Traveltips Forum
Νοέμβριος 23, 2014, 06:42:44 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λονδινο  (Αναγνώστηκε 5670 φορές)
oikonomou
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 08:32:15 μμ »

Δυστηχως τα εφερε ετσι η ζωη να μενω στο Λονδινο!
Μπορει να θελουν να ταξιδεψουν μερικοι οποτε ειμαι υποχρεωμενος να δωσω πληροφοριες.
Για εναν τουριστα το Λονδινο ειναι αρκετα εντυπωσιακο, ειναι η Νεα Υορκη της Ευρωπης εδω μπορεις να κανεις τα παντα!
Αλλα να ξερετε οτι θα το πληρωσετε ακριβα!
Τα αεροπορικα εισητηρια ειναι πραγματι ελκυστικα! Οι τιμες απο τα αεροδρομια για το κεντρικο Λονδινο ειναι οι εξης:
Λουτον - Λονδινο 10λιρες *κατα προσεγγιση αυτα αλλαζουν
Χιθροου - Λονδινο 4 λιρες
απο Γκατγουικ δεν ξερω να το υπολογιζετε σαν το Λουτον
Μετακινηση μεσα στην πολη: Ενας οικονομικος τροπος ειναι η oyster card εχει σχημα πιστωτικης κ τη γεμιζεις με λιρες το λενε τοπ - απ το γεμισμα. Η καρτα αυτη κοστιζε 3 λιρες πριν απο 1 6μηνο αλλα συμφερει καθως πληρωνεις φθηνοτερα τις μετακινησεις. http://www.tfl.gov.uk το σαιτ του λονδινου για τις μετακινησεις. Τωρα στην οιστερ μπορεις να γεμισεις εβδομαδιαιες καρτες πολλαπλων διαδρομων. για λεωφορεια το εβδομαδιαιο οιστερ εισητηριο κοστιζει 13 λιρες, για το μετρο ζωνες 1-2 κ λεωφ. κοστιζει περιπου 22 λιρες το λονδινο εχει 6 ζωνες! αν κ τωρα τις εχουν κανει 9 γιατι εβαλαν κ καποιες περιοχες στα βορειοδυτικα μην κυκλοφορειτε με το μετρο τις ωρες που παει ο κοσμος στη δουλεια του γινετε πανικος και οι δρομοι μεσα στην κινηση, τα λεωφορεια ειναι εκνευριστικα αργα.
Φαι: Το προχειρο φαγητο ειναι μετριου επιπεδου απο αποψη γευσης ειναι ομως σχετικα φθηνο υπαρχουν μπουφε στο κεντρικο λονδινο που μπορεις να γεμιζεις το πιατο σου με 3λιρες η με 5 λιρες, φυσικα προτεινω το MAOZ στο Σοχο, Φαλαφελ με χουμους 4 λιρες καταπληκτικο ο φιλος μου ο Αντωνης κ η Σοφια γινανε οπαδοι του ΜΑΟΖ. Εξαιρετικης ποιοτητας φαγητο σε φειδωλες ποσοτητες μπορειτε να γευθειτε στα μεσαια - καλα εστιατορια του λονδινου οι τιμες ειναι απο 12 λιρες το κυριως πιατο το ατομο δεν ξερω εξαρταται απο το ατομο μαλλον!
Ξενοδοχεια χιλια συγγνωμη δεν εχω σχετικη εμπειρια. Να εχετε υποψη σας οτι το λονδινο ειναι μια βρωμικη πολη με βρωμικα λεωφορεια μετρο ανθρωπους κτλ. προσοχη στα χοστελ μπορει να ειναι πολυ βρωμικα http://www.hostelworld.com/
Νυχτερινη ζωη: το κεντρο θα ελεγα συγκεντρωνει το μεγαλυτερο ενδιαφερον
Μουσεια: Σε αυτην την πολη πληρωνεις τα παντα εκτος απο τα μουσεια!!!
London eye: η αδερφη μου πληρωσε 14 λιρες ακομα σιχτιριζει γι΄αυτο, θεα ομορφη ομως
Ο καιρος: παιδια πεστε με τρελλο αλλα στο λονδινο φετος το 2008 δεν εχει βρεξει ιδαιτερα να φανταστητε δεν εχω ομπρελα μου σπασε κ δεν πηρα αλλη δεν υπηρχε λογος γι αυτο. Ενιοτε ριχνει κατι σπρευ δεν εχουμε λεξη στα ελληνικα  γι΄αυτου του τυπου τη βροχη. Με το σπρευ κυκλοφορεις ανετα χωρις ομπρελα. Το κλιμα δεν ειναι ηπειρωτικο οποτε η θερμοκρασια σπανια πεφτει κατω του 0 το χειμωνα κ το καλοκαιρι 20-25
Εκπληκτικα παρκα μεγαλα εμπορικα κεντρα καλες τιμες για ψωνια αν εχετε ορεξη.
Σουβεριν μερικα εξυπνα μερικα κιτσατα,
Περιοχες που αξιζουν Soho - Covent Gardern - Notting Hill - Knightbidge ειναι κοντα στο Χαιντ παρκ κ στο μουσειο φυσικης ιστοριας - Camden town, Canary Wharf - City ειναι οι περιοχες που βγαινουν τα λεφτα το οικονομικο κεντρο του λονδινου εγω δουλευω στο Canary Wharf.
Το Λονδινο δεν ειναι Αγγλια, ευτυχως γιατι οι αγγλοι ειναι τοσο βαρετος και κρυος λαος.
Αν υπαρχουν αποριες ρωτηστε με
Φιλικα
Χαρης Οικονομου
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 16, 2008, 12:50:43 μμ »

Πολύ ενημερωτικό και χρήσιμο το μήνυμά σου Χάρη, σε ευχαριστούμε.  Να προσθέσουμε ότι αν τα ξενοδοχεία του Λονδίνου σας είναι πολύ ακριβά ή πολύ μίζερα, υπάρχουν και 2 – 3 camping στο Λονδίνο. Κατά την τελευταία μας επίσκεψη (Ιούλιος 2007), μείναμε στο Crystal Palace  Caravan Camp Site  με μεγάλες άνετες θέσεις, καταπράσινο περιβάλλον (δεν καταλάβαινες ότι έμενες μέσα στην πόλη) και πεντακάθαρες εγκαταστάσεις.  Με λεωφορείο θα χρειαστείτε 20 – 30 λεπτά μέχρι το κέντρο ή 30 – 45 λεπτά με ποδήλατο (εμείς συνηθίζουμε να έχουμε μαζί μας ποδήλατα όταν ταξιδεύουμε στην Ευρώπη).  Η πόλη συγκρινόμενη με άλλες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες  δεν είναι πολύ φιλική στους ποδηλάτες  αν  και υπάρχουν κάποιοι ποδηλατόδρομοι. Η κίνηση και η ρύπανση είναι αυξημένες, υπάρχουν αρκετές ανηφοριές αλλά και αρκετοί ήσυχοι παράπλευροι δρόμοι που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για να φτάσετε στον προορισμό σας.
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
GREG
Αρχάριο μέλος
*
Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 10, 2008, 09:44:33 μμ »

Βρεθηκα προσφατα στο Λονδινο ( φεβρουαριος ) και πραγματι δεν μου φανηκε τοσο ακριβη πολυ οσο θεωρουμε . Θα ελεγα μαλιστα οτι σε αρκετους τομεις τους εχουμε ξεπερασει κιολας !!!
Εμενα σε ενα φτηνο ξενοδοχειο στο hyde park , castleton λεγοταν , δωσαμε 3 ατομα για 5 διανυκτερευσεις 325 λιρες ( 450 ευρω περιπου ) . Φαγητο στην chinatown , μπουφες που κυμαινοταν απο 5 εως 12 λιρες . Μου εκαναν τρομερη εντυπωση τα μουσεια και ιδιαιτερα οτι δεν ειχαν εισοδο ( βρετανικο μουσειο , μουσειο φυσικης ιστοριας , μουσειο επιστημης , πινακοθηκη ) . Νυκτα στο σοχο , αν και δεν ειναι κατι το εξαιρετικο , και αρκετα καλα ψωνια στην οξφορντ , δεν ειχαν εκπτωσεις αλλα σε οποια προιοντα ειχαν προσφορες αυτες ηταν πολυ μεγαλες . Απο εκει και περα τα κλασσικα , Μπακινγχαμ , κοινοβουλιο , τυσσω , το ματι του λονδινου , τραφαλγκαρ πλατεια κτλ .
Το πιο σημαντικο ομως ειναι οτι πλεον η μετακινηση απο αθηνα ειναι πολυ οικονομικη , με easy jet 110 με επιστροφη , και ειναι ευκολο για καποιον λογω και της γλωσσας να ταξιδεψει
Καταγράφηκε

ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΒΗΜΑ
oikonomou
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 11, 2008, 11:08:43 πμ »

Κατρακυλα η λιρα φιλε μου
κ οι καταθεσεις μου εξανεμιζονται! Κλάμα
Τωρα με το ισχυρο Ευρω το Λονδινο γινεται φθηνοτερο
Καταγράφηκε
GREG