Traveltips Forum
Σεπτέμβριος 25, 2017, 07:52:43 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σόφια  (Αναγνώστηκε 3074 φορές)
oikonomou
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« στις: Απρίλιος 10, 2008, 07:34:03 μμ »

Για οσους θελουν με λιγα λεφτα και σχετικα βολικα να ταξιδεψουν στο εξωτερικο η Σοφια αποτελει μια ευκολη και φθηνη αποδραση.
Εγω ταξιδεψα Δεκεμβρη μηνα για 3 μερες και την πρωτη μερα ειχαμε ασταματητη βροχη, τη δευτερη χιονι και την τριτη παγο, με λιγα λογια μονο οι ακριδες και ο θανατος των πρωτοτοκων ελειπε για το Βιβλικο σκηνικο. Οποιαδηποτε αλλη εποχη τα πραγματα θα ειναι πολυ καλυτερα.
Πως να πατε:
Απο Θεσσ/κη εχει 2 τρενα την ημερα το κοστος ειναι περιπου 15ευρω. το ταξιδι διαρκει 6 ωρες, οι γραμμες του τρενου περναγαν διπλα απο το δρομο που συνδεει αυτες τις 2 πολεις, ειναι στενος δεν εχει καμια σχεση με εθνικη οδο. Τα βαγονια που ειχαμε ταξιδεψει ηταν σε πολυ ανετα, ειναι τα βαγονια της αμα/χιας 500 Αθηνα - Θεσ/κη.
Η διαδρομη δεν ειναι εντυπωσιακη το σκηνικο της φυσης δεν αλλαζει ειναι παρομοιο με αυτο της Β. Ελλαδας, απλα θα δειτε χωρια μεσα στη φτωχια και την εγκαταληψη.
Οταν φτασετε:
Τα προαστεια της Σοφιας αποτελουνται απο τα κλασσικα Σοβιετικα μπλοκ και τους καταυλισμους των Ρομα, βεβαια σε ορισμενες περιοχες υπαρχουν καποια συμπαθητικα χαμηλα σπιτια. Ο σταθμος ειναι μεγαλος στα Σοβιετικα προτυπα, και προς Θεου κρατηστε το καλα στο μυαλο σας.
αν δεν εχετε ΛΕΒΑ το τοπικο νομισμα σε καμμια περιπτωση μην αλλαξετε σε ανταλακτηριο πουθενα και ας λεει 0 προμηθεια κτλ. εμενα με εκλεψαν. εδωσα 20 ευρω και μου εδωσαν 13 λεβα ενω το σωστο θα ηταν γυρω στα 19λεβα. Στη Βουλγαρια θα δειτε παντου τραπεζα πειραιως και πολλες αλλες τραπεζες ελληνικες εκει να αλλαξετε τα λεφτα σας.
Απο το σταθμο στην Οδο Βιτοσα... σαν την(Ερμου):
Πατε με τα ποδια δεν ειναι μακρια 10-15 λεπτα με τα ποδια στην οδο Βιτοσα υπαρχουν οι τραπεζες που ανεφερα πριν, ειναι η κεντρικη οδος της Σοφιας.
Διαμονη:
Μειναμε στο χοστελ Μοστελ, φθηνο καθαρο με καλες κριτικες στο κεντρο της πολης, βασικο προβλημα που εντοπισα ηταν οτι δεν ανοιγαν τα παραθυρα να αεριστει ο χωρος!(μπορει επειδη ηταν χειμωνας thats why)
Αξιοθεατα:
Το καλο στη Σοφια ειναι οτι ολα ειναι κοντα λεωφορειο χρειαζεσαι σε λιγες περιπτωσεις.
Ειδαμε τον καθεδρικο του Αλεξαντερ Νιεφσκυ που κανει μπαμ, η Αγια Σοφια χτιστικε στα Βυζαντινα χρονια, γενικα παιζει πολυ εκκλησια καθοτι ηταν σημαντικο Ορθοδοξο κεντρο. Το Τζαμι της Σοφιας Βρισκεται κοντα στην οδο Βιτοσα ειναι σχετικα μικρο, το 10% των Βουλγαρων ειναι μουσουλμανοι και πισω απο το Χαλιτέ η Εβραικη συναγωγη η μεγαλυτερη Σεφαραδιτικη στην Ευρωπη αν δεν κανω λαθος. Απο μουσειο πηγαμε στο National Historical museum ειναι παραεξω στα προαστεια εκει θελει λεωφορειο, αξιζε παντως, καλυπτει το Βουλγαρικο πολιτισμο απο ολες τις παραμετρους. Επισης προς το τελος της Βιτοσα υπαρχει και το National palace of culture εκει ο φιλος μου ο Αντωνης δεν αντεξε απο την Σοσιαλιστικη αρχιτεκτονικη περασμενων δεκαετιων και φυγαμε αρων αρων, θα χαρω πολυ αν μαθω οτι το ανακαινιζουν!
Φαι:
Φτωχα πραγματα, δεν ξερουν να τρωνε φαι στο δρομο δεν υπαρχει το προχειρο το φθηνο μονο τα φαστ φουν και γκουντις. 100% απογοητευση.
Απειρα καζινο κ αρκετα στριπ για το μεγεθος της πολης, δεν αναφερω περισσοτερα δεν θελω να κλεισω σπιτια στο τραβελτιπς!
Απο διασκεδαση παλι λιγα πραγματα δεν υπαρχει αυτη η ζωντανια που υπαρχει στην Αθηνα ή την Πολη. Θα τη χαρακτηριζα βαρετη πολη.
Το χαλιτε ειναι μια αγορα στο κεντο με φαγητα οχι τιποτα το εξαισιο στο δευτερο οροφο εχει κατι εστιατορια φθηνα, το Цум = TSUM ειναι το Μινιον της Σοφιας επι σοσιαλισμου! ειναι ενα μικρο εμπορικο κεντρο στο κεντρο και αυτο.  Αν και τωρα εχει ανοιξει και Mall απο οτι ακουσα.
Η Σοφια ειναι μια ησυχη πολη εως βαρετη εμενα προσωπικα δεν μου αρεσε, αν θυμηθω κατι αλλο το συμπληρωνω, αν γνωριζετε κ εσεις κατι συμπληρωστε.
Χαρης Οικονομου

Καταγράφηκε
corto_maltese
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 11, 2008, 12:47:37 μμ »

Λοιπόν είχα πάει Σόφια καμία εικοσιπενταριά χρόνια πριν...Ίσως η πιο αδιάφορη πόλη που έχω δει ποτέ. Φυσικά από τότε θα έχουν αλλάξει πολλά, απλά το αναφέρω γιατί  ήταν μία άχρωμη, άγευστη, άοσμη πόλη χωρίς ομορφιές, χωρίς ασχήμια, χωρίς κανένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό.
Φίλοι που ταξίδεψαν στα ενδότερα μου είπαν καλύτερα λόγια για την υπόλοιπη Βουλγαρία.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: