Traveltips Forum
Σεπτέμβριος 25, 2017, 02:03:58 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΒΙΖΑ ΓΙΑ ΒΙΕΤΝΑΜ  (Αναγνώστηκε 5729 φορές)
paragianna75
Αρχάριο μέλος
*
Φύλο: Γυναίκα

giovanna28_28@hotmail.com
Προφίλ E-mail
« στις: Ιούνιος 02, 2008, 11:49:29 πμ »

Γειά χαρά σε όλους
Ετοιμάζω ένα ταξίδι πρός Βιετνάμ τον Αύγουστο λαμβάνοντας υπόψιν τον καιρό όμως με δυσκολεύει το θέμα της βίζας.Διάβασα με προσοχή το forum όπου αναφέρεται η λύση το να στείλω με Courier το διαβατήριο σε μια γειτονική χώρα όπου υπάρχει Βιετναμέζικη πρεσβεία.Όμως διαβάζοντας και ξένα fora έχω 2 ερωτήσεις:
-η βίζα που θα βγάλω μέσω βιετναμ.πρεσβείας άλλης χώρας ξεκινά απο την ημέρα που θα γίνει η διαδικασία αυτή και για 30 μέρες ή μπορώ να ορίσω εγώ την ημερομηνία που θέλω να ξεκινήσει;Ας πούμε θέλω να κινήσω την διαδικασία 2 μήνες πριν το ταξίδι μου και να έχω στα χέρια μου τη βίζα.Είναι δυνατόν αυτό ή θα πρέπει να το κάνω λίγες μέρες πρίν το ταξίδι;
-διάβασα και για pre-approved letter δηλαδή απευθύνεσαι σε βιετναμέζικο τουριστικό πρακτορείο τους στέλνεις 20 δολλάρια ( σύν την προμήθεια π.χ. μέσω western union ) και αναλαμβάνουν αυτοί την διαδικασία και μεσα σε 4 μέρες λαμβάνεις μέσω mail ένα έγγραφο το εκτυπώνεις και το προσκομίζεις στο αεροδρόμιο μόλις φτάσεις Βιετνάμ για να πάρεις τη πολυπόθητη βίζα πληρώνοντας εκεί άλλα 25 δολλάρια.Το έχει κάνει κανείς αυτό;Μπορώ να μείνω ήσυχη έχοντας κάνει αυτή την διαδικασία;
Γιάννα
Καταγράφηκε
ioannis
Αρχάριο μέλος
*
Φύλο: Ανδρας

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 02, 2008, 12:42:24 μμ »

Η βίζα εκδίδεται και πρέπει να χρησιμοποιηθεί μέσα σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, αν θυμάμαι καλά μέσα σε 3 μήνες από την ημερομηνία της έκδοσής της. Η συνηθισμένη διάρκεια είναι ένας μήνας, χωρίς αυτό να είναι απόλυτος κανόνας.

Αυτό σημαίνει πως αν η ημερομηνία έκδοσής της είναι π.χ. 1/6/2008, μπορεί να χρησιμοποιηθεί έως το τέλος Αυγούστου. Αν μπεις στην χώρα στις 15/8, μπορείς να παραμείνεις χωρίς άλλες διατυπώσεις έως τις 14/9.

Tο pre-approved letter, εκδίδεται και στην Ελλάδα από ταξιδιωτικά γραφεία που στέλνουν κόσμο στο Βιετνάμ.
Έτσι, ένας συνδυασμός που θα πρέπει να εξετάσεις είναι τ' αεροπορικά σου εισιτήρια από κάποιο ελληνικό γραφείο συν το γράμμα. Υποθέτω πως θα γλιτώσεις από ταλαιπωρία & θα μπορείς αν υπάρξει πρόβλημα να τους βρίσεις στα ελληνικά.

Καλό ταξίδι.

Καταγράφηκε
eleana
Αρχάριο μέλος
*

discolata@hotmail.com
Προφίλ WWW E-mail
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 02, 2008, 12:57:53 μμ »

άραγε με το ίδιο pre-approved letter μπορουμε να μπουμε και overland στο βιετνάμ απο λάος ή καμπότζη?
ξέρει κανεις καποιο τουριστικό στην αθήνα που το αναλαμβάνει ? ή καποιο σαιτ στο ιντερνετ που ειναι αξιόπιστο?
ευχαριστώ
Ελεάνα
Καταγράφηκε

L'univers est une espèce de livre dont on n'a lu que la première page, quand on n'a vu que son pays..
mpiftex
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 02, 2008, 06:19:26 μμ »

Στις περισσότερες χώρες η visa λειτουργεί όπως έγραψε παραπάνω ο φίλος Ιωάννης:
Η visa (για παράδειγμα διάρκειας ενός μηνός) ξεκινά από τη μέρα που θα μπεις στη χώρα (σφραγίδα στα σύνορα ή αεροδρόμιο) και διαρκεί για 1 μήνα. Αλλά συνήθως υπάρχει και ένα χρονικό όριο που λήγει η βίζα αν δεν τη χρησιμοποιήσεις (3 μήνες συνήθως). Δηλαδή δεν μπορείς να βγάλεις τη βίζα σήμερα και να επισκεφτείς τη χώρα μετά από 8 μήνες.

Για το Vietnam όμως λειτουργεί κάπως διαφορετικά. Συγκεκριμένα: όταν κάνεις αίτηση για τη visa, πρέπει να δηλώσεις από πότε θες να ισχύει (πιθανή ημερομηνία εισόδου στη χώρα). Από την ημερομηνία αυτή και μετά μπορείς να μπεις στη χώρα και να μείνεις για 30 ημέρες (τόση είναι η διάρκεια της). Πχ. Αν ζητήσεις η βίζα να ισχύει από 01/8/2008 τότε θα λήξει 30/8/2008 και μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα μπορείς να μπεις όποτε θες και να παραμείνεις έως τις 30/8. Αν όμως μπεις στη χώρα στις 25/8 και πάλι θα πρέπει να την εγκαταλείψεις στις 30/8.
Στην περίπτωση σου paragianna75 που υποθέτω πως ξέρεις ακριβώς πότε θα πας δεν έχει μεγάλη σημασία.

Αν περάσεις από την Καμπότζη στο Βιετνάμ το καλύτερο που έχεις να κάνει είναι να πας να βγάλεις τη Βιετναμέζικη βίζα στην πόλη Sihanoukville όπου το Βιετναμέζικο προξενείο εκεί σου εκδίδει τη βίζα σε 15 λεπτά, χωρίς υπερβολή! Χαμόγελο

Χωρίς να γνωρίζω, υποθέτω πως τα ταξιδιωτικά πρακτορεία που έχουν στους καταλόγους τους πακέτα προς το Vietnam θα μπορούν να αναλάβουν και τη visa

Ρίξτε μια ματιά και εδώ.
Καταγράφηκε

World Traveler: Ταξιδεύοντας στον κόσμο. Ιστορίες, εμπειρίες και συμβουλές
michail 68
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 03, 2008, 08:52:44 πμ »

εχω παει πολλες φορες βιετναμ και παντα μεσω καμποτζης. στο σιχανουκ βιλ πραγματι παιρνεις βιζα σε 10 λεπτα. αλλα και στην πνομ πενχ σε 2 μερες . η βιζα παντα εχει ημερομηνια εναρξης και ληξης. εξαρταται απο σενα ποτε θα ορισεις την ημερομηνια. η τελευταια φορα που εωγαλα βιζα ηταν τον γεναρη του 2007. για ενα μηνα εδοσα 29 $. στην ταιλανδη η βιζα ειναι ακριβοτερη και μπορει να σου παρει και μια εβδομαδα. αν εχεις αλλες αποριες μην διστασεις να με ρωτησεις η μπορεις να μου στειλεις και προσωπικο μηνημα
Καταγράφηκε
Hunting a Shadow
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 03, 2008, 11:21:36 πμ »

Ο Χριστός και ο Απόστολος. Είσαι διατεθειμένη να μπεις σε όλη αυτή τη διαδικασία αλληλογραφίας του διαβατηρίου σου; πριν 2 χρόνια (2006) πήγα Βιετνάμ Αύγουστο σαν κι εσένα, και η διαδικασία του να το στείλεις σε γειτονική πρεσβεία (στη Ρώμη συγκεκριμένα) δε σου δίνει καν ένα εχέγγυο πόσο καιρό θα πάρει, άσε που μπαίνεις σε διαδικασία να αποστέλεις το διαβατήριο σου, που εγώ προσωπικά δε θα το έκανα.
Η καλύτερη λύση και η πιο ενδεδειγμένη είναι να βγάλεις βίζα στη Μπανγκόκ. Μιχαήλ68 δεν εχεις δίκιο: η βίζα που κάνει μια εβδομάδα είναι άμα έχεις την πολυτέλεια του χρόνου, και στοιχίζει 35 ευρώ. Όλοι όμως βγάζουνε την express visa, την οποία παραλαμβάνεις είτε την ίδια μέρα απόγευμα-άμα πας νωρίς το πρωί- είτε το αργότερο την επόμενη μέρα. Το κόστος σε αυτή την περίπτωση είναι 50 ευρώ, δηλαδή περίπου 35$, όταν η διαδικασία αλληλογραφίας μαζί μετο κόστος της βίζας θα σου κοστίσουν παραπάνω και σε χρόνο και σε χρήμα. Μη το σκέφτεσαι, έχω περάσει τη διαδικασία 2 χρόνια πίσω και η καλύτερη λύση είναι να τη βγάλεις στην Ταϋλάνδη.
Καταγράφηκε
paragianna75
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 03, 2008, 05:09:33 μμ »

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις απαντήσεις σας , ήσασταν κατατοπιστικότατοι Χαμόγελο
Πράγματι το να στείλω σε μια γειτονική χώρα τα διαβατήρια για να μου βγάλουν εκεί βίζα δεν το προτιμώ καθώς πολλά γίνονται και πράγματα χάνονται μέσω courier και ταχυδρομείου.
Η μόνη λύση είναι αυτό το pre-approved letter ή μέσω Bangkok αφού είναι ο ενδιάμεσσος σταθμός μου πρός Ανόι.
Στην περίπτωση όμως που ο χρόνος παραμονής μου στην Βangkok είναι περιορισμένος θα αναγκαστώ να κινήσω διαδικασίες μέσω βιετναμέζικου ταξ.γραφείου για pre-approved letter που απο οτι κατάλαβα δεν το έχει κάνει κανείς για να μου πεί αν είναι σίγουρο η όχι.Anyway σας ευχαριστώ και πάλι για τις άμεσες απαντήσεις.
Γιάννα
Καταγράφηκε
paragianna75
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 27, 2008, 09:24:10 πμ »

Kαλημέρα!
επιτέλους ύστερα απο διαδικασία 10 ημερών (!) έχω την πολυπόθητη βιετναμέζικη βίζα στο διαβατήριό μου Χαμόγελο
Διάφορες περιστάσεις με ανάγκασαν να κινήσω διαδικασίες απόκτησης βίζας (και οχι pro-approved letter) πρίν ξεκινήσω απο Ελλάδα.Η επιλογή ήταν μια: να στείλω το διαβατήριο μου και της συνταξιδιώτισσάς μου -διπλό άγχος- σε ευρωπαϊκή χώρα μέσω courrier.H χώρα που επέλεξα ήταν η Δανία καθώς στην Κοπενχάγη υπάρχει βιετναμέζικη πρεσβεία και ένας Δανός φίλος μου ανέλαβε να πληρώσει τα έξοδα της βίζας που ήταν 400DKK η κάθε μία χωρίς να χρειαστεί να στείλω χρήματα απο Ελλάδα, απότι ξέρω τα courier δεν δέχονται μεταφορές χρημάτων.Αυτό που έχω να πώ είναι οτι ενώ η πρεσβεία μιλάει για 3 εργάσιμες ημέρες για να ολοκληρώσει την διαδικασία (είχε έτοιμα τα διαβατήρια την επόμενη μέρα!) υπολογίστε πολύ περισσότερες μέρες μέχρι να βγάλετε άκρη με την courier.Εύχομαι η επιλογή της συγκεκριμένης εταιρείας να ήταν ατυχής και να μην είναι όλες έτσι!
καλές διακοπές για τους αδειούχους του Ιουλίου  Σαρκασμός
Γιάννα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: