Traveltips Forum
Νοέμβριος 20, 2017, 04:14:23 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ληστρικά τα διόδια στη Σερβία  (Αναγνώστηκε 5694 φορές)
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« στις: Μάιος 05, 2008, 11:50:53 μμ »

Κατά την επιστροφή μας από το Βερολίνο οδικώς προς την Αθήνα (Μάιος 2008), τα διόδια που πληρώνουν στους αυτοκινητόδρομους της Σερβίας όσα αυτοκίνητα έχουν ξένες πινακίδες είναι πολλαπλάσια από αυτά που πληρώνουν οι σέρβοι (τα γκρεμίσατε, πληρώστε τώρα).  Για τη διάσχιση της  Σερβίας χρειάστηκαν 60 – 70 € περίπου. Μπορείτε να πληρώσετε με ευρώ και να πάρετε ρέστα σε ευρώ σε όλους τους σταθμούς διοδίων.

Διόδια θα πληρώσετε και για τον αυτοκινητόδρομο των Σκοπίων, αλλά τα ποσά είναι λογικά (1,60 - 1,70€). Τα ευρώ (κέρματα ή χαρτονομίσματα) γίνονται επίσης δεκτά στους σταθμούς διοδίων.
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
panixgr
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 08:28:22 πμ »

Στις πάμπολλες φορές που έχω πάει, δεν μπορώ να φανταστώ πως έχει σου συμβεί κάτι τέτοιο.
Και για το 1995 ή το 1999 να αναφερόσουν, ίσως και να το πίστευα ίσως και όχι.. αλλά τώρα....
Μπορείς να αναλύσεις τα έξοδα διοδίων κομάτι κομάτι?

Μήπως έκανες λάθος στα χρήματα που είχες?
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 11:41:16 μμ »

Πιθανώς  οι χρεώσεις να ήταν ακριβότερες για μας, επειδή οδηγούσαμε ένα VW Camper (στην Ευρώπη χρεώνεται σαν κοινό ΙΧ) αλλλά δεν είναι σπάνιες οι περιπτώσεις κυρίως εκτός Ευρώπης (και παλιότερα στα διόδια Σχηματαρίου (!)) να χρεωνόμαστε σαν φορτηγό εξαιτίας της ανακριβούς αυτόματης μέτρησης  ύψους (1,98 μ.).   Η άλλη πιθανότητα είναι να μας εξαπάτησαν  (τις περισσότερες φορές  δεν έδιναν απόδειξη).

Την επόμενη φορά θα είματε πιο προσεκτικοί πάντως.
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
panixgr
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 07:14:31 πμ »

Δεν ξέρω τι να πώ....
Στις περίπου 60 φορές που έχω περάσει από Σέρβικα διόδια, δεν μου έχει τύχει ποτέ να μην πάρω απόδειξη,
ενώ τουναντίον έχω πάρει απόδειξη από απίστευτα μέρη, όπως παλιά βενζινάδικα,κτλ...
Επίσης απίστευτες οι φορές, που επειδή δεν είχα μεγάλη εξοικίωση με τα δηνάρια, απλά άνοιγα το χέρι και άφηνα
τους διάφορους υπαλλήλους-πωλητές να πάρουν τα αναλογούντα....
Όπως εξήγησα αλλού, πολλές είναι οι φορές που κόντεψα να μην πληρώσω και καθόλου.
Μάλιστα σε κάποια φάση που προσπερνώντας το Νις ψάχνοντας απεγνωσμένα για βενζινάδικο, και αναγκαζόμενος να περάσω
τα 2α διόδια της εξόδου πλέον του Νις προς Βελιγράδι, και θέλοντας να διανυκτερεύσω στο Νις, εξήγησα στην κυρία υπάλληλο των διοδίων τι είχε συμβεί,
μου εξήγησε πως να γυρίσω πίσω, εννοείται δεν πλήρωσα φράγκο, ούτε κάρτα ούτε τίποτα, και μάλιστα την έβλεπα από μακριά από τον γκισέ της να με παρακολουθεί
και να μου κάνει νοήματα, μέχρι να βγώ στο αντίθετο ρεύμα.
Περιττό να πώ για τα ψητά του Νις  Κλείσιμο ματιού

Γενικά στην Σερβία ένα είναι το μεγάλο κόλπο για να περάσει κανείς όμορφα : ΣΕΒΑΣΜΟΣ
Όποιος το έχει, περνάει φανταστικές στιγμές σε αυτήν την φανταστική χώρα.
Φυσικά το ίδιο ισχύει και για πολλές άλλες χώρες, Βουλγαρία, πρώην Γιουγκοσλαβία, Γερμανο-Γαλλίες,κτλ..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2009, 10:35:52 πμ από panixgr » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: