνηθισμένα!!!
Καλώς ήρθες λοιπόν και καλό φθινόπωρο!!!
Καταγράφηκε

How you spend your day can also be how you spend your life
kosta65656
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 08, 2017, 10:37:25 μμ »

Για σε όλους ζω στην θεσαλονικη ειμαι 50 χρονών και ψαχνω παρέα για ταξίδια σε τριτοκοσμική χώρα .ανεξαρτήτου ηλικίας or φίλου ,
όρεξη για περιπέτεια να εχει . δεχτοί και συνταξιούχοι
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: