Traveltips Forum
Νοέμβριος 20, 2017, 04:12:38 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: MEXICO 'H KOYBA  (Αναγνώστηκε 3282 φορές)
VANA
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« στις: Μάρτιος 19, 2008, 10:15:48 πμ »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,

μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για μεξικό? Σκέφτομαι 3 εβδομάδες στα τέλη καλοκαιριού και θα ήθελα να μάθω ποιούς προορισμούς αξίζει να επισκεφτεί κανείς δεδομένου ότι πρόκειται για μεγάλη χώρα. Εγώ προσωπικά θέλω να συνδυάσω και τη χαλάρωση- διασκέδαση και κυρίως καλές παραλίες αλλά και την περιήγηση από ιστορικής πλευράς εννοώ.Ενναλακτικά θα ήθελα να έχω και κάποια γενική εικόνα από Κούβα.Έχω διαβάσει αρκετά και για τις δύο χώρες αλλά θα με ενδιέφεραν οι προσωπικές εμπειρίες των ταξιδιωτών.
Καταγράφηκε
cortes
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 23, 2008, 06:55:32 μμ »

Αγαπητή vana, το Μεξικό είναι πολύ μεγάλο για να το καλύψεις σε 3 βδομάδες και μάλιστα να το συνδυάσεις και με την Κούβα.
Το πρώτο που θα κάνεις είναι να πας στην πρωτεύουσα για να δεις το εθνικό μουσείο που είναι συγκλονιστικό. Από κει μπορείς να κάνεις μία εξόρμηση στο Τεοτιχουακάν, το σημαντικότερο αρχαιολογικό χώρο των Αζτέκων.
Η βασική ιδέα είναι να κάνεις τη διαδρομή από βορρά προς νότο και έτσι να καλύψεις το μεγαλύτερο μέρος της χώρας.
Έτσι μπορείς να κάνεις επίσκεψη σε κάποιες πόλεις της ενδοχώρας, όπως η Οαχάκα και η Πουέμπλα και από κει να πας οδικά νότια στη Μίτλα και στο Μόντε Αλμπάν. Συνεχίζεις για την επαρχία Τσιάπας, όπου αρχίζει ο κόσμος των Μάγια, με κορυφαίο το Παλένκε.
Κατά μήκος των συνόρων της Γουατεμάλας, θα πας στη Μέριντα και στο Κανκούν, όπου θα δεις τις πυραμίδες του Ουξμάλ και του Τσιτσεν Ιτζά. Το Κανκούν είναι σαν την Κόστα Μπράβα της Ισπανίας, δεν αξίζει. Το χρησιμοποιείς μόνο για να φύγεις, λόγω του αεροδρομίου του. Δυο ώρες νότια του Κανκούν είναι το Τουλούμ, με πιο εναλλακτικά ξενοδοχεία για πιο ψαγμένους ταξιδιώτες.
Αν θες να πας σε λιγότερο τουριστικά μέρη όμως, θα πρέπει να πας στο βόρειο Μεξικό, που είναι ένας άλλος κόσμος. Η Μπάχα Καλιφόρνια, έχει ερήμους, υπέροχα τοπία και θαυμάσιες παραλίες. Εκεί μπορείς να παρατηρήσεις και φάλαινες. Αξίζει επίσης η Γκουανταλαχάρα και το περίφημο τρένο στο Χάλκινο Φαράγγι. Αυτό το τελευταίο αν το κάνεις, θα τρελαθείς!
Οι καλύτερες παραλίες της χώρας - κατά τη γνώμη μου πάντα - βρίσκονται στον Ειρηνικό: από τις καλύτερες το Πουέρτο Βαγιάρτα και το Χουατούλκο. Να αποφύγεις το Ακαπούλκο, δεν λέει.
Στην Καραϊβική δεκάδες παραλίες, αλλά πολύ τουριστικοποιημένες. Ανάμεσα όμως από τα θέρετρα, θα βρεις πολλές ήσυχες.
Τελευταίο και σημαντικότερο: Το Μεξικό μαστίζεται από βίαιη εγκληματικότητα, κάτι που πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψην. Να ξέρεις από πριν σε ποιο κατάλυμμα θα μείνεις, και να μη μένεις σε πολύ απομακρυσμένα μέρη. Μείνε σε τουριστικές περιοχές με κόσμο, αλλά διάλεξε μικρά οικογενειακά ξενοδοχεία για να μην υποστείς το πολυφυλετικό σοκ μικρομεσαίων Αμερικανών και Ευρωπαίων...
Αν πάρεις κάποιες βασικές προφυλάξεις, θα διαπιστώσεις ότι η χώρα είναι υπέροχη και ο κόσμος πολύ φιλικός. Και η κουζίνα θα είναι κάτι που δεν θα ξεχάσεις ποτέ στη ζωή σου!
Καταγράφηκε
VANA
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 23, 2008, 12:21:28 μμ »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ CORTES ΓΙΑ ΤΑ TIS ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΙΚΑ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣE ΚΡΑΤΗΣΗ ΕΙΣΗΤΗΡΙΩΝ ΓΙΑ ΚΟΥΒΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ. ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙ ΚΟΥΒΑ Ή ΜΕΧΙΚΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ HURRICANE SEASON.  ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΣΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΟΣΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ FORUMS?ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΔΕΙΑ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΑΞΙΔΙ.ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΧΡΗΣΙΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ Ή ΝΑ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΩ!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: