Traveltips Forum
Σεπτέμβριος 25, 2017, 02:06:33 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η.Π.Α.  (Αναγνώστηκε 6233 φορές)
cortes
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 11:49:18 μμ »

Μόλις γύρισα από ένα υπέροχο ταξίδι στις Η.Π.Α. Πήγα Λος Άντζελες και μετά Νέα Υόρκη.
Το Λος Άντζελες πρώτα: Θερμοκρασία 25 βαθμοί μέσα στο Φλεβάρη!
Αν και οι αποστάσεις είναι τεράστιες - έμενα στο Λονγκ Μπητς που απέχει 55 χιλιόμετρα από το κέντρο - οι συγκοινωνίες είναι άριστες. Με το μετρό έκανα 1 ώρα μέχρι το κέντρο και μετά στο Χόλιγουντ, σύνολο 27 στάσεις. Τιμή: ημερήσια κάρτα 5 δολλάρια, δηλ. λιγότερο από 4 ευρώ.
Το Χόλιγουντ κορυφαίο, με επίκεντρο την Sunset Boulevard, την Melrose και την Robertson. Εκεί καταλαβαίνεις πόσο μπροστά είναι οι άνθρωποι αυτοί και πόσο λάθος είμαστε εμείς που τους ονομάζουμε κοροϊδευτικά αμερικανάκια.
Πήγα στο μεγαλύτερο σιντάδικο του κόσμου, το περίφημο Amoeba, με cd, που ξεκινούν από 1 δολλάριο!
Ροκ, εναλλακτικές σκηνές, electronica και ότι άλλο θες. Εκατομμύρια cd, από όποιο καλλιτέχνη μπορείς να φανταστείς. Συγκροτήματα που ούτε τα έχουμε ακούσει ποτέ, μέχρι Θεοδωράκη, Αρβανιτάκη - και κρατηθείτε: Βανδή !!!!!!!!
Φαγητό θεϊκό, τέλεια εστιατόρια, εκπληκτική εξυπηρέτηση, υπέροχη μουσική και χαμηλές τιμές. Ξέρεις τι είναι να τρως στην Sunset, ή στη Σάντα Μόνικα, με θέα τον Ειρηνικό, ανάμεσα στους φοίνικες και να παραγγέλνεις κάτι πιάτα απίστευτα και να πληρώνεις τα μισά από ότι θα πλήρωνες στην Ελλάδα? Και να σου φέρονται τόσο καλά?
Άλλο τοπ, το μουσείο μοντέρνας τέχνης, ένα από τα καλύτερα στον κόσμο.
Επίσης το Walt Disney Concert Hall, το τελειότερο μέγαρο μουσικής του πλανήτη, σχεδιασμένο από τον φοβερό Frank Ghery, που έχτισε το μουσείο Guggenheim στο Μπιλμπάο.
Και φυσικά τα Universal Studios, που σε κάνουν να μονολογήσεις: Μα τι έχουν φτιάξει αυτοί οι άνθρωποι!!
Να μπαίνεις στο σπίτι του τρόμου και να παθαίνεις συγκοπή από την τρομάρα σου: Να περνάς ανάμεσα από πτώματα που ζωντανεύουν, να βυθίζεσαι στο απόλυτο σκοτάδι και να σε κυνηγάνε ζόμπι και βρυκόλακες και να ξεφεύγεις παρά τρίχα από τον σχιζοφρενή δολοφόνο με το πριόνι!
Να βλέπεις κόσμους κατεστραμένους από πυρηνικές εκρήξεις και τον Arnold ολοζώντανο μπροστά σου, να σε πυροβολεί, ή να σε κυνηγάνε μούμιες στην Αίγυπτο και τυρανόσαυροι στο Jurassic Park. Να προσπαθείς να βγείς από στοές του μετρό που καταρρέουν από σεισμούς και να πετάγονται καρχαρίες δίπλα σου.
Μία ολόκληρη ημέρα δεν φτάνει.
Στη Ντίσνευλαντ δεν πήγα, είχα πάει σε παλιότερο ταξίδι.
Τώρα η Νέα Υόρκη: 0 βαθμοί και χιόνι.
Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη πόλη σαν αυτή. Τα κτίρια της καταπληκτικά, κτίρια των αρχών του 20ου αιώνα, ουρανοξύστες art deco και bauhaus, γλυκύτατοι άνθρωποι. Ότι μας λένε εδώ είναι μπούρδες. Εγκληματικότητα χαμηλή, παίρναμε το μετρό μετά τα μεσάνυχτα - λειτουργεί όλη τη νύχτα, κυκλοφορούν γυναίκες μόνες το βράδυ, παντού φώτα και κόσμος. Αυτά στο Μανχάταν, για το Μπρονξ δεν ξέρω.
Το Metropolitan Museum, είναι must, οι αίθουσες με τους ελληνικούς θησαυρούς είναι ότι καλύτερο μπορεί να δει κανείς. Παρουσιάζονται με τέτοιο τρόπο, που νιώθεις περήφανος, παντού μνημονεύεται η Ελλάδα. Οι αρχαιότητες μας στο Metropolitan, είναι νομίζω οι καλύτεροι πρεσβευτές μας στην Αμερική. Στο μουσείο έχει πολυτελή εστιατόρια, όπου τρως με συμφωνική μουσική.
Το μουσείο φυσικής ιστορίας, το μεγαλύτερο του κόσμου, είναι άλλος πλανήτης στην κυριολεξία. Έχει ένα καταπληκτικό πλανητάριο - αυτή την εποχή παρουσιάζεται το Cosmic Collisions - Κοσμικές Συγκρούσεις. Το μουσείο έχει μέσα υπερθεάματα, ακόμα και νυχτερινές ξεναγήσεις, μετεωρίτες και τα πιο παράξενα ζώα του πλανήτη. Για να το δεις όλο, χρειάζεσαι γύρω στις 3 ημέρες.
Στο Μπροντγουέη, παίζονται καταπληκτικά μιούζικαλ. Είδαμε το Mama Mia, που παίζεται και στην Αθήνα - αλλά από τον λονδρέζικο θίασο - και το Frankenstein Junior, κλαίγαμε από τα γέλια. Απίστευτος επαγγελματισμός...
Στο Village, φάγαμε σε εκπληκτικό κινέζικο και είδαμε την πολυκατοικία που διαδραματιζόταν η κωμική σειρά Friends. Παίξαμε χιονοπόλεμο στο Central Park και ζηλέψαμε τους Νεουρκέζους που έκαναν πατινάζ στον πάγο. Πήγαμε στο Staten Island με το πλοίο - δωρεάν παρακαλώ - για να δούμε το άγαλμα της Ελευθερίας.
Για να μη σας κουράζω, θέλω να σας πω, ότι τη μεγαλύτερη εντύπωση μου έκαναν τα εξής:

1. Η ευγένεια, το χαμόγελο  και η καλή διάθεση των ανθρώπων, είτε ήταν σερβιτόροι, καταστηματάρχες, ταμίες, είτε ήταν ο απλός κόσμος στους δρόμους, που όποτε ρωτούσαμε, μας βοηθούσε με προθυμία να βρούμε τον προορισμό μας. Καμία σχέση με τους μονίμως μουτρωμένους και κατσουφιασμένους έλληνες, που όλο νομίζουν ότι αδικούνται και όλο γκρινιάζουν.

2. Οι χαμηλές τιμές:
Ξενοδοχείο Hyatt Long Beach 40 ευρώ το άτομο σε δίκλινο.
Ξενοδοχείο Sheraton Manhattan 50 ευρώ το άτομο σε δίκλινο. Τιμές από το internet.
Φαγητό σε κυριλέ εστιατόρια 50 ευρώ τα 2 άτομα, σε τουριστικά 20 ευρώ τα 2 άτομα.
Εβδομαδιαία κάρτα μετρό στη Ν.Υόρκη: 15 ευρώ.
Ημερήσια κάρτα μετρό στο Λ.Α.: 2 ευρώ. Μήπως μας παραχρεώνουν εδώ στην Ελλάδα?
Οι οργανωμένες εκδρομές όμως είναι πολύ ακριβές, γιατί πληρώνουν οδηγούς και ξεναγούς, που παίρνουν μεγάλους μισθούς.

3. Value for money: Πληρώνεις και έχεις το καλύτερο. Τα λόγια περιττεύουν.

4. Η καθαριότητα και η οργάνωση. Ζουν σε άλλο αιώνα οι άνθρωποι!!!! Εμείς βλέπουμε Λαμπίρη.

5. Σεβασμός στο περιβάλλον. Τεράστια δέντρα μέσα στις πόλεις, πράσινο και παντού ανακύκλωση.

6. Απαγορεύεται το κάπνισμα ΠΑΝΤΟΥ. Εμείς βήχουμε και βρωμοκοπάμε.

7. Σεβασμός στους πεζούς. Εμείς σκοτωνόμαστε από μαγκιά και κόμπλεξ.

Αυτά τα λίγα.
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 21, 2008, 05:25:33 μμ »

Με άφησες άφωνο...
Πάντα αναρωτιόμουν αν αξίζει  να επισκεφτεί κανείς τις Η.Π.Α.
Σκεφτόμουν ότι μάλλον θα είναι πολύ ακριβά (value for money), έχουμε δει τόσες πολλές εικόνες Αμερικής στον κινηματογράφο και στην τηλεόραση ώστε όλη μαγεία του καινούργιου θα έχει πάει περίπατο, ενώ (προκατάληψη; ) η γενικότερη ποιότητα στην οποία μας έχει συνηθίσει η Ευρώπη (εξαιρείται η Ελλάδα)  είναι πιθανό να έχει δώσει τη θέση της στην υπερβολή και το κιτς.

Διαβάζοντας το μήνυμά σου cortes  νομίζω ότι χρειάζομαι κάποια αναθεώρηση.  Στριφογύρισμα ματιών

Σε ευχαριστώ για  το κίνητρο...

Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
cortes
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 21, 2008, 07:29:41 μμ »

Αγαπητέ Chaimantas, πάλι θα σου φάω το χρόνο σου.  Χαμόγελο Δεν είναι τυχαίο που οι  ΗΠΑ είναι παγκόσμια δύναμη. Άσχετα με τις πράξεις της ηγεσίας τους, αν πας, θα διαπιστώσεις ότι όλοι δουλεύουν και δεν χαζεύουν περιμένοντας να περάσει το οχτάωρο. Μόνο σκληρή δούλειά μπορεί να δώσει τέτοια αποτελέσματα. Ούτε καφετέριες γεμάτες με ανθρώπους παραγωγικής ηλικίας το καταμεσήμερο, ούτε αργόσχολες γκόμενες που οδηγούν με το κινητό στο χέρι. Απλά όλοι δουλεύουν. Και αποδίδουν φυσικά.
Αυτά που έγραψα είναι πολύ λίγα σε σχέση με αυτά που πήρα από αυτό το ταξίδι. Το κυριότερο είναι ο σεβασμός στον άλλο και στα χρήματα του. Γιαυτό και έχουν βρει χιλιάδες τρόπους να σου τα παίρνουν με τον καλύτερο τρόπο. Αλλά λες χαλάλι! Τουλάχιστον αξίζει τον κόπο.
Κάτι άλλο που είδα και τρελάθηκα: Ανθρώπους με πολιτικά συνθήματα στα μπλουζάκια τους, του τύπου: ο Μπους είναι πολύ βλάκας για να μας κυβερνά.
Ας γινόταν εδώ κάτι τέτοιο και θα είχαμε λυντσαρίσματα.
Άρα η ελευθερία της έκφρασης ισχύει και πίστεψε με, είναι πολλοί που αντιδρούν στην εξωτερική πολιτική της κυβέρνησης. Τώρα για το κιτς, αυτό ισχύει για πόλεις-φαντασμαγορίες όπως το Λας Βέγκας. Οι προοδευτικές μεγαλουπόλεις όμως, όπως το Λος Άντζελες και η Νέα Υόρκη, έχουν τέτοιο δυναμικό τέχνης και διανόησης, που εμείς ούτε το φανταζόμαστε.
Έχουν τέτοιο απίστευτο πλούτο, που έχουν αγοράσει το σύμπαν και το έχουν μεταφέρει στα μουσεία τους, για να μην αναφέρω τις αμέτρητες γκαλερί - όχι σαν τις δικές μας τις ημιυπόγειες, ή τις δήθεν, αλλά δυναμικές ιδιωτικές επιχειρήσεις, που εκθέτουν Πικάσο, Ματίς και Γκογκέν.
Να σου πω για το Μετροπόλιταν, όπου πηγαίνουν τα σχολεία και τα παιδάκια του δημοτικού συναρμολογούν μικρούς Παρθενώνες και επιλέγουν ηλεκτρονικά φιλοσόφους όπως ο Πλάτων και ο Σωκράτης?
Να σου πω ότι στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, οργανώνονται βραδιές - nights in the Museum - όπου τα παιδιά με τους δασκάλους τους περνούν τη νύχτα στο μουσείο και κοιμούνται με υπνόσακους ανάμεσα στα προϊστορικά εκθέματα?
Μήπως για τις επισκέψεις των δημοτικών σχολείων στο Walt Disney Concert Hall, όπου τα παιδάκια μαθαίνουν να ξεχωρίζουν τη μουσική του Μπετόβεν, από εκείνη του Μπαχ, του Μότσαρτ και του Χέντελ?
Να σου πω, για φιλοζωικές οργανώσεις που νοικιάζουν χιλιάδες τετραγωνικά στην Times Square και φέρνουν σε επαφή τους ανθρώπους με τα ζώα, αφήνοντας τους να τα χαϊδέψουν? Και πρόσεξε και το ωραίο: σου ρίχνουν και απολυμαντικό στο χέρι ΠΡΙΝ χαϊδέψεις το σκύλο, για να μη τον μολύνεις από τυχόν μικρόβια που κουβαλάς!!!! Ότι και στην Ελλάδα δηλαδή, που τα κλωτσάμε και τα δηλητηριάζουμε...
Όχι ότι στην Αμερική δεν υπάρχουν προβλήματα. Υπάρχουν άστεγοι, υπάρχουν και τα φέρετρα, που έρχονται από το Ιράκ. Αλλά υπάρχει και το μεγαλείο, του τι μπορεί να κάνει ο άνθρωπος με συλλογική εργασία και όραμα.
Η TV στην Ελλάδα έχει κάνει μεγάλη ζημιά στις ψυχές μας. Όπως μας τρομοκρατεί για Ασιατικές χώρες, που στην πραγματικότητα είναι ασφαλείς και φιλικότατες, έτσι μας δηλητηριάζει με μίσος για λαούς που έχουν κατορθώσει τα ακατόρθωτα. Μήπως εμείς έχουμε το πρόβλημα τελικά? Οι ελληνάρες, οι ξερόλες και οι μάγκες?
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 25, 2008, 11:33:26 μμ »

Σε ευχαριστώ και εκ μέρους όλων των ανώνυμων αναγνωστών φίλε cortes. Το πιο σπουδαίο που κράτησα από τα γραφόμενά σου είναι ότι ο ταξιδιώτης πρέπει να είναι πάνω από προκαταλήψεις,  πάνω από  πολιτικές και προπαγάνδες. Αλίμονο στον ταξιδιώτη που βλέπει αυτό που έχει  προετοιμάσει  από πριν στο μυαλό του να δει, αλίμονο στον ταξιδιώτη  που δεν είναι έτοιμος να αναθεωρήσει  και να δει τον κόσμο από μια άλλη  οπτική γωνία.

Σε ότι αφορά την σύγκριση με την Ελλάδα, νομίζω ότι κανείς μας  δεν τρέφει αυταπάτες: η  απόσταση από τις χώρες της (ευρύτερης εννοιολογικά) Δύσης παραμένει σταθερά τεράστια (και δυστυχώς σε θέματα κοινωνικής αντίληψης η διαφορά μας είναι  το ίδιο μεγάλη και με τους λαούς της Ανατολής).   

Παράθεση
Να σου πω, για φιλοζωικές οργανώσεις που νοικιάζουν χιλιάδες τετραγωνικά στην Times Square και φέρνουν σε επαφή τους ανθρώπους με τα ζώα, αφήνοντας τους να τα χαϊδέψουν?

Στο Κ της Καθημερινής της Κυριακής 24 Φεβρουαρίου 2008, μπορεί κανείς να δει όλο το μεγαλείο της φυλής μας με τα δηλητηριασμένα ζώα στο Κρυονέρι που πεθαίνουν με φρικτό τρόπο από τις φόλες των συμπατριωτών μας.  Για να μην αναφερθώ στα πλήθη των κυνηγών (και ψαράδων) –καμία άλλη χώρα στον κόσμο δεν έχει τέτοια αναλογία κυνηγών στον πληθυσμό της- δηλαδή ανθρώπων που νοιώθουν ευχαρίστηση στο να σκοτώνουν.

Συγνώμη απ όλους, έχω βγει πολύ εκτός  θέματος...

Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
VANA
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 28, 2008, 03:32:22 μμ »

Αγαπητέ corses έδωσες πολύ περιγραφικές λεπτομέρειες του ταξιδιού σου και όντως κέντρισες το ενδιαφέρον μου και επειδή έχω στο μυαλό μου κάτι για το ερχόμενο καλοκαίρι θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσες ημέρες έκατσες στο LA και κατά τη γνώμη σου πόσες χρειάζονται για να αποκτήσεις όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένη εικόνα?
Καταγράφηκε
cortes
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 28, 2008, 07:46:51 μμ »

Αγαπητή Vana, αν και με αποκάλεσες κορσέ ( λες να είμαι και στενός κορσές?) Μεγάλο χαμόγελο θα σου απαντήσω.
Στο Λ.Α. έμεινα 6 μέρες. Έχω ξαναπάει άλλες 2 φορές στο παρελθόν, για να επισκεφτώ φίλους, αλλά και για δουλειές.
Το Λ.Α. είναι τεράστιο και δεν έχει καμία σχέση με τις φυσιολογικές πόλεις που γνωρίζουμε. Έχει τη μεγαλύτερη πλυθυσμιακή ποικιλία στον κόσμο, 80 εθνότητες και γλώσσες, περισσότερες από το Λονδίνο, ή τη Νέα Υόρκη.
Ο πληθυσμός του ανέρχεται σε 12 εκατομμύρια και την επόμενη δεκαετία θα ξεπεράσει και τη Ν.Υ.
Πρόκειται για τη μεγαλύτερη σε έκταση πόλη του πλανήτη και καταλαμβάνει μία έκταση μεγαλύτερη από την Πελοπόννησο.
Δεν έχει κάποιο χαρακτήρα, ούτε και είναι ωραία πόλη.
Είναι επίπεδη με ομοιόμορφους δρόμους, χαμηλά σπίτια και κήπους με φοίνικες. Διασχίζεται από καμιά δεκαπενταριά αυτοκινητόδρομους ταχείας κυκλοφορίας, που σχηματίζουν ένα πολύπλοκο δίκτυο, που σε οδηγεί στους διάφορους δήμους και τις γειτονιές που απαρτίζουν την πόλη.
Ουρανοξύστες θα δεις στο κέντρο και κάποιους στο Long Beach, στο  Century City και στο Hollywood.
Μεγάλο πλεονέκτημα,οι πολλές και απέραντες παραλίες, που έχουν κόσμο και το καταχείμωνο, γιατί το Λ.Α. έχει πάντα ζεστό κλίμα. Έχεις δει ποτέ Baywatch? Ε, αυτό εννοώ.
Είναι η μόνη πόλη, που σταματάς στο φανάρι και στο διπλανό αυτοκίνητο μπορεί να δεις τον Μπραντ Πιτ, ή τη Μόνικα Μπελούτσι. Και φυσικά, τα ισπανικά είναι η δεύτερη γλώσσα.
Όση όμως ομορφιά του λείπει, τόσα ενδιαφέροντα έχει.
Μπορείς να κάνεις τις εξής επισκέψεις (να υπολογίζεις μία μέρα για την κάθε μία):

1. Universal Studios (MUST!!!!)
2. Hollywood, Sunset Boulevard & Μuseum of Modern Art
3. Beverly Hills & West Hollywood ( για να δεις διασημότητες και να πιεις καφέ στα διασημότερα στέκια του κόσμου)
4. Melrose Boulevard ( για τρελά ψώνια)
5. Santa Monica (3d Street & Pacific Palisades  - το ωραιότερο ηλιοβασίλεμα στον Ειρηνικό και εκπληκτικά εσταιατόρια στην παραλία)
6. Venice Beach ( ανοιχτό μουσείο ανθρώπων με τα πιο τρελά θεάματα)
7. Malibu, Paul Ghetty Museum & Point Mugu ( για να παρατηρήσεις φάλαινες)
8. Downtown & Walt Disney Concert Hall
9. Long Beach & Aquarium of the Pacific (καταπληκτικό ενυδρείο)
10. Anaheim & Disneyland

Αυτά αν δεν έχεις αυτοκίνητο. Αν έχεις, τότε τα κάνεις πιο σύντομα. Το αυτοκίνητο πάντως επιβάλλεται, χωρίς αυτό δεν επιβιώνεις. Εκτός και αν περιοριστείς στις περιοχές απ΄όπου περνάει το μετρό, το οποίο θα κάνει ... αιώνες για να ολοκληρωθεί, λόγω των τεράστιων αποστάσεων.
Για ότι άλλο θέλεις, είμαι στη διάθεση σου.
Καταγράφηκε
VANA
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 14, 2008, 02:16:06 μμ »

Αγαπητέ cortes συγνώμη για τον αναγραμματισμό του ονόματος σου(κεκτημένη ταχύτητα) σε ευχαριστώ για τα tips που μου έδωσες ήταν πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες και γενικότερα έχω καταλάβει από τα μηνύματα σου ότι ταξιδεύεις πολύ και έχεις αποκομίσει πολύτιμες εμπειρίες.Θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσες φορές ταξιδεύεις γενικότερα το χρόνο και αν ταξιδεύεις μόνος σου ή αν έχεις συνοδοιπόρους στα ταξίδια σου και για πόσο χρονικό διάστημα γιατί πρέπει να έχεις και την αντίστοιχη πολυτέλεια χρόνου.επίσης θα ήθελα πληροφορίες για μεξικό.Εγώ τώρα γύρισα από Πράγα και ειλικρινά η παρέα που επέλεξα να πάω με κούρασε αφάνταστα γιατί τα θέλω μας αλλά και η αντίληψη του καθενός για το ταξίδι ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη. Επίσης αυτό που πρότεινε ένα μέλος του traveltips για τη δημιουργία ενός συλλόγου μου φάνηκε ενδιαφέρον γιατί και εμένα θα με ενδιέφερε να ταξιδέψω σε μέρη για πιο απαιτητικούς ταξιδιώτες  αλλά όταν το έχω προτείνει στον κύκλο μου μάλλον με αντιμετωπίζουν σαν εξωγήινη.Για αυτούς ακριβώς τους λόγους θα με ενδιέφεραν οι απόψεις σου γιατί φαίνεσαι πολυταξιδεμένος.
Καταγράφηκε
ilaeira
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 15, 2008, 08:20:16 πμ »

Αγαπητέ cortes, μπράβο σου
΄Εδωσες την πιο αντιπροσωπευτική εικόνα, την πιο αντικειμενική εικόνα του ΛΑ και της ΝΥ που έχω διαβάσει.
Είναί όπως ακριβώς τα λες
Την ίδια εικόνα θα δεις και στο Σαν Φρανσίσκο
Τώρα που η ισοτιμικές διαφορές δολλαρίου εύρώ είναι θετικές για εμάς, τώρα είναι η μεγάλη ευκαιρία να επισκευθούμε την ΗΠΑ.
Η κάθε πολιτεία της έχει και διαφορετικό χρώμα. Ενίοτε, αλλάζοντας πολιτεία, νομίζεις ότι αλλάζεις και χώρα.
Η περιπλάνηση στις ΗΠΑ δεν θέλει πλάνο, δεν θέλει προκρατήσεις ξενοδοχείων, δεν θέλει άγχος.
Θέλει αυτοκίνητο και διάθεση.
Και πάνω άπ΄ όλα χρόνο.

Καταγράφηκε
cortes
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 16, 2008, 08:22:27 μμ »

Φίλη ilaeira, ευχαριστώ για το μπράβο που εισέπραξα. Χαμόγελο
Αγαπητή vana, πιστεύω ότι η απάντηση αυτή θα έπρεπε να μπει σε άλλο θέμα.
Πάντως αφού με ρώτησες θα σου πω ότι ταξιδεύω πάντα μόνος, εκτός ελαχίστων περιπτώσεων που ταξίδεψα συνειδητά με γκρουπ, σε μέρη όπου θα ξόδευα πολύτιμο χρόνο για να βρω άκρες. Τέτοια ήταν η Αιθιοπία, η Δυτική Αφρική και η Βενεζουέλα. Σημαντικός παράγοντας επίσης είναι η ασφάλεια σε τέτοιες χώρες, γι'αυτό και αποφάσισα να πάω με γκρουπ. Σε πληροφορώ ότι πέρασα πολύ καλά.
Σε όλα τα άλλα μέρη πήγα μόνος (σε κάποια με παρέα και σε κάποια ολομόναχος). Μπορώ πλέον να πω με σιγουριά, ότι όταν ταξιδεύω μόνος μου περνάω πολύ καλύτερα.
Κατά μέσο όρο κάνω 2 ταξίδια το χρόνο. Παλιότερα μπορούσα και ταξίδευα συχνότερα, τώρα όμως όχι. Επειδή η δουλειά μου με αναγκάζει να ταξιδεύω για να παρακολουθώ εκθέσεις στο εξωτερικό, κλέβω λίγο χρόνο και κάνω και τουρισμό συγχρόνως. Κλείσιμο ματιού
Προσπάθησε να ταξιδέψεις μόνη σου. Δεν θα το μετανιώσεις.
Η επόμενη λύση είναι το γκρουπ. Δεν είσαι αναγκασμένη να δεθείς με τους υπόλοιπους και κρατάς και κάποια απόσταση γιατί είναι άνθρωποι ξένοι.
Το χειρότερο είναι να πας με φιλική παρέα. Εκεί αναγκάζεσαι να κάνεις υποχωρήσεις και να μην απολαύσεις ένα τόπο που πάντα ονειρευόσουν να γνωρίσεις με το δικό σου τρόπο.
Μπαίνεις στο τριπάκι του τι θα πει ο άλλος, μη τυχόν παρεξηγηθεί, γιατί πάντα σε αναγκάζει να σκέφτεσαι ότι πήγατε μαζί και δεν μπορείς να τον αφήσεις μόνο έστω και για λίγες ώρες. Η ανασφάλεια και ο εγωισμός του νεοέλληνα....
Από το γενικό κανόνα εξαιρείται ο σούπερ-φίλος που σε ξέρει πολύ καλά και δεν κολλάει σε τέτοιου είδους χαζομάρες.
Για τους παραπάνω λόγους δεν θα με ενδιέφερε το ταξίδι με οποιασδήποτε μορφής παρέες και συλλόγους. Πάνω από 2 ταξιδιώτες με άποψη και γνώμη, αποτελούν σίγουρη συνταγή αποτυχίας και καυγάδων. Γιατί νομίζεις τα γκρουπ έχουν πάντα ΕΝΑΝ αρχηγό? Για να συντονίζει όλους τους υπόλοιπους και να μην επικρατήσει χάος.
Αν θέλεις πληροφορίες για το Μεξικό, μπορείς να ανοίξεις θέμα στην αντίστοιχη κατηγορία και θα χαρώ πολύ να σε βοηθήσω.
Καταγράφηκε
ilaeira
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 17, 2008, 04:43:42 μμ »

Αγαπητέ cortes, θα εισπράξεις ακόμα ένα μπράβο.
Δεν φταίω εγώ, εσύ το προκαλείς με τα γραφόμενά σου.
Για ακόμα μια φορά είναι όπως τα γράφεις.
Vana, το ταξίδι είναι ιερό.
Δεν θα πρέπει να το χαραμίσεις για καμμιά παρέα, για καμμιά κοινωνική ισορροπία.
Μην φοβάσαι να ανοίξεις μόνη σου τα φτερά σου.
Αν για σένα είναι δύσκολο να πας μακρινά ταξίδια μόνη σου, διάλλεξε ένα γκρουπ.
Μείνε ευγενικά και σε απόσταση από τους λοιπούς και κάνε το δικό σου πρόγραμμα.
Σπάνια δημιουργείς καλές παρέες μέσα από αγνώστους, επομένως μακριά και αγαπημένοι
Αν έχεις διαβάσει μερικά πράγματα εκ των προτέρων, οπότε θα ξέρεις τι θέλεις να δεις που δεν στο δίνει το πρακτορείο, ζήτησέ τα από τον τοπικό κυρίως πράκτορα. Στην πλειοψηφία τους θα υλοποιηθούν.
Επειδή ως γυναίκα σε καταλαβαίνω, αντιλαμβάνομαι ότι δεν μπορείς να πάρεις τα όρη και τα βουνά ολομόναχη.
Βρες μία, βία δύο ακόμα φίλες σου.
Φίλες ή φίλους που να τους ξέρεις πολύ καλά.
Βάλτε τα πράγματα κάτω και αν όλα όσα θέλεις να δεις και να βιώσεις, τα θέλουν και οι άλλοι, προχώρησε.
Εγώ, λόγω έκτακτων υποχρεώσεων του συζύγου μου, βρέθηκα αμανάτι 3 εβδομάδες πριν από το  -χωρίς πρόγραμμα- ταξίδι μας στην Νορβηγία.
΄Εψαξα στο περίγυρό μου.
Βρήκα ακόμα δυο τρελλές σαν κι εμένα και συμφωνήσαμε να γίνουμε 3 οι τρελλές.
Μπήκαμε σε καταρράκτες, κατεβήκαμε σε ορυχεία, περπατήσαμε σε αιώνια χιόνια, γίναμε μούσκεμα, χάσαμε τα παπούτσια μας στις λίμνες, τρώγαμε σολωμούς σε λαδόκολα καθισμένες στο πεζοδρόμιο στο Μπέργκεν, ταίσαμε πρόβατα με μακαρόνια, κάναμε ιππασία -χωρίς να γνωρίζουμε τίποτε περί του αθλήματος- στα χωράφια της Νορβηγίας, κοιμηθήκαμε αναλλάξ σε κρεββάτι/πάτωμα, γιατί δεν βρήκαμε ξενοδοχείο σε χωριό που ερωτευτήκαμε.
Δείξαμε τα βίντεο στα στεφάνια μας και τα παιδιά μας, και όλοι κουνούσαν τα κεφάλια τους και έλεγαν, "ντροπή, ντροπή" με τα καμώματά μας, μα εμείς σκάζαμε  στα γέλια πανευτυχείς με ότι περάσαμε.
΄Ορμα Βάνα και ζήσε, ζήσε για το ταξίδι
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2008, 08:31:54 μμ από ilaeira » Καταγράφηκε
ronin
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 23, 2013, 11:24:19 πμ »

Καλημερα σε ολους!!αυτη την κυριακη φευγω για φλωριντα.5 μερες ορλαντο και 5 μαιαμι.υπαρχει κανεις που να εχει παει???
Καταγράφηκε
corto_maltese
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 24, 2013, 01:50:07 μμ »

Καλημερα σε ολους!!αυτη την κυριακη φευγω για φλωριντα.5 μερες ορλαντο και 5 μαιαμι.υπαρχει κανεις που να εχει παει???

δεν έχω πάει Η.Π.Α.  , απλά πέρασα από Σικάγο και Νέα Υόρκη για transit .
Τα μέτρα ασφαλείας στα αεροδρόμια είναι υπερβολικά (και αναμενόμενα) .
Υπάρχει πιθανότητα να σου ανοίξουν και το backpack ή την βαλίτσα (και όχι μόνο την χειραποσκευή) . Σου αφήνουν και σημείωμα μετά ! Ότι το έκαναν για το καλό σου και την ασφάλειά σου !!
Αυτό το λέω γιατί αν έχεις βάλει λουκέτο π.χ. στα φερμουάρ δεν ξέρω τι θα κάνουν !(θα σκίσουν την βαλίτσα?)
Επίσης είναι απρόσεκτοι και αφού ανοίξουν το backpack μετά δεν το κλείνουν όπως πρέπει και το βλέπεις να σου έρχεται ανοιγμένο! Οπότε τα πράγματά σου να τα έχεις κάπως πακεταρισμένα σε σακούλες κλπ.

Κάθε πολιτεία έχει δική της πολιτκή, Αν κάνεις transit μέσω Νέας Υόρκης θα πρέπει να πάρεις τις αποσκευές σου στην Νέα Υόρκη και να τις πας εσύ στο connection να στις ξαναελέγξουν ! Στο Σικάγο δεν ίσχυε αυτό.

Πολύ γέλιο έχουν οι ερωτήσεις των υπαλλήλων . Στην Βόρεια Κορέα ίσως να ήταν και πιο διακριτικοί !
Ποιός είναι ο σκοπός του ταξιδιού σου , ταξιδεύεις μόνος σου, αν όχι που είναι το έτερον ήμισυ κλπ
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: