Traveltips Forum
Δεκέμβριος 07, 2021, 05:15:02 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα:

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ισραηλ  (Αναγνώστηκε 4276 φορές)
oikonomou
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 07:30:49 μμ »

Πηγα στο ισραηλ πριν αρκετα χρονια οποτε τις πληροφοριες που θα σας δωσω μην τις παρετε 100% τοις μετρητοις. Ηταν Αυγουστος του 2003.
Ηθελα παρα πολυ να παω στο ισραηλ καθοτι εχω κ μια φιλη εκει, στη Χαιφα συγκεκριμενα. Αν θυμαστε η ιντιφαντα ητανε στα πολυ πανω της τοτε και επειδη η οικογενεια μου στην Ελλαδα ειναι φυσιολογικη οι γονεις μου ποτε δεν θα με αφηναν να παω διακοπες μεσα στη φωτια! Α ημουν κ 19 χρ. Οποτε ρωταω τη μητερα μου μαμα να παω στο Ισραηλ? Απαντηση τι λες παιδακι μου κτλ.... τα χετε δει στην τηλεοραση πως κανουν οι ελληνιδες μανες. Οκ λεω εχουμε κ σχεδιο 2! μαμα να παω στη Τζια, απαντηση: φυσικα κ να πας! κατεβαινω στη γλυφαδα κλεινω τα εισητηρια με την Ελ Αλ απο Δευτερα - Παρασκευη,
Αν πετατε με Ελ Αλ για Τελ Αβιβ: πρεπει να ειστε 3 ωρες πριν στο αεροδρομιο θα περασετε απο συνεντευξη, η εταιρεια ειναι καλη, οργανωμενη και υπερβολικα αυστηρη με την ασφαλεια. Η πτηση ειναι 1 ωρα κ 50 λεπτα κ το εισητηριο κοστιζε 350 τοτε!!! κ η ολυμπιακη καπου εκει το χρεωνει και οι 2 εταιριες εχουν αβολες ωρες κ πανακριβα εισητηρια!
Το Ισραηλ ειναι μια Ευρωπη στη Μεση Ανατολη, οι Ισραηλινοι δεν ειναι τερατα δολοφονοι και αιμοσταγεις σφαχτες των Αραβων οπως τα παρουσιαζει η τν, εμεινα αναυδος απο το τι καταφεραν να δημιουργησουν μεσα σε 60 χρονια. Οι τιμες ειναι αρκετα υψηλες παρομοιες με την Ελλαδα, τα τρενα ειναι συγχρονα κ φθηνα παντου υπαρχει κ το λατινικο αλφαβητο και η πλειοψηφια του κοσμου μιλα εξαιρετικα αγγλικα, επισης στο Ισραηλ μιλιουνται περιπου 150 γλωσσες καθως οι Εβραιοι ζουσαν παντου πριν το 48!
Ο υψηλοτερος αριθμος μουσειων ανα κατοικο, φαι ωραιο, μην ξεχνατε οτι οι Εβραιοι δεν τρωνε χοιρινο καθως και γαλακτοκομικα με κρεας μαζι,
το νερο της βρυσης πινετε αλλα εχει απαισια γευση, γενικα ειναι μια πεντακαθαρη χωρα,
Τωρα ο πολεμος! Την πρωτη μερα ετρεμα, εμπαινα σε ισραηλινα λεωφορεια κ καθε φορα που σταματαγε σε σταση παθαινα πανικο! Μετα το συνηθιζεις και δεν το σκεφτεσαι αν ειναι να σου τυχει!!
Ειναι μια χωρα σαν την Πελλοπονησο με πληθυσμο 7εκ. η μιση εκταση ειναι ημιερημος - ερημος οποτε ολοι μενουν στο Β. Ισραηλ που ειναι πηχτρα εγω εμενα στον 7ο οροφο ενος ουρανοξυστη με 23 πατωματα, μαλιστα στον 7ο ειχαμε κ καταφυγιο για χημικες επιθεσεις!
Για να μην τα πολυλογω ανθρωποι φιλικοι φιλοξενοι μοντερνοι (εχουμε κ τους παρωχημενους στην Ιερουσαλημ) κοινωνια πολυεθνικη πιο απελευθερωμενοι απο τους ελληνες κ κυριως ζουν το καθε λεπτο η ζωη στο Ισραηλ εχει αλλη αξια, η νεολαια ειναι πολλη δραστηρια. Αντρες Γυναικες εκπληκτικα ομορφοι-ες πουθενα αλλου δεν εχω δει τοσο ομορφες κοπελες, η φιλη μου δυστηχως ειναι θρησκα Εβραια οποτε δεν ειχα περιθωρια να βγω παραεξω και να γνωρισω κοσμο, ηταν κ οι ημερες λιγες...
Τελ αβιβ = σαν τα δικα μας νοτια προαστεια στο πιο περιποιημενο, Ιερουσαλημ λες κ εμεινε στο 2000 πΧ ακομα κ οι ουρανο/στες ειναι χτισμενοι με πετρα ιερουσαλημ κ νομιζεις οτι ειναι αρχαιοι! Χαιφα ειναι πιο εργατικη πολη να πατε στους κηπους του Μπαχαι ειναι φοβεροι!
Οταν επεστρεψα συνεχισα το παραμυθι της Τζιας μετα απο 2 χρ. οταν αποφασισα να παω στην Κων/λη μονος μου ειχα παλι μια μανα κ ενα πατερα να φοβουνται για το τι μπορει να συμβει σεισμοι βομβες γκριζοι λυκοι τσουχτρες στο βοσπορο *τα ακουσα ολα ειλικρινα, αφου τους εδειξα τις ομορφες φωτο απο το Ισραηλ εμειναν αφωνοι κ απο τοτε δεν μου λενε τιποτα οπου κ να παω ακομα κ στο Μαγκανταν της Σιβηριας!
Καταγράφηκε
cortes
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 12:32:43 πμ »

Συμφωνώ και επαυξάνω. Καταπληκτική χώρα, φιλικοί άνθρωποι, σουπερ εξυπηρέτηση, απίστευτα μουσεία και αξιοθέατα, υποδομή Καλιφόρνιας.
Πολλή και ανοιχτόμυαλη νεολαία - τα κλαμπ του Τελ Αβίβ θεωρούνται από τα καλύτερα του κόσμου.
Κοσμοπολίτικη ατμόσφαιρα και τρελά εστιατόρια. Εγώ έπεσα πάνω στον Μικ Τζάγκερ και στη Ναόμι Κάμπελ.
Πολύς πλούτος και υψηλά επίπεδα διαβίωσης.
Αποτέλεσμα πολλής και εντατικής δουλειάς - οι άνεργοι είναι λίγοι. Καμία σχέση με τη Δυτική όχθη, που οι τεμπελαράδες Άραβες χάσκουν και αντί να δουλεύουν, έχουν μείνει στο 1960, πετώντας πέτρες στους Ισραηλινούς στρατιώτες και χρεώνοντας υπερβολικά τους χριστιανούς προσκυνητές.
Αν πάτε στη Δυτική όχθη, να πάτε μόνο για την Ιεριχώ και το ελληνικό μοναστήρι του Αγ. Γεωργίου.
Όλα τα υπόλοιπα είναι άθλια και μέσα στη βρώμα.
Ούτε η Βηθλεέμ αξίζει. Μιζέρια και κακομοιριά, που δεν διακιολογείται από τον πόλεμο. Ειδικά όταν πέφτουν τόσα χρήματα από την Ευρώπη και το Βατικανό.
Μία επίσκεψη στη Σρι Λάνκα για παράδειγμα, που επίσης μαστίζεται από τον πόλεμο, θα πείσει και τον πιο δύσπιστο. Εκεί βλέπεις χρώμα, χαμογελαστούς ανθρώπους και κυρίως δημιουργία, παρά τη μεγάλη φτώχια. Στη Δυτική όχθη όμως όχι.
Δυστυχώς ή ευτυχώς, όταν πάει κανείς στο Ισραήλ, αλλάζει εντελώς τον τρόπο που βλέπει τα πράγματα και αρχίζει να αμφισβητεί το τι του λένε στην TV. Να πάτε.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: