Traveltips Forum
Νοέμβριος 20, 2017, 04:11:58 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βολιβία  (Αναγνώστηκε 3059 φορές)
Fanh
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« στις: Μάιος 17, 2008, 03:09:01 μμ »

Γειά χαρά σε όλους!
Έχω αποφασίσει για το καλοκαίρι να πάω Βολιβια-Περού. Η πτήση που βρήκα για Λα Παζ αγγίζει τα 1500 ευρώ απλή μετάβαση. Είναι πολλά ή έτσι είναι οι τιμές όλο το χρόνο? Έχω αργήσει μήπως να ψάξω? Είναι Αθήνα -Μαδρίτη-Καράκας-Λα παζ με Iberia.Έχω άλλη εναλλακτικη? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 17, 2008, 07:40:07 μμ »

Φαντάζομαι ότι τα 1500 € είναι με επιστροφή  στην Αθήνα έτσι δεν είναι;
Γενικά οι τιμές των αεροπορικών για Ν. Αμερική ήταν πάντα κάτι παραπάνω από 1000 € (1200 – 1300) για τις εποχές υψηλής κίνησης και κοντά στα 1000 ή λίγο κάτω από αυτά τις εποχές χαμηλής κίνησης. Αλλά με το πετρέλαιο στα ύψη  όλες οι τιμές είναι πιθανές.  Μπορείτε επίσης να ελέγξετε  αν η πτήση προς / από Λίμα είναι (ελάχιστα) οικονομικότερη και να συνεχίσετε οδικώς προς τη  Βολιβία, πολλά από τα αξιοθέατα του Περού είναι στο δρόμο αυτό (gringo trail  Κλείσιμο ματιού ).

Επίσης -για λόγους προσαρμογής στο υψόμετρο σε συνδυασμό με το jet lag- μπορεί να μην είναι πολύ  καλή ιδέα η προσγείωση κατευθείαν στη Λα Παζ.

Σχετικά με άλλες εταιρίες που πετούν  προς Ν. Αμερική δείτε τη σχετική συζήτηση http://forum.traveltips.gr//index.php?topic=136.msg473#msg473

Για άλλες απορίες, ...εδώ είμαστε.
Καλή προετοιμασία! 
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
Fanh
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 17, 2008, 09:38:39 μμ »

Η πτήση είναι απλή μετάβαση! Επιστροφή από Λίμα με 920 ευρώ. Δηλαδή σύνολο κοντά στα 2500 ευρώ τα αεροπορικά πήγαινε έλα Έκπληξη. Σκέφτομαι να το αναβάλλω για του χρόνου το καλοκαίρι,λόγω δουλειάς μόνο καλοκαίρι μπορώ να φύγω. αν κλείσω εισιτήρια 5-6 μήνες νωρίτερα , κατά τον Ιανουάριο του χρόνου θα βρώ φτηνότερα ή πάλι οι ίδιες θα είναι οι τιμές λόγω καλοκαιριου?
Καταγράφηκε
Hunting a Shadow
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 17, 2008, 11:19:59 μμ »

Το νούμερο είναι τραγικό. 100 φορές να βρεις πρακτορείο να πας και να γυρίσεις, κι ας μη συμμετέχεις στο πρόγραμμα δηλαδή.
Δε ξέρω ποια εποχή διάλεξες,εγώ έβαλα ας πούμε ένα 6-20/8 και με KLM μου βγήκε στα 1800 ευρώ (μέσω Άμστερνταμ και Λίμα). Είναι καλύτερο από αυτό που βρήκες (και καλύτερη εταιρεία, με δεδομένο ότι η Iberia πιάνει πάτο), αλλά και πάλι ειναι πάρα πολλά, εγώ δε θα τα έδινα. Αν το έκανες π.χ. τον Οκτώβρη, με την ίδια εταιρεία το νούμερο πέφτει στα 1400 ευρώ, ενώ τον Ιούλιο έχει 1600 ευρω (15-28/7). Και πάλι πολλά πάντως, αν σκεφτείς πως για παρόμοιας διάρκειας ταξίδι και στην υψηλότερη σεζόν (Χριστούγεννα), για Μπουένος Άιρες πλήρωσα 1250 ευρώ. Ίσως φταίει ότι υπάρχει και δεύτερο hub στην πορεία σου για Βολιβία.
Καταγράφηκε
corto_maltese
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 19, 2008, 08:09:41 πμ »

Τα εισητήρια για Βολιβία είναι εξωφρενικά ακριβότερα από των γειτονικών χωρών π.χ. Περού. Αν έχεις αρκετές μέρες και θέλεις κυρίως να δεις τη Βολιβία, μία εναλλακτική λύση είναι να πετάξεις μέχρι Λίμα και μετά είτε οδικώς(αρκετές ώρες), είτε αεροπορικώς μέχρι τη λίμνη Τιτικάκα (Puno) και να περάσεις απέναντι που είναι η Βολιβία με πλοίο.
Τσέκαρε και πτήσεις αεροπορικών εταιρειών όπως Taca, Lan που δραστηριοποιούνται σε όλη την Λατ. Αμερική. Οι εταιρείες αυτές είναι καλές ασχέτως αν ακούγονται κάπως....Έχω πετάξει ακόμα και με τσέσνα των εταιρειών αυτών για Αμαζόνιο.
Αν σκεφτείς ότι πριν από 2 καλοκαίρια το εισητήριο για Αθήνα-Μαδρίτη-Καράκας-Λίμα ήταν στα 1.300 € καταλαβαίνεις ότι τώρα μία τιμή στα 1.400 € είναι μία χαρά (από ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα τόσο το βρήκα) !!
Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα πάντως και σ' αρέσει η Λατινική Αμερική με το σκεφτείς δεύτερη φορά...πρόκειται για εκπληκτικό ταξίδι.
Καταγράφηκε
Fanh
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 19, 2008, 10:45:43 πμ »

Τελικά βρήκα με KLM Αθήνα-Άμστερνταμ-Λίμα με επιστροφή 1400 ευρώ και Λίμα-Λα Παζ με 130. Οπότε με 1500 ευρώ σύνολο!
Καταγράφηκε
corto_maltese
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 19, 2008, 01:09:13 μμ »

Τελικά βρήκα με KLM Αθήνα-Άμστερνταμ-Λίμα με επιστροφή 1400 ευρώ και Λίμα-Λα Παζ με 130. Οπότε με 1500 ευρώ σύνολο!

Τζάμπα πράμα ! Κορόιδο τους έπιασες !!!
Πλάκα κάνω, αλλά δε νομίζω να βρεις φτηνότερα, οπότε μη χάσεςι τέτοιο ταξίδι .
Για λεπτομέρειες-πληροφορίες για περού μπορείς να ρωτήσεις ότι θες.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: