Traveltips Forum
Σεπτέμβριος 25, 2017, 07:47:25 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ταξιδι περου  (Αναγνώστηκε 5588 φορές)
θεοδωρα
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« στις: Αύγουστος 03, 2007, 12:37:31 μμ »

κανονιζουμε ταξιδι στο περου με μια φιλη για το σεπτεμβριο και εχουμε μια σειρα ερωτημάτων για τα φαρμακα που χρειάζονται. θα παμε λιμα, παρακας, στα νησακια μπαλεστας (νοτια της Λιμας), arequipa, cusco, puno, lake titcaca, αμαζονιο και τρεις μερες βολιβια (ακομα δεν ξερουμε που, μαλλον copacabana, ισως la paz, moon valley). απ' ότι ξερω το εμβολιο του κιτρινου πυρετου είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ αν επισκεφτεί κάποιος τον αμαζονιο. ετσι δεν είναι? τωρα, για τα χαπια ελονοσιας εχουμε αποριες. ο οδηγος λεει οτι μαλλον ειναι απαραιτητα, καποια sites στο internet λένε ότι αν πας στα τουριστικα μερη όπως αυτά που θα παμε εμείς δεν χρειαζεται το χαπι.αλλα απο την αλλη μερια, εφοσον η ελονοσια κολλαει απο μολυσμενο κουνουπι, στον αμαζονιο δεν θα εχει τετοια επικινδυνα κουνουπακια?επισης μου ειπανε οτι το χαπι της ελονοσιας που δινουνε στο υγειονομικο της αθηνας ειναι το Lariam, το οποιο συμφωνα με πολλες πληροφορίες από Internet και από γνωστούς, εχει κατα 75% πιθανότητα να προκαλέσει εκτός από σωματικές και ψυχολογικές διαταραχές και μάλιστα έντονες. οπότε τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση? υπάρχει εναλλακτικό χάπι και που το βρίσκουνε? παρακαλώ όποιος έχει παει περου και εχει δοκιμασει αυτά τα χαπια, εμβόλια, κλπ, ας στέιλει μια γνώμη. ή οτιδήποτε έχετε ακούσει για αυτές τις περιπτώσεις.
επισης, ποιος ξέρει τι είναι αυτά τα χαπια υψομέτρου που διαβασα στο μηνυμα κάποιου?
ευχαριστώ
Καταγράφηκε
corto_maltese
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 03, 2007, 01:17:27 μμ »

Ταξίδεψα στο Περού για 3 βδομάδες πέρυσι τέτοια εποχή. Όχι οργανωμένα.
Κατ αρχήν νομίζω ότι το Περού είναι από τα καλύτερα ταξίδια που μπορεί να κάνει κάποιος, κυρίως λόγω των απίστευτων εναλλαγών. Ειρηνικός, Άνδεις, Έρημος, Αμαζόνιος...Ινδιάνοι, άποικοι, αφρικανοί.

Πήρα όλα τα φάρμακα και τα εμβόλια που απαιτείται (υπατίτιδα, χάπια ελονοσίας,κίτρινος πυρετός κλπ.)
Στην πραγματικότητα αν κινηθείτε στα μέρη που αναφέρετε και γενικά σε μέρη που πηγαίνουν τουρίστες δεν χρειάζεται απολύτως τίποτα.
Ακόμα και στην ζούγκλα αν δεν πρόκειται να μετακινηθείτε με πεζοπορίες για περιπέτεια-επιβίωση κλπ. (αυτό γίνεται μόνο με freelancer ιθαγενή οδηγό) δεν θα χρειστείτε τίποτα.
Οι περιοχές που έχουν συμβεί κρούσματα ελονοσίας στον αμαζόνιο , είναι έξω από εκεί που θα σας πάνε.
Κανείς δεν πρόκειται να σας ζητήσει έγγραφο ότι έχετε κάνει εμβόλιο για τον κίτρινο πυρετό πουθενά.

Σε τελική ανάλυση και για λόγους ψυχολογικούς κυρίως κάντε τα βασικά . (υπατίτιδα, κίτρινος πυρετός)
Τα χάπια ελονοσίας είναι τα lariam και δεν νομίζω να βρείτε κάτι ενναλακτικά.
Θα έλεγα να μην τα πάρετε για τον απλούστατο λόγο ότι ούτε 100% σίγουρα είναι (το γράφουν και στο κουτάκι) αλλά και οι παρενέργειες είναι πολλές.
Κλασική παρενέργεια είναι πυρετός κλπ. τις πρώτες μέρες που τα ξεκινάτε (τα ξεκινάτε βδομάδες πριν πάτε Περού και τα συνεχίσετε το ίδιο)
Επιπτώσεις σε πιθανή εγκυμοσύνη (απαγορεύεται η εγκυμοσύνη για ενα χρόνο μετα)
Οι ψυχολογικές επιτπώσεις είναι μηδαμινές, αφού για να σας προκαλέσουν κατάθλιψη θα πρέπει να κάνετε χρόνια χρήση.

Αν κάτι πραγματικά χρειάζεστε (εκτός από χάπια για την διάρροια) είναι ΑΚΕΤΑΖΟΛΑΜΙΔΗ (πρόκειται για ουσία, όχι φάρμακο).
Πρόκειται για την ουσία που σας βοηθάει να ανταπεξέλθετε στο υψόμετρο.
Στην Τιτικάκα θα βρεθείτε πάνω από τα 4.000 μ. από την επιφάνεια της θάλασσας και το οξυγόνο θα μειωθεί στο μισό. Οι κλασικές επιτπώσεις: λαχάνιασμα , πονοκέφαλος, κούραση, στεγνός λαιμός, αίμα στην μύτη, εμετός....
Μην σας τρομάξει αυτό, το πιθανότερο είναι να σας παρουσιαστούν κάποια από τα παραπάνω συμπτώματα τις πρώτες μέρες μέχρι να εξοικιωθείτε με το περιβάλλον.
Στο φαρμακείο που θα πάτε φυσικά δεν έχουν το φάρμακο, αλλά θα σας  παραγγείλουν και θα σας φέρουν κάποιο που θα περιέχει την ουσία αυτή.
Τα ξεκινάτε πριν ανεβείτε στις Άνδεις.
Δεν ξέρω αν οφειλόταν στην καλή φυσική κατάσταση ή στο φάρμακο, αλλά σε σχέση με άλλους ταξιδιώτες  το υψόμετρο με επηρρέασε λιγότερο.

Αυτά έχω να πω αρχικά.
Για οποιαδήποτε απορία ή ερώτημα αν μπορώ να βοηθήσω είμαι διαθέσιμος.

Καταγράφηκε
θεοδωρα
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 04, 2007, 02:27:50 μμ »

σε ευχαριστω για τις συμβουλές. δηλαδή μου λες οτι δεν πηρες τιποτα για την ελονοσια και δεν είχες κάποιο πρόβλημα?
οχι δεν παμε με γκρουπ γι' αυτό έχω πολύ άγχος...πιστεύω ότι θα είναι μοναδική εμπειρία πάντως και αρκετα δύσκολο σαν ταξίδι. έχω παει και στην κουβα περυσι αλλα νομίζω δεν εχουν καμια σχέση οι δύο χωρες ..εκει ήταν περίπατος..
bye!
Καταγράφηκε
corto_maltese
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 05, 2007, 11:18:35 πμ »

Εγώ πήρα όλα όσα διάβασα ότι απαιτούνται, παρόλο που φίλος που είχε ταξιδέψει με είχε διαβεβαιώσει ότι δεν θα χρειαστούν.
Πήρα και χάπια ελονοσίας (lariam) χωρίς να έχω επιπτωσεις.
Εκείνο που λέω είναι ότι εκτός ζούγκλας δεν υπάρχει λόγος για χάπια ελονοσίας.
Στην ζούγκλα αποκλείεται ο οδηγός να σας πάει σε μέρη με κρούσματα ελονοσίας.Η ύπαρξη πανίδας στην περιοχή που θα πάτε (μαϊμούδες κλπ) είναι απόδειξη ότι δεν υπάρχει ελονοσία.
Τα κουνούπια θα σας τσιμπήσουν ότι και να βάλετε (εγώ ήμουν με καλυμμένα τα πάντα εκτός προσώπου και χεριών), αλλά οι περιοχές που θα κινηθείτε είναι ασφαλείς, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Στις πόλεις του Αμαζονίου (Iquitos, Puerto Maldonado) προτιμήστε ανθρακούχο νερό (agua con gas) αντί του κλασικού εμφιαλωμένου για λόγους ασφαλειας.
Το ταξίδι που θα κάνετε έχει όλα τα στοιχεία ενός περιπετειώδους ταξιδιού και η επιλογή σας να μην ταξιδέψετε οργανωμένα είναι σοφή!

Το Περού δεν είναι τόσο επικίνδυνη χώρα όσο θα διαβάσετε και ακόμα και στη Λϊμα ισχύει ότι ισχύει για κάθε μεγαλούπολη.

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: