Traveltips Forum
Σεπτέμβριος 25, 2017, 05:20:32 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Ταξιδεύετε; υπολογίστε εδώ πόσο επιβαρύνετε το περιβάλλον!

Αρχική   Βοήθεια Αναζήτηση Σύνδεση Εγγραφή  
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ταξίδι μόνη ή με γκρουπ;  (Αναγνώστηκε 9916 φορές)
xrysoula
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« στις: Ιούνιος 15, 2007, 01:57:03 μμ »

Πολύ ωραία και φτηνά όλα αυτά που περιγράφετε... και ζηλεύω!  Επειδή δεν βρίσκω παρέα για τα εξωτικά ταξίδια που με ενδιαφέρουν, ταξιδεύω μόνη μου αλλά πάντα με γκρουπ εκτός Ευρώπης.  Μέχρι στιγμής δεν έχω τολμήσει να κάνω το ταξίδι ολομόναχη. 
Chaimantas... ετοιμάζομαι κι εγώ για Κασμίρ- Λαντάκ τον Ιούλιο 2007 αλλά το κόστος μέσω του τουριστικού γραφείου για μονόκλινο είναι τριπλάσιο από αυτό που πληρώσατε εσείς: γύρω στα 3.500 ευρώ.
Καταγράφηκε

How you spend your day can also be how you spend your life
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος
Φύλο: Ανδρας

A travelling fool is better than a sitting wiseman

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 15, 2007, 05:31:25 μμ »

Ήμουν έτοιμος να απαντήσω στο ερώτημα σας για το ταξιδιωτικό γραφείο ΚΑΝΩΝ, ότι αν θέλετε να ζήσετε αληθινά το ταξίδι σας, καλύτερα θα ήταν να το κάνετε μόνη (αλλά η απάντηση θα ήταν εκτός θέματος και γι αυτό δεν την έγραψα καθόλου). Αυτή τη φορά όμως,  δεν μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό  να σας κάνω να σκεφτείτε ότι το να ταξιδέψετε μόνη σας, όχι μόνο δεν είναι (με τις σημερινές συνθήκες και εκατομμύρια μοναχικούς ταξιδιώτες)  δύσκολο, αλλά είναι μια κορυφαία προσωπική στιγμή να ζήσετε το αληθινό ταξίδι.  Φαντάζομαι ότι ήδη ο νους σας τρέχει στο πως θα βρω ξενοδοχείο, πως θα μετακινηθώ από το αεροδρόμιο  προς τη  πόλη και χιλιάδες άλλα (αδιάφορα για το αληθινό ταξίδι) θέματα.  Το πρώτο στάδιο (της προσωπικής σας) απελευθέρωσης, είναι να πάψετε να ανησυχείτε για όλα αυτά.  Ξεκινήστε με τη σκέψη ότι κάθε καινούργια μέρα είναι ένα δώρο την οποία έχετε το προνόμιο  να ζήσετε όπως εσείς θέλετε, να δείτε αυτά που θέλετε, να αγγίξετε ότι θέλετε, να σταθείτε  όπου θέλετε και να παρατηρήσετε την αληθινή ζωή  γύρω σας.  Μέσα από ένα γκρουπ, δεν μπορείτε να τα κάνετε αυτά, δεν θα σας καλέσει κανείς σπίτι του (όπως με κάλεσαν πολλές φορές στην παλιά πόλη του Srinagar), δεν θα ανταλλάξετε διευθύνσεις, δεν θα εκτιμήσετε τη βοήθεια αυτών που θα σας δείξουν το δρόμο, ούτε θα συγχωρήσετε αυτούς που θα προσπαθήσουν να σας εξαπατήσουν. Το ότι δεν έχετε σύντροφο στο ταξίδι σας, δείτε το κι αυτό σαν προνόμιο: είστε ελεύθερη να πάρετε το επόμενο λεωφορείο προς οποιαδήποτε κατεύθυνση, να μείνετε μια μέρα στο καραβόσπιτο να χουζουρέψετε, ή να αφήσετε τα παπούτσια σας στο δωμάτιο και να περπατήσετε τους δρόμους ξυπόλητη.   Θα βρεθείτε ενώπιον του εαυτού σας και θα ανακαλύψετε πράγματα που δεν φανταζόσαστε.

Αν εξακολουθείτε και προβληματίζεστε για τα πρακτικά θέματα, εμείς είμαστε εδώ για να σας πούμε πως να τα λύσετε, όπως και δεκάδες ταξιδιωτικοί οδηγοί, άλλοι ταξιδιώτες, ξένα forum  και απλοί καθημερινοί άνθρωποι, που στην πιο δύσκολη στιγμή θα σας βοηθήσουν να λύσετε το πρόβλημά σας.

Ξανασκεφτείτε το ...
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
Life is not the amount of breaths you take…
is the moments that take your breath away
vaso
Αρχάριο μέλος
*
Φύλο: Γυναίκα

Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 16, 2007, 03:19:23 μμ »

Έχω περίπου το ίδιο πρόβλημα με σένα.Η φίλη μου με την οποία ταξιδεύουμε συνήθως μαζί φοβάται και δε θέλει να πηγαίνουμε εκτός Ευρώπης μόνες.Εγώ όμως δεν αντέχω τα ταξίδια με group.Θεωρώ ότι περιορίζεται η προσωπική μου ελευθερία.Φέτος αποφασίσαμε να πάμε Κούβα.Ξεκινάμε το ταξίδι με group και συνεχίσουμε μόνες μας, έτσι ώστε να είμαστε και οι δύο ευχαριστημένες.Ελπίζω το επόμενο ταξίδι να το κάνουμε τελείως μόνες. Αν όχι, εγώ προσωπικά είμαι αποφασισμένη να ταξιδέψω μόνη μου σε κάποιο μακρινό προορισμό.Το συγκεκριμένο site με έχει βοηθήσει πολύ να ξεπεράσω τους ενδοιασμούς μου.
Καλά ταξίδια σε όλους!
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 16, 2007, 05:03:12 μμ »

Η  προτροπή μας στη xrysoula ( η οποία εξακολουθεί να ισχύει στο ακέραιο, ιδιαίτερα μάλιστα για το Κασμίρ και το Λαντάκ ) δεν σημαίνει ότι σε ένα τέτοιο τρελό και πανέμορφο πλανήτη που ζούμε δεν υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Φυσικά υπάρχουν και  οι λιγότερο φιλόξενοι τόποι, μερικές φορές εχθρικά διακείμενοι στους ταξιδιώτες ή τόποι που οι τουρίστες δεν είναι τίποτα άλλο από ...μετενσάρκωση δολαρίων που βαδίζουν στο δρόμο. Τα λέω αυτά για τη φίλη μας vaso,  γιατί δυστυχώς σύμφωνα με μαρτυρίες φίλων μας συνταξιδιωτών την γνώμη των οποίων εμπιστευόμαστε, η Κούβα είναι πιθανότατα ένας από αυτούς τους τόπους. Η ίδια η πολιτεία φροντίζει με ξεχωριστό νόμισμα για τους τουρίστες,  ξεχωριστές τιμές από τους ντόπιους και βαρύτατους φόροους που μετακυλίονται στον ταξιδιώτη να εκμεταλλεύεται  όσο το δυνατόν περισσότερο τους επισκέπτες της. Κάτω από αυτές τις συνθήκες, μια πρώτη εμπειρία μοναχικού ταξιδιού, μπορεί να αποδειχθεί οδυνηρή.  Επιλέξτε λοιπόν προσεκτικά τον πρώτο σας μοναχικό προορισμό, και καθώς θα μεγαλώνει  η εμπειρία σας, όλο και ευκολότερα θα μπορείτε να ταξιδέψετε μόνοι  σε μέρη που προηγουμένως ούτε που να διανοηθείτε δεν τολμούσατε.

Σαν γενική αρχή, οι βουδιστικές χώρες είναι από τις πιο ασφαλείς και κοινωνικά άνετες, ακολουθούμενες από αυτές με άλλες ανατολικές θρησκείες.  Στις περισσότερες μουσουλμανικές χώρες θα σας αντιμετωπίσουν επίσης  με εγκαρδιότητα και σεβασμό (εφόσον δείξετε κι εσείς τον απαιτούμενο σεβασμό στις συνήθειές τους). Σειρά στη συνέχεια έχουν οι χριστιανικές χώρες (της Κεντρικής & Λατινικής Αμερικής) και τελευταίες στη λίστα ορισμένες αφρικανικές χώρες  όπου οι κοινωνικοί δεσμοί έχουν διαβρωθεί από πολέμους πείνα ή καταπίεση από τους λευκούς. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2007, 05:05:06 μμ από Chaimantas » Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
vaso
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 16, 2007, 07:01:00 μμ »

Είμαστε ενημερωμένες για την κατάσταση που επικρατεί στην Κούβα και για τον τρόπο αντιμετώπισης των τουριστών, καθώς έχουν ταξιδέψει εκεί φίλοι μας.
Σαφώς υπάρχουν προορισμοί λιγότερο ασφαλείς από άλλους.Συμφωνώ με την αποψή σας ότι οι βουδιστικές χώρες είναι από τις πιο ασφαλείς και κοινωνικά άνετες,όμως σε μουσουλμανική χώρα δε νομίζω οτι θα τολμούσα να ταξιδέψω μόνη μου.Θεωρώ ότι μια γυναίκα που ταξιδεύει μόνη δεν είναι και τόσο συνηθισμένο φαινόμενο σε μια μουσουλμανική χώρα.
Προσωπικά οι χώρες στις οποίες θέλω να ταξιδέψω μόνη είναι χώρες τις Ασίας (π.χ. Ινδία, Νεπάλ, Ταϋλάνδη,Βιετνάμ κ.α.) και χώρες της Λατινικής Αμερικής, στις οποίες τρέφω ιδιαίτερη αγάπη, έχοντας μελετήσει αρκετά για την κουλτούρα και την ιστορία των χωρών αυτών και έχοντας φίλους από αυτές τις χώρες.
Καταλαβαίνω τους ενδοιασμούς σας για την Κούβα.
Σας ευχαριστώ πολύ  πάντως.   
Καταγράφηκε
corto_maltese
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 18, 2007, 10:55:42 πμ »

Προσωπικά πιστεύω ότι μέσα από το ίντερνετ  μπορεί να ερευνήσει κανείς το πόσο ασφαλές είναι κάθε σημεί ο του πλανήτη για έναν μοναχικό ταξιδιώτη.
Θα ήθελα επίσης να παρατηρήσω ότι ο μοναχικός ταξιδιώτης δεν αποτελεί πάντα τόσο εύκολο στόχο όπως νομίζουμε. Αντίθετα το τουριστικό γκρούπ και ειδικότερα αυτό  με τους εύπορους επιδεικτικά ντυμένους και τεχνολογικά εξοπλισμένους τουρίστες αποτελεί τέλειο στόχο.
Έχω ταξιδέψει λίγο εκτός Ευρώπης, αλλά συνάντησα νεαρές Ευρωπαίες κοπέλες στον Αμαζόνιο που ταξίδευαν εντελώς μόνες για μήνες, οικογένειες με μικρά παιδιά και φυσικά άντρες ταξιδιώτες που γύριζαν μόνοι τους.
Όσο λιγότερο τουριστικά ανεπτυγμένη είναι μια περιοχή τόσο περισσότερο ασφαλής είναι.
Μία μεγαλούπολη έχει πάντα επικίνδυνα σημεία όπου κι αν βρίσκεται (ακόμα και στην  Ευρώπη).
Οι μουσουλμανικές χώρες είναι παρεξηγημένες στο θέμα της ασφάλειας πιστεύω. Με το "ανάλογο" ντύσιμο δεν διατρέχει κανείς κίνδυνο (εκτός της Αλγερίας φυσικά!), η εγκληματικότητα είναι σε αστεία επίπεδα , απλά είναι πολύ συνηθισμένη πρακτική το..καμάκι!
Πιστεύω απλά ότι στη χώρα μας δεν είναι σύνηθες να ταξιδεύουμε μόνοι μας, φαντάζει αλλόκοτο και γι αυτόν τον λόγο το αποφεύγουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2007, 11:00:46 πμ από corto_maltese » Καταγράφηκε
xrysoula
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 19, 2007, 09:09:31 πμ »

Chaimantas
ευχαριστώ για όλα αυτά που μου γράφετε και για τη βοήθεια που προσφέρετε. Συμφωνώ απολύτως μαζί σας. Ετσι ακριβώς νιώθω όταν ταξιδεύω μόνη στην Ελλάδα ή στην Ευρώπη.  Νιώθω σαν στο σπίτι μου. Η ελευθερία κινήσεων και η ευελιξία στο πρόγραμμα του ταξιδιού είναι απίστευτη, όπως και οι "κρυφές γωνίες" που ανακαλύπτει κανείς. Η αλήθεια είναι ότι οι εξωτικές χώρες με γοητεύουν αλλά ταυτόχρονα φοβάμαι το χάος που επικρατεί στα αεροδρόμια (τελικά θα την χάσω την πτήση???) και γενικά στην οργάνωση και στις μεταφορές, όπως επίσης και το γεγονός ότι είμαι γυναίκα. Και να με καλέσουν για τσάι σε σπίτι στο Srinagar, δεν θα πάω... θα φοβηθώ... 
Συμφωνώ και με τον φίλο corto maltese, οι ευρωπαίες & οι αμερικάνες ταξιδεύουν μόνες τους, είναι μέρος της κουλτούρας τους,το έχουν μάθει και από τους γονείς τους, ενώ σε εμάς είναι κάτι καινούργιο.
Συμφωνώ και με τη vaso, τα ταξίδια με γκρουπ είναι ανυπόφορα, ιδίως όταν δεν υπάρχει συνοχή μεταξύ των συμμετεχόντων ή όταν αποδεικνύεται ότι εσύ θα είχες οργανώσει το ταξίδι καλύτερα από το Γραφείο...
Θα σκέφτομαι τη συζήτησή μας και ελπίζω ότι στο μέλλον θα επικρατήσει το περιπετειώδες κομμάτι του χαρακτήρα μου και θα κάνω το μεγάλο βήμα!!!
Καταγράφηκε

How you spend your day can also be how you spend your life
vaso
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 19, 2007, 05:14:14 μμ »

Χρυσούλα ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με μένα.Όταν είμαι εκτός Ελλάδος αισθάνομαι σαν το σπίτι μου.Η ελευθερία που σου προσφέρει ένα ταξίδι δε συγκρίνεται με τίποτα.Και δεν είναι ότι φοβάμαι να πάω μόνη μου στο εξωτερικό.Απλά θέλω να έχω κάποιον μαζί μου να μοιράζομαι την εμπειρία.Δυστυχώς στην παρέα μου δεν έχουν την ίδια άποψη.Προσωπικά γνωρίζω κοπέλες που έχουν ταξιδέψει μόνες σε εξωτικές χώρες και πραγματικά τις χαίρομαι.
Καταγράφηκε
aggel100
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 14, 2007, 09:01:48 μμ »

Θα ήθελα να πω και εγω την γνώμη μου. Επειδή επιλέγω μακρινά ταξιδία, δεν μπορώ να βρώ παρέα. 'Ετσι ταξιδεύω μόνος (όχι ότι με χαλάει). Μέχρι στιγμής έχω ταξιδέψει μόνος σε Κούβα,Παναμά,Κόστα Ρίκα,Σκωτία,Άγγλία και επόμενο ταξίδι είναι Ινδία-Νεπάλ. Δεν έχω συναντήσει κανένα κίνδυνο και πέρασα πολύ ωραία.Αυτά.
Καταγράφηκε
michail 68
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 15, 2007, 09:47:27 πμ »

το 1999 πηγα για πρωτη φορα στην ασια με γρουπ το πληρωσα ακριβα και δεν το ευχαριστηθηκα. μετα απο αυτο ταξιδευω μονος μου και εκανα φιλους παω οπου βαλει ο νους μου εχω ανεξαρτησια οχι να με τραβανε εδω και εκει σαν φανταρο
Καταγράφηκε
Κατερίνα
Απλό μέλος
**

Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 14, 2007, 08:00:50 μμ »

Επέλεξε μία απ τις 3 παρακάτω λύσεις :

1. Μόνη
2. Μόνη
3. Μόνη !

Σαρκασμός

Υ.Γ Όλα στο μυαλό μας είναι. Δεν χρειάζεται τόλμη (τελικά), όπως πολλοί-ές νομίζουν. Κοινή λογική χρειάζεται, για να καταφέρουμε να αποβάλλουμε (ή έστω να μετριάσουμε) τους υπέρμετρους φόβους μας...
Μια δοκιμή θα σε πείσει  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Chaimantas
Διαχειριστής
Πλήρες μέλος

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 16, 2007, 07:41:01 μμ »

και ένα link από τη συζήτηση σχετικά με το Μοναχικό ταξίδι που νομίζουμε ότι ταιριάζει εδώ.
Καταγράφηκε

images.traveltips.gr
oikonomou
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 28, 2008, 02:56:27 μμ »

Παντα μονος
οταν εχεις αλλους πανω απο το κεφαλι σου, σου σπανε τα νευρα,
μονος εισαι πιο ευελικτος κ εισαι αρχοντας του ταξιδιου σου,
Οταν ταξιδευω μονος παντα γνωριζω πιο ευκολα νεο κοσμο,
Ασε οταν ταξιδευω με αλλους μου κανουν χαλαστρα στο σεξ...!
Γιατι το ταξιδι δεν ειναι μονο καρτ ποσταλ  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
takis145k
Αρχάριο μέλος
*

Προφίλ E-mail
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 16, 2008, 06:01:55 μμ »

ΜΟΝΟΣ ΜΟΝΟΣ ΜΟΝΟΣ ΜΟΝΟΣ, διότι το ταξίδι έτσι είναι μια μοναδική εμπειρία και συχνά ξεπερνάς και τα προσωπικά σου όρια και τις όποιες ανασφάλειές σου και ανοίγεσαι στον κόσμο και στο ταξίδι της ζωής.
Μόνος διότι τότε μπορείς και οσμίζεται τη μυρουδιά των ανθρώπων τα χρώματα τους τη κουλτούρα τους.
Μόνος γιατί τότε το ταξίδι γίνεται μια πραγματική εμπειρία εμπλουτισμένη με τη χαρά της ανακάλυψης και τη μαγεία του απρόβλεπτου. Μόνος γιατί έτσι μαθαίνεις καλύτερα τα μέρη που επισκέπτεσαι και ως γνωστό τα μέρη τα μαθαίνεις περπατωντας τα και ανακαλύπτοντας τα και όχι οδικώς και γκρουπαρισμένος.

Όμως, είναι αλήθεια πώς τη πρώτη φορά που ταξίδεψα σε άλλη ήπειρο μόνος (με έναν φίλο) στην αρχή ήμουν λίγο φοβισμένος. Ήταν μέχρι να καταλάβω πώς διαβάζονται οι ταξιδιωτικοί οδηγοί, πώς χρησιμοποιείς τις γνώσεις των άλλων ταξιδιωτών και πώς φιλτράρεις τα πράγματα μέσα από τις δικές σου εμπειρίες.

Τέλος, μια βασική προϋπόθεση για ένα ταξίδι χωρίς γκρούπ είναι η απάντηση του καθενός στο ερώτημα: "είμαι ταξιδιώτης ή περιηγητής".     Κ Α Λ Α   Τ Α Ξ Ι Δ Ι Α  ! ! !
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: