Traveltips Forum
Σεπτέμβριος 25, 2017, 05:22:45 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σχέδια για τα Χριστούγεννα  (Αναγνώστηκε 4210 φορές)
ΕΡΣΗ
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 22, 2007, 04:21:13 πμ »

Γειά σας παιδιά! Πολύ ησυχία έπεσε. Τι κάνατε; Ετοιμάζεστε για κανένα ωραίο ταξίδι κατά τη διάρκεια των χριστουγενιάτικων διακοπών; Εμείς θα μείνουμε εδώ και θα  ονειρευόμαστε διάφορα μακρινά ταξίδια που ελπίζουμε να καταφέρουμε να κάνουμε του χρόνου. Θα χαιρόμουνα να άκουγα τα σχέδιά σας. Καλά να περνάτε όπου και να βρίσκεστε
 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 22, 2007, 07:26:28 μμ »

Πράγματι πολύ ησυχία τον τελευταίο καιρό...
Η αλήθεια είναι ότι για να είναι σε θέση κανείς να σχεδιάζει ταξίδια, σημαίνει ότι έχει λύσει (ή τουλάχιστον έχει υπό έλεγχο) πολλά από τα καθημερινά θέματα που αναλώνουν τη ζωή μας.  Και αυτό δυστυχώς δεν συμβαίνει πάντα...

Για το 15θήμερο των Χριστουγέννων έχω μια κράτηση εισιτηρίου για  Cochin (Kerala – Νότια Ινδία  και επιστροφή από Μανδράς), μόνος αυτή τη φορά, η υπόλοιπη οικογένεια δεν μπόρεσε να συντονιστεί.

Φυσικά, για ότι νεότερο –και χρήσιμο για τους ταξιδιώτες- θα υπάρξει η ανάλογη ανακοίνωση.

Εύχομαι πολλοί από σας που μας διαβάζετε να ετοιμάζετε κι εσείς τις βαλίτσες σας ή καλύτερα τα σακίδιά σας...

Ευχαριστούμε Έρση για το ενδιαφέρον, να περάσεις   όσο το δυνατόν καλύτερα κι εσύ...
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
mpiftex
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 23, 2007, 02:35:26 μμ »

Καλησπέρα και απο εμένα,
Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στην νότια Κίνα (Xi'an) και μιας και η visa μου λείγει στις 9 του μηνός, θα πάω στο Laos όπου και θα περάσω μάλλον τις μέρες των Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς. Ενναλακτικά, αν μου δώσουν visa μόνο 15 ημερών, θα πάω στη Βόρεια Ταυλάνδη (που είναι άλλωστε επόμενος προορισμός μου).
Αν κάποιος βρεθεί στα μέρη αυτά το ίδιο χρονικό διάστημα ας μου στείλει pm, έχω να μιλήσω ελληνικά (πλην του τηλεφώνου και του internet) μήνες!!

Να είστε όλοι καλά και καλά ταξίδια σε όλους!
Καταγράφηκε

World Traveler: Ταξιδεύοντας στον κόσμο. Ιστορίες, εμπειρίες και συμβουλές
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 23, 2007, 07:16:38 μμ »

Καλή συνέχεια mpiftex,
η βίζα των 15 ημερών (αν δεν έχει αλλάξει κάτι) μπορεί να ανανεωθεί εύκολα στη Vientiane ή στο Luang Prabang. 

Σου ευχόμαστε να χαίρεσαι την κάθε μέρα, είσαι τυχερός που μπορείς να ταξιδεύεις για τόσο μεγάλο διάστημα.

Καλή συνέχεια!
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
ΕΡΣΗ
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 24, 2007, 05:06:14 μμ »

Καλώς όρισες Strato από τη μαγευτική Υεμένη, κάποτε θα πάω και εκεί, όπως και στην Περσία και στο Ουζμπεκιστάν, και φυσικά και Συρία και Ιορδανία, για να καλύψω όσο μπορώ τους τόπους του ισλαμικού πολιτισμού. Καλά να είμαστε πρωτα από όλα.
Αγαπητέ ή αγαπητή mpiftex,ζηλεύω πολύ. Όταν με το καλό γυρίσεις  γράψε μας έναν απολογισμό των ταξιδιών σου.   
Σωτήρη, καλά να περάσεις στο ταξίδι σου, θα ήθελα να σε ρωτήσω όμως κάτι: πως είναι να ταξιδεύεις μόνος σου; Δεν εννοώ το φόβο, αλλά τη μοναξιά. Να μη μπορείς να μοιραστείς, να σχολιάσεις αυτό που βλέπεις με έναν δικό σου άνθρωπο
Νάστε όλοι γεροί και να ανταμώνουμε στις χώρες  των ταξιδιών και των ονείρων
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 24, 2007, 07:05:26 μμ »

Δεν είναι η πρώτη φορά που μου κάνουν αυτή την ερώτηση Έρση και μακάρι να μπορούσα να μοιραστώ (σε μια παράγραφο) όλα όσα αισθάνεται κανείς όταν ταξιδεύει μόνος.
Ένα ποτήρι καλό κόκκινο κρασί, μπορεί να το απολαύσει κανείς με τη συντροφιά, τη φασαρία και τα  γέλια μιας μεγάλης  καλής παρέας, μπορεί  να είναι το ίδιο απολαυστικό στο φως των κεριών με τον ερωτικό σου σύντροφο, αλλά μπορεί να είναι το ίδιο καλό με τη συντροφιά ενός βιβλίου δίπλα στο τζάκι. Καμία περίπτωση δεν υποβαθμίζει την άλλη, κάθε μια από τις  τρεις έχει τη δική της γοητεία. 
Κάπως έτσι είναι και το ταξίδι, μπορεί να είναι πολύ ευχάριστο με μια καλή παρέα, απολαυστικό με τον (την) σύντροφό σου, αλλά μπορεί να είναι επίσης μοναδικό όταν είσαι μόνος.

Με ρωτάς πως είναι να μη μπορείς να μοιραστείς,  να σχολιάσεις αυτό που βλέπεις με ένα δικό σου άνθρωπο.  Είσαι σίγουρη όμως ότι το βλέπεις  όταν είσαι μαζί με κάποιον; Πολλές φορές, σε αυτά τα μέρη στέκομαι για μερικά ή περισσότερα λεπτά, σε κάποια γωνιά παρατηρώντας τη ζωή γύρω μου, κοιτάζοντας από ένα ανοικτό παράθυρο, μια συζήτηση ή συναλλαγή μεταξύ των ανθρώπων. Αλλάζω πορεία, γιατί κάτι μου τράβηξε την προσοχή κι ας ήταν μόνο το χρώμα από το σάρι που κάνει αντίθεση με το χρώμα του τοίχου. Όταν είσαι μόνος μπορείς να περνάς  περισσότερο απαρατήρητος. Μερικές φορές νιώθω πραγματικά σαν άυλος παρατηρητής. Η παρουσία μου αλλάζει με τον ελάχιστο δυνατό τρόπο το περιβάλλον και τη στάση των ανθρώπων γύρω μου. Δεν έχω ποτέ άγχος (ή τουλάχιστον πολύ λιγότερο), με το δωμάτιο, με  το λεωφορείο ή το φαγητό. Δεν είναι το ίδιο να ξέρεις ότι ο σύντροφος σου πεινά, διψά ή είναι κουρασμένος. Το μοναχικό ταξίδι είναι κάτι σαν την υπέρτατη ελευθερία. Δεν σε ξέρει κανείς. Δεν χρειάζεται να ακολουθείς κώδικες συμπεριφοράς παρά μόνο τον κώδικα της καρδιάς σου. Μου αρέσει να βαδίζω χωρίς να φορώ παπούτσια. Η σύντροφοί μου όσα χρόνια κι αν γνωριζόμαστε  μπορεί να νιώθουν ενοχλημένοι από αυτό και εγώ το ίδιο από τις σκέψεις τους.
Δεν μου αρέσει να ταξιδεύω πάντα μόνος. Δεν το προτιμώ. Αλλά μερικές φορές νιώθω ότι το έχω ανάγκη. Να αποστασιοποιηθώ από όλα, ακόμα και από το ίδιο μου τον εαυτό.
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Κατερίνα
Απλό μέλος
**

Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 04:44:51 μμ »

Chaimantas έγραψε : "Μου αρέσει να βαδίζω χωρίς να φορώ παπούτσια. Η σύντροφοί μου όσα χρόνια κι αν γνωριζόμαστε μπορεί να νιώθουν ενοχλημένοι από αυτό και εγώ το ίδιο από τις σκέψεις τους. "

Έχετε αναρωτηθεί, μήπως τελικά αυτό που τις ενοχλούσε περισσότερο, ήταν η... μυρωδιά των ποδιών σας;;;  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Οκ! Οκ! Φθηνό χιούμορ, κακεντρεχές σχόλιο. Ανακαλώ. Αλλά αυτό το εισιτήριο για  Cochin, ήταν μαχαίρι στην καρδιά.... (εικονίδιο φατσούλας που κάνει χαρακίρι)
Όταν θα λέτε Κεράλα εδώ μέσα, σας παρακαλώ να μοιράζετε και κανένα ξυραφάκι για να κόβουμε και καμμιά φλέβα.... ή έστω ένα lexotanil...
Eίμαι και σε κρίσιμη ηλικία για εγκεφαλικό... λυπηθείτε με...

Παρ όλα αυτά, σας  εύχομαι μέσα απ την καρδιά μου να περάσετε υπέροχα !!!  Μεγάλο χαμόγελο
θα ζητήσω απ τον Άγιο Βασίλη, να σας δώσει δύναμη, χρόνο και κουράγιο για να μας κάνετε μια πλήρη περιγραφή μόλις γυρίσετε!

Αγαπητή Έρση, ειλικρινά δε θα μπορούσα να βρω καταλληλοτέρα λόγια από την περιγραφή του κ. Χαϊμαντά, για να εκφράσω την ελευθερία που νιώθεις ταξιδεύοντας μόνος/η.
Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού "βομβαρδίζεσαι" από τόσες πολλές εικόνες και μυρωδιές, νιώθεις τοοόσο γεμάτος από αυτά που ζεις , που όλα τ άλλα ως δια μαγείας καταχωνιάζονται στο πίσω μέρος του μυαλού σου. Σίγουρα υπάρχουν και κάποιες λίγες στιγμές που αναπολείς τ αγαπημένα σου πρόσωπα και θα ήθελες να μοιραστείς κάτι που κυρίως πιστεύεις πως θα άρεσε σε εκείνους, αλλά όλο αυτό -τουλάχιστον σε μένα- μου αφήνει μια γλυκιά γεύση.
Ας το δούμε και λίγο εγωϊστικά βρε αδελφέ. Άμα η καλύτερη παρέα δεν είναι ο ίδιος σου ο εαυτός, τότε ποιος  είναι; Εεεε;;;
(Η παραπάνω αμπελοφιλοσοφία περιλαμβάνεται στο κεφάλαιο : "Ασκήσεις αυτοεκτίμησης"  Γλώσσα)

Με την ευκαιρία, καλά Χριστούγεννα σε όλους, ανεξαρτήτως προορισμού. Πάντα υγιείς και καλοτάξιδοι !
Καταγράφηκε
xrysoula
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 01:43:15 μμ »

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Μόλις γύρισα από μια βδομάδα στην Καππαδοκία!  Ταξίδι γεμάτο ιστορία...  Πέρασα πολύ καλά, αλλά δεν ένιωσα αυτό το κάτι άλλο που νιώθω όταν ταξιδεύω σε άλλους πολιτισμούς πιο μακρινούς, πιο διαφορετικούς...
Φυσικά δεν το μετανιώνω και θέλω να ξαναπάω Τουρκία.

Όσο για το "ταξιδεύω μόνη" το έχω σχεδόν καθιερώσει τα τελευταία 10 χρόνια στην Έλλάδα.  Ακόμη κι όταν κάνω διακοπές με παρέα (όχι όταν είμαι με τον σύντροφό μου) πάντα θέλω να έχω το δικό μου αυτοκίνητο, το δικό μου δωμάτιο. Νιώθω την ανάγκη να υπάρχει ευελιξία στην παρέα.  Στο εξωτερικό ταξιδεύω άνετα μόνη μου στην Ευρώπη.  Στις άλλες χώρες πάω οργανωμένα αλλά μόνη μου, αν δεν υπάρχει καλή παρέα της επιλογής μου.

Φιλιά σε όλους...

Καταγράφηκε

How you spend your day can also be how you spend your life
corto_maltese
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 02:06:35 μμ »

Καλώς όρισες,

Η Καππαδοκία είναι εκπληκτικό μέρος, τουλάχιστον όταν είχα ταξιδέψει εγώ γύρω στο 1993 είχα εντυπωσιαστεί. Αν δεν βαριέσαι κάνε μας καμία περιγραφή να δούμε κατά πόσο έχει αλλάξει η κατάσταση μετά από τόσα χρόνια.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: