Traveltips Forum
Νοέμβριος 17, 2017, 10:47:49 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δίλημμα για επιλογη ταξιδιου  (Αναγνώστηκε 2323 φορές)
coskarl
Αρχάριο μέλος
*
Φύλο: Ανδρας

Προφίλ E-mail
« στις: Ιούνιος 24, 2007, 12:42:45 μμ »

Χαιρετώ την κοινότητα !
Παρ'όλο που μου αρέσουν πολυ τα ταξίδια, δεν ειχα παρει χαμπαρι αυτό το site, και τωρα που το βρηκα, χαρηκα παρα πολυ!

Πολύ καλή δουλειά, και εξαιρετικά χρήσιμο, ιδιαίτερα σε ανθρώπους που τους αρέσει να ταξιδεύουν μόνοι τους...

Λοιπόν, όπως γράφω και στο θεμα, έχω ένα δίλημμα για τις διακοπές μου. Το θεμα ειναι καθαρα οικονομικο, βρίσκομαι ανάμεσα σε Μπαλί με 1300 € και Gran Canaria με περιπου 850 €. Ολα τα υπόλοιπα (μέρες, ξενοδοχεια κλπ) είναι ίδια. Από την πλευρά της Ασίας έχω ξαναπάει (Μαλαισία, Σιγκαπούρη, Ταυλάνδη, Μαλδίβες), οπότε ξέρω τι περίπου να περιμένω. Στα Κανάρια όμως δεν ξέρω τι παιζει... (να υποθεσω μια ημι-τροπικη μορφή της Ισπανίας ?). Το κακό είναι οτι όποιος έχει φύγει εκτός Ευρώπης, η Ευρώπη του φαίνεται λίγη...
Το κακό επίσης είναι οτι πρεπει να εχω παρει την αποφαση μεχρι αύριο, γιατί μεχρι αυριο μου εχουν κανει hold τα εισιτηρια.
Οποιος εχει οποιαδηποτε πληροφορια για Καναρια, και ειδικα οποιος εχει παει σε αυτα τα δύο, please help !!

Ευχαριστώ

Καταγράφηκε
ilaeira
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 25, 2007, 07:18:24 πμ »

Τα Κανάρια νησιά ΔΕΝ είναι προέκταση της Ευρώπης.
Το κάθε ένα έχει τη δική του ατμόσφαιρα και τη δική του γαιοφυσική κατατομή.
Η Τενερίφη είναι πολύ τουριστική, κυρίως το νότιο τμήμα της. ΄Εχει μια καταπληκτική φύση στο κέντρο και το βόρειο τμήμα. Το ηφαίστιο είναι εντυπωσιακότατο.
Τα Γκραν Κανάρια είναι πιο ανθρώπινα από πλευράς τουριστικού πανικού.
Μπορείς να επισκεφθείς και τα δύο, σε ένα ταξίδι.
Είναι μια εμπειρία. Μην την χάσεις.
Καταγράφηκε
coskarl
Αρχάριο μέλος
*
Φύλο: Ανδρας

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 25, 2007, 04:47:48 μμ »

Δεν ξέρω, είδα φωτογραφίες από Γκραν Κανάρια, και δεν μπορώ να πω οτι τρελλάθηκα... Σίγουρα είναι μια εμπειρία, κάθε ταξίδι είναι μια εμπειρία, αλλά (παρ'όλο που η φίλη μου εχει πάει Τενερίφη και της άρεσε πολύ) δεν μπορώ να βρω κάτι συγκλονιστικό (όπως π.χ. φύση, κουλτούρα, κουζίνα, τεχνολογια κλπ)...

Μάλλον εκεί ομως βλέπω να καταλήγω. Ευχαριστώ για την εμψύχωση ilaeira, ελπίζω να είναι όπως τα λες...!!!

Παρεπιπτόντως, αν θέλει κανείς να μάθει πληροφορίες για Βενεζουέλα, Παναμά, Δομινικανή Δημοκρατία, είμαι στη διάθεσή του.

Καταγράφηκε
ilaeira
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 25, 2007, 06:08:06 μμ »

Τεχνολογία δεν θα βρεις στα Κανάρια.
Κουζίνα, δεν θα βρεις. Είναι όλα τουριστικά. Εγώ δεν μπόρεσα να βρω κάτι το εξαιρετικά τοπικό.
Στην Τενερίφη, θα πας όπως και δήποτε στο Loro Park. Είναι στη βορειοδυτική πλευρά του νησιού. Θα χρειαστείς μισή ημέρα να χαρείς το πάρκο και να δεις τα σόου. Εάν μένεις στη νότιο πλευρά, όπου είναι όλα τα ξενοδοχεία (τεράστιες μονάδες) θα σου πάρει 2 περίπου ώρες να φτάσεις στο Πάρκο. Το ηφαίστιο βρίσκεται στο κέντρο του νησιού. Πολύ εντυπωσιακή φύση. Εάν δεν φυσάει, θα έχετε την ευκαιρία να ανέβετε με το τελεφερίκ, μέχρι τις παρυφές του κρατήρα. Σας το εύχομαι. Θα πρέπει να νοικιάσετε αυτοκίνητο για να γυρίσετε όλο το νησί. Είναι σχετικά προτιτές οι τιμές και οι δρόμοι πολύ βατοί. Οι ντόπιοι δεν οδηγούν τρελά, οπότε μάλον δεν κινδυνεύετε. Με τις δημόσιες συγκοινωνίες τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα, γιατί έχει πάρα πολύ κόσμο και επί πλέον δεν σου δίνουν την ευκαιρία να φτάσεις στα ακρωτήρια και τα χωριουδάκια. Από την βορειοανατολική πλευρά του νησιού, μπορείς να πάρεις το καράβι και να πας στα Γκραν Κανάρια. Σε όλα τα ξενοδοχεία έχει τον κατάλογο με τα δρομολόγια. Μπορείς να περάσεις και το αυτοκίνητο. Μην μείνετε αποκλειστικά και μόνο σε ένα νησί. Εάν τα ξενοδοχεία τα βρεις μέσω πρακτορείου, μοίρασε τις μέρες ανάμεσα στα δύο νησιά, άλλως ψάξε και βρες μόνος σου. Δεν είναι δύσκολο. Οι τιμές είναι λίγο μικρότερες από την Ελλάδα, σε όλα τα αγαθά και τις υπηρεσίες. Εάν θέλεις ότιδήποτε άλλο, είμαι στη διάθεσή σου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: