Traveltips Forum
Σεπτέμβριος 25, 2017, 05:23:52 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η γνώμη σας για τις αεροπορικές εταιρίες  (Αναγνώστηκε 13594 φορές)
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« στις: Ιανουάριος 08, 2008, 01:23:10 μμ »

Gulf Air http://www.gulfair.com

Μια εταιρία με την οποία πετάω συχνά τουλάχιστον μια δεκαετία. Μια μεσαία από πλευράς υπηρεσιών εταιρία, συνήθως με αρκετά ανταγωνιστικές τιμές εισιτηρίων και δωρεάν φιλοξενία στο Μπαχρέιν όταν η επόμενη πτήση απέχει πάνω από 7 ώρες.  Στο τελευταίο ταξίδι μου (Δεκέμβριος – Ιανουάριος 2008) ήταν σκέτη απογοήτευση: Στις 3 από τις 4 πτήσεις μου (Αθήνα – Μπαχρέιν – Kochin,  Chennai – Μπαχρέιν – Αθήνα), τα αεροπλάνα (Airbus A320 &  Boeing 767) ήταν απαράδεκτα παλιά / κακοσυντηρημένα (καθίσματα που δεν λειτουργούν, τραπεζάκια που δεν στερεώνονται, δεν υπήρχαν αρκετές  κουβέρτες, καθυστέρηση 1 ώρας λόγω βλάβης, εμφανή σημάδια φθορών ακόμα και στο εξωτερικό των αεροπλάνων και πολύ κάτω του μέτριου (για να μην πω κακό) φαγητό. Ας ελπίσουμε ότι ήταν απλώς κακές συμπτώσεις οι οποίες δεν σχετίζονται με την πρόσφατη αλλαγή ιδιοκτησιακού καθεστώτος.

Kingfischer Airlines (μόνο πτήσεις στο εσωτερικό της Ινδίας)  http://www.flykingfisher.com

Η έκπληξη της χρονιάς: ολοκαίνουργα  και πεντακάθαρα αεροπλάνα (κυρίως ATR), με δερμάτινα καθίσματα, οθόνες LCD, επαρκή χώρο για τα πόδια και εξυπηρέτηση σε επίπεδο πρώτης θέσης πτήσεων εξωτερικού. Μετάβαση στο αεροπλάνο με δικά τους ολοκαίνουργα λεωφορεία (αντί των σαράβαλων που χρησιμοποιούν τα περισσότερα ινδικά αεροδρόμια), ξεχωριστός έλεγχος (x-ray) από τις άλλες εταιρίες των αποσκευών, ζεστό πολύ καλής ποιότητας φαγητό ακόμα και για πτήση 45 λεπτών, αναχώρηση και άφιξη ακριβώς σύμφωνα με το πρόγραμμα.  Επίπεδο υπηρεσιών που ελάχιστες εταιρίες ακόμα και διεθνών αερογραμμών μπορούν να προσφέρουν. 

Iberia  http://www.iberia.com
Ευτυχώς μόνο δύο φορές είχα την ατυχία να πετάξω πάνω από τον Ατλαντικό μαζί τους, άλλωστε έχουν σχεδόν το μονοπώλιο για τις πτήσεις προς κεντρική και Ν. Αμερική. Αδιάφορο μέχρι και εχθρικό προσωπικό, ανεπαρκείς ποσότητες φαγητού για 10ωρη πτήση  (πάρτε κάτι μαζί σας, αλλιώς θα πεθάνετε από την πείνα, σε μια από τις πτήσεις μου δεν υπήρχε ο σωστός αριθμός μερίδων φαγητού), ενώ πρέπει να τους χιλιοπαρακαλέσετε για να σας φέρουν κάτι να πιείτε. Στο μεγαλύτερο μέρος της πτήσης οι αεροσυνοδοί κοιμούνται. Τα καινούργια, άψογα αεροπλάνα, η ακρίβεια στην τήρηση των δρομολογίων  και η υψηλού  επιπέδου ασφάλεια στο έδαφος και τον αέρα δεν ξέρω αν είναι αρκετά για να αλλάξουν την εικόνα (που εγώ τουλάχιστον έχω) για την εταιρία.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2008, 07:20:04 μμ από Chaimantas » Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
ΕΡΣΗ
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 08, 2008, 06:08:51 μμ »

Εις επίρρωση της άποψής σου για τη φθίνουσα ποιότητα των διεθνών αεροπορικών εταιριών κοίτα και: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=862166&lngDtrID=244

Πριν ενάμιση χρόνο είχα πετάξει με Qatar Airways http://www.qatarairways.com/global/en/homepage.html
και ήταν καλή. Καινούργια αεροσκάφη, καλό φαί και σέρβις και άνετα καθίσματα με πολύ χώρο για τα πόδια, πράγμα πολύ καλό για πολύωρες πτήσεις. Ελπίζω να έχει διατηρηθεί σε αυτό το επίπεδο ακόμη. Το αεροδρόμιο της Ντόχα ήταν τότε μια ταλαιπωρία γιατί ανακαινιζόταν και στριμωχνόμασταν όλοι για τον έλεγχο διαβατηρίων που γινόταν σε όλους, είτε περνούσαν tranzit όπως εμείς, είτε ήθελαν να μπουν στην χώρα. Φαντάζομαι τώρα δε θα υπάρχει πλέον τέτοιο πρόβλημα.
Καταγράφηκε
cortes
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 08, 2008, 06:53:44 μμ »

Και κάτι που πρέπει να γνωρίζουμε όλοι: Υπάρχει κοινοτική νομοθεσία που επιβάλει στις αεροπορικές εταιρείες να δίνουν αποζημιώσεις αν δεν είναι εντάξει με τους πελάτες τους.
Άφορά σε όλες τις αεροπορικές εταιρείες που ανήκουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση και σε πτήσεις όλων των υπόλοιπων από/προς κοινοτικά αεροδρόμια.
Συγκεκριμένα, το Νοέμβριο, πετούσα από το Σαν Χοσέ της Κόστα Ρίκα στην Αθήνα μέσω Μαδρίτης με την Iberia.
Η εταιρία είχε κάνει overbooking, δηλαδή πήρε περισσότερους επιβάτες από τη χωρητικότητα του αεροπλάνου (έχει το δικαίωμα να το κάνει).
Επειδή έμεινα απέξω, με πήγαν σε σούπερ ξενοδοχείο 5 αστέρων, με τάισαν (δείπνο - πρωινό και γεύμα την επόμενη μέρα) και το σημαντικότερο, μου έδωσαν και 600 ευρώ μετρητά. Και δεν ήμουν ο μόνος. Υπήρχαν και άλλοι 5 σαν και μένα.
Δηλαδή πέρα από τα έξοδα διαμονής για 6 άτομα, η Iberia, πλήρωσε συνολικά 3.600 ευρώ σε μετρητά.
Επίσης αν υπάρχει καθυστέρηση, η εταιρία είναι υποχρεωμένη να κεράσει καφέ, αναψυκτικά και σνακ.
Αν η καθυστέρηση είναι μεγάλη, είναι υποχρεωμένη να φροντίσει για διαμονή και διατροφή.
Σε καθυστέρηση της Aegean, από Αθήνα για Θεσσαλονίκη, λόγω ομίχλης στη Θεσσαλονίκη (δηλαδή η εταιρεία κατά βάθος δεν έφταιγε), έδωσαν σε όλους τους επιβάτες από 1 δωρεάν εισιτήριο εσωτερικού.
Η Υ.Π.Α. δίνει πολύ χρήσιμες πληροφορίες για τα δικαιώματα μας στο τηλέφωνο: 210 8916150
Καταγράφηκε
michail 68
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 09, 2008, 08:25:59 πμ »

εχω παει ταιλανδη με thai, egypt air, emirates, gulf, καλυτερη σε τιμη και σε γενικες γραμες ειναι η gulf. η αιγυπτιακη ειναι σκετη ταλαιπορια , τα εμιρατα ακριβη και το φαγητο τους ητανε για τα σκουπιδια, η thai καλη σε ολλα της αλλα πανακριβη . αν ωμος ειναι για εισητηριο μικρης διαρκειας πχ για μπανκοκ πουκετ η πνομ πενχ η ινδονησια κτλ τοτε μονο ειναι καλη. και η air asia. www.airasia.com . μια καινουρια εταιρια που πεταει εκει στην νοτιοανατολικη ασια , δεν προσφερει φαγητο η νερο μονο αν το πληροσεις, αλλα εγω την βρηκα καλη
Καταγράφηκε
Hunting a Shadow
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 09, 2008, 05:50:38 μμ »

Gulf Air http://www.gulfair.com

Iberia  http://www.iberia.com
Ευτυχώς μόνο δύο φορές είχα την ατυχία να πετάξω πάνω από τον Ατλαντικό μαζί τους, άλλωστε έχουν σχεδόν το μονοπώλιο για τις πτήσεις προς κεντρική και Ν. Αμερική.

Μια δευκρίνιση μόνο: προς Νότια Αμερική πετάνε οι περισσότερες γνωστές αεροπορικές εταιρείες: British Airways, KLM, Alitalia, Air France, Lufthansa και φυσικά Iberia. Το μονοπώλιο έγκειται κυρίως σε προορισμούς ιδιαίτερους της Ν. Αμερικής, όπως Εκουαδόρ ή Βενεζουέλα π.χ. Κατά  τα άλλα η κριτική της Iberia είναι δυστυχώς αντιπροσωπευτική. Μετά το πρώτο φαγητό, 1-2 ώρες μετά την αναχώρηση, εξαφανίζονται. Νομίζεις ότι έχουν πέσει με αλεξίπτωτο. Δε τις βλέπεις ούτε στο διάδρομο να κινούνται, έστω μία στο τόσο ρε αδερφέ!
Καταγράφηκε
tasstel
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 12:59:59 μμ »

Γεια χαρα σε ολους τους συνταξιδιωτες.
την τελευταια  διετια ταξιδευω συνηθως ευρωπη με germanwings. Μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την κατασταση των αεροπλανων πενταετιας πιστευω ολα, το σερβις τους το κανει η lutfhansa tehnik (τα τρεμω τα αεροπλανα). πεντακαθαρα χωρις καθηστερησεις και με αψογη εξυπηρετηση απο το προσωπικο.
εαν γραφτεις στο newsletter's τους σου στελνουν καθε εβδομαδα mail με προσφορες . πχ πηγαμε 2 ατομα γερμανια στουτγκαρδη  και πισω  θεσσαλονικη λιγο πριν τα χριστουγεννα με 130 euro τελικη τιμη. βεβαια ηταν κλεισμενα απο τελη σεπτεμβριου . Πιστευω οτι σε εταιριες low cost πρεπει να εκμεταλευεσαι  τις προσφορες τους.
Καταγράφηκε
oikonomou
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 14, 2008, 03:14:55 μμ »

Φοβερο σαιτ επιτελους ανακαλυπτω οτι δεν ειμαι ο μονος 24χρ τρελος Ελληνας, γιατι στη χωρα μας ελαχιστοι νεοι κανουν τετοια ταξιδια.
Οσον αφορα στις αεροπορικες!
British airways: μια χαρα αθηνα - λονδινο (οπου κατοικω προς το παρον) εξαιρετικο σερβις καλο φαι επαγγελματιες, πολυ καλα αεροσκαφη.
Olympic airlines: Αθηνα - Αμστερνταμ κ τουμπαλιν, αν καθοτανε διπλα μου η Ζαχαροπουλου κ η Χαρουλα απο το ρετιρε δεν θα μου εκανε εντυπωση, λες κ βρισκομουν στο 1991 το φαι ειναι το μονο καλο, αεροσκαφη παλια αεροσυνοδοι μεσα στη κουραση γενικα υπηρχε μια αισθηση γκρινιας και φθορας, εχω σταματησει να πεταω με ολυμπιακη
EL AL Israel airlines: Αθηνα - Τελ αβιβ. Υψηλου επιπεδου αεροπορια με φοβερη ασφαλεια καλο σερβις φαι κτλ, ακριβη, ομως την προτιμω. Αν εχετε διπλα σας τις θειτσες που πανε για προσκυνημα στους αγιους τοπους (βοηθεια σας) την κατσατε
KLM: Αθηνα Αμστερνταμ: Παρομοια με ελ αλ και british, ελκυστικες τιμες κ αψογος επαγγελματισμος το φαι ειναι μια αλλη ιστορια (πικρη)
IBERIA: Λονδινο - Αθηνα μεσω Μαδριτης. Εκτος απο το γεγονος οτι απο το λον - μαδ δεν προσφερουν ουτε νερο κ ειχαμε κ μια ωρα καθυστερηση ουτε καν συγγνωμη δεν ειπαν, οι αεροσυνοδοι μιλανε τα δικα τους αγγλικα τις βλεπεις λιγο στην αρχη λιγο στο τελος, απο μαδ- αθη. μας εδωσαν φαι ακομα δεν μπορω να καταλαβω τι εφαγα σε εκεινη την πτηση. Τα αεροσκαφη ηταν ψιλοκαινουρια οχι ομως κ πεντακαθαρα. Δεν μ αρεσε η ιμπερια.
Easyjet: Λονδινο Κων/λη Σαμπιχα Γκιοκσεν, με 27 λιρες αγγλιας 4 ωρες πτηση αεροσκαφος καλο, φαι οχι αλλα οκ 27 ειπα, κανενα παραπονο ο χωρος για τα ποδια ηταν μικρος αλλα 27 λιρες ειπα! κ γνωρισα κ μια κοπελα τη φιλη μου τη Σεραπ που μενει στο Μπεσικτας κ πηγαμε κ για καφε στο ορτακιοι!
Καταγράφηκε
oikonomou
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 01, 2008, 06:32:40 μμ »

ALITALIA:

Λονδινο - Αθηνα μεσω Μιλανου κ επιστροφη.
165 λιρες αγγλιας το εισητηριο πολυ φθηνο! Οι χαμηλου κοστους ηταν κατα πολυ ακριβοτερες τη συγκεκριμενη περιοδο.
*Το αεροδρομιο Μαλπενσα του Μιλανου ειναι ισως το χειροτερο που εχω παει στη ζωη μου, αν υπαρχει η δυνατοτητα να το αποφυγετε καλα θα κανετε!
*Τα αεροπλανα ειναι σχετικα καινουργια, τα παντα μεσα ειναι πρασινα!
Μονο απο Μιλανο Αθηνα μας εβαλαν σε ενα Μακ νταγκλας 20 ετων τουλαχιστον. Μιλαμε για πολυ παλιο αεροσκαφος κατι απο: η θεια απο το Σικαγο.
*Φαι ενα κεικ 4εκατοστα Χ 8 εκατοστα και ενα ποτο. Με λιγα λογια σερβιρει απομιμηση φαγητου.
*Εντυπωση μου εκανε το γεγονος οτι καμια αεροσυνοδος δεν γελαγε, εμ 1200 απολυσεις ετοιμαζονται εχουν κοπει τα μπονους και τα συν...τι περιμενεις, δυστυχως οι αεροπορικες εταιριες στην Ευρωπη λογω του σκληρου ανταγωνισμου εχουν ριξει πολυ το επιπεδο του σερβις.
Καταγράφηκε
AlphaOmega
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 17, 2008, 01:10:21 μμ »

Έχω ταξιδέψει με την Τhai, έμεινα αρκετά ευχαριστημένη, καθαρό αεροπλάνο, φανταστικό προσωπικό με τις αεροσυνοδούς να θυμίζουν κουκλίτσες! Επίσης μας τάισαν τόσο πολύ που κοντεύαμε να σκάσουμε! Γενικά οι εντυπώσεις θετικότατες!
Ταξίδεψα και με Emirates, το καλό είναι ότι στα καθίσματα έχουν οθόνες όπου μπορείς να δεις ταινίες, να παίξεις video games, κι έτσι η ώρα πέρασε χωρίς να το καταλάβουμε! Φαγητό ΟΚ,καθαριότητα ΟΚ, προσωπικό ευγενέστατο. Ομως σαν το προσωπικό της Thai δεν ήταν...
Καταγράφηκε
oikonomou
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 28, 2008, 11:58:43 πμ »

Olympic Airlines
Λονδίνο - Αθήνα - Λονδίνο 191 λίρες Η.Β.
Μια χαρά αεροσκάφος, οι αεροσυνοδοί ευγενικές, το φαί εκπληκτικό, (το καλύτερο παστίτσιο που έχω φάει ποτέ), οι ώρες τις πτήσεις ήταν ιδιαίτερα βολικές και η τιμή η καλύτερη για ιούλιο μήνα.
Φυσικά και δεν συγκρίνεται με την Alitalia Easyjet Iberia που έχω πετάξει από λονδίνο.
Καταγράφηκε
adreasgr
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 05, 2008, 01:25:01 μμ »

Σκοπεύω να ταξιδέψω με SKYEUROPE για Πράγα. Έχει κάποιος ταξιδέψει με την SKYEUROPE να μου πει την γνώμη του;
Καταγράφηκε
νικος
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 14, 2008, 11:57:48 μμ »

alitalia: απο αθηνα buenos aires και απο lima για αθηνα. μετα απο 3 μερες στο buenos aires επρεπε να γυρισω αθηνα λογω υγειας (μπηκα νοσοκομειο), δεν μου βρηκαν κανενα δρομολογιο και φυσικα δεν πηρα φραγκο πισω απο τα περιπου 1200 ευρω. Αναγκαστηκα να γυρισω με air france πληρωνοντας 800 ευρω οπου επισης φτανοντας στο παρισι με 2 ωρες καθυστερηση εχασα την πτηση για αθηνα. το αεροδρομιο charles de gaul ειναι το χειροτερο που εχω δει
Καταγράφηκε
GREG
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 09:24:33 μμ »

Έχω πετάξει με
α) gulf air ταιλάνδη = καλή εντύπωση , αν και κάπως άβολο το ταξίδι . καλές τιμές καλή εξυπηρέτηση 8/10

β) eazy jet λονδίνο = 110 ευρώ με επιστροφή , δεν νομίζω οτι μπορείς να ζητήσεις κάτι παραπάνω 9/10

γ) thai ταιλάνδη     = τέλεια εξυπηρέτηση , καλό αεροσκάφος , ακριβούτσικη αλλά αξίζει         9/10

δ) alitalia λονδίνο   = δεν ήταν άσχημη εμπειρία αλλά το φαί ήταν για κλάμματα                     7/10

ε) air berlin μοναχο = πολύ καλή εταιρία , σχετικά χαμηλό κόστος , άψογη πτήση και σερβις      9/10

στ ) ολυμπιακη κων/πολη = για κλάμματα με μία λέξη                                                         5/10

Ταξιδεύω την κυριακή με royal jordanian και έχω 6 ώρες στην αλλάγη αεροπλάνου στο αμμαν .
Εχει κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω ? έχει ταξιδεύει κανείς με αυτήν την εταιρία ?
Καταγράφηκε

ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΒΗΜΑ
elgeo2
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 10:16:40 μμ »

σχετικα με την παραμονη στο αμμαν....ειχα ταξιδεψει τον μαιο απο αθηνα για ταυλανδη με την ανωτερω εταιρεια..ανετη πτηση μεχρι αμμαν..μπορουσες εαν  ηθελες να  ζητησεις απο το γραφειο transit να  σε πανε σε ξενοδοχειο με δωρεαν διαμονη και βραδυνο .το ξενοδοχειο ειναι δεκα λεπτα απο το αεροδρομιο ...απλο ξενοδοχειο για τετοιες υποχρεωσεις της εταιριας. εγω παρεμεινα στο αεροδρομιο και εκανα χιλιες φορες τον γυρω του free shop. το αεροδρομιο  ειναι στα τελευταια του καθως ετοιμαζουν το καινουργιο....εχει καλους χυμους ..να πιεις ....στη πτηση απο αμμαν για  ταυλανδη  περιπου στις  δυο το βραδυ περιμενα να εχει  κενες θεσεις ...λαθος μου μεγαλο...καρφιτσα δεν επεφτε..γεματο ολο...καλο σερβις με ευγενεια ....μεγαλο αεροπλανο......στην επιστροφη για ελλαδα  παλι τα ιδια...το αεροπλανο γεματο ....φθασαμε πεντε και μιση το πρωι στο αμμαν και πηγα για ξεκουραση στο ξενοδοχειο.< δωρεαν>..ειχε και πρωινο ....πολλοι φιλικοι οι ανθρωποι στο transit.γενικα εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο την εταιρεια αυτη...george.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: