Traveltips Forum
Δεκέμβριος 07, 2021, 05:28:40 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα:

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ιστάνμπουλ  (Αναγνώστηκε 5396 φορές)
oikonomou
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« στις: Μάρτιος 07, 2008, 08:22:09 μμ »

Πιστευω οτι ο corto_maltese εχει καλυψει το θεμα,
Εγω εχω επισκευθει την Κων/λη 3 φορες, απο το 2005 πηγαινω καθε χρονο, εχει γινει το χωριο μου,
Σε αυτο το θεμα θα περιγραψω το πως μας βλεπουν οι Τουρκοι, εχω αρκετους φιλους Τουρκους οποτε ξερω πανω κατω τι γινεται καθως και την Πολη που δεν βλεπουν οι τουριστες.
Να επισημανουμε οτι η Κων/λη δεν ειναι η πιο δυτικη, μοντερνα και ανοιχτομυαλη πολη της Τουρκιας, τα σκηπτρα τα κατεχει η Σμυρνη.  Με την εισροη εκατομμυριων μεταναστων απο την ανατολια η Κων/λη εχει αλλοιωθει κ εχει διασπασθει.  Υπαρχουν συνοικιες σαν το Λος Αντελες κ το Σαν Φρανσισκο και υπαρχει κ μια Τεχερανη λιγο πιο κατω.
Οι Istanbulites οι γηγενεις κατοικοι αυτης της πολης ειναι πλεον μια μικρη μειονοτητα στον Τουρκικο ωκεανο, παρολα αυτα ξεχωριζουν, αποτελουν τη μεσαια κ ανωτερη κοινονικη ταξη, ειναι ανοιχτομυαλοι και αστοι, οπως ακριβως με τους δικους μας Πολιτες που αν και ηρθαν στην Ελλαδα κατω απο δυσκολες συνθηκες στην πλειοψηφια τους μεσα σε λιγα χρονια καταφεραν να ανακαμψουν οικονομικα κ κοινωνικα.  Οι υπολοιποι Τουρκοι δεν εχουν αστικη νοοτροποια το παλευουν ομως. Οι μεγαλες πολεις στην Τουρκια παρουσιαζουν τεραστιες διαφορες απο τις μικρες πολεις των 150,000 κατοικων και τα χωρια καθως στα τελευταια δεν υπαρχει τιποτα να κανεις!
Οι κλασσικες ερωτησεις που μου εκαναν οι Τουρκοι φιλοι μου:
Εσεις οι Ελληνες πιστευετε πολυ στο Θεο εσυ εισαι θρησκος? Ειναι αληθεια οτι ο μεσος Τουρκος ειναι ειναι περισσοτερο αθεος απο τον μεσο Ελληνα, το κρατος ειναι χωρισμενο απο τη θρησκεια.  Ουσιαστικα ετσι κ εισαι θρησκος στην Τουρκια εισαι λιγο στη μαυρη λιστα.  Ο φιλος μου ο Αλεξ που ειναι Αρμενιος κ Χριστιανος κ εχει Τουρκικο διαβατηριο μου ειπε οτι οταν πηγε στο στρατο δεν ειχε κανενα απολυτως προβλημα, οι διοικητες στο στρατο οργανωναν ¨παρτυ¨ με αφθονη μπυρα κ αλλα αλκοολουχα κ οποιος δεν επινε η δεν ετρωγε (μαλλον χοιρινο) τον σημειωνανε! Ο στρατος στην Τουρκια ειναι προοδευτικη δυναμη, θεματοφυλακες του Ατατουρκ. Η Τουρκια του 70΄ηταν πολυ πιο φιλελευθερη απο οτι ειναι τωρα (αυτο συμβαινει κ στον υπολοιπο μουσουλμανικο κοσμο αλλα μαλλον κ στην Ελλαδα), μου ελεγε ενας φιλος μου οτι η μανα του κυκλοφορουσε με το πιο κοντο μινι στην Αγκυρα και ολα ηταν μια χαρα, τωρα αν μια κοπελα το κανει αυτο την λενε που...
Εσεις οι Ελληνες εχουμε ακουσει οτι δεν μας θελετε ειναι αληθεια? Μικροτερο ποσοστο Τουρκων εχουν ανθελληνικα αισθηματα αντιθετα με τους Ελληνες που θεωρουν την Τουρκια νουμερο 1 εχθρο. Τους εξηγω οτι ειστε 70 εκ.  ενω εμεις μονο 10εκ κ ειναι φυσιολογικο ορισμενοι να αισθανονται φοβο απεναντι σε εναν μεγαλο γειτονα, παντως οι περισσοτεροι Τουρκοι νομιζουν οτι ειμαστε 40 -50 εκ, εγω τους λεω απλα οτι κανουμε πολυ θορυβο.
Σοκαρονται μολις τους λεω οτι εχουμε πολλες κοινες λεξεις και φαγητα και τραγουδια κ ουσιαστικα ειναι ο πιο κοντινος πολιτισμος και οτι η μονη διαφορα ειναι στο θρησκευμα και βασει αυτου χωριστικαμε οπως το Πακισταν με την Ινδια.
Μας θεωρουν πλουσιους ευρωπαιους και μας υπολογιζουν περισσοτερο απο οσο εμεις πιστευουμε.
Στο μεσο κατοικο της Πολης μαλλον δεν του αρεσει η πολη του, την θεωρει τεραστια, ο καθενας λοιπον μενει στο προαστειο του παρα πολυ σπανια κατεβαινουν στο κεντρο μερικοι δεν εχουν κατεβει ποτε! *δεν μιλαμε για τη νεολαια, αναφερομαι σε πιο μεγαλες ηλικιες, το κεντρο θεωρειται αρκετα λαικο, αν κ τα τελευταια χρονια εχει κανει στροφη σαν μια πιο alternative συνοικια και το εχουν πετυχει,
Η Ιστανμπουλ εχει κ παμπολους φτωχους οι οποιοι επιβιωνουν με λιγοτερα απο 250 ευρω το μηνα χωρις καμια προνοια απο το κρατος ουτε καν συνταξη.
Η θεση των ομοφυλοφιλων στην Τουρκια ειναι παρομοια με αυτη της Ελλαδος το 1985, δεκαδες τραβεστι κυκλοφορουν στην πλατεια Τακσιμ κ στα γυρω στενα το βραδυ οι περισσοτερες τραβεστι εχουν εγκαταληψει τις οικογενειες τους στην επαρχεια.. πονεμενες ιστοριες,
Εγω προσωπικα ζω στην Ιστανμπουλ, δουλευω στο λονδινο βλεπω τους γονεις μου στην αθηνα αλλα μια εβδομαδα το χρονο οπωσδηποτε στην Κων/λη,
Οσοι δεν εχουν παει καμια δικαιολογια δεν γινεται δεκτη.
αθηνα - θεσ/κη:ΟΣΕ αμαξ/χια 500 15ευρω
Θεσ - Ιστ :http://www.valeriatours.gr/valeriatours εχουν 2 δρομολογια την ημερα απο τις πολεις τη Β Ελλαδας για Ιστ, πολυ καλες τιμες κ φοβερα λεωφορεια
Παμπολα Χοστελ κυριως στην περιοχη γυρω απο την Αγια Σοφια οπου εχουν μοναδικο feeling καλυτερη ομως τοποθεσια ειναι τα χοστελ κοντα στην ιστικλαλ τζαντεσι οπου γινεται κ το σχετικο τσιριπιπι
Το φαι πεντανοστιμο κ παντου, παντου πουλανε φαι, ηταν φτηνο το φαι στην Ιστανμπουλ τωρα εχουν ανεβει οι τιμες.
Δεν ειναι τοσο βρωμικη οσο πιστευουν οι Ελληνες,
Τα υπολοιπα τα καλυπτουν οι ταξιδιωτικοι οδηγοι με καθε λεπτομερεια.
Ακομα εδω ειστε?....
Ακ
Καταγράφηκε
psychotravel
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 28, 2008, 10:36:12 πμ »

kalimera file. me lene antoni k edw k 2 bdomades zw monima logw ergasias stin alexandroupoli ston evro. an k ntrepomai poli gi auto pou tha sou pw, eimai 28 etwn k den exw taksidepsei akomi ektos synorwn. i egkatastasi mou stin alexpoli mou ebale amesws sto mialo mou ena prwto taksidi stin Poli. gia auto sou stelnw auto to minima, gia na rwtisw ti proteineis apo fagito, aksiotheata, cafe, bars ktl. kserw oti einai too much. an den exis xrono to katanow. thanks in advance, antonis
Καταγράφηκε
oikonomou
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 29, 2008, 12:30:52 πμ »

Πολυ φτηνα, σχετικα βολικα, γρηγορα απο την Αλεξ/λη θα εισαι στην Κων/λη.
Με λεωφορειο/νυχτερινο τρενο/μεσημεριανο τρενο απο το Πυθιον (δεν το προτεινω)
Αρχικα παρε ενα χαρτη να δεις πως ειναι η δομη της πολης.  Μην περιφερεσε με τους χαρτες διερωτομενος οδους δρομους περιοχες, φυσικα κ θα το κανεις αλλα διακριτικα, εχει αρκετους τυπους που θα σε προσεγγισουν για ξενοδοχειο - εστιατοριο κλτ... εσυ μακρια απο αυτους, καλα μην φοβασε ανθρωπακια ειναι. Οσο λιγοτερο τουριστας φαινεσαι τοσο φθηνοτερα τι βγαζεις, εγω επειδη μιλαω λιγα τουρκικα τη βγαζω καθαρη! Α επισης μην περιμενεις ολοι να μιλανε αγγλικα, γι αυτο παρε εναν οδηγο που εχει μεσα χαρτες αξιοθεατα κτλ...
Οι τιμες εχουν ανεβει στην Πολη, αλλα και η ιδια η πολη εχει σουλουποθει τα τελευταια χρονια.
Σιγουρα τα ξενοδοχεια γυρω απο την Αγια Σοφια εχουν μοναδικη ατμοσφαιρα, αλλα ειναι μακρυα απο τη νυχτερινη ζωη της πολης καθως και απο τις συγκοινωνιες. Με βλεπεις δεν προτεινω τπτ απλα αναφερω, δεν ξερω τα γουστα του καθε ανθρωπου.
Εγω στην Κων/λη κατεβαινω εντελως χυμα, την τελευταια φορα πηγα για 1 μερα, ηθελα να φαω προφιτερολ στο ιντζί (INCI) ειναι στην Istiklal Cadessi (δεν φαινεται ευκολα το μαγαζι) 10μετρα διπλα απο το ελληνικο προξενειο, εκει να πας! η Κων/λη εχει τοσα μαγαζια τοσα εστιατορια, καφε, μπαρς κλαμπς που μπορεις να τα βρεις ευκολα, δεν μπορω να προτεινω κατι παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες τιμες γουστα κτλ.. εγω την εχω βγαλει στην κων/λη 4 μερες τα υπολογιζω ολα μεσα μεχρι κ το εισητηριο του μετρο απο γλυφαδα - σταθμο λαρισης χαλασα 155 ευρω, οποτε βλεπεις αναλογα.
Το φαγητο στο δρομο (για τα γωνιακα ντονεραδικα οχι τους μικροπωλητες)ειναι οκ, δεν ειχα προβλημα ουτε με το φαγητο ουτε με το νερο της βρυσης, δεν ειχα προβλημα υγειας.
Ντονερ - γλυκα - Αιρανι- ελμα τσαι = τσαι μηλου κουλουρια  λουκουμια ψωμι -- μ αυτα τρεφομαι οταν παω στην ιστ.
Η συγκοινωνια ειναι λιγο πολυπλοκη μετρο - τραμ λεωφορεια δεν συνδεονται καλα.
Το τουρκικο πρωινο ειναι: ντοματα αγγουρι ελιες τυρι ψωμι βουτυρο μαρμελαδα/μελι καφες/τσαι.. μπορει να σου φανει καπως, στο χοστελ που εμενα το ψωμι ειναι το κατι αλλο!!
Φιλε με 2 λογια πηγαινε κ γινε ενα με τα 16000000 δεν υπαρχει αλλη απολαυση, πλουσιοι, φτωχοι, ξανθοι, σκουροχρομοι, ψηλοι, κοντοι, ευγενικοι, αγριοφατσες, ροκαδες ,τραβεστοι, εθνικιστες, αναρχικοι, ισλαμιστες, κεμαλιστες, ......

http://www.turkeytravelplanner.com/go/Istanbul/Transport/bus_ist_athens.html
αυτοειναι ενα καλο σαιτ,
δεν εχω αλλο χρονο τα ξαναδιαβαζω και θυμηθω κατι αλλο συμπληρωνω, ψαξε στο ιντερνετ για την πολη κ αν εχεις καποια αποροια ρωτα.

Α ασχετο φλας με ηρθε, να ξερεις οτι η ασιατικη πλευρα ειναι η μοντερνα συγχρονη κ ανετη, ειχα παει σε μια περιοχη το Μποσταντζι Bostanci που ειναι σαν τη γλυφαδα
Καταγράφηκε
michail 68
Αρχάριο μέλος
*
Φύλο: Ανδρας

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 29, 2008, 08:36:17 πμ »

αγαπητε οικονομου το μελος πσυχοτραβελ σου εκανε μια ερωτηση αλλα κατα την γνωμη μου του εγραψες ενα κατεβατο απο γενικολογιες χωρις στην ουσια να τον εχεις βοηθησει. επειδη και εγω απο κακη η ελειπη πληροφορηση ειμαι παθων θα ηταν καλυτερα να του ελεγες με λιγα λογια τι να δει που να μεινει που να διασκεδασει και αν ηταν δυνατον και τιμες. ευχαριστω μιχαλης
Καταγράφηκε
oikonomou
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 31, 2008, 03:58:52 μμ »

Φιλε μου δεν εχεις αδικο, την εγραψα τη Βιβλο παλι.!
Ομως απο την αλλη το ιντερνετ λεει τα παντα για την Κωνσταντινουπολη, εκει ο καθε ταξιδιωτης μπορει να σχεδιασει το ταξιδι του αναλογα με τις ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ και τα ΧΡΗΜΑΤΑ που διαθετει.
Συμβουλες τυπου μεινε σε αυτο το ξενοδοχειο φαε εκει δες αυτο, ειναι σαφεστατα χρησιμες, για προορισμους ομως που το ιντερνετ δεν σε διαφωτιζει ιδαιτερα, οπως πχ Υεμενη Νεπαλ Λιβυη, δεν θα βρεις κ τα παμπολα σαιτ για αυτες τις χωρες.
Ευτυχως για την Πολη το ιντερνετ δουλευει καταπληκτικα!με τιμες, σχολια, κριτικες κ εικονες.
Εγω προσωπικα για την Κων/λη εχω βαλει ενα λινκ για το πως να παει καποιος απο τη Θεσ/κη, ειναι μια πληροφορια που δυσκολα καποιος τη βρισκει στο ιντερνετ.
Καλυτερα καποιος να βασιζεται στον εαυτο του οταν ξεκινα ενα ταξιδι και να ειναι οσο πιο ετοιμος γινεται, εχοντας παντα κατα νου μερικες συμβουλες κ εμπειριες απο αλλους παρα να ακολουθει πιστα συμβουλες αλλων.
Οικονομου...

Καταγράφηκε
corto_maltese
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 03, 2008, 02:16:53 μμ »

Επισκέφτηκα την Πρωτοχρονιά που πέρασε την Κωνσταντινούπολη και σχετικά με τα ερωτήματα που μπήκαν από φίλους του site θα μπορούσα να πω τα εξής:
Λογικά αν κάποιος ταξιδεύει για πρώτη φορά εκτός Ευρώπης η Πόλη θα τον συνεπάρει αφού συνδυάζει και χρώματα (κι αρώματα) Ανατολής, αλλά και Ευρωπαϊκό στυλ.
Θα πρότεινα να αποφύγει κάποιος να μείνει σε ξενοδοχεία της περιοχής πλ. Ταξίμ, όπου εκεί συρρέουν πολλά γκρούπ και είναι πολύ άχρωμα, κάπως σαν τα δικά μας του κέντρου.
Η Ιστορική γειτονιά της Πόλης (Sultanahmet) έχει μερικά πολύ ωραία μικρά ξενοδοχεία και βρίσκεται πολύ κοντά σε ότι θα ήθελε να δει κανείς το πρωί (αγιά Σοφιά-μπλέ Τζαμί-Υδραγωγείο, σκεπαστό παζάρι κλπ.)
Εκτός των σημαντικών ιστορικών μνημείων υπάρχουν δεκάδες πράγματα να δει και να κάνει κανείς. Ανάλογα με το χρόνο και το στυλ που ταξιδεύει κανείς μπορεί να επιλέξει. Κατά την υποκειμενική μου γνώμη θα ήταν προτιμότερο να περιοστεί κάποιος στα πολύ μεγάλα ιστορικά μνημεία (Αγιά Σοφιά-Υδραγωγείο-Μπλε Τζαμί) και να "σπαταλήσει" το χρόνο του τρώγοντας-πίνοντας-δοκιμάζοντας-κάνοντας χαμάμ-καπνίζοντας αργιλέ-ψωνίζοντας στις τόσο διαφορετικές μεταξύ τους γειτονιές.

Καταγράφηκε
oikonomou
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 07, 2008, 04:06:29 μμ »

Παμπολα χοστελ υπαρχουν στo Akbiyik sokak ενας δρομος 2 τετραγωνα κατω απο την Α. Σοφια κ το Μπλε Τζαμι. Επισης υπαρχουν κ πολλα ξενοδοχεια, η εν λογω περιοχη λεγεται Σουλταναχμετ ή κ Τζάνκουρταραν
Εναλλακτικη λυση αποτελει το χοστελ  Istanbul world Hostel στο Galipdede sokak που ειναι προεκταση της Istikal Caddesi στην περιοχη του Γαλατα.
Η πρωτη περιοχη ειναι το παλιο ιστορικο κεντρο της Πολης, αρκετα αβολη συγκοινωνια αλλα αν ανεβεις στην ταρατσα του ξενοδοχειου κ δεις τη θαλασσα του μαρμαρα την Α Σοφια κ τα Τζαμια δεν θες κατι αλλο, η δευτερη περιοχη δεν ειναι κ τοσο ονειρικη εχεις ομως ευκολη προσβαση στο Βοσπορο κ στην πλατεια Ταξιμ απο οπου υπαρχει μετρο κ αφετηριες λεωφορειων, εχει καλλιστη νυχτερινη ζωη κ παμπολα μαγαζια καθε τυπου
http://www.hostelworld.com/
εγω προτιμω τη δευτερη κ το συγκεκριμενο χοστελ ειναι αρκετα φθηνο μ ωραιο πρωινο καθαρο για χοστελ γενικα ειναι καπως προσεγμενο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: