Traveltips Forum
Απρίλιος 12, 2021, 03:46:12 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα:

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μαρόκο για αρχή..  (Αναγνώστηκε 9991 φορές)
Eleni
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« στις: Ιούλιος 08, 2008, 11:10:43 πμ »

Καλησπέρα.
Απο φέτος πήρα την απόφαση να αρχίζω να ταξιδεύω, ακόμα και μόνη μου.
Τον Σεπτέμβριο σχεδιάζω να πάω στο Μαρόκο για 1 εβδομάδα.
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν θα είναι επικίνδυνο για μία κοπέλα να ταξιδέψει μόνη της στη συγκεκριμένη χώρα. Επίσης επειδή δεν θα έχω πολύ χρόνο στη διάθεση μου, σε ποιες πόλεις αξίζει να περιπλανηθώ;
Τέλος .. ένα μεγάλο ευχαριστώ που μοιραστήκατε τα ταξίδια σας μαζί μας και προσωπικά με "ξυπνήσατε".

Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 08, 2008, 04:27:01 μμ »

Είμαστε σίγουροι ότι δεν θα μετανιώσετε για την  απόφασή σας  Χαμόγελο

Το Μαρόκο δεν μπορούμε να το χαρακτηρίσουμε  επικίνδυνη χώρα, αλλά ως γυναίκα μόνη θα πρέπει να είστε προετοιμασμένη για έντονη παρενόχληση σχεδόν όπου σταθείτε κι όπου βρεθείτε.  Λαμβάνοντας υπόψη την κοινωνική θέση της γυναίκας στο Μαρόκο και τις επιταγές του Ισλάμ, μια γυναίκα που ταξιδεύει μόνη, χωρίς συνοδεία συζύγου (ή  άλλης ανδρικής παρέας) είναι σαν να στέλνει το μήνυμα, «είμαι διαθέσιμη».  Πρέπει να είναι περίπου σαν τη δεκαετία του 60 στην Ελλάδα, όταν οι κοπέλες φορούσαν μαντήλι στα μαλλιά και ολόσωμα μαγιό. Ποια εντύπωση προκαλούσε στους άνδρες η  σουηδέζα τουρίστρια με τα καυτά σορτς και τα εξώπλατα ; Σε μια αντίστοιχη θέση θα βρεθείτε απλά και μόνο γιατί είστε ασυνόδευτη.  Ανάλογα με το χαρακτήρα σας είμαστε σίγουροι ότι θα βρείτε τρόπο να το χειριστείτε. Εννοείτε ότι στα μεγάλα αστικά κέντρα τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα, αλλά γενικά θα χρειαστεί να αναπτύξετε μηχανισμούς  για μπορέσετε να απομακρύνετε από κοντά σας όλους τους ενοχλητικούς τύπους.

Παρά το λίγο χρόνο που έχετε στη διάθεσή σας με λίγο προσεκτικό προγραμματισμό μπορείτε να δείτε τα περισσότερα από τα ενδιαφέροντα σημεία του Μαρόκου: Η δική μας πρόταση είναι, εφόσον φτάνετε νωρίς στη Καζαμπλάνκα, πάρτε από το αεροδρόμιο το επόμενο τρένο για Μαρακές, και αφού περιηγηθείτε την πόλη κλείστε με ένα από τα πολλά τοπικά γραφεία (απευθυνθείτε στο Hotel Ali) μία εκδρομή στα ανατολικά προς την κοιλάδα Dades, το  Κασμπά  Ait Benhaddou και οπωσδήποτε μια διανυκτέρευση στους αμμόλοφους στη Merguza. Από εκεί δεν θα δυσκολευτείτε να βρείτε λεωφορείο ή να μοιραστείτε ένα ταξί για την Φες και την Μεκνές και από εκεί επιστροφή στην Καζαμπλάνκα για την αναχώρησή σας.  Περιμένοντας μάλιστα για την πτήση σας πιθανότατα προλαβαίνετε και μια σύντομη βόλτα στο Ραμπάτ, η σιδηροδρομική σύνδεση με την Καζαμπλάνκα είναι συχνή και γρήγορη.

Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
ΕΡΣΗ
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 08, 2008, 04:41:45 μμ »

Θα σου σύστηνα να μη χάσεις τη Fez και άμα μπορείς να μείνεις σε κάποιο από τα ριάντ της παλιάς πόλης. Το Μαρακές είναι πολύ όμορφο, αλλά πάρα πολύ τουριστικό. Από τις πιο όμορφες διαδρομές που έκανα ήταν από Ουαρζαζάτ μέχρι Ζαγορά. Επίσης ένα πολύ όμορφο χωριό στο δρόμο μεταξύ Ουαρζαζάτ και Μαρακές είναι το Άιτ Μπεν Χατού. Ξετρελάθηκα με την Εσαουίρα, τείχη και κάστρο δίπλα στη θάλασσα του Ατλαντικού, άσπρα σπίτια κλπ. Ο Όρσον Ουέλες έκανε τα εξωτερικά γυρίσματα της ταινίας του "Οθέλος" σε αυτά τα τείχη. Να αποφύγεις το Αγαδίρ, μετά από ένα σεισμό τεράστιο και μεγάλο γκρεμίστηκε συνθέμελα και έχασε κάθε γραφικότητα. Τώρα είναι ένα απρόσωπο θέρετρο. Να αποφύγεις επίσης την Καζαμπλάνκα, δε λέει τίποτε, αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την Ταγγέρη ως πύλη εισόδου στη χώρα είναι πολύ καλύτερα, είναι μια πολύ γραφική πόλη. Εμείς είχαμε πετάξει με Iberia μέσω Μαδρίτης και βγήκαμε στην Ταγγέρη, φύγαμε από Καζαμπλάνκα και το μετανιώσαμε. Δεν μπορώ να σου πω τι συμβαίνει αν μια κοπέλα είναι ολομόναχη στο Μαρόκο, εγώ συνοδευόμουν, ξέρω όμως μια περίπτωση δυό φιλενάδων μου οι οποίες  περάσαν πολύ καλά, ταξίδευαν μόνες χωρίς γκρουπ, δεν τους συνέβει τίποτε άσχημο, αλλά ήταν και αυτές αρκετά προσεκτικές, ώστε να μην υπάρξει κάποια παρανόηση, περί του τι αναζητούν στο ταξίδι τους,  δηλαδή δεν φορούσαν πολύ αποκαλυπτικά ρούχα, δεν χαριεντιζόντουσαν με τους ντόπιους, αγνοούσαν την οπτική επαφή που κάποιοι προσπαθούσαν να αποκτήσουν, ήταν σχετικά απότομες και κοφτές όταν άνδρες μόνοι τους χωρίς λόγο τις προσέγγιζαν και γενικά "δεν δίναν δικαιώματα". Το Μαρόκο είναι μια χώρα που η γλώσσα επικοινωνίας του με τους ταξιδιώτες  είναι τα γαλλικά και όχι τα αγγλικά, αυτό ενδεχομένως να σε ζορίσει.  Στη διάθεσή σου για οποια άλλη πληροφορία θέλεις.
Καταγράφηκε
Eleni
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 11, 2008, 10:33:43 πμ »

Σας ευχαριστώ πάρα πολυ για τις πληροφορίες. Θα το τολμήσω και ελπίζω να καταφέρω να μην κάνω καμία λάθος κίνηση που θα μου χαλάσει το ταξίδι μου.
Να είστε πάντα καλά. Όταν επιστρέψω θα σας γράψω και για τη δική μου εμπειρία.
Καταγράφηκε
ilaeira
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 12, 2008, 01:17:55 μμ »

Ελένη μην ανησυχείς για το Μαρόκο. Είναι ένας όμορφος και εύκολος προορισμός, αρκεί να κρατάς τα μάτια χαμηλά και τα φορέματα φαρδιά. Καίτοι υπάρχει πολύς τουρισμός, οι άντρες εκεί συνεχίζουν να ελκύονται από τις δυτικές γυναίκες. Ούτε για αστείο μην κάνεις παζαρέματα, με ντόπιο, του στυλ "δίνω 100 καμήλες για σένα...".
Η Φεζ είναι ονειρική. Θα σε ενθουσιάσει.
Καταγράφηκε
Eleni
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 16, 2008, 10:17:26 πμ »

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις απαντήσεις!
Τελικά θα μείνω λίγο παραπάνω στο Μαρόκο. Αναχωρώ 1/9 και επιστρέφω 13/9. Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σας για τις πόλεις που θα επισκεφτώ και θα με βοηθούσατε πολύ αν μπορείτε να θυμηθείτε απο το δικό σας ταξίδι και να μου προτείνατε που να μείνω (ή που να αποφύγω να μείνω). Σήμερα έκλεισα τα εισητήρια και ... ήδη έχω "φύγει"!

Επίσης ήθελα να ρωτήσω πότε και πόσα χρήματα να αλλάξω στο νόμισμά τους. Να το κάνω απο Ελλάδα ή όταν πάω εκεί;
Να είστε καλά!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2008, 10:29:09 πμ από Eleni » Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 16, 2008, 12:57:48 μμ »

Η αλλαγή χρημάτων είναι κατά κανόνα καλύτερη στη χώρες προορισμού. Στην αίθουσα αφίξεων στα διεθνή αεροδρόμια μπορείτε να αλλάξετε χρήματα (αν και όχι πάντα στην καλύτερη τιμή). Να είστε ενημερωμένοι για την τρέχουσα ισοτιμία την ημέρα της αναχώρησής σας ( http://www.xe.com/ucc/ ) ώστε να αλλάξετε αναλόγως ένα μικρό ή μεγαλύτερο ποσό.  Εμείς όταν ταξιδεύουμε έχουμε μαζί μας ένα μικρό σχετικά ποσό σε μετρητά ευρώ και ένα μεγαλύτερο σε ταξιδιωτικές επιταγές, ποσό που παραμένει για το επόμενο ταξίδι κ.ο.κ.  Τα ποσά που αλλάζουμε για χώρες όπως το Μαρόκο είναι για ταξίδι μιας εβδομάδας περίπου, ώστε να μην μεταφέρουμε μεγάλο όγκο χαρτονομισμάτων. Με τα δικά μας στάνταρτ ένα ποσό των 300 € θα ήταν αρκετό για αρχή και στην επόμενη αλλαγή υπολογίζετε  με περισσότερη ακρίβεια τι πόσο θα χρειαστείτε για τις υπόλοιπες μέρες.

Σχετικά με ξενοδοχεία, κρατάμε καρτούλα τους μόνο αν πρόκειται για κάτι εξαιρετικό, από πλευράς θέσης, υπηρεσιών ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο, και δεν έχουμε τίποτα στο σχετικό φάκελο: Τα περισσότερα που μείναμε ήταν στη budget κατηγορία αδιάφορα ή απλώς ανεκτά.   Φροντίστε να έχετε ένα καλό οδηγό τελευταίας έκδοσης (εμείς χρησιμοποιούμε Lonely Planet) -ακόμα κι αν δυσκολεύεστε με τα αγγλικά- αλλά μη διστάσετε να σταματήσετε και να δείτε τα δωμάτια σε ξενοδοχεία που δεν περιλαμβάνονται στον οδηγό: Πολλές φορές είναι νέα, σε καλύτερες τιμές, τουλάχιστον μέχρι να γίνουν γνωστά και να περιληφθούν στους ταξιδιωτικούς οδηγούς.

Καλή προετοιμασία και ότι χρειαστείτε ...εδώ είμαστε  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
ΕΡΣΗ
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 16, 2008, 01:59:11 μμ »

Το πιο ατμοσφαιρικό είναι να μείνεις στις παλιές πόλεις. Έχουν ανακαινιστεί πολλά παλιά αρχοντικά με εσωτερικές αυλές και κήπους. Τα πιο ακριβά από αυτά είναι πολύ πολυτελή, μέχρι και πισίνες έχουν. Υπάρχουν όμως και όλων των τιμών και των κατηγοριών. Παραθέτω δύο site που ίσως σε βοηθήσουν:
http://www.terremaroc.com/en-home.html
και http://www.riadomaroc.com/index.php?langue=2
Καλό ταξίδι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2008, 07:17:31 μμ από ΕΡΣΗ » Καταγράφηκε
ΕΡΣΗ
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 16, 2008, 07:33:25 μμ »

Α ξέχασα να σου πω, άμα βρεθείς σε κανένα εστιατόριο με ντόπια κουζίνα να παραγγείλεις ένα τοπικό πιάτο που λέγεται pastilla ή κάπως έτσι και είναι ένα είδος πίτας με κρέας περιστεριού, μάλλον σε γλυκιά γεύση. Εμένα με ενθουσίασε και το θυμάμαι τόσα χρόνια μετά!
Καταγράφηκε
Eleni
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 18, 2008, 08:55:21 πμ »

Δεν ξέρω πως να σας ευχαριστήσω!!
Είμαι πολύ ενθουσιασμένη και χαρούμενη και για το ταξίδι το ίδιο αλλά και για το οτι επιτέλους το τόλμησα!
Ο ενθουσιασμός και η χαρά είναι δικά μου, αλλά η τόλμη απο εσάς μου δόθηκε!
Ευχαριστώ και πάλι!
Καταγράφηκε
ilaeira
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 20, 2008, 06:36:05 μμ »

... Και κάτι βασικό...
Μην πιστέψεις ούτε στιγμή ότι αυτά που σου πωλούν στο δρόμο και στα μαγαζιά είναι αντίκες...
Μακριά από συναλλαγές του ποδαριού.
Μακριά από αυτοπρόσκλητους ξεναγούς
Μακριά από ευγενείς ταξιτζίδες που θέλουν να σε βοηθήσουν να φας κάπου καλά
Εμπιστεύσου τον οδηγό και το ένστικτό σου.
Θα περάσεις θαύμα
Καταγράφηκε
ΕΡΣΗ
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 21, 2008, 09:11:04 μμ »

Μια καλή λύση είναι,  μιά και θα είσαι μόνη σου, όταν θα θέλεις να μη δίνεις στόχο ως μοναχική ύπαρξη, ιδιαιτέρως σε κάποιο εστιατόριο ή καφέ, είναι να έχεις πρόχειρο μαζί σου κάποιο βιβλίο που θα διαβάζεις, έτσι ώστε να μην είσαι εύκολα προσεγγίσιμη και ο ενοχλητικός ντόπιος να μη μπορεί εύκολα να σε διακόψει από το διάβασμα, γιατί έτσι θα μπορείς να τον επιπλήξεις. Θα περάσεις θαύμα, η εποχή που διάλεξες είναι πολύ καλή. Να μας πεις τα νέα σου όταν γυρίσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2008, 06:53:58 μμ από ΕΡΣΗ » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: