Traveltips Forum
Δεκέμβριος 07, 2021, 05:20:39 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα:

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΥΕΜΕΝΗ ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2007  (Αναγνώστηκε 2492 φορές)
stratos
Αρχάριο μέλος
*
Φύλο: Ανδρας

Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 23, 2007, 10:58:42 μμ »

Πριν λίγες μέρες γύρισα από ένα 12ημερο ταξίδι στη Υεμένη. Ομολογώ ότι ήταν το πρώτο ταξίδι σε τέτοια χώρα και είχα ορισμένες επιφυλάξεις. Ειδικά αυτό που φοβήθηκα περισσότερο ήταν η γυναίκα μου που παρόλο τον ενθουσιασμό της για την επιλογή της χώρας, δεν είναι συνηθισμένη σε μεγάλες θερμοκρασίες και στην ταλαιπωρία των μεγάλων αποστάσεων. Για καλή μας τύχη όλα πήγαν θαυμάσια, τι είναι λίγη κούραση μπρος τα απίστευτα τοπία, τους ανθρώπους, ακόμα και τα ζώα μου φάνηκαν περίεργα (όλα σε μικρογραφία).

Σαν άνθρωπος που προσπαθεί να μάθει πέντε πράγματα παραπάνω για την χώρα που πρόκειται να επισκεφτεί έπεσα με τα μούτρα  στο Internet για να βρω πληροφορίες. Πληροφορίες εννοώ όχι τον πληθυσμό της χώρας τι παράγει και τι θρήσκευμα έχει. Αυτά είναι χρήσιμα για εγκυκλοπαιδικούς λόγους. Στην αρχή έπεσα σε ένα αμερικάνικο site που λίγο πολύ έλεγε ότι εάν θέλεις να αυτοκτονήσεις μπορείς να πας στην Υεμένη - ή θα πεθάνεις ή από δηλητηρίαση ή θα σε σφάξουν ή θα σε απαγάγουν ειδικά άμα  επισκεφτείς το χωριό του Lanten. Τελικά βρήκα στις σελίδες σας ακριβώς αυτό που ήθελα να διαβάσω. Ομολογώ ότι είσαστε Κυρία και Κύριε Χαιμαντα η αιτία που πήγαμε στην Υεμένη και σας ευχαριστώ θερμά γι αυτό και σας συγχαίρω για την καταπληκτική δουλειά που έχετε κάνει.

Το τι είδαμε το τι ζήσαμε δεν περιγράφετε με λόγια, φοβεροί άνθρωποι με ένα χαμόγελο μονίμως καρφωμένο στο πρόσωπο, οι περισσότεροι καλοντυμένοι παρόλη την φοβερή φτώχια, παιδιά πολύχρωμα ντυμένα χαμογελαστά πάντα περίεργα με τους άπιστους καλοθρεμμένους τουρίστες που έβλεπαν, επιβλητικά τοπία (έρημος - ποτάμια - βουνά - πόλεις σκαρφαλωμένες στο πουθενά - ηφαίστεια), χωριά και πόλεις με τις αγορές που σου θύμιζαν την εποχή της βίβλου, παρθένες παραλίες στον ινδικό ωκεανό και στην ερυθρά θάλασσα σπαρμένες από κογχύλια κάθε μεγέθους χρώματος και σχήματος, πόλεις πολύβουες από τον κόσμο που τρέχει στην δουλειά του, από τα κορναρίσματα των κάθε λογής αυτοκινήτων παλαιών και μη που έκαναν αγώνα ποιος θα προσπεράσει τον άλλο και τόσα άλλα που θα χρειαστεί πολύς χρόνος και χώρος για να περιγράφουν.

Δυστυχώς όμως κάθε τι καλό επισκιάζεται από κάτι κακό. Θα προσθέσω δυο γεγονότα που μας στενοχώρησαν.
Προσοχή στους αυτοδιοριζόμενους ξεναγούς που θα σας πλησιάσουν στις πιο τουριστικές περιοχές, μιλάνε άψογα αγγλικά σας δείχνουν με πιεστικό τρόπο όλα τα αξιοθέατα που νομίζουν ότι σας ενδιαφέρουν και στο τέλος ζητάνε λεφτά πολλά για αυτούς περίπου 3000 με 5000 ριάλια, προσπάθησα να τους διώξω και έφαγα 2-3 πέτρες στην πλάτη. Προσοχή λοιπόν με ένα (no money) φεύγουν γρήγορα.
Προσοχή επίσης στις αγορές σε διάφορες πόλεις, εκεί που παζαρεύεις να πάρεις κάτι, εμφανίζεται κάποιος γνωστής πάντα αγγλικών και υποτίθεται ότι σε βοηθά να ψωνίσεις. Ξαφνικά διαπιστώνεις ότι οι τιμές περιέργως στρογγυλοποιούνται προς τα πάνω, Όλα κοστίζουν 1000 ριάλια, ένα κομμάτι τυρί, ένα άρωμα, ένα ριχτάρι, μπαχαρικά και αλλά. Το κακό είναι ότι τρομοκρατούν τους πωλητές και δεν ζητάνε το πραγματικό ποσό που κοστίζει το προϊόν. Δεν είναι τα χρήματα . 1000 ριάλια είναι 3,5 ευρώ, η κοροϊδία είναι που μετράει. Η γυναικά μου μαζί με μια φίλη της την στήσανε σε ένα και τον ξεμπρόστιασαν, με τα πολλά μας παράτησε ήσυχους.

Ελπίζω να μην σας ζάλισα και εύχομαι να βοήθησα κάποιον και εγώ με την σειρά μου να επισκεφτεί αυτήν την καταπληκτική χώρα.

stratos
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 25, 2007, 11:23:48 μμ »

Σας ευχαριστούμε πολύ stratos για τα καλά  σας λόγια.  Ακόμα μεγαλύτερη χαρά από το να μοιραζόμαστε πληροφορίες είναι να μοιραζόμαστε την ίδια την εμπειρία του ταξιδιού.

Για όσους πρόκειται να επισκεφτούν όχι μόνο την Υεμένη αλλά οποιοδήποτε άλλο μέρος του κόσμου στο Νότο ή στην Ανατολή, καλό είναι είτε να απομακρύνουν αμέσως οποιονδήποτε αυτοσχέδιο ξεναγό, guide, μεταφραστή, καλοθελητή, είτε να ρωτούν εξ’ αρχής πόσα χρήματα θέλει για την όποια υπηρεσία.  Αν απλά τους αφήσετε να είναι κοντά σας θεωρείται ότι αποδέχεστε τις υπηρεσίες τους, ενώ αν δεν συμφωνήσετε εξ’ αρχής την αμοιβή τους σημαίνει ότι σιωπηρά δέχεστε το ποσό που θα σας ζητήσουν στο τέλος.

Σαν αντίβαρο σε όσα συνέβησαν σε σας stratos, θέλω να παραθέσω κι εγώ δύο συμβάντα στην Υεμένη:

Στο ταξί από το αεροδρόμιο προς το ξενοδοχείο στη Σαναά, το ρολόι μου (ένα παλιό αυτόματο Seiko, χωρίς εμπορική αξία) ξεκουμπώνεται και πέφτει χωρίς να το καταλάβω μέσα στο ταξί.  Το κατάλαβα πολύ αργότερα το ίδιο βράδυ ή την επόμενη μέρα. Όταν μετά από μια εβδομάδα  περίπου ξαναγύρισα στο ίδιο ξενοδοχείο, μια ευχάριστη έκπληξη με περίμενε: Ο ταξιτζής είχε έρθει στο ξενοδοχείο και αφού δεν με βρήκε είχε αφήσει μήνυμα και το τηλέφωνό του. Έτσι  επικοινωνήσαμε και το ίδιο βράδυ έσπευσε να μου  φέρει το ρολόι στο ξενοδοχείο.

Και με την ευκαιρία ένα δεύτερο συμβάν (από το ίδιο ταξίδι):
Κατά την αναχώρησή μας από τη Sayun, από απροσεξία μου ξέχασα να πάρω το διαβατήριό μου από τη ρεσεψιόν. Αυτό δεν μου έχει συμβεί ποτέ στα χρονικά που ταξιδεύω γιατί αποφεύγω ειδικά σε τέτοια μέρη να αφήσω το διαβατήριό μου, αλλά  το βράδυ της άφιξής μας (κακώς) άφησα τον ρεσεψιονίστ να αντιγράφει τα στοιχεία μου γιατί ήθελα βιαστικά να ανέβω στο δωμάτιο και στη συνέχεια ξέχασα να το πάρω. Έτσι 2 μέρες αργότερα, όταν βρισκόμουν ήδη μια μέρα δρόμο μακριά με κατεύθυνση προς την Αλ Μουκάλα,  το ξενοδοχείο βρήκε τον αριθμό του κινητού τηλεφώνου του οδηγού μας και μας ειδοποίησε ότι το διαβατήριό μου βρισκόταν στη Sayun.  Προκειμένου να μη χαλάσω το πρόγραμμά μας, (κι έχοντας πάντα μαζί μου αντίγραφο του διαβατηρίου μου για την περίπτωση απώλειας) αποφασίσαμε να συνεχίσουμε κανονικά τη διαδρομή μας. Συνεννοηθήκαμε με   το ξενοδοχείο και ένα άλλο οδηγό που τυχαία καθόμαστε στο ίδιοι τραπέζι  και είχε ακούσει τι συνέβη και ακολουθούσε την αντίστροφη από εμάς διαδρομή να παραλάβει το διαβατήριό μου και όταν φτάσει στη Σαναά να το αφήσει  στο Arabia Felix Hotel.  Πράγματι, οι άνθρωποι αποδείχτηκαν άξιοι της εμπιστοσύνης μου (σημειώστε ότι σε τέτοιες περιοχές ένα ευρωπαϊκό διαβατήριο αξίζει από 700 – 2.000 δολάρια) και την συμφωνηθείσα ημερομηνία το διαβατήριό μου έφτασε στη Σαναά στο ξενοδοχείο μου. Ο νεαρός μάλιστα οδηγός που μου το έφερε, αρνήθηκε να πάρει το φιλοδώρημα που θέλησα να του δώσω.

Ανεξάρτητα από τα συμπεράσματα που μπορεί ήδη να έχετε βγάλει κρατήστε ότι αυτό δεν θα το ξανάκανα και ο λόγος που το αποφάσισα στην Υεμένη είναι γιατί έκρινα ότι ο λόγος και η τιμή σε αυτή τη χώρα και στους συγκεκριμένους ανθρώπους είχε μεγαλύτερη αξία από το διαβατήριό μου.

Να είστε όλοι καλά.
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
stratos
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 09:59:45 πμ »

Κυριε Χαιμαντά συμφωνώ απολυτα μαζι σας και παραθέτω και εγώ δύο περιστατικά που μας άφησαν άφωνους.

Στην ίδια πόλη με εσάς την Sayun ενώ βρισκόμαστε στην αγορά για βόλτα και ψώνια έπιασε καταρρακτώδης βροχή, εντελώς στην τύχη βρεθήκαμε σε ένα καφενείο που είχε μια τέντα της συμφοράς για προστασία, μόλις μας είδαν οι πελάτες του καφενείου σηκωθήκαν και μας έβαλαν με το ζόρι (τρόπος του λέγειν) να καθίσουμε και μας κέρασαν και τσάι.

Στην ίδια πόλη μια ώρα μετά ενώ η βροχή είχε σταματήσει, οι δρόμοι ήταν ποτάμια με 10 πόντους νερό και κάθε λογής σκουπίδια που είχε παρασύρει η βροχή, είμαστε πάλι αποκλεισμένοι, και τότε ένας εντελώς άγνωστος περαστικός χωρίς κανένα συμφέρον έδωσε λύση σε αυτό το πρόβλημα, έφερε δυο μεγάλες πέτρες τις έριξε στην μέση του δρόμου και δημιούργησε ασφαλή τρόπο να διασχίσεις το ποτάμι που είχε δημιουργηθεί, μάλιστα έκατσε στην άκρη και μας βοηθούσε ένα ένα να περάσουμε απέναντι.

Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς από αυτήν την χώρα και αυτούς τους καταπληκτικούς ανθρώπους.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: